احتمال پذیرش کدام یک از پیشنهادات مهاجرت به کانادا در زمان ترودو بیشتر است؟

پیشنهادات جدید ترودو برای مهاجرت به کانادا مطرح شدند

۲۲ اکتبر ۲۰۱۹  جاستین ترودو و حزب لیبرال تعدادی پیشنهاد در زمینۀ مهاجرت به کانادا تا انتخابات دوشنبۀ فدرال مطرح کردند.

اگر جاستین ترودو در قدرت باقی بماند ولی دولت لیبرال با اعضای کمتری روی کار بماند، کدام یک از تغییرات نخست وزیر احتمالا اتفاق می افتد؟

موافقت گسترده ای در بین بیشتر احزاب در طول رقابت انتخاباتی در زمینه صحت تعداد مهاجرت به کانادا وجود داشت و این احتمال حمایت از پیشنهادات ترودو را افزایش می دهد.

خلاصه پیشنهادات ترودو دربارۀ مهاجرت به کانادا و شهروندی کانادا

۱- افزایش ادامۀ روند معقول و کنترل شده مهاجرت به کانادا

۲- ایجاد یک برنامه جدید Municipal Nominee (MNP) [این برنامۀ جدید به جوامع محلی، اتاق های بازرگانی و شوراهای محلی کار اجازه می دهد تا به طور مستقیم و دائمی از مهاجران جویای کار حمایت کنند].

۳- اجرای طرح Atlantic Immigration Pilot به شکل دائمی [این طرح به کارفرمایان کانادایی اجازه می دهد تا کارگران ماهر خارجی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند یا کسانیکه بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه های کانادا به دنبال کار هستند را استخدام کنند].

۴- نوسازی توافق نامه امن کشور ثالث با آمریکا [این توافق نامه مربوط به وضعیت پناهندگی اتباع کشور ثالث است].

۵- لغو هزینه های درخواست تابعیت

پیشنهادات ترودو در زمینه مهاجرت به کانادا احتمالا با حمایت احزاب دیگر مواجه خواهد شد.

۱- افزایش سطح مهاجرت کنترل شده

انتظار می رود با اجماعی که هم اکنون میان احزاب اصلی کانادا وجود دارد، روند مهاجرت مدیریت شده تحت حکومت لیبرال ها ادامه یابد.

برنامه مراحل مهاجرت به کانادا در سه سال آینده به احتمال زیادی به زودی منتشر می شود. البته ممکن است به دلیل حضور انتخاباتی دولت این برنامه با تاخیر ارائه گردد.

برنامه سال گذشته حالی از آن بود که رقم مهاجران جدید هر سال تا سال ۲۰۲۱ به ۳۵۰۰۰۰ نفر برسد. برنامه جدید هم احتمالا سطوح تعیین شده مهاجران برای سال های ۲۰۲۰، ۲۰۲۱، ۲۰۲۲ را همین مقدار پیش بینی می کند و به نظر نمی رسد که تغییری در آن ایجاد شود.

۲- ایجاد یک برنامه جدید MNP

مسئله تشویق مهاجران در جذب شدن میان جوامع کوچکتر محلی، چالشی است که احتیاج به برنامه ریزی دارد. لیبرال ها با پیشنهاد برنامه جدید MNP تلاشی برای تحقق آن صورت داده اند.

سایر احزاب، از جمله حزب محافظه کار هم پذیرفته اند که این جوامع کوچک محلی با مشکل سالخوردگی و کمبود نیروی کار مواجه اند بنابراین ترودو انتظار دارد که دیگر احزاب هم از برنامه MNP حمایت کنند.

۳- دائمی شدن برنامه Atlantic Immigration Pilot

این برنامه در واقع وسیلۀ دیگری است که لیبرال ها آن را با هدف جذب مهاجران بیشتر در مناطقی که با مشکل سالخوردگی جمعیت و کوچک شدن بازار نیروی کار مواجه اند، مطرح کرده اند.

دائمی کردن این برنامه یکی دیگر از سیاست های ترودوست که احتمال حمایت از او را افزایش می دهد.

۴- نوسازی توافق امن کشور ثالث با ایالات متحده

جریان مدام پناهجویانی که از نقاط مرزی شناخته نشده میان ایالات متحده و کانادا عبور می کنند در دوره اول نخست وزیری ترودو محل اختلاف بوده است.

این تعداد در ماه های تابستان از سطوح مهاجرت ۲۰۱۸ هم بیشتر شده است. که این مشکل را به مسئله ای اساسی مخصوصا در ایالت کبک که ۹۵% گذرگاه های مرزی را دارد، تبدیل کرده است.

نوسازی این توافق نامه در حرف میسرتر از عمل است. چرا که در واقع این نوسازی به معنای این است که دونالد ترامپ را مجبور کرد تا پناهجویان بیشتری را در ایالات متحده نگه دارد.

حداقل تا انتخابات بعدی ایالات متحده در سال آینده، عبورکنندگان غیرقانونی مرزها همچنان موضوع اختلاف نظر باقی خواهد ماند.

۵- لغو هزینه های درخواست تابعیت

پیشنهاد ترودو برای لغو هزینه ۶۳۰ دلاری درخواست شهروندی (۵۳۰ دلار برای روند اداری کار و ۱۰۰ دلار هزینه حق شهروندی) پیش بینی خواهد شد که بار مالیاتی مالیات دهندگان را سالانه ۱۰۰ میلیون دلار افزایش دهد.

معلوم نیست که احزاب دیگر در این باره چه موضعی خواهند داشت. این هزینه به طول قابل ملاحظه ای در زمان دولت محافظه کار قبلی به میزان ۱۰۰ دلار بالا رفت.

درباره نویسنده

client-photo-1
موسسه مهاجرتی ویستا

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید