اقامت از طریق ویزای مهاجرتی استارت آپ

در برنامه ی ویزای مهاجرتی استارت آپ شما باید ۴ شرایط لازم برای صلاحیت و همچنین ورود به کانادا را داشته باشید.

شرایط لازم برای برنامه ویزای مهاجرتی استارت آپ

شما باید:

  • دارا بودن یک کسب و کار واجد شرایط
  • یک نامه ی حمایتی از یک سازمان منتخب
  • داشتن شرایط لازم زبانی
  • داشتن پول کافی برای اقامت وزندگی در کانادا، قبل از به دست آوردن پول از طریق تجارت خود

شرایط لازم برای ورود به کانادا

برای صلاحیت ورود به کانادا، باید شرایط ورودی را بپذیرید. این موارد نه تنها برای متقاضیان برنامه ویزای مهاجرتی استارت آپ، بلکه برای همه ی متقاضیان صدق می کند.

در صورت غیر قابل قبول بودن در کانادا، ممکن است درخواست شما را رد کنیم.

ابتدا، شما باید ایده تجاری خود را به یک سازمان منتخب معرفی کنید و آن را متقاعد کنید که از شرکت استارت آپ شما حمایت کند. هنگامی که یک سازمان منتخب تصمیم به حمایت از تجارت شما گرفت، یک گواهی تعهد برای ما ارسال می کند و نامه ی حمایتی را به شما می دهد.

روند تحقق ایده ی شما برای هر سازمان متفاوت است. شما باید با سازمان منتخب در ارتباط باشید تا بدانید که چه کاری باید انجام دهید تا از آن حمایت کنند. اگر تمام معیار های صلاحیت را رعایت کنید، می توانید یک دزخواست تکمیل شده که شامل نامه حمایتی شما باشد، ارائه دهید.

برای اطلاع از چگونگی دست یابی به حمایت سازمان منتخب، باید با آن در ارتباط باشید. شما باید سازمان را متقاعد کنید که ایده تجاری شما ارزش حمایت دارد. فرآیند طرح ایده شما برای هر سازمانی متفاوت است  و هر سازمان شرایط لازم خاص خودش را دارد. به عنوان مثال ممکن است از شما خواسته شود مفهوم ایده  تجارت خود را به صورت حضوری یا در قالب یک برنامه کاری دقیق ارائه دهید.

اگر با یک سازمان منتخب به توافق برسید، نامه حمایتی را برای شما ارسال می کند که هنگام ارسال درخواست خود باید درج شود.

این مدرک نشان می دهد که صندوق سرمایه گذاری، گروه سرمایه گذار فرشته یا مراکز رشد تجاری از ایده تجاری شما حمایت می کند.

این سازمان همچنین گواهی تعهد را مستقیما به ما ارسال می کند. ما از ارزیابی نامه حمایتی شما و گواهی تعهد سازمان استفاده خواهیم کرد.

برای بدست آوردن حمایت از صندوق سرمایه گذاری یا یک گروه سرمایه گذار فرشته، به سرمایه گذاری قابل توجهی از آنها احتیاج دارید. برای بدست آوردن حمایت از مرکز رشد، باید در یک برنامه انکوباتور تجاری کانادایی معین پذیرفته شوید. ورود به این برنامه ها یک فرآیند رقابتی با نقاط محدود است.

در ابتدا، سازمان (های) منتخبی که از آن ها درخواست حمایت می کنید، میزان ماندگاری پیشنهاد تجاری شما را بررسی می کند. سپس، در صورت دریافت حمایت لازم برای درخواست مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا را بررسی می کنند تا مطمئن شوند که صلاحیت اقامت دائم را دارید.

در آخر، درخواست شما ممکن است تابع یک روند مستقل بررسی همسالان باشد. این امر به منظور محافظت در برابر کلاهبرداری و اطمینان از فعالیت شما و فعالیت های سازمان منتخب مطابق با استانداردهای صنعت برای این نوع حمایت و پشتیبانی ط راحی شده است.

خیر. برای دریافت نامه حمایتی، شما باید یک سازمان منتخب را متقاعد کنید که ایده تجاری شما ارزش پشتیبانی دارد. برای انجام این کار، با سازمان منتخبی که فکر می کنید ممکن است به تجارت شما علاقه داشته باشد در ارتباط باشید و بدانید که چگونه می توانید ایده خود را مطرح کنید.

برای درخواست ویزای مهاجرتی استارت آپ، باید نشان دهید که در گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن به معیار زبان کانادایی۵ رسیده اید. با درخواست خود، شما باید نتایج آزمون زبان شخص ثالث را که نشان دهنده مطابقت این شرط است ارائه دهید.

مقدار پول نیازی شما به آمدن تعداد اعضای خانواده بستگی دارد. در بعضی موارد، سازمان منتخبی ممکن است به شما کمک کند تا هزینه های زندگی خود را تامین کنید. شما نمی توانید برای تامین هزینه های زندگی خود از پولی که برای تجارت استارت آپ سرمایه گذاری کرده اید، استفاده کنید.

بله. حداکثر ۵ نفر می توانند از طریق برنامه ویزای مهاجرتی استارت آپ به عنوان مالکان یک تجارت واحد اقدام کنند. هنگام بررسی پیشنهاد شما، سازمان منتخبی درباره اینکه چه کسی برای تجارت ضروری و غیرضروری است تصمیم خواهد گرفت. یک فرد اساسی برای پیشنهاد استار آپی بسیار مهم است. بدون این شخص، سازمان منتخبی برای حمایت از طرح پیشنهادی سرمایه گذاری نخواهد کرد.

اگر درخواست یک شخص اساسی را رد کنیم، همه ی متقاضیان مربوطه رد خواهند شد.

یک فرد اساسی برای تجارت مهم تلقی می شود و مشخصا توسط سازمان انتخابی بر روی گواهی تعهد و نامه حمایتی مشخص می شود.

اگر از طریق  صندوق سرمایه گذاری منتخب برای سرمایه گذاری کانادا اقدام شود، شما باید حداقل۲۰۰,۰۰۰  دلار سرمایه گذاری را تضمین کنید.

اگر این سرمایه گذاری از طریق یک گروه سرمایه گذار فرشته کانادایی مشخص شده باشد، شما باید حداقل ۷۵,۰۰۰ دلار سرمایه گذاری را تضمین کنید.

نیازی به تامین سرمایه گذاری مالی از یک مرکز رشد کسب و کار نیست.  شما باید در یک برنامه مرکز رشد کسب و کار  در کانادا پذیرفته شوید.

سرمایه گذاران فرشته معمولا پول خود را در یک کسب و کار استارت آپ سرمایه گذاری می کنند. صندوق های سرمایه گذاری مشارکت محدودی هستند که در کنار هم برای سرمایه گذاری در تعدادی از شرکت ها هستند.

همچنین گروه های سرمایه گذار فرشته در مقایسه با صندوق های سرمایه گذاری، در مرحله اول توسعه در شرکت ها سرمایه گذاری می کنند.

حداقل مبلغ سرمایه گذاری با مشورت با انجمن های صنفی تعیین می شود و مبالغ معمولی سرمایه گذاری در هر صنعت را نشان می دهد.

خیر. نیازی به سرمایه گذاری پول خود نیست. حداقل سرمایه گذاری مورد نیاز سرمایه گذاری است که از طریق صندوق سرمایه گذاری منتخب کانادایی یا گروه سرمایه گذار فرشته انجام می شود.

دریافت حمایت از چندین صندوق سرمایه گذاری منتخب یا گروه های سرمایه گذار فرشته ب عنوان اتحادیه شناخته می شود. اگر از حمایت اتحادیه برخوردار هستید، باید همه سازمان های درگیر در این اتحادیه شناسایی شوند.

فقط یک گواهی تعهد بصورت الکترونیکی برای ما و یک نامه حمایتی برای شما ارسال می شود.

بر وضعیت اقامت دائم شما تاثیری ندارد و این برنامه به گونه ای طراحی شده است که خطر بین بخش دولتی و خصوصی به اشتراک گذاشته می شود.

الزامات و صلاحیت های لازم برای مهاجرت به کانادا

برای اینکه بدانید واجد شرایط مهاجرت به کانادا هستید و اینکه چه برنامه مهاجرتی برای شما مناسب است، می توانید با کارشناسان متخصص ما در امور مهاجرت به کانادا تماس بگیرید و یک فرم ارزیابی صلاحیت رایگان تکمیل کنید. نتیجه این ارزیابی نشان می دهد که آیا شما از طریق برنامه های افراد متخصص فدرال، کارآفرینان، برنامه پشتیبانی خانواده نزدیک در کانادا و یا سایر برنامه های مهاجرتی دیگر می توانید برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید یا خیر. منتظر تماس شما هستیم.

https://www.canadavisa.com/canadian-immigration-faq-eligibility-qualifications.html

سازمان رسیدگی به امور مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) به برخی از استانها، این اختیار را داده است که نامزدهای خود را در استان مربوطه تحت برنامه نامزدهای استانی انتخاب و یا معرفی کنند. در این بین، استان کبک به طور انحصاری می تواند نامزدهایی را که قصد اقامت و کار در آن استان را دارند، انتخاب کند. متقاضیان مهاجرت به کانادا که از طریق برنامه های مهاجرتی کبک اقدام می کنند، علاوه بر الزامات پزشکی و امنیتی فدرال، باید معیارهای انتخاب کبک را نیز داشته باشند. آنها همچنین باید هزینه اضافی برای پردازش درخواست خود توسط مقامات مهاجرت کبک را بپردازند. توجه داشته باشید متقاضیانی که واجد شرایط دریافت ویزای اقامت دائم کانادا از طریق برنامه های فدرال هستند، لزوماَ معیارهای انتخاب کبک را برآورده نمی کنند و بالعکس.

به غیر از متقاضی اصلی مهاجرت به کانادا، اسامی همسر و فرزندان وابسته او (در صورت وجود) نیز باید در فرم درخواست درج شود. فرزندان وابسته باید زیر ۲۲ سال سن داشته باشند  و یا اگر ۲۲ سال به بالا هستند، باید دانش آموزان تمام وقت باشند و تحصیلات خود را از ۲۲ سالگی قطع نکرده باشند. افراد همراه و وابسته متقاضی اصلی باید معیارهای پزشکی و امنیتی دولت کانادا را برآورده سازند. توجه داشته باشید تغییر وضعیت خانواده پس از ارائه درخواست، ممکن است بر روند پردازش درخواست تأثیر بگذارد.

ویزای مهاجرت به کانادا (اقامت دائم) تحت شرایط خاصی برای افرادی که از طریق برنامه های مهاجرتی مختلف از قبیل اسکیل ورکر کانادا (فدرال) و اسکیل ورکر کبک، نامزدهای استانی، فارغ التحصیلان کانادا، کسانی که سابقه کاری در این کشور دارند و همچنین سرمایه گذاران و کارآفرینان کانادا صادر می شود. همچنین ویزای کانادا برای اخذ اقامت دائم می تواند برای اعضای خانواده شهروندان کانادایی و کسانی که اقامت دائم دارند از طریق حمایت مالی خانواده نیز صادر شود و در نهایت، ویزاهای اقامت دائم شامل پناهجویان واجد شرایط و افراد خاص به دلایل انسان دوستانه نیز می شود.

درباره بیومتریک کانادا

بیومتریک کانادا یکی از مراحل مهاجرت به کانادا است. این مرحله شامل مجموعه ای از اثر انگشت ها و عکس متقاضی برای تشخیص چهره او می باشد.

شناسایی متقاضیان ورود به کانادا به عنوان توریست، دانشجو، نیروی کار، اقامت دائم یا پناهجو برای مقامات مهاجرت کانادا بسیار اهمیت دارد. غربالگری بیومتریک کانادا برای محافظت از امنیت شهروندان کانادایی و اطمینان از یکپارچگی سیستم مهاجرت کانادا مورد استفاده قرار می گیرد.

متقاضیان باید هر ۱۰ سال یک بار بیومتریک خود را ارائه دهند و نیازی به ارائه بیومتریک مجدد، تا پایان مدت ۱۰ سال نمی باشد.

مقامات مهاجرت کانادا توصیه می کنند، افرادی که در کشورشان، مرکز خدمات بیومتریک وجود ندارد، باید به نزدیکترین کشور برای ارائه بیومتریک کانادا مراجعه نمایند، خوشبختانه چند سالیست که ایرانیان از طریق مراکز وی اف اس می توانند مرحله بیومتریک را انجام دهند و نیازی به هزینه های اضافی و سفر به کشورهای همسایه برای این کار نیست. افرادی که در ایالات متحده هستند، می توانند بیومتریک خود را در مرکز پشتیبانی درخواست مجاز دولت کانادا ارائه دهند.

تمامی اتباع خارجی که متقاضی ویزای کانادا به عنوان توریست، دانشجو (به استثنای اتباع ایالات متحده)، اقامت دائم یا پناهنده هستند، ملزم به ارائه بیومتریک خود هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناسان متخصص ما در امور مهاجرت و شرایط بیومتریک کانادا تماس بگیرید.

در صورت درخواست آنلاین، متقاضی ۳۰ روز پس از دریافت نامه دستورالعمل بیومتریک فرصت دارد به یکی از دفاتر رسمی بیومتریک مراجعه کند. IRCC ممکن است نامه دعوت به ارائه بیومتریک را از طریق پست یا پست الکترونیکی ارسال کند و متقاضی برای ارائه بیومتریک خود باید یک نسخه کاغذی از این نامه را به همراه داشته باشد و به نزدیکترین VAC مراجعه نماید.

اگر به توصیه IRCC، متقاضیان، هرچه سریعتر به محض دریافت نامه دستورالعمل، بیومتریک خود را ارسال کنند، پروسه ویزا طولانی نخواهد شد.

بله. دولت کانادا می گوید، اثر انگشت متقاضیان از طریق یک سیستم داخلی مطمئن، رمزگذاری و به صورت الکترونیکی به سیستم شناسایی بیومتریک مهاجرت کانادا ارسال می شود و پس از اتمام انتقال، تمامی اطلاعات شخصی از پایگاه داده حذف می شوند.

هزینه پردازش بیومتریک کانادا، بسته به این که متقاضیان به عنوان افراد، با اعضای خانواده یا به عنوان یک گروه درخواست ویزا می کنند، متفاوت است. به طور کلی هزینه بیومتریک کانادا برای متقاضیان انفرادی ۸۵ دلار کانادا، برای خانواده ای که همزمان با هم  درخواست ویزا داده اند، ۱۷۰ دلار و برای گروه های ۳ نفر یا بیشتر (هنرمندان و مجریان و کارمندان آنها، که همزمان درخواست مجوز کار میدهند)، ۲۵۵ دلار کانادا می باشد.

خیر. ارائه بیومتریک کانادا برای افرادی که ویزای توریستی معتبر کانادا را دارند، تا درخواست بعدی ویزا لازم نیست.

متقاضیان ویزای توریستی، تحصیلی و یا کاری که در حال حاضر در کانادا هستند، باید بیومتریک خود را به مراکز جمع آوری بیومتریک که برخی از آنها در سال ۲۰۱۹ بازگشایی شدند، ارائه دهند.

مهاجرت به کانادا

ویزای مهاجرت کانادا برای اخذ اقامت دائم این کشور، ویزایی است که به شخص اجازه می دهد در هر نقطه ای از کانادا زندگی و کار کند و متقاضی مهاجرت به کانادا از این طریق می تواند اقامت دائم و حق شهروندی این کشور را بدست آورد. دریافت ویزای کانادا برای اقامت دائم، با مسئولیت های خاصی همراه است که در صورت عدم تحقق تعهدات اقامت کانادا از طرف متقاضی و یا به دلیل ارتکاب به اعمال شدید مجرمانه، ممکن است فسخ و باطل شود. لازم به ذکر است شخصی که اقامت دائم کانادا را بدست آورد، بعد از سه سال می تواند درخواست تابعیت کانادا و حق شهروندی این کشور را ارائه دهد.

یک فرد واجد شرایط با داشتن اجازه کار می تواند برای مدت محدود در کانادا اقامت داشته باشد و کار کند. در این مورد، برخی مواقع محدودیت هایی نیز در مورد نوع شغل مورد نظر وجود دارد و اعمال می شود. داشتن مجوز کاری به خودی خود منجر به اقامت دائم کانادا نمی شود بلکه می تواند یک سکوی پرتاب برای دستیابی به آن باشد. در مقابل، ویزای مهاجرت کانادا به دارنده خود، این حق را می دهد که در هر نقطه ای از کانادا که می خواهد زندگی و کار کند و از بسیاری از امتیازات تابعیت کانادا برخوردار باشد. دارنده این ویزا پس از سه سال می تواند برای شهروندی و تابعیت کانادا درخواست کند و از اعضای خانواده خود برای دریافت اقامت دائم حمایت نماید.

بله، از آنجایی که سیاست مهاجرت کانادا مفهوم قصد دوگانه را به رسمیت می شناسد، متقاضی مهاجرت به کانادا می تواند به طور همزمان برای وضعیت اقامت دائم و موقت درخواست کند.

بستگی دارد. به طور کلی، متقاضیان مهاجرت به کانادا باید درخواست ویزای مهاجرت خود (درخواست اقامت دائم در کانادا) را به دفتر ویزای مهاجرت کانادا در کشورشان یا کشوری که در حال حاضر در آن اقامت قانونی به مدت حداقل یک را سال دارند، ارسال نمایند. متقاضیان برنامه های مهاجرت اقتصادی فدرال نیز باید ابتدا یک پروفایل در سیستم  انتخاب مهاجرت Express Entry، ایجاد کنند.

توجه داشته باشید، مقررات، قوانین و سیاستهای مهاجرت به کانادا دائماً در معرض تغییر است و برای آگاهی از آخرین تغییرات ایجاد شده توسط سازمان رسیدگی به امور مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC)، می توانید به وب سایت CIC News مراجعه نمایید.

بله، روند و پروسه مهاجرت به کانادا با گذشت زمان، پیچیده تر شده است. در حال حاضر بیش از ۸۰ برنامه مهاجرت فدرال و استانی مختلف وجود دارد که تحت آن متقاضی مهاجرت به کانادا ممکن است واجد شرایط باشد و دانستن اینکه کدام برنامه برای شرایط او مناسب ترین است، بسیار دشوار است. اگرچه IRCC به متقاضی اجازه می دهد تا درخواست ویزای مهاجرت کانادای خود را به تنهایی ارائه دهد، ولی از نظر آماری، در صورت استخدام یک وکیل واجد شرایط مهاجرت کانادا، شانس موفقیت افراد افزایش می یابد. علاوه بر این، یک درخواست کامل در بسیاری موارد از تاخیرهای غیر ضروری جلوگیری می کند و به شما امکان می دهد ویزای مهاجرت به کانادا را سریعتر دریافت کنید.

یک وکیل خوب و حرفه ای، شما را در انتخاب دسته مناسب مهاجرت کانادا راهنمایی می کند و قبل از اعمال محدودیت های بیشتر در پروسه های مهاجرت به کانادا، شانس شما را برای ارائه درخواست تکمیل شده و اسناد پشتیبان به حداکثر می رساند. شما را در ارزیابی مدارک تحصیلی خود توسط سازمانی مناسب در زمانی که دولت کانادا تعیین کرده، راهنمایی می کند. در صورت لزوم دوره آماده سازی آزمون آنلاین آیلتس یا دوره های آموزش زبان فرانسه را در اختیار شما قرار می دهد تا بهترین نتیجه ممکن را در آزمون مهارت های زبان کسب کنید. یک وکیل مجرب و متعهد، شما را در تهیه مدارک طوری راهنمایی می کند تا امتیاز مورد نیازی که برای ارائه درخواست مهاجرت به کانادا به آن نیاز دارید را کسب کنید. وکیل خوب حتی بعد از مهاجرت به کانادا نیز در کنار شماست و ابزار و منابع لازم را در اختیار شما قرار می دهد تا در یافتن کار در کانادا به مشکل برنخورید. با جلوگیری از اشتباهاتی که باعث تاخیر یا رد شدن درخواست می شود، روند درخواست مهاجرت به کانادا را سرعت می بخشد و مرتباً صلاحیت های شما را در برنامه های مختلف مهاجرتی کانادا که منجر به ویزای اقامت دائم می شود، ارزیابی می کند. وکیل مهاجرتی در حقیقت صدای شما را به گوش مقامات مهاجرت کانادا می رساند و به طور کلی نقش یک کاتالیزور را در پروسه مهاجرت به کانادا ایفا می کند.

برای مشاوره و تکمیل فرم ارزیابی رایگان می توانید با کارشناسان متخصص ما در امور مهاجرت به کانادا تماس بگیرید. بدین ترتیب صلاحیت شما برای مهاجرت به کانادا تحت برنامه های اسکیل ورکر کانادا، اسکیل ورکر کبک و سایر برنامه های مهاجرتی، تعیین خواهد شد.

مهاجرت به کانادا از آمریکا

بستگی دارد. به طور کلی شهروندان آمریکایی برای سفرهای شخصی یا کاری نیاز به ویزای کانادا ندارند و به عنوان یک توریست و بازدید کننده می توانند حداکثر ۶ ماه در کانادا بمانند، مگر اینکه مدت اقامت توسط یک افسر مهاجرت کانادایی در زمان ورود شخص به کانادا، قید شود. با این حال، برای دریافت اجازه ورود باید افسر مهاجرت کانادا متقاعد شود که قصد شما تنها بازدید است و در پایان بازدید، کانادا را ترک خواهید کرد. به عنوان یک بازدید کننده، بر اساس یک قاعده کلی، شما امکان اینکه در کانادا زندگی و یا کار کنید را ندارید، مگر اینکه مجوز کاری داشته باشید، ولی بدون داشتن مجوز تحصیلی می توانید در کانادا تحصیل کنید، البته در صورتی که دوره تحصیل ، شش ماه یا کمتر باشد.

روشهای زیادی برای مهاجرت به کانادا یا اقامت موقت در کانادا وجود دارد. همه ساله هزاران شهروند آمریکایی و ساکن این کشور، به عنوان کارگر متخصص، دانشجو یا اقامت دائم به کانادا مهاجرت می کنند.

وضعیت اقامت دائم به متقاضی مهاجرت به کانادا اجازه می دهد تا به طور دائم و بدون هیچ محدودیتی در کانادا زندگی و کار کند و از آزادیهای موجود در آن لذت ببرد. به طور کلی، سه دسته از برنامه های مهاجرت به کانادا وجود دارد که منجر به اقامت دائم می شود: برنامه های اقتصادی (برای کارگران و افراد متخصص و سرمایه گذاران) ، برنامه های اتحاد مجدد خانواده (برای همسران، شرکای عرفی، والدین، ​​پدربزرگ و مادربزرگ و فرزندان وابسته شهروندان کانادایی و ساکنان دائمی) و برنامه های پناهندگی و بشردوستانه. شهروندان آمریکایی بعید است كه در دسته آخر موفق به اخذ اقامت دائم شوند.

بسیاری از شهروندان و ساکنان ایالات متحده تصمیم می گیرند به طور موقت به کانادا بیایند و بسیاری از آنها به دنبال اقامت دائم هستند. کارگران مستقر در ایالات متحده به دلیل رابطه نزدیک تجاری بین ایالات متحده و کانادا از مزایای خاصی برخوردار هستند، همچنین دانشجویانی که به دنبال ادامه تحصیلات خود هستند، کانادا را به خاطر وجود موسسات آموزش عالی با کیفیت و هزینه های ارزان تر شهریه در مقایسه با آمریکا، انتخاب می کنند و همانطور که در بالا گفتیم، شهروندان ایالات متحده می توانند برای بازدید از کانادا بدون ویزا بیایند و برای هر ورود، حداکثر شش ماه حق سفر به سراسر این کشور را دارند.

به طور کلی، شهروندان ایالات متحده که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، می توانند خانواده خود را به کانادا بیاورند، ولی این موضوع به وضعیت اقامت شما در کانادا نیز بستگی دارد، اینکه یک بازدید کننده کوتاه مدت (کمتر از شش ماه)، یک دانشجوی بین المللی، از دارندگان اجازه کار و یا ساکنان دائمی کانادا هستید، در به همراه آوردن اعضای خانواده شما تاثیرگذار است و بهتر است نوع ورود و مهاجرت به کانادا را ابتدا بررسی کنید، سپس به دنبال گزینه های آوردن اعضای خانواده به این کشور باشید.

شهروندان ایالات متحده برای بازدید از کانادا باید مدارک شهروندی از قبیل گذرنامه، شناسنامه و یا گواهی تابعیت را به همراه عکس ارائه دهند. دارندگان گرین کارت آمریکا نیز باید مدارک لازم دال بر وضعیت سکونت دائم آنها در آمریکا را برای بازدید از کانادا به همراه داشته باشند. این که شما با هواپیما، کشتی و یا زمینی وارد کانادا می شوید، توصیه می شود به طور کلی برای همه مسافرت های خارج از کشور، از جمله بازدید از کانادا، یک گذرنامه معتبر داشته باشید، چرا که گذرنامه تنها شناسنامه پذیرفته شده در جهان است. شهروندان ایالات متحده که عضو برنامه NEXUS هستند، می توانند کارت عضویت خود را به عنوان مدرک شناسایی و سند به جای پاسپورت در ورود های هوایی، زمینی و دریایی به کانادا به مامورین CBSA ارائه دهند ولی دارندگان گرین کارت آمریکا که عضو برنامه های NEXUS یا FAST هستند، برای بازدید از کانادا باید گذرنامه و مدارک اثبات اقامت دائم خود را به همراه داشته باشند.

بطور کلی، مامورین آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) در یک بندر ورودی کانادا، اجازه ورود را صادر می کنند که از تاریخ ورود بازدیدکنندگان تا شش ماه اعتبار دارد و امکان تمدید آن از داخل کانادا وجود دارد.

ممکن است بسیاری از شهروندان و ساکنین ایالات متحده از این امر آگاه نباشند که یک جرمی که قبلاَ مرتکب شده اند، حتی یک تخلف رانندگی، می تواند منجر به منع اجازه ورود فرد به کانادا شود. در صورت داشتن هر شک و تردیدی، باید بدانید چه کارهایی را قبل و در جریان مهاجرت به کانادا و یا روند درخواست ویزای اقامت موقت خود باید انجام دهید تا اجازه ورود به کانادا را داشته باشید. برخی از نمونه های محکومیت هایی که می تواند پروسه مهاجرت به کانادا را به خطر بیندازد، عبارتند از: رانندگی در حالی که مواد و یا مشروبات الکلی مصرف کرده اید، سرقت و دزدی، جیب بری، توهین و حمله، رفتار غیر معمول در زمان مستی، انسداد عدالت، به همراه داشتن ماری جوانا، کوکائین یا سایر مواد و داروهای کنترل شده و بسیاری موارد دیگر که در این لیست گنجانده نشده است.

اگر مشخص شد که به دلیل جرایمی که قبلا انجام داده اید، امکان مهاجرت به کانادا را از نظر کیفری ندارید و یا شک دارید، توصیه می کنیم قبل از اقدام به مهاجرت به کانادا، با یک مشاور و یا وکیل مهاجرت به کانادا در این زمینه مشورت کنید.

بله، اگر مشکل بهداشت و سلامت دارید، ممکن است از نظر پزشکی در کانادا پذیرش نشوید و امکان مهاجرت به کانادا از شما سلب شود. عدم پذیرش پزشکی در مورد مهاجرت به کانادا در یکی از دو زمینه ذیل ایجاد می شود:

در صورتی که نتیجه ارزیابی پزشکی شما منفی باشد و به عنوان تهدیدی برای سلامت کانادایی ها محسوب شود. این در مورد افراد مبتلا به یک بیماری واگیردار که خطر تکثیر در کانادا را به دنبال دارد، اجرا می شود که البته این مورد نسبتاً نادر است، زیرا تعداد بیماری های مسری که به طور دائم بر سلامتی فرد تاثیر بگذارد، بسیار کم است. اچ آی وی و ایدز نمونه هایی از چنین وضعیتی است و می تواند زمینه ساز تعیین عدم پذیرش پزشکی در جریان مهاجرت به کانادا باشد.

همچنین، عدم پذیرش پزشکی با ارزیابی میزان فشار خاص یک متقاضی مهاجرت به کانادا بر سیستم بهداشت و درمان کانادا تعیین و اجرا می شود. به عبارتی اگر وضعیت سلامتی متقاضی مهاجرت به کانادا نیاز به مداخله پزشکی چشمگیر و مکرر داشته باشد، می توان آن را از نظر پزشکی غیرقابل قبول دانست. هیچ معیار یا دستورالعمل دقیقی در رابطه با عدم پذیرش پزشکی در این زمینه وجود ندارد زیرا این تصمیم به صورت موضوعی انجام می شود. اما هزینه هر داروی مورد نیاز و دفعاتی که فرد باید به پزشک متخصص مراجعه کند از جمله عواملی است که در مسئله مهاجرت به کانادا مورد توجه قرار می گیرد.

برای این منظور باید الزامات ورود حیوانات خانگی را برآورده سازید، در غیر اینصورت ماموران آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) می توانند از ورود هر حیوانی به کانادا ممانعت ورزند.

بله، در صورتی که وضعیت حقوقی معتبر داشته باشید، می توانید بدون داشتن اقامت دائم در کانادا کار کنید.

بسیاری از افراد خارجی در کانادا به عنوان کارمند یک شرکت انتقال دهنده داخلی کار می کنند. این بدان معناست که کارمند توسط کارفرمای خود به کانادا منتقل شده است تا در یک شرکت تابعه، یک شعبه یا یک شرکت وابسته به شرکت اصلی در کانادا کار کند. بر اساس مفاد توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)، نقل و انتقال کارمندان شرکت های داخلی از ایالات متحده به کانادا امکان پذیر است.

 

توجه داشته باشید کارمندانی که قرار است به کانادا منتقل شوند باید حداقل یک سال تجربه کار تمام وقت با شرکت خارجی را داشته باشد و برای انجام کارهای قابل مقایسه و مشابه برای شرکت های وابسته به کانادا به این کشور بیایند. این کارمندان باید جزء سه دسته کارمندان اجرایی (کارمندی که در درجه اول مدیریت شرکت یا مؤلفه اصلی آن را هدایت می کند)، مدیر ارشد (کارمندی که تمام یا بخشی از شرکت را مدیریت می کند و بر کار سایر مدیران یا کارمندان حرفه ای نظارت و کنترل دارد) و افراد متخصص در زمینه ای خاص (کارمندی که می تواند دانش تخصصی خود را در مورد محصول یا خدمات شرکت یا سطح پیشرفته و تخصصی در فرایندها و رویه های شرکت اعمال کند). برای این که کارگر خارجی مجوز کار در کانادا را دریافت کند، شرکت کانادایی باید روابط مقدماتی را با همتای خارجی خود نشان دهد، همانطور که رابطه مقدماتی کاری با کارمند خود دارد.

در بیشتر موارد، کارگران خارجی برای انجام کار قانونی در کانادا نیاز به مجوز کار دارند. با این وجود، موارد خاصی وجود دارد که افراد ممکن است بدون مجوز کار نیز در کانادا کار کنند. مهمترین گروهی که این موضوع در مورد آنها صدق می کند، افرادی هستند که برای بحث درباره یک تجارت و بازدید از محل مورد نظر برای راه اندازی تجارت خود به کانادا سفر می کنند. موارد دیگر مربوط به هنرمندان و خدمه آنها که برای اجرای برنامه وارد کانادا شده اند، ورزشکاران و پرسنل رسانه است که می توانند بدون مجوز کار در کانادا مشغول به کار شوند.

اتباع خارجی ممکن است بتوانند در کانادا به عنوان یک کارمند شرکت انتقال دهنده داخلی کار کنند. جزئیات مربوط به این سوال در دو سال قبل توضیح داده شده است.

انتظار می رود که کارفرمایان کانادایی اطلاعات خاصی را برای نوشتن رزومه ارائه دهند و نامزدهای جویای کار باید به این نکات توجه کنند. برای راهنمایی درباره نحوه نوشتن و ارائه رزومه به سبک کانادایی می توانید به وب سایت ما مراجعه نمایید و یا با کارشناسان متخصص در این زمینه تماس بگیرید.

بسیاری از شهروندان ایالات متحده در سطح تحصیلات تکمیلی در کانادا تحصیل می کنند. در زمانی که آمریکایی های جوان با افزایش شهریه های دانشگاه، افزایش بدهی دانشجویی و موانع بالاتر برای ورود به دانشگاه مواجه هستند، بسیاری متوجه می شوند که امکان تحصیلات عالی در سطح جهانی در همان قاره و غالباً با کسری از هزینه وجود دارد. دانشجویان بین المللی در کانادا همچنین می توانند ضمن تحصیل مشغول به کار شوند و علاوه بر پوشش دهی قسمتی از هزینه های زندگی، تجربه کاری اساسی کسب کنند. علاوه بر این، تحصیل در کانادا راهی برای پیشرفت حرفه ای و مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم این کشور است.

سیستم مهاجرت مبتنی بر امتیاز مشهور کانادا، اغلب توسط رسانه ها و سیاستمداران مستقر در ایالات متحده به عنوان الگویی که می تواند و یا باید در خارج از کشور الگوبرداری شود، ارجاع می شود. در واقعیت، این فقط یک سیستم مبتنی بر امتیاز نیست، بلکه تعدادی از برنامه های مهاجرت به کانادا مبتنی بر امتیاز است که هدف آنها جذب، رتبه بندی و یا دعوت افراد خاص و خانواده های آنها برای مهاجرت به کانادا می باشد.

برنامه اسکیل ورکر کانادا یا همان طبقه کارگر ماهر و افراد متخصص فدرال، در بین سایر برنامه های مهاجرت به کانادا، پرچمدار دولت فدرال است. مفهوم امتیاز بندی نسبتاً ساده است، تا ۱۰۰ امتیاز برای تعدادی از عوامل از جمله سن متقاضی مهاجرت به کانادا، سطح تحصیلات، توانایی زبان، تجربه کار، شخصی که در کانادا اشتغال ایجاد کرده یا خیر و برخی از عوامل سازگاری دیگر در این برنامه های مهاجرت به کانادا نظر گرفته می شود و در صورتی که متقاضی مهاجرت به کانادا موفق به کسب ۶۷ امتیاز یا بیشتر شود، واجد شرایط ورود به مجموعه و مخزن Express Entry می باشد. در این مجموعه، متقاضی مهاجرت به کانادا دارای یک پروفایل در سیستم آنلاین اکسپرس اینتری است و در کنار سایر نامزدهای برنامه مختلف مهاجرتی دیگر کانادا، رده بندی می شوند. مخزن اکسپرس اینتری در حقیقت یک فضای رقابتی با یک سیستم رتبه بندی مبتنی بر امتیاز است که در آن نامزدها با توجه به سیستم های مختلف رتبه بندی (CRS) برای عوامل مختلف، حداکثر ۱۲۰۰ امتیاز کسب می کنند. با قرعه کشی دوره ای که دولت کانادا انجام می دهد، برای نامزدهای برتر رتبه بندی، دعوت به درخواست (ITA) برای اقامت دائم صادر می گردد.

کمی گیج کننده است. برای اینکه موضوع برایتان شفاف تر باشد، از یک مثال فرضی استفاده می کنیم. فرض کنید یک شهروند آمریکایی قصد مهاجرت به کانادا دارد و با تکمیل فرم ارزیابی مهاجرت به کانادا، درمی یابد که می تواند ۷۴ امتیاز تحت برنامه اسکیل ورکر فدرال کسب کند. او باید یک پروفایل در سیستم Express Entry، جایی که به او ۵۰۰ امتیاز CRS اعطا می شود، ایجاد کند، سپس ITA را دریافت می کند و طی ۶۰ روز از دریافت آن باید درخواست مهاجرت به کانادا را به صورت کامل ارائه دهد و از این نقطه به بعد، دولت کانادا طی شش ماه پرونده را پردازش خواهد کرد. علاوه بر برنامه های مهاجرتی سیستم فدرال، طیف وسیعی از برنامه های مهاجرتی مبتنی بر امتیاز تحت برنامه های نامزدی استانی (PNPs) نیز وجود دارد که معیارهای این دسته بندی ها توسط دولتهای استانی و قلمروهای کانادا تعیین شده و گواهی نامزدی استان برای متقاضیان موفق مهاجرت به کانادا و اعضای خانواده آنها صادر می شود. در مورد برنامه های مهاجرت به کانادا تحت PNP ها، دولت فدرال فقط بر عوامل پذیرش از جمله بررسی های پزشکی و امنیتی نظارت دارد.

اشخاصی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های مهاجرت اقتصادی را دارند (برنامه حمایت مالی توسط همسر و نه از طریق پناهندگی)، موظفند توانایی زبان خود را در انگلیسی و یا فرانسوی در قالب نتایج آزمون زبان ثابت کنند. آزمونهای زبان که می توانید در آنها شرکت کنید، عبارتند از: آزمون بین المللی تست زبان انگلیسی (IELTS)، برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادایی (CELPIP) ، TEF و یا TCF کانادا. توجه داشته باشید، امکان شرکت در آزمون CELPIP فقط در کانادا وجود دارد و آزمونهای TEF و TCF کانادا فقط برای زبان فرانسه است و افرادی که در خارج از کانادا برای مهاجرت به کانادا اقدام می کنند، باید در آزمون عمومی آیلتس شرکت نمایند.

ارائه نتایج آزمون زبان برای دسته های مهاجرت اقتصادی برنامه های استانی (PNPs) نیز الزامی است. یک برنامه مهاجرت به کانادا برای افراد دارای تجربه کار یا تحصیل در کبک کانادا به صورت جداگانه وجود دارد که به افراد واجد شرایط اجازه می دهد درخواست مهاجرت به کانادا را بدون ارائه نتایج آزمون زبان ارائه دهند، اما این برنامه که معروف به کلاس تجربه کبک می باشد، بدون توجه به توانایی زبان انگلیسی، فقط توانایی فرانسوی متقاضی مهاجرت به کانادا را ارزیابی می کند.

بله، اگر قصد مهاجرت به کانادا از طریق یکی از برنامه های اقتصادی را دارید، باید توانایی زبان خود را ثابت کنید، حتی اگر سالها به زبان انگلیسی زندگی، کار و یا تحصیل کرده باشید!

برای مهاجرت به کانادا پیشنهاد شغلی لازم نیست ولی اگر یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی داشته باشید، شانس بیشتری برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم این کشور را خواهید داشت. برای مثال، متقاضیان مهاجرت به کانادا تحت طبقه کارگر ماهر فدرال با داشتن یک پیشنهاد شغلی، می توانند تا ۱۰ امتیاز را کسب کنند، لازم به ذکر است امتیاز قابل قبول برای واجد شرایط بودن در این دسته، ۶۷ امتیاز می باشد. توجه داشته باشید، متقاضیان مهاجرت به کانادا تحت کلاس مهارتهای تجاری فدرال (FSTC) برای پذیرفته شدن حتما باید یک پیشنهاد شغلی داشته باشند. به طور کلی داشتن یک پیشنهاد شغلی از کارفرمای کانادایی می تواند امتیاز متقاضیان مهاجرت به کانادا تحت این دو دسته مهاجرتی را در مجموعه اکسپرس اینتری بین ۵۰ تا ۲۰۰ امتیاز افزایش دهد که می تواند تفاوت زیادی در دعوت به درخواست اقامت دائم کانادا ایجاد کند.

پیشنهادهای شغلی برای متقاضیان مهاجرت به کانادا تحت برنامه های نامزدی استانها (PNPs) اغلب و نه همیشه لازم است. همچنین در مورد کار موقت در کانادا، در بیشتر موارد پیشنهاد شغلی لازم است. تحت موافقت نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)، شهروندان ایالات متحده ممکن است واجد شرایط پردازش آسان درخواست مجوز کار موقت در کانادا باشند. مجوزهای کار، طبق مقررات NAFTA نیازی به ارزیابی اثرات در بازار کار (LMIA) ندارد، روندی که تضمین می کند شهروندان کانادایی و ساکنان دائم قادر به درخواست موقعیت باز قبل از ارائه شغل به یک کارگر خارجی باشند. همچنین شهروندان آمریکایی كمتر از ۳۰ سال كه در دوازده ماه گذشته در برخی از مقاطع تحصیلی پس از دوره متوسطه ثبت نام كرده اند، می توانند با ویزای کاری تعطیلات در کانادا مشغول به كار شوند.

Express Entry یک سیستم مدیریت الکترونیکی برای مهاجرت به کانادا است. این سیستم در حقیقت یک برنامه مهاجرتی نیست بلکه انتخاب و پردازش برنامه های مهاجرت اقتصادی کانادا از جمله برنامه های مهاجرتی فدرال مانند Skilled Worker، Skilled Trades، Canadian Experience و همچنین بخشی از برنامه های نامزدی استانها را تسهیل می کند. بدین ترتیب که متقاضیان مهاجرت به کانادا طی درخواستی تحت عنوان expression of interest (EOI) برای مهاجرت به کانادا ابراز علاقه می کنند و در صورت واجد شرایط بودن یکی از برنامه های فوق، وارد سیستم Express Entry می شوند. دولت فدرال کانادا، دولتهای استانی و همچنین کارفرمایان کانادایی می توانند نامزدهای مهاجرت به کانادا را از این مجموعه انتخاب کنند، سپس افراد منتخب Invitation To Apply یا دعوت به درخواست (ITA) را برای مهاجرت به کانادا دریافت خواهند کرد. Express Entry در حقیقت سیستم مهاجرتی کانادا را حالت عرضه محور به تقاضا محور تبدیل می کند و بر اساس آن از متقاضیان مهاجرت به کانادا دعوت به درخواست می شود. Express Entry با استفاده از سیستم های مشابه مورد استفاده در استرالیا و نیوزیلند به روند تسریع پردازش برنامه های مهاجرتی اسکیل ورکر کمک می کند و به نظر می رسد عملکرد این سیستم در کانادا نسبت به سایر کشورها موفق تر بوده است.

برای کسب اطلاعات جامع تر درباره این سیستم، می توانید به صفحه اختصاصی سوالات متداول در مورد نامزدها و واجدین شرایط مهاجرت به کانادا در سیستم Express Entry مراجعه نمایید.

Provincial Nominee Program یا برنامه نامزدی استانها، یکی از برنامه های مهاجرت به کانادا است که به استان ها و قلمروهای کانادا اجازه می دهد افرادی را که مایل به مهاجرت به کانادا و علاقه مند به اقامت در یک استان خاص هستند را معرفی کنند. دولت های استانی کانادا از این برنامه ها برای استقبال موثرتر برای تازه واردان در منطقه خود استفاده کرده اند. هر برنامه استانی متناسب با نیازهای خاص استان یا قلمرو انتخاب می شود تا نامزدی را انتخاب کند که بتواند برای زندگی و کار در منطقه مورد نظر مستقر شود و به طور موثر در جامعه مشارکت داشته باشد. بیشتر PNP ها دارای حداقل یک جریان و یا دسته مطابق با سیستم انتخاب مهاجرت اکسپرس اینتری فدرال معروف به نامزدهای پیشرفته هستند. دسته های مهاجرتی که خارج از سیستم Express Entry پردازش می شوند، با عنوان نامزدهای پایه شناخته می شوند. برخی دسته های مهاجرتی PNP از جمله طبقه ماهر کارگر بین المللی استان ساسکاچوان، به افراد مشاغل خاص تقاضا اجازه می دهد تا بدون پیشنهاد شغلی، درخواست مهاجرت به کانادا را ارائه دهند.

دولت کانادا تشخیص می دهد که اتحاد مجدد خانواده جنبه مهمی از سیاست مهاجرت آن است و یک شهروند کانادایی یا اقامت دائم می تواند از همسر یا شریک عرفی خود برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم، حمایت مالی کند. در این صورت، هم شهروند کانادایی یا ساکن دائم (به عنوان حامی مالی) و هم اتباع خارجی (به عنوان شخص حمایت شده) باید توسط سازمان مهاجرت، پناهندگان و تابعیت کانادا (IRCC) تایید شوند تا متقاضی مهاجرت به کانادا بتواند ویزای اقامت دائم دریافت کند.

برای دریافت ویزای مهاجرت به کانادا تحت این برنامه، حامی و شخص حمایت شده باید اثبات کنند که روابط آنها تحت یکی از سه دسته واجد شرایط، همسر، شریک عرفی و یا شریک زندگی مشترک قرار دارد. لازم است بدانید کانادا، ازدواج همجنسگرایان را به رسمیت می شناسد و شرکای همجنس ممکن است واجد شرایط مهاجرت به کانادا تحت این دسته مهاجرتی باشند، مشروط بر اینکه همه شرایط لازم را داشته باشند.

اگر قصد مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم این کشور را دارید و آخرین مدرک تحصیلی خود را در خارج از کانادا به دست آورده اید، سطح تحصیلات شما باید توسط شخص ثالث شناخته شده ارزیابی شود. این ارزیابی اعتبار تحصیلی (ECA) توسط پنج نهاد شناخته شده در کانادا انجام شده و تاییدیه آن صادر می شود.

بله، برنامه Federal Skilled Trades Class یک برنامه مهاجرتی است که نامزدهای واجد شرایط می توانند از طریق آن برای مهاجرت به کانادا اقدام نمایند. لازم به ذکر است نامزدهای واجد شرایط برای FSTC باید از طریق سیستم اکسپرس اینتری برای مهاجرت به کانادا ابراز علاقه کنند.

بله. سرمایه گذاران بین المللی می توانند با انجام یک سرمایه گذاری غیرفعال از طریق برنامه مهاجرتی سرمایه گذاران کبک، برای مهاجرت به کانادا و اقامت دائم اقدام کنند. این برنامه، امکان اخذ اقامت دائم کانادا را با سرمایه گذاری ۸۰۰ هزار دلاری  بدون ریسک از طریق واسطه مالی تایید شده یا با تامین اعتبار آن سرمایه گذاری، برای متقاضیان مهاجرت به کانادا به وجود می آورد. همچنین یک فرصت سرمایه گذاری تحت NAFTA وجود دارد که در این مورد، یک سرمایه گذار NAFTA باید نشان دهد که سرمایه گذاری قابل توجهی را در یک تجارت جدید یا موجود در کانادا انجام داده و هدف او از مهاجرت به کانادا، توسعه و هدایت تجارت مورد نظر است. مجوزهای کار در دسته سرمایه گذار NAFTA همچنین ممکن است به کارمندان سرمایه گذار اصلی که می توانند به عنوان کارمندان کلیدی در نظر گرفته شوند، اعطا شود.

بله. افراد کارآفرینی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، می توانند از طریق برنامه های ارائه شده دولت فدرال از قبیل ویزای Startup درخواست خود را ارائه دهند. همچنین در برنامه های نامزدهای استانی نیز دسته های مختلف مهاجرت کارآفرینان وجود دارد که می توانند از این طریق برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند.

دامنه اسناد و مدارک مورد نیاز جهت ارسال درخواست مهاجرت به کانادا و اقامت دائم می تواند گسترده باشد. در هر حالت، مستندات لازم به دو عامل بستگی دارد: برنامه مهاجرتی مورد نظر و شرایط شخصی متقاضی مهاجرت به کانادا. به طور کلی برای مهاجرت به کانادا و ارائه درخواست اقامت دائم باید معمولا مدارکی از قبیل گذرنامه معتبر، نتایج آزمون زبان، مستندات مربوط به تجربه کاری، گواهی سوء پیشینه و گواهینامه ترخیص پلیس امنیت و همچنین عکس های متقاضی اصلی و اعضای خانواده ارائه شود.

بسته به شرایط، ممکن است مدارک دیگری از شما خواسته شود که عبارتند از: رسید آزمایشات پزشکی مقدماتی، شناسنامه، اعتبار تحصیلات کانادایی یا ارزیابی اعتبار تحصیلی کانادا (ECA)، نامه تصدیق، کپی رسمی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی، نامه اصلی پیشنهاد شغلی از کارفرمای کانادایی، اثبات روابط خانوادگی با افراد مقیم در کانادا، اثبات بودجه و تمکن مالی، اسناد حقوقی که نشان دهنده تغییراتی در نام یا تاریخ تولد است، سند ازدواج، سند قانونی و اسناد و مدارک برای اثبات زندگی مشترک برای مدت حداقل ۱۲ ماه، گواهی طلاق و یا فوت برای همسر سابق یا شریک زندگی مشترک، شناسنامه کودکان، اوراق بهادار، اثبات حضانت کامل برای کودکان، اسناد مسافرتی (غیر گذرنامه)، کپی معتبر گواهی صلاحیت در مشاغل تجاری حرفه ای صادر شده توسط یک مقام استانی کانادایی، کپی قراردادهای کار و دستمزدها و همچنین اسناد مربوط به مالیات بر درآمد.

برای مهاجرت به کانادا و تبدیل شدن به اقامت دائم، باید نشان دهید که منابع کافی برای حمایت مالی از خود و خانواده خود را دارید، این امر با ارائه مدارک اثبات به دولت کانادا مبنی بر اینکه متقاضی مبلغ مشخصی در اختیار دارد، انجام می شود. بودجه و مبلغی که باید نشان داده شود بسته به تعداد اعضای خانواده در درخواست متقاضی اصلی مهاجرت به کانادا متفاوت است. توجه داشته باشید، بودجه حمایتی از شما و خانواده تان قابل قرض گرفتن نیست و باید بتوانید با این مبلغ، هزینه های زندگی برای خانواده خود را بپردازید، حتی اگر اعضای خانواده، متقاضی را در سفر به کانادا همراهی نکنند.

اگر منبع درآمدی دارید که از طریق آن، این اطمینان حاصل می شود که میزان قابل توجهی از بودجه تسویه حساب را در اختیار دارید، این بدان معنی است که از نظر مالی شما واجد شرایط مهاجرت به کانادا و درخواست اقامت دائم هستید. با این وجود، داشتن یک منبع درآمد مستقل دیگر، شانس شما برای اقامت دائم کانادا را افزایش نمی دهد. چرا که کانادا معمولاً به دنبال متقاضیانی است که می توانند از نظر اقتصادی به این کشور کمک کنند، نه کسانی که صرفاً از نظر مالی خودکفا هستند.

وضعیت پناهندگی در کانادا بر اساس تابعیت تعیین نمی شود و ملیت افراد مسئله اصلی نیست. نکته مهم این است که کشور و یا ایالت هایی که افراد متقاضی در آنها زندگی کرده اند، چگونه با مردم برخورد می کنند و یا آنها را مورد حمایت قرار می دهند. گفته می شود، فقط درصد بسیار کمی از درخواستهای متقاضیان آمریکایی برای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی تایید می شود و در بیشتر موارد بعید به نظر می رسد که درخواست یک آمریکایی برای پناهندگی در کانادا پذیرفته شود.

کانادا و ایالات متحده آمریکا پیمان مالیاتی دارند که برای جلوگیری از مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالی با توجه به مالیات بر درآمد و سرمایه، باید جابجایی به کانادا را تا حد ممکن انجام دهند. در حالی که یکی از تفاوت های اصلی بین دو کشور این است که قوانین مالیات بر درآمد کانادا بر اساس اقامت است، در حالی که قوانین مالیاتی ایالات متحده مبتنی بر تابعیت می باشد، معاهده مالیاتی بین کانادا و ایالات متحده آمریکا مکانیسم های مختلفی دارد که با نام اعتبارات مالیاتی خارجی شناخته می شود. مطمئن باشید متقاضی مهاجرت به کانادا مجبور به پرداخت مالیات های مضاعف به هر دو کشور نیست.

بله. نه تنها تابعیت خود را از دست نمی دهند، بلکه شهروندان ایالات متحده که به کانادا مهاجرت می کنند و چند سال در کانادا اقامت دارند، می توانند در نهایت تصمیم بگیرند که تابعیت کانادا را نیز دریافت نمایند. این فرایندی است که به عنوان طبیعی سازی شناخته می شود و کانادا یکی از آزادترین و استقبال کننده ترین فرایندهای طبیعی سازی در جهان را دارد. طبق هر دو قانون ایالات متحده، افراد می توانند شهروند ایالات متحده و کشور دیگری باشند، همین قانون برای کانادایی هایی که تابعیت دوم را بدست می آورند نیز صدق می کند و وجود دارد.

کانادا دارای یک سیستم خدمات درمانی و بهداشتی عمومی است که خدمات و مراقبت های حیاتی را به همه شهروندان کانادایی و ساکنان دائم و همچنین برخی از ساکنان موقت خاص ارائه می دهد. وقتی صحبت از خدمات درمانی و بهداشتی می شود، ایالات متحده و کانادا کاملاً متفاوت هستند. اگرچه سیستم خدمات درمانی و مراقبت های بهداشتی در کانادا در حقیقت تعدادی از سیستمهای فرعی است که توسط وزارتخانه های بهداشت استانی انجام می شود، دولت فدرال استانداردهای لازم را برای این خدمات و مراقبت ها در سراسر کشور تعیین می کند.

کانادا کشوری است که در سطوح دولتی فدرال و استانی به عنوان “فدراسیون دموکراتیک” شناخته می شود. اگرچه ایالات متحده نیز دارای یک سیستم دموکراسی است، اما تفاوتهای مهم بین دو دموکراسی در کانادا و ایالات متحده وجود دارد. برای مثال: کانادا به جای رئیس جمهور، نخست وزیر دارد که مستقیماً توسط مردم انتخاب نمی شود، بلکه توسط اعضای خانه عوام در پارلمان هیل که در اتاوا قرار دارد، برگزیده می شود. اعضای این پارلمان با استفاده از یک سیستم پس انتخاب می شوند و فعالیت می کنند. در حال حاضر پنج حزب سیاسی در مجلس عوام نمایندگان فعالیت می کنند و حزب حاکم لیبرال دارای اکثر کرسی ها هستند. حزب محافظه کار با بیشترین تعداد کرسی بعد از حزب لیبرال، مخالفت رسمی این حزب به شمار می رود. حزب دموکرات جدید (NDP) نیز تعداد کرسی های قابل توجهی دارد و عموماً به عنوان یک حزب سوسیال دموکراتیک چپ تلقی می شود. حزب توده Québécois که تعداد کمی از کرسی ها دارد، به منافع استان کبک اختصاص داده شده است و حزب سبز دارای یک نماینده منتخب مجلس (MP) است.

در حال حاضر هیچ حزب مشترك ضد مهاجرت با نمایندگی منتخب در سطح فدرال وجود ندارد و هر یک از طرفین، مشارکت هایی که تازه واردان کانادا و متقاضیان مهاجرت به کانادا برای اقتصاد و جامعه کانادا می کنند را به رسمیت می شناسند. کانادا ایالت ندارد، در عوض دارای ۱۰ استان و سه قلمرو است و هر استان و قلمرو دارای دولت منتخب دموکراتیک است که صلاحیت حوزه های خاصی از حکومت را دارند. سایر مناطق حکومتی توسط دولت فدرال کانادا اداره می شود، در حالی که اختیارات مشخص مشترکی بین دولت های فدرال و استانی وجود دارد. در کانادا فقط شهروندان کانادایی از حق رای در سطح فدرال و استان برخوردارند و افراد با اقامت دائم نمی توانند رای دهند. به طور کلی، لحن و گفتار و چگونگی انجام سیاست در کانادا با همتای آمریکایی آن کاملاً متفاوت است، به ویژه اگر فقط سالهای اخیر را با هم مقایسه کنیم.

برای کسب اطلاعات جامع و مفید و به روز در مورد استان ها، شهرها و جوامع در سراسر کانادا می توانید به وب سایت ما مراجعه نمایید و یا با کارشناسان متخصص در این زمینه تماس بگیرید. ما اطلاعات مفیدی و کاربردی در زمینه های خدمات درمانی و مراقبت های بهداشتی، استخدام و کاریابی در کانادا، امور مالی و تحصیلات، نحوه اخذ گواهینامه رانندگی و مسکن را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه مهاجرتی نیروهای متخصص فدرال (Federal Skilled Worker Program)

متقاضیان مهاجرت به کانادا برای واجد شرایط بودن دریافت ویزای مهاجرت کانادا برای اقامت دائم باید دارای حداقل یک سال سابقه کار تخصصی مداوم تمام وقت یا معادل آن در ۱۰ سال گذشته در یک شغل باشند (مشاغل باید در طبقه بندی ملی شغلی کانادا از نوع ۰ یا سطح مهارت A یا B باشند)، نتایج آزمون زبان معادل با معیار زبان کانادایی(CLB)  متقاضی مهاجرت به کانادا در تمام توانایی ها از جمله خواندن، نوشتن، شنیداری و گفتاری در زبان فرانسوی باید حداقل نمره ۷ و نمره آیلتس برای اسکیل ورکر کانادا باید حداقل ۶٫۵ باشد، متقاضی مهاجرت به کانادا همچنین باید دارای مدرک و گواهینامه تحصیلی از قبیل دیپلم یا لیسانس از کانادا و یا مدرک تحصیلی خارجی تایید شده توسط ارزیابی اعتبار آموزشی و تحصیلی (ECA) باشد، توجه داشته باشید یکی از لازمه های مهاجرت به کانادا از طریق برنامه مهاجرتی فدرال اسکیل ورکر داشتن بودجه کافی برای زندگی در کانادا می باشد.

متقاضیان اسکیل ورکر کانادا باید از مجموع شش فاکتور انتخاب مهاجرت سازمان رسیدگی به امور پناهندگان و تابعیت کانادا (IRCC)، حداقل ۶۷ امتیاز کسب کنند و در نهایت تمامی متقاضیان مهاجرت به کانادا، وابستگان همراه و غیر همراه آنها، تحت همه برنامه های مهاجرتی، باید تمامی الزامات بهداشتی و امنیتی و جرم کانادا را برآورده کنند، به عبارتی ارائه گواهی سلامت تایید شده توسط پزشک معتمد سفارت کانادا و همچنین گواهی عدم سوء پیشینه متقاضیان برای اخذ ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور الزامی است.

برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر فدرال توسط سیستم Express Entry اداره می شود، متقاضیان مهاجرت به کانادا با ثبت نام و ایجاد پروفایل در این سیستم وارد مخزن آن می شوند و طی قرعه کشی های منظمی که انجام می شود، دعوت نامه های درخواست اقامت دائم برای کاندیداهای منتخب صادر می گردد و تنها افرادی که موفق به دریافت دعوت به درخواست (ITA) شده اند، می توانند برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند.

خیر، در حال حاضر هیچ لیستی از مشاغل واجد شرایط موجود در این برنامه مهاجرت به کانادا وجود ندارد. به طور کلی مهاجرت به کانادا متقاضیان باید حداقل یک سال سابقه کار در ۱۰ سال گذشته را در مشاغل طبقه بندی شده که در طبقه بندی ملی حرفه ای کانادا (NOC) به عنوان سطح مهارت A یا B یا مهارت نوع ۰ شناخته می شود را کسب کرده باشند.

کمپبل کوهن یک شرکت حقوقی مهاجرت در کانادا است که در مورد امور مربوط به مهاجرت به کانادا مشاوره می دهد. در جواب این سوال باید بگوییم بله، برای این منظور متقاضی مهاجرت به کانادا باید یک فرم ارزیابی رایگان برای تعیین صلاحیت مهاجرت به کانادا تحت برنامه اسکیل ورکر فدرال را تکمیل کند. افراد علاقه مندی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی همکاری شرکت Campbell Cohen با سیستم اکسپرس اینتری هستند، می توانند با متخصصان مهاجرت ما در تماس باشند.

کانادا، نیروهای متخصص را بر اساس توانایی آنها برای استقرار اقتصادی و تاثیر مثبت در اقتصاد این کشور می پذیرد. اگر افسر ویزای مهاجرت کانادا بر این باور باشد که تعداد امتیازات یک متقاضی مهاجرت به کانادا، توانایی واقعی و دقیق او را برای استقرار اقتصادی و تاثیر مثبت در اقتصاد کانادا را نشان نمی دهد، می تواند از صلاحدید مثبت خود که به عنوان ارزیابی جایگزین نامیده می شود، استفاده نماید و درخواست را قبول کند، حتی اگر متقاضی حداقل امتیاز لازم یعنی ۶۷ امتیاز را نداشته باشد. ارزيابي جایگزین نيازمند موافقت يك افسر منتخب دوم است و ممكن است به صورت موردي در نظر گرفته شود و افسران اداره مهاجرت ممکن است هر یک از عوامل مرتبط را در نظر بگیرند. توجه داشته باشید، اینکه یک متقاضی مهاجرت به کانادا تقریباَ الزامات اسکیل ورکر فدرال را برآورده می کند، به خودی خود دلیل کافی برای توصیه به استفاده از ارزیابی جایگزین مثبت نیست.

بله، همانطور که در بالا گفتیم نیروهای متخصص را بر اساس توانایی آنها برای استقرار اقتصادی و تاثیر مثبت در اقتصاد این کشور می پذیرد. اگر آفیسر پرونده نتیجه بگیرد که متقاضی مهاجرت به کانادا بر اقتصاد کانادا تاثیر مثبتی نخواهد داشت، می تواند از اختیارات منفی خود که به عنوان ارزیابی جایگزین شناخته می شود، استفاده کند و درخواست متقاضی را رد کند، حتی اگر وی ۶۷ امتیاز یا بیشتر از آن را برآورده کرده باشد. علاوه بر این، متقاضی مهاجرت به کانادا ممکن است به دلیل مسائل پزشکی و یا امنیتی برای کانادا غیرقابل قبول باشد، در این صورت دیگر مهم نیست که وی چند امتیاز در بخش اسکیل ورکر کسب کرده باشد.

در حال حاضر امتیاز قابل قبول در این برنامه مهاجرتی، ۶۷ امتیاز است ولی IRCC ممکن است بدون هیچگونه اعلام قبلی آن را بالا یا پایین آورد، بنابراین به متقاضیان علاقمند به مهاجرت به کانادا که در حال حاضر حداقل ۶۷ امتیاز را کسب کرده و واجد شرایط درخواست ویزای اقامت دائم کانادا هستند، توصیه می شود در اولین فرصت درخواست خود را ارسال کنند.

 

قوانین و مقررات مهاجرت کانادا به وزارت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا اجازه می دهد تا امتیاز واجد شرایط بودن را حتی به صورت عطفی و بازگشتی تغییر دهد، اینکه IRCC یک تغییر را به صورت عطفی تحمیل کند یا خیر، یک مسئله جداست، حتی دادگاه فدرال کانادا نیز از این عمل IRCC، اظهار ناخرسندی کرده است.

متقاضیان مهاجرت به کانادا که از طریق برنامه اسکیل ورکر فدرال اقدام کرده اند باید مدارکی را جهت پشتیبانی از درخواست خود ارائه دهند که این مدارک عبارتد از: فرم های امضا و امضا و تکمیل شده مربوط به درخواست، هزینه های مربوط به پردازش برنامه مهاجرتی دولت کانادا، اسناد احراز هویت و اسناد وضعیت مدنی، مدارک سفر و گذرنامه معتبر، مدارک تحصیلی و دوره های آموزشی و صلاحیت های حرفه ای، مدارک و سوابق کاری، نتایج آزمونهای آیلتس یا CELPIP برای زبان انگلیسی و یا TEF یا TCF کانادا برای زبان فرانسوی، گواهی ارزیابی اعتبار تحصیلی کانادا، مدارک سابقه کار مداوم و مرتب(در صورت وجود)، مدارک برای اثبات فاکتورهای ادعا شده برای کسب امتیاز (در صورت وجود)، گواهی عدم سوء پیشینه و شواهد برای اثبات عدم وجود سوابق کیفری و همچنین پرینت حساب بانکی که توسط بانک مربوطه تایید و مهر شده باشد.

کلیه متقاضیانی که دعوت نامه برای درخواست اقامت دائم را دریافت می کنند نیز باید مدارک پشتیبان را برای درخواست الکترونیکی خود ارائه دهند، این مدارک عبارتند از: پاسپورت معتبر، نتایج آزمون زبان، مستندات مربوط به سابقه کاری، گواهی سوء پیشینه، گواهی پزشکی تایید شده توسط پزشک معتمد و همچنین عکس های متقاضی اصلی و اعضای خانواده او. توجه داشته باشید، بسیاری از دفاتر ویزای مهاجرت کانادا دارای الزامات مربوط به مدارک و اسناد مخصوص به خود هستند که این الزامات باید برای جلوگیری از بازگشت، تاخیر  و یا ریجکت شدن درخواست، رعایت شوند.

Express Entry یک فرایند دو مرحله ای و متقاضی مهاجرت به کانادا باید در مرحله اول یعنی زمانی که یک پروفایل آنلاین در این سیستم ایجاد کرد، مدارکی از قبیل نتایج آزمون زبان و مدارک تحصیلی را همراه با دیگر مستندات ارائه دهد، مابقی مدارک باید زمانی ارائه شود که متقاضی درخواست الکترونیکی خود را برای اقامت دائم کانادا ارسال می کند.

توجه داشته باشید، اگر یک متقاضی مدعی دریافت امتیاز پیشنهاد شغلی باشد، باید نامه ای از کارفرمای کانادایی که تایید می کند وی پس از دریافت ویزای مهاجرت به کانادا (اقامت دائم) به صورت نامحدود استخدام می شود، به همراه نام نسخه ای از ارزیابی تاثیر بازار کار که توسط سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) صادر می شود را ارائه دهد.

برنامه مهاجرتی نیروهای متخصص فدرال، علاوه بر متقاضی اصلی ممکن است اعضای خانواده وی از جمله همسر متقاضی اصلی یا شریک زندگی او، فرزندان وابسته زیر ۲۲ سال متقاضی اصلی و همچنین فرزندان وابسته زیر ۲۲ سال همسر یا شریک زندگی وی را شامل شود.

بله، درخواست انتقال یک پرونده به دفتر ویزای مهاجرت کانادایی دیگر ممکن است به دفتر ویزای مهاجرت کانادایی که در حال پردازش پرونده است، ارسال شود و اداره ویزای مهاجرت کانادا، بر اساس تمامیت و درستی برنامه، در مورد انتقال پرونده تصمیم خواهد گرفت. در برخی مواقع، اداره ویزای مهاجرت کانادا می تواند به تنهایی تصمیم بگیرد که پرونده را حتی بدون درخواست، به یک دفتر ویزای مهاجرت کانادایی دیگر و مناسب تر منتقل کند.

بله، برای این برنامه مهاجرتی داشتن سابقه کاری یک الزام است و متقاضی مهاجرت به کانادا باید دارای حداقل یک سال تجربه کار تمام وقت (یا معادل پاره وقت آن) در یک شغل در سطح مهارت یا نوع شناخته شده توسط IRCC باشد، مجموع تجارب کاری نیمه وقت که به صورت منظم نیستند نیز قابل قبول است.

خیر، مادامی که متقاضی مهاجرت به کانادا تجربه کاری داشته باشد و یا وظایفی را که در آن مدعی امتیاز است، انجام داده باشد، لازم نیست تجربه کاری مربوط به رشته تحصیلی وی باشد.

بله، در صورتی که متقاضی مهاجرت به کانادا برای کار انجام شده، پول دریافت کرده باشد و سطح مهارت وظایف وی در آن شغل بخصوص توسط IRCC تایید شده و به رسمیت شناخته شده باشد.

به منظور واجد شرایط بودن در برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر، داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر لازم نیست، ولی می تواند امتیاز شما را تا ۱۵ امتیاز افزایش دهد و از این طریق شانس واجد شرایط بودن شما را بهبود بخشد، علاوه بر این، با دریافت یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کانادایی، بسته به نوع کار، می توانید بین ۵۰ تا ۲۰۰ امتیاز تحت سیستم رتبه بندی جامع اکسپرس اینتری (CRS) کسب کنید.

خیر، یک متقاضی مهاجرت به کانادا تحت برنامه اسکیل ورکر فدرال باید دارای یک سال تجربه کار تمام وقت (یا معادل پاره وقت آن) در شغلی که سطح مهارت یا نوع آن توسط IRCC شناخته و تایید شده است، باشد، همچنین مجموع تجارب کاری نیمه وقت نیز قابل قبول است. این متناسب با یک هفته کاری تمام وقت استاندارد یعنی ۳۷٫۵ ساعت ارزیابی می شود، برای مثال، یک شغل پاره وقت دو ساله که متقاضی هر هفته تقریباَ برای آن ۲۰ ساعت کار کرده است، معادل تقریباَ یک سال تجربه تمام وقت خواهد بود.

بله، بر اساس فاکتور تطبیق پذیری اگر متقاضی مهاجرت به کانادا و یا همسر وی دارای اقوام نزدیک در کانادا هستند كه تابعيت كانادا یا اقامت دائم این کشور را دارند و در حال حاضر ساکن كانادا می باشند، امتیازاتی به او تعلق می گیرد. لازم به ذکر است برای واجد شرایط بودن به عنوان خویشاوند نزدیک، شهروند کانادایی یا مقیم دائم باید فرزند، مادر یا پدر، برادر یا خواهر، خاله، عمه یا دایی، خواهرزاده یا برادرزاده، نوه، مادربزرگ و یا پدربزرگ باشد.

متقاضیان مهاجرت به کانادا در زیر گروه نیروهای متخصص فدرال ممکن است ملزم به شرکت در مصاحبه شخصی با یکی از مسئولین اداره مهاجرت کانادا شوند. اینگونه مصاحبه ها برای اطمینان از صحت اطلاعات ارائه شده، همچنین برای پاکسازی هرگونه عدم اطمینان و تایید اطلاعات انجام می شود. آفیسرهای ویزای مهاجرت کانادا، بسته به صلاحیت متقاضی، کیفیت اسناد و مدارک حمایتی و همچنین اعتبار کلی متقاضی، ممکن است در هر کدام از برنامه های مهاجرتی، از مصاحبه چشم پوشی کنند.

در درصد کمی از درخواستهای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر فدرال، متقاضی برای انجام یک مصاحبه برای ارزیابی موضوعات امنیتی از جمله جرم، جاسوسی، براندازی یا تروریسم فرا خوانده می شود.

در درخواست هایی که دارای جزئیات کامل هستند، متقاضی این شانس را دارد که توسط افسر اداره مهاجرت کانادا مصاحبه نشود، با این حال، معاف از مصاحبه به صلاحدید مسئول ویزا و اداره مهاجرت کانادا و مسئول پرونده نامزد مورد نظر انجام می شود و چیزی به نام درخواست برای معاف از مصاحبه وجود ندارد. حتی اگر از مصاحبه چشم پوشی شود، افسر پرونده این حق را دارد که در آینده، متقاضی را برای مصاحبه دعوت کند.

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه نامزدهای استانی (Provincial Nominee Program)

Provincial Nominee Program یکی از برنامه های مهاجرت به کانادا است که توسط وزارت و سازمان رسیدگی به امور مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) ایجاد شده تا از طریق آن استان ها و قلمروهای مختلف کانادا بتوانند افرادی که علاقه مند به زندگی در یک استان و یا منطقه خاص و مشارکت در توسعه اقتصادی آن استان هستند را انتخاب کنند. بیشتر استانها و قلمروهای کانادا در برنامه مهاجرتی نامزدهای استانی شرکت می کنند.

استانهای آلبرتا، بریتیش کلمبیا، منیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، سرزمینهای شمال غربی کانادا، نوا اسکوشیا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد، ساسکاچوان و Yukon در این برنامه مهاجرتی شرکت دارند.

خیر، استان کبک با دولت کانادا توافق جداگانه ای دارد و معیارهای این استان برای انتخاب متقاضیان مهاجرت به کانادا، مخصوص به خود است. دولت کبک تنها دولت استانی است که قدرت انتخاب متقاضیان مهاجرت به کانادا را خارج از برنامه نامزدهای استانی دارد و از این طریق می تواند افرادی را انتخاب کند که تمایل به زندگی در این استان را دارند.

قبل از اینکه متقاضی، درخواست ویزای مهاجرت به کانادا (اقامت دائم) را ارسال کند، درخواست وی تحت برنامه نامزدی استانها به دفتر امور اداری استان مربوطه ارائه می شود.

دریافت نامزدی استانی بدان معنی است که پروسه درخواست ویزای مهاجرتی کانادا سرعت می گیرد و به غیر از برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر کانادا، روش دیگری برای اخذ ویزای مهاجرت به کانادا (اقامت دائم) برای متقاضی فراهم می شود.

خیر، متقاضیان مهاجرت به کانادا می توانند بدون نامزدی استانی ویزای کانادا و به دنبال آن اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

استان ها و قلمروهای مختلف کانادا می توانند تعداد خاصی از نامزدها را از طریق سیستم Express Entry برای پاسخگویی به نیازهای بازار کار محلی و استان معرفی کنند که این بخش از برنامه های نامزدی استانی با عنوان نامزدهای پیشرفته که به سایر کاندیداها اضافه می شوند، شناخته می شوند. متقاضیان مهاجرت به کانادا در مجموعه اکسپرس اینتری که نامزدی یک استان را دریافت می کنند، تحت سیستم جامع رتبه بندی، ۶۰۰ امتیاز از مجموع ۱۲۰۰ امتیاز را کسب می کنند، زمانی که این امتیازهای اضافی به سایر امتیازات کسب شده توسط متقاضی مهاجرت به کانادا افزوده شود، منجر به صدور دعوت به درخواست اقامت دائم در قرعه کشی بعدی از مجموعه اکسپرس اینتری می شود.

تمامی داوطلبان مهاجرت به کانادا برای ورود به سیستم اکسپرس اینتری و انتخاب شدن از این مجموعه باید معیارهای واجد شرایط بودن یکی از برنامه های مهاجرت اقتصادی فدرال که عبارتند از برنامه اسکیل ورکر فدرال (FSW)، برنامه تجارت حرفه ای فدرال (FST) و برنامه تجربه کاری در کانادا (CEC) را داشته باشند. استانها و قلمروهای کانادا ممکن است برخی معیارهای اضافی را برای برنامه های مهاجرتی خود اضافه کنند. متقاضیان مهاجرت به کانادا که واجد شرایط ورود به مجموعه اکسپرس اینتری هستند، بسته به استان، می توانند ابتدا وارد این مجموعه شوند و سپس توسط یکی از استانها یا قلمروها انتخاب و معرفی شوند، یا اینکه قبل از تکمیل پروفایل اکسپرس اینتری و ورود به این مجموعه، توسط یک استان یا قلمرو معرفی شوند. لازم به ذکر است از تاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۶ تغییراتی در سیستم جامع رتبه بندی اعمال شده که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه سوالات متداول درباره سیستم جامع رتبه بندی کانادا مراجعه نمایید.

همانطور که گفتیم برنامه Provincial Nominee تنها برنامه مهاجرتی است که قادر به انتخاب و معرفی نامزدهای مهاجرت به کانادا تحت PNP های معمولی یا پایه خود خارج از سیستم اکسپرس اینتری میباشد، بدین ترتیب که افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند ولی واجد شرایط ورود به مجموعه اکسپرس اینتری نیستند، ممکن است تا زمانی که واجد شرایط برنامه های استانی باشند، بتوانند از طریق پایگاه PNP، درخواست مهاجرت به کانادا را ارائه دهند، بنابراین برنامه های نامزدی استانی معمولی یا پایه ممکن است فرصت های مهاجرت به کانادا را برای افرادی که واجد شرایط ورود به اکسپرس اینتری نیستند را فراهم کنند. درخواستهای داوطلبانی که نامزدی استانی پایه را برای مهاجرت به کانادا دریافت می کنند، خارج از سیستم اکسپرس پردازش می شود و مسیر رسیدن به اقامت دائم کانادا از این طریق، یک فرایند دو مرحله ای است که در قدم اول متقاضی مهاجرت به کانادا باید واجد شرایط ورود به برنامه PNP های پایه باشد تا بتواند درخواست خود را ارائه دهد و موفق به دریافت گواهی نامزدی استان شود، در مرحله دوم با در دست داشتن این گواهی  و سند رسمی می تواند برای اقامت دائم به دولت فدرال مراجعه نماید.

خیر، IRCC ابتدا از این که یک نامزد استانی، الزامات قانونی مهاجرت به کانادا اعم از داشتن گواهی سلامت با تاییدیه پزشک معتمد سفارت، گواهی عدم سوء پیشینه و صحت و درستی اسناد ارائه شده را رعایت کرده است، اطمینان حاصل می کند و در صورتی که متقاضی تمامی این موارد را برآورده کرده باشد، ویزای مهاجرت به کانادا برای او صادر می شود.

بیشتر استانها به دنبال افرادی هستند که در رشد اقتصادی استان مشارکت کنند و تمایل به زندگی در آن استان را داشته باشند. معیارهایی که استانها در نظر دارند ممکن است مواردی از قبیل داشتن پیشنهاد کاری متقاضی مهاجرت به کانادا در استان، تحصیلات، تجربه کار در صنایع حساس، مهارت های زبان انگلیسی و یا فرانسوی، داشتن اقوام نزدیک در آن استان و توانایی پذیرش و سازگاری با زندگی در آن استان را شامل شود. در ادامه به بررسی سوالات متداول در مورد برنامه نامزدی استانی تک تک استانها و قلمروهای کانادا می پردازیم.

برنامه نامزدی مهاجران آلبرتا (AINP) که در گذشته از آن به عنوان برنامه نامزدهای استانی آلبرتا یاد میشد، روندی است که به موجب آن استان آلبرتا، نامزدهایی را برای مهاجرت به کانادا و زندگی در این استان معرفی می کند.

سیستم AINP از سه برنامه اصلی مهاجرت تشکیل شده که عبارتند از فرصت کاری در آلبرتا، اکسپرس اینتری آلبرتا و برنامه مهاجرتی برای کشاورزان خود اشتغال که در ادامه بیشتر درباره آنها صحبت می کنیم.

جریان فرصت های آلبرتا (AOS) روشی برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم این کشور برای اتباع خارجی است که در آلبرتا کار می کنند و همچنین فارغ التحصیلانی که تحصیلات خود را در یک موسسه تایید شده پس از دوران متوسطه در آلبرتا به اتمام رسانده اند. لازم به ذکر است این برنامه در سال ۲۰۱۸ جایگزین برنامه های کارفرما محور و استخدام استراتژیک شد.

Alberta Express Entry یکی از جریانهای مهاجرت به کانادا است که AINP از طریق آن به طور مرتب، پروفایل نامزدهای مجموعه اکسپرس اینتری فدرال را بررسی می کند و بر اساس اطلاعات پروفایل آنها، نامه های اطلاعیه های علاقه (NOI) را برای انتخاب و معرفی نامزدهای مهاجرت به کانادا منتشر می کند و از آنها دعوت می کند تا یک درخواست تکمیل شده را به AINP ارسال کنند.

این جریان یک روند مهاجرت به کانادا است که طی آن افراد، با تجربه کافی در زمینه کشاورزی و بودجه شخصی برای خرید و توسعه مزرعه در استان آلبرتا می توانند برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. این متقاضیان مهاجرت به کانادا باید صاحب یا متصدی یک مزرعه باشند و قصد زندگی و اقامت در آلبرتا را داشته باشند و در آنجا یک شغل کشاورزی را خریداری یا مدیریت کنند.

برنامه نامزدهای استانی بریتیش کلمبیا (BC PNP) روندی است که به بریتانیا کلمبیا اجازه می دهد تا متقاضیان مهاجرت به کانادا را برای تامین نیازهای اقتصادی و بازار کار استان معرفی کند.

سیستم BC PNP متقاضیان مهاجرت به کانادا را تحت دو دسته اصلی مهاجرت افراد متخصص و کارآفرینان پذیرش می کند.

این برنامه مهاجرت به کانادا مختص اتباع و کارگران خارجی و همچنین فارغ التحصیلان بین المللی در مشاغلی که دارای سطح مهارت های مختلف با توجه به طبقه بندی ملی شغلی کانادا (NOC) هستند، می باشد و به پنج دسته تقسیم می شود که عبارتند از: دسته افراد متخصص، دسته متخصصین مراقبت های بهداشتی، دسته فارغ التحصیلان با مدرک تحصیلی خارجی، دسته دانشجویان خارجی با تحصیلات تکمیلی و دسته افراد تازه وارد و افراد نیمه حرفه ای.

پزشکان، متخصصان، پرستاران و پرستاران روانپزشکی، متخصص پرستاری یا طبیب، ماما و همچنین افراد متخصص در زمینه های دیگر بهداشت و سلامت مانند سونوگرافی تشخیص پزشکی، داروساز بالینی، تکنسین آزمایشگاه، تکنسین رادیولوژی، کاردرمانگر یا فیزیوتراپیست تحت BC PNP به عنوان متخصصین مراقبتهای بهداشتی در نظر گرفته می شوند.

این جریان یکی دیگر از برنامه های مهاجرت به کانادا است و برای افرادی که قصد زندگی و سرمایه گذاری در بریتیش کلمبیا را دارند بسیار مناسب است و به دو دسته کارآفرینی و پروژه های استراتژیک تقسیم می شود.

خیر، متقاضیان مهاجرت به کانادا بعد از ورود به خاک این کشور به عنوان فرد مقیم کانادا شناخته شده و از آزادیهای یک شهروند کانادایی از جمله آزادی در جابجایی و انتخاب محل زندگی در کانادا برخوردار است و می تواند نقطه دیگری از کانادا را برای زندگی و اقامت خود انتخاب کند.

برنامه نامزدهای استانی منیتوبا برنامه ای است که به Manitoba اجازه می دهد تا با توجه به نیازهای استان، نامزدهای بالقوه مهاجرت به کانادا را معرفی کند.

MPNP از چهار جریان اصلی مهاجرت به کانادا تشکیل شده که عبارتند از: جریان آموزش بین المللی (IES)، جریان سرمایه گذاران تجاری (BIS)، افراد متخصص در منیتوبا (SWM) و افراد متخصص در خارج از کشور (SWO).

این برنامه مهاجرت به کانادا مختص افراد متخصص و کارگران ماهر خارجی است که به دنبال زندگی و کار در استان منیتوبا هستند. برنامه مهاجرت به کانادا از طریق جریان کارگران ماهر بر پایه سیستم بیان علاقه (EOI) کار می کند و به دو دسته کارگر ماهر در منیتوبا و کارگر ماهر در خارج از کشور تقسیم می شود. در جریان کارگر ماهر در منیتوبا، MPNP از کارگران آموزش دیده و حرفه ای بین المللی که مهارت های لازم در بازار کار محلی این استان را دارند، برای درخواست ویزای اقامت دائم کانادا از IRCC و اقامت در Manitoba دعوت می کند. جریان مهاجرت به کانادا SWO نیز برای هدف قرار دادن اتباع خارجی با تجربه کار حرفه ای مورد نیاز برای پشتیبانی از نیازهای بازار کار Manitoba طراحی شده که طی آن، MPNP افرادی را نامزد مهاجرت به کانادا می کند که معمولا ارتباط مثبت و مداوم با این استان دارند، برای مثال کسانی که از اعضای خانواده یا دوستان خود حمایت مالی می کنند یا تحصیلات قبلی، تجربه کار و یا دعوت نامه ای از طرف یک طرح استخدام استراتژیک دارند، شانس زیادی برای معرفی شدن برای نامزدی مهاجرت به کانادا دارند.

این دو برنامه مهاجرت به کانادا، تحت قوانین جدید MPNP شامل چهار مسیر تجربه کاری در منیتوبا، استخدام مستقیم متقاضی مهاجرت به کانادا توسط کارفرما، اکسپرس اینتری منیتوبا و سرمایه انسانی مانند امتیازتی که متقاضی مهاجرت به کانادا از قبل سن و مهارتهای زبانی خود کسب می کند، می باشد.

جریان BIS یکی از برنامه های استانی مهاجرت به کانادا است که برای افراد علاقمند به زندگی و سرمایه گذاری در Manitoba بسیار مناسب است و طبق سیستم ابراز علاقه (EOI) عمل می کند، بدین ترتیب که متقاضیان بالقوه مهاجرت به کانادا، علاقه به درخواست خود را برای این برنامه ارسال می کنند و از متقاضیان مهاجرت به کانادا که واجد شرایط این جریان هستند برای درخواست مهاجرت دعوت می شود. افراد کارآفرین و همچنین افرادی که قصد سرمایه گذاری در زمینه کشاورزی در این استان را دارند، می توانند از این طریق به کانادا مهاجرت کنند.

طرح مهاجرت محور انجمن Morden تلاشی است برای جذب متقاضیان مهاجرت به کانادا در مشاغل هدفمند خاص به شهر روستایی Morden منیتوبا، واقع در ۱۱۲ کیلومتری جنوب غربی Winnipeg، مشاغل هدفمند عبارتند از: جوشکار، نجار، آشپز و لوله کش، نامزدهایی که از این طریق موفق به مهاجرت به کانادا می شوند به همراه اعضای خانواده آنها، می توانند اقامت دائم کانادا را دریافت نمایند.

NBPNP یکی از برنامه های مهاجرت به کانادا است که به New Brunswick اجازه می دهد تا متقاضیان مهاجرت به کانادا را برای تامین نیازهای اقتصادی و بازار کار استان معرفی کند.

بله، نیوبرانزویک دارای یک جریان ورود پیشرفته با سیستم اکسپرس اینتری فدرال است که با عنوان New Brunswick Express Entry Labour Market Stream شناخته می شود. بدین ترتیب که متقاضیان مهاجرت به کانادا با دریافت نامزدی پیشرفته استان، ۶۰۰ امتیاز سیستم جامع رتبه بندی جامع (CRS) را کسب می کنند و دعوت به درخواست (ITA) برای اقامت دائم در قرعه کشی بعدی از مجموعه اکسپرس اینتری برای آنها صادر می شود.

مهاجرت به کانادا از طریق NBPNP طی یک فرایند دو مرحله ای امکان پذیر است و داوطلبان علاقمند به زندگی و کار دائم در نیوبرانزویک ابتدا باید جریانهای مختلف NBPNP را بررسی کنند تا واجد شرایط بودن آنها برای مهاجرت به کانادا از این طریق، مشخص شود. جریانهای مختلف این برنامه عبارتند از: متقاضیان کسب و کار و تجارت در نیوبرانزویک، افراد متخصص و کارگران ماهر نیوبرانزویک با جریان حمایت خانواده، کارگر ماهر نیوبرانزویک با جریان پشتیبانی کارفرما و جریان بازار کار نیوبرانزویک اکسپرس اینتری.

در مرحله اول برای مهاجرت به کانادا از طریق NBPNP، متقاضی باید یک درخواست کامل به همراه کلیه اسناد و مدارک پشتیبان را ارسال کند، زمان پردازش برای درخواست هایی که واجد شرایط هستند حداقل سه ماه می باشد. در مرحله دوم پس از اینکه متقاضی مهاجرت به کانادا دعوتنامه درخواست را دریافت کرد باید برای اخذ ویزای اقامت دائم به سازمان رسیدگی به امور مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) مراجعه نماید. متقاضیان مهاجرت به کانادا که موفق به دریافت گواهینامه نامزدی استان شده اند، باید ظرف ۶ ماه نسبت به دریافت ویزای اقامت دائم از IRCC اقدام نمایند. متقاضیان مهاجرت به کانادا به همراه همسر و وابستگان خود در صورت لزوم باید کلیه ملزومات پزشکی، امنیتی و کیفری را برآورده کنند و در نهایت این، IRCC است که ویزای اقامت دائم را برای متقاضی مهاجرت به کانادا صادر می کند.

این جریان یک برنامه مهاجرت به کانادا برای متقاضیانی است که قصد ایجاد یا خرید یک تجارت در نیوبرانزویک و اقامت دائم در آنجا را دارند، برای این منظور متقاضی مهاجرت به کانادا باید یک طرح توجیهی یا بیزینس پلن اولیه ارائه دهد که توسط یک مقام دولتی نیوبرانزویک تایید شود.

معیارهای دیگری که متقاضیان مهاجرت به کانادا، علاوه بر یک بیزینس پلن مصوب باید داشته باشند، عبارتند از: سن بین ۲۲ تا ۵۵ سال، داشتن حداقل مدرک دیپلم دبیرستان، اثبات اینکه متقاضی مهاجرت به کانادا قصد زندگی و اداره مشاغل در نیوبرانزویک را دارد، متقاضی مهاجرت به کانادا باید نقش مدیریتی روزمره در تجارت را بر عهده بگیرد، ارائه مدارک دال بر داشتن ۳ سال تجربه مدیریت مرتبط و اثبات شده متقاضی مهاجرت به کانادا در پنج سال گذشته، داشتن تمکن مالی به ارزش خالص حداقل ۳۰۰ هزار دلار کانادا و همچنین داشتن بودجه کافی برای ایجاد مشاغل، اقامت و زندگی و پشتیبانی از اعضای وابسته خانواده تا حداکثر دو سال، متقاضی مهاجرت به کانادا باید قبل از نامزدی استانی، مبلغ ۷۵ هزار دلار کانادا و یک نسخه امضا شده از قرارداد انعقاد سپرده با شرط بازگشت را ارسال کند، کسب حداقل ۵۰ امتیاز شبکه انتخاب نامزدهای استانی، اثبات توانایی کافی در زبانهای انگلیسی و یا فرانسوی برای مدیریت موفق و فعال یک تجارت در نیوبرانزویک، داشتن حداقل یک سفر کاری به نیوبرانزویک، و ملاقات با یک مقام NBPNP پس از مصاحبه.

این جریان یکی دیگر از برنامه ها مهاجرت به کانادا است و افرادی را که سابقه کار در نیوبرانزویک داشته اند و یکی از اقوام نزدیک آنها در این استان ساکن است، هدف قرار می دهد. در این برنامه یکی از اعضای خانواده ساکن در این استان باید متقاضی مهاجرت به کانادا را حمایت مالی کند. افراد خانواده مورد نظر باید کودک غیر وابسته، برادر یا خواهر، خواهرزاده یا برادرزاده و یا نوه ی متقاضی مهاجرت به کانادا باشند.

برای واجد شرایط بودن متقاضی مهاجرت به کانادا، حامی خانواده باید شهروند کانادا یا اقامت دائم کانادا را داشته باشد و به صورت تمام وقت در نیوبرانزویک اقامت داشته باشد، از زمان دریافت درخواست NBPNP، حداقل ۱۲ ماه متوالی در نیوبرانزویک کار کرده و یا تجارتی را مدیریت کرده باشد، این کار باید تحت NOC، نشان دهنده یکی از سطوح مهارت ۰، A ، B، سطح مهارت C، رده ۱، ۳، ۷، ۸ و یا ۹ باشد، از نظر مالی بتواند خود را حمایت کند، در مصاحبه با یکی از مقامات بخش رشد جمعیت شرکت نماید، کمک به متقاضی مهاجرت به کانادا برای پرداخت و تسویه حساب، در یک زمان باید تنها یک متقاضی مهاجرت به کانادا را پشتیبانی کند.

متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق این برنامه باید بین ۲۲ تا ۵۰ ساله باشند و از توانایی کافی انگلیسی یا فرانسوی برای زندگی  و کار در نیوبرانزویک برخوردار باشند، توجه داشته باشید، اعتبار نتایج آزمونهای زبان نباید بیش از دو سال باشد و این نتایج باید از یک آژانس تست تعیین شده تهیه شود. برای زبان انگلیسی می توان در آزمونهای آیلتس و CELPIP (فقط تست عمومی) و برای زبان فرانسوی در آزمون TEF کانادا شرکت کرد. داشتن تحصیلات، مدارک تحصیلی، صلاحیت های لازم و یا مجوز و گواهینامه مورد نیاز برای انجام وظایف شغلی در شغل مورد نظر متقاضی مهاجرت به کانادا لازم است، متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق این برنامه باید دارای مدرک دانشگاهی با حداقل سه سال تحصیل تمام وقت و یا مدرک دیپلم در یک تجارت خاص با حداقل به دو سال تحصیل تمام وقت باشند، داشتن حداقل دو سال تجربه کار مداوم و تمام وقت در شغل مورد نظر خود در نیوبرانزویک طی پنج سال گذشته، این شغل باید نشان دهنده یکی از سطوح مهارتهای طبقه بندی ملی مشاغل (NOC) از جمله سطح مهارت O ، A یا B، سطح مهارت C، رده ۱، ۳، ۷، ۸ یا ۹ و یا سطح مهارت D، رده ۱، ۳، ۷، ۸ یا ۹ باشد، متقاضی مهاجرت به کانادا برای واجد شرایط بودن در این برنامه باید ثابت کند که قصد کار و زندگی در نیوبرانزویک را دارد، همچنین باید یک برنامه پرداخت و تسویه حساب تایید شده توسط یک افسر اداره مهاجرت را ارائه دهد، بودجه کافی برای اقامت در نیوبرانزویک را داشته باشد و حداقل ۱۰ هزار دلار کانادا و ۲ هزار دلار اضافی برای هر یک از اعضای خانواده همراه لازم است.

این جریان یک برنامه مهاجرت به کانادا برای افرادی است که یک پیشنهاد شغلی تمام وقت و دائم از یک کارفرمای نیوبرانزویک دریافت کرده اند، برای واجد شرایط بودن در این جریان، کارفرمایان باید بتوانند ثابت کنند که اولاَ قادر به جذب یک شهروند کانادایی یا مقیم دائم برای موقعیت پیشنهادی نبودند و همچنین این شغل مطابق با استانداردهای مربوط به دستمزد و اشتغال استان می باشد.

متقاضیان مهاجرت به کانادا برای واجد شرایط بودن در این جریان باید بین ۲۲ تا ۵۵ ساله باشند، داشتن مهارتهای کافی زبان انگلیسی یا فرانسوی برای انجام وظایف شغلی، متقاضیان مهاجرت به کانادا که تازه کار و یا نیمه حرفه ای هستند (مشاغل تحت NOC سطح C و D) باید در یک آژانس تست تعیین شده، یک آزمون اجباری بدهند و ممکن است از آنها خواسته شود تا نتایج آزمون خود را با درخواست خود ارائه دهند. این تستها شامل آزمونهای آیلتس و CELPIP (فقط تست عمومی) برای انگلیسی و آزمون TEF برای زبان فرانسوی می باشد، داشتن تحصیلات، مدارک تحصیلی، صلاحیت های لازم و یا مجوز و گواهینامه مورد نیاز برای انجام وظایف شغلی در شغل مورد نظر متقاضی مهاجرت به کانادا لازم است، متقاضیان مهاجرت به کانادا باید حداقل سطح تحصیلات دبیرستانی داشته باشند، متقاضی باید دارای یک پیشنهاد کار واقعی و تمام وقت و دائمی از طرف یک کارفرمای واجد شرایط در New Brunswick باشد و این شغل باید حداقل یک سال در استان فعالیت داشته باشد، در ضمن متقاضی مهاجرت به کانادا باید اثبات کند که طی یک مصاحبه و پذیرفته شدن، توسط کارفرمای آینده خود استخدام شده است، این کار باید تحت NOC، نشان دهنده یکی از سطوح مهارت ۰، A ، B، سطح مهارت C، رده ۱، ۳، ۷، ۸ و یا ۹ باشد، متقاضیان مشاغل سطح C یا D باید حداقل یک سال قبل از درخواست برای اقامت دائم، برای کارفرمای صادر کننده پیشنهاد شغلی، کار کنند، برای واجد شرایط بودن در این برنامه، متقاضی مهاجرت به کانادا باید ثابت کند که قصد زندگی و کار در نیوبرانزویک را دارد، همچنین باید حداقل ۵۰ امتیاز شبکه انتخاب نامزدهای استانی را نیز کسب کند.

این جریان یکی از برنامه های مهاجرت به کانادا است که به NBPNP اجازه می دهد تا از سیستم اکسپرس اینتری فدرال برای پاسخگویی به بازار کار خاص و نیازهای جمعیتی این استان استفاده کند. جریان NB-EELMS نیز تحت طرح و مدل ابراز علاقه (EOI) اعمال می شود و طی آن متقاضیان مهاجرت به کانادا می توانند فرم EOI را تکمیل کرده و آن را از اول تا پانزدهم هر ماه به NBPNP ارسال کنند، متقاضیان مهاجرت به کانادا بر اساس اطلاعات ارائه شده، امتیازاتی را کسب می کنند و پس از آن واجد شرایط بودن هر کدام از آنها با توجه به سایر معیارهای مهاجرت به کانادا ارزیابی می شود. از نامزدهای که بالاترین رتبه را دارند، دعوت می شود که از طریق ایمیل برای NBPNP اقدام کنند، پرونده متقاضیان NBPNP، در صورت نامزد شدن برای مهاجرت به کانادا، از طریق سیستم مدیریت الکترونیکی مهاجرت فدرال یا همان اکسپرس اینتری، طی ۶ ماه بررسی و پردازش می شود.

متقاضیان مهاجرت به کانادا در صورتی می توانند واجد شرایط شرکت در NB – EELMS باشند که سن آنها بین ۲۲ تا ۵۵ سال باشد، مهارت آنها در هر یک از چهار مهارت زبان (صحبت کردن، خواندن، نوشتن و گوش دادن) معادل نمره ۷ یا بیشتر از معیار زبان کانادایی (CLB) باشد، توجه داشته باشید مدارک زبان بعد از دو سال دیگر معتبر نیست و متقاضیان مهاجرت به کانادا می توانند با شرکت در  آزمونهای IELTS  و CELPIP (فقط آزمون عمومی) برای انگلیسی و یا TEF برای فرانسه، مدرک زبان معتبر دریافت نمایند، داشتن یک مدرک تحصیلی متوسطه کانادایی یا گذراندن یک دوره حداقل یک ساله بعد از دوره متوسطه در کانادا و یا یک مدرک تحصیلی خارجی تکمیل شده از یک موسسه یا مرجع شناخته شده نیز برای واجد شرایط بودن متقاضیان مهاجرت به کانادا در این برنامه لازم است، در مورد اعتبار آموزشی مدارک خارجی، گزارش ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA) که توسط IRCC صادر می شود، لازم است.

در صورتی که متقاضی مهاجرت به کانادا تحت برنامه افراد متخصص با پشتیبانی کارفرما برای نامزدی استان انتخاب شود، به یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای نیوبرانزویک نیاز دارد. متقاضی مهاجرت به کانادا باید سه سال قبل از درخواست، حداقل ۱۲ ماه تمام وقت (یا معادل ۱۲ ماه پاره وقت) تجربه کار حرفه ای در نیوبرانزویک را داشته باشد که این امر از طریق خود اشتغالی یا در زمانی که شما دانشجوی تمام وقت بوده اید، حاصل نمی شود، همچنین کار داوطلبانه و کارآموزی بدون حقوق نیز جزء این سابقه کاری حساب نمی شود، لازم به ذکر است شغل مورد نظر باید در NOC نوع ۰ و در سطح مهارت A یا B باشد.

متقاضی مهاجرت به کانادا باید یک تعهد نامه مبنی بر اینکه در نیوبرانزویک مشغول کار و زندگی خواهد شد را امضا کرده و ارسال نماید، همچنین باید ثابت کند بودجه کافی برای زندگی و حمایت از همه اعضای خانواده را دارد، مقدار بودجه مورد نیاز بسته به جمعیت خانواده متفاوت خواهد بود، اثبات بودجه در صورتی که متقاضی مهاجرت به کانادا دارای پیشنهاد شغلی معتبر در کانادا باشد و یا در حال حاضر در کانادا به صورت مجاز مشغول به کار باشد، لازم نیست. علاوه بر این، داوطلبان بالقوه مهاجرت به کانادا باید حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را از عواملی مانند تحصیلات، توانایی زبان، تجربه کاری، سن و یا پیشنهاد شغلی معتبر از طرف کارفرمای مستقر در نیوبرانزویک کسب کنند. ممکن است برخی از متقاضیان مهاجرت به کانادا ملزم به شرکت در مصاحبه حضوری در نیوبرانزویک باشند که در صورت لزوم به متقاضیان اطلاع داده می شود.

به عنوان بخشی از هر برنامه نامزدی استانی کانادا (PNP)، متقاضیان مهاجرت به کانادا موظفند یک طرح تسویه حساب ارائه دهند که نشان می دهد چرا آنها مایل به زندگی در استان مورد نظر هستند، متقاضیان مهاجرت به کانادا همچنین موظفند با درخواست خود، یک برگه قصد اقامت را نیز امضا کنند، ولی این بدان معنی نیست که متقاضی پس از مهاجرت به کانادا باید در همان استان مورد نظر مشغول به کار و زندگی شود. طبق منشور حقوق و آزادی های کانادا، کلیه شهروندان کانادایی و افرادی که  اقامت دائم این کشور را دارند، مجاز به کار و زندگی در هر نقطه از کانادا هستند، به عبارتی زمانی که یک متقاضی مهاجرت به کانادا، اقامت دائم این کشور را بدست آورد، حق دارد در هر استان یا قلمرو کانادا که می خواهد، کار کند و اقامت داشته باشد.

NLPNP برنامه نامزدی استانی نیوفاندلند و لابرادور است که از طریق این برنامه متقاضیان بالقوه مهاجرت به کانادا که دارای مهارت و تجربه کافی هستند، می توانند گواهی نامزدی استانی نیوفاندلند و لابرادور را دریافت نمایند که به آن اتباع خارجی اجازه می دهد تا با زمانهای پردازش سریعتر از سایر برنامه های مهاجرت به کانادا، برای اقامت دائم این کشور اقدام کنند.

بله، نیوفاندلند و لابرادور دارای یک جریان مهاجرت منطبق با سیستم انتخاب مهاجرت اکسپرس اینتری فدرال تحت عنوان جریان پیشرفته Express Entry می باشد که جریان Newfoundland & Labrador Express Entry Skilled Worker نام دارد، بدین ترتیب که متقاضی مهاجرت به کانادا با دریافت نامزدی پیشرفته استانی از یکی از این استانها، ۶۰۰ امتیاز اضافی سیستم جامع رتبه بندی (CRS) را کسب می کند و در نتیجه دعوت به درخواست (ITA) برای اقامت دائم در قرعه کشی بعدی از مجموعه اکسپرس اینتری برای او صادر می شود.

داوطلبان مهاجرت به کانادا و علاقمند به زندگی و کار دائم در نیوفاندلند و لابرادور، ابتدا باید جریان های مختلف NLPNP را بررسی کنند و سپس برای درخواست، اقدام نمایند. جریانهای مختلف این برنامه مهاجرت به کانادا عبارتند از: دسته اسکیل ورکر نیوفاندلند و لابرادور، فارغ التحصیلان بین المللی، افراد متخصصی که از طریق اکسپرس اینتری انتخاب می شوند، کارآفرینان بین المللی و همچنین فارغ التحصیلان کارآفرین بین المللی نیوفاندلند و لابرادور.

از طریق این دسته، متقاضیان مهاجرت به کانادا که دارای پیشنهادهای شغلی معتبر و تضمین شده، ناشی از مهارتهای تخصصی که کارفرمایان نیوفاندلند و لابرادور به دنبال آن هستند، می توانند نامزد دریافت دعوت به درخواست شوند، همچنین افرادی که هم اکنون در این استانها مشغول به کارهای با مجوز و معتبر هستند نیز ممکن است واجد شرایط مهاجرت به کانادا از این طریق باشند.

طبق این این برنامه مهاجرت به کانادا، متقاضیانی که دارای پیشنهاد شغلی تمام وقت از طرف یک کارفرمای نیوفاندلند و لابرادور هستند، پذیرفته می شوند. متقاضیان مهاجرت به کانادا باید شرایط لازم، تجربه کاری کافی، آموزش و مهارت های لازم برای شغل خود را داشته باشند، علاوه بر این باید قصد و توانایی خود را برای اقامت دائم در نیوفاندلند و لابرادور به اثبات برسانند. تمامی متقاضیان مهاجرت به کانادا باید توانایی کافی در صحبت کردن به انگلیسی و یا فرانسوی را داشته و حداقل نمره زبان را کسب کرده باشند.

این گروه در حقیقت، دانشجویان بین المللی را که از یک موسسه آموزشی تحصیلات تکمیلی بعد از دوره متوسطه در کانادا فارغ التحصیل شده اند، مورد هدف قرار می دهد. متقاضیان مهاجرت به کانادا باید ظرف دو سال از تاریخ فارغ التحصیلی، درخواست خود را از طریق این برنامه ارائه دهند.

فارغ التحصیلانی که اخیراَ از یک موسسه معتبر عمومی کانادایی پس از دوره متوسطه فارغ التحصیل می شوند که می توانند با اجازه کار پس از تحصیلات تکمیلی با یک پیشنهاد شغلی تمام وقت از یک کارفرمای نیوفاندلند و لابرادور در کانادا بمانند، واجد شرایط این دسته هستند. متقاضیان مهاجرت به کانادا باید دارای مدارک لازم، آموزش، مهارت و اعتبارنامه برای انجام کار مورد نظر باشند، علاوه بر این، نامزدهای بالقوه مهاجرت به کانادا باید قصد و توانایی خود را برای استقرار در این استانها نشان دهند و از حداقل توانایی های زبان انگلیسی یا فرانسوی در صحبت کردن برخوردار باشند.

NTNP برنامه نامزدی استانی مناطق شمال غربی کانادا است که از طریق آن، متقاضیان آینده نگر مهاجرت به کانادا با داشتن مهارت و تجربه کافی می توانند گواهی نامزدی استانی مناطق شمال غربی را دریافت کنند که طی آن به اتباع خارجی اجازه می دهد تا با زمانهای پردازش سریعتر از سایر برنامه های مهاجرت به کانادا برای اقامت دائم این کشور اقدام کنند.

NTNP درخواستهای مهاجرت به کانادا را تحت دو برنامه مهاجرتی کارفرما محور NTNP و جریان کسب و کار و تجارت NTNP می پذیرد

این برنامه به کارفرمایان قلمروهای شمال غربی (NWT) اجازه می دهد تا متقاضیان مهاجرت به کانادا و افراد متخصص خارجی که دارای مهارت و تجربه لازم هستند را جهت پر کردن جایگاههای مشاغلی که برای آنها هیچ فرد کانادایی واجد شرایط یا مقیم کانادا در دسترس نیست، استخدام کنند. جریانهای مختلف این برنامه مهاجرت به کانادا عبارتند از: جریان کارگر برای صنایع خاص و کارهای بحرانی، جریان افراد متخصص و جریان اکسپرس اینتری مناطق شمال غربی کانادا

این برنامه از NTNP به دنبال افراد متخصص در تجارت و کسانی است که قصد سرمایه گذاری قابل توجه در مناطق شمال غربی هستند که قادر به ارتقاء محیط اقتصادی خود می باشند. نامزدهای موفق تحت این برنامه در واقع افرادی هستند که توانایی ایجاد، خرید یا سرمایه گذاری در یک تجارت موجود در این قلمرو را دارند. متقاضیان مهاجرت به کانادا در این برنامه معمولاَ بر اساس توانایی خود در ایجاد شغل برای کانادایی ها و سایر اتباع خارجی ساکن در منطقه انتخاب می شوند.

NSNP یک برنامه مهاجرت به کانادا است که به نوا اسکوشیا اجازه می دهد تا مهاجران بالقوه را برای تامین نیازهای اقتصادی و بازار کار استان معرفی کند.

بله، نوا اسکوشیا دارای چندین جریان مهاجرتی است که با سیستم انتخاب مهاجرت اکسپرس اینتری فدرال مطابقت دارد که از آن به عنوان جریان های پیشرفته ورود به سیستم یاد می شود. این جریان های مهاجرت به کانادا تحت عناوین Nova Scotia Demand و Scotia Experience و Nova Scotia Labour Market Priorities  شناخته می شوند. با دریافت نامزدی پیشرفته استان از یکی از این جریان های مهاجرت به کانادا، داوطلبان ۶۰۰ امتیاز اضافی در سیستم جامع رتبه بندی (CRS) کسب می کنند و دعوت به درخواست (ITA) برای اقامت دائم در قرعه کشی بعدی از مجموعه اکسپرس اینتری برای آنها صادر می شود.

مهاجرت به کانادا از طریق NSNP یک فرایند دو مرحله ای است که در آن متقاضیان مهاجرت به کانادا و علاقمند به زندگی و کار دائم در نوا اسکوشیا ابتدا باید جریانهای مختلف NSNP را بررسی کنند تا واجد شرایط بودن آنها در این برنامه مشخص شود. این جریانها عبارتند از: افراد متخصص نوا اسکوشیا، کارآفرینان، فارغ التحصیل بین المللی کارآفرین، Nova Scotia Demand، Nova Scotia Experience، Nova Scotia Labour Market Priorities و پزشکان نوا اسکوشیا.

در مرحله اول، متقاضی واجد شرایط مهاجرت به کانادا باید یک درخواست کامل به همراه کلیه اسناد و مدارک پشتیبان را برای نامزدی استانی اسکوشیا ارسال کند و حداقل ۳ ماه برای پردازش اطلاعات منتظر بماند. در مرحله دوم، متقاضی مهاجرت به کانادا پس از دریافت گواهینامه نامزدی خود، شش ماه فرصت دارد تا به IRCC برای دریافت ویزای اقامت دائم مراجعه کند. متقاضیان مهاجرت به کانادا به همراه همسر و وابستگان خود، در صورت لزوم، باید تمامی شرایط لازم اعم از ارائه گواهی سلامت که توسط پزشک معتمد سفارت کانادا تایید شده و همچنین گواهی عدم سوء پیشینه را برآورده کنند و در نهایت این، IRCC است که ویزای اقامت دائم را برای متقاضی مهاجرت به کانادا صادر می کند.

این جریان برای متقاضیان مهاجرت به کانادا است که دارای پیشنهاد شغلی دائم و تمام وقت از یک کارفرمای نوا اسکوشیا هستند و کارفرمایان تحت این برنامه باید این موضوع که آنها قبل از تمدید پیشنهاد اشتغال به متقاضی مهاجرت به کانادا، تلاش کرده اند تا موقعیت را با یک شهروند کانادایی یا مقیم دائم پر کنند را به اثبات برسانند. این جریان از سه دسته مختلف تشکیل شده که عبارتند از: کارگران ماهر، کارگران نیمه ماهر و کارگران کم مهارت و تازه کار.

در این دسته اولویتها به متقاضیان بسیار ماهر (افرادی که دارای تجربه کار در شغلهای طبقه بندی شده تحت NOC در سطح ۰ ، A یا B هستند) داده می شود. علاوه بر این، متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق این برنامه باید شرایط لازم را کسب کنند. در صورتی که متقاضی مهاجرت به کانادا، در حال حاضر در این کشور زندگی می کند باید نسبت به اثبات وضعیت قانونی خود اقدام نماید، در صورت درخواست از خارج از کانادا، اثبات وضعیت قانونی در کشور محل سکونت فعلی خود را باید ارائه دهد و در زمان درخواست باید بین ۲۱ تا ۵۵ سال باشد، متقاضی مهاجرت به کانادا باید یک پیشنهاد شغلی دائم و تمام وقت از یک کارفرمای نوا اسکوشیا دریافت نماید و حداقل سطح تحصیلات او، متوسطه باشد، در صورت لزوم دوره های آموزشی، تحصیلات و مجوز و گواهینامه لازم برای انجام کار در کانادا را داشته باشد، در طول ۵ سال گذشته باید حداقل یک سال سابقه کار مرتبط داشته باشد.

متقاضی مهاجرت به کانادا باید مهارتهای لازم زبان را نیز داشته باشد، بدین ترتیب که برای مشاغل طبقه بندی شده NOC که در سطح مهارت ۰، A یا B – CLB قرار دارند، نمره زبان انگلیسی یا فرانسوی باید حداقل ۵ باشد و برای NOC سطح C یا D – CLB، حداقل نمره ۴ زبان انگلیسی یا فرانسوی لازم است. متقاضی مهاجرت به کانادا همچنین باید علاقه و توانایی زندگی در نوا اسکوشیا را ثابت کند و مدارکی دال بر داشتن بودجه کافی برای زندگی در اسکوشیا و تامین هزینه های مهاجرت و همچنین هزینه های سفر (در صورت لزوم) و مستقر شدن در استان را ارائه دهد.

کارفرمایانی که از طریق این برنامه متقاضیان مهاجرت به کانادا را حمایت مالی می کنند باید به طور دائم در نوا اسکوشیا اقامت داشته باشند، حداقل دو سال در نوا اسکوشیا، مدیریت فعالیت فعلی را داشته باشند، یک پیشنهاد شغلی دائم و تمام وقت در نوا اسکوشیا را برای متقاضی مهاجرت به کانادا صادر کنند، این شغل باید در اسکوشیا باشد و تمامی استانداردهای حقوق و مزایای اشتغال استان در آن رعایت شود، این شغل در شرایطی به یک متقاضی مهاجرت به کانادا در خارج از این کشور پیشنهاد شود که دسترسی به شهروندان واجد شرایط کانادا یا ساکنان دائمی برای پر کردن آن وجود نداشته باشد، همچنین این شغل نباید با هیچ یک از توافق های موجود در مورد واحد مذاکره، توافق نامه ها و استانداردهای کارگری منافات داشته باشد یا درگیر اختلافات شغلی باشد، پیشنهادات شغلی که برای مشاغل سطح C یا D ارائه می شود، بر اساس الزامات و شرایط بازار کار محلی در نظر گرفته خواهد شد، کارفرما باید تلاشهای خود برای استخدام و پر کردن این موقعیت شغلی توسط یک شهروند واجد شرایط کانادایی یا مقیم دائم را ثابت کند، شغل پیشنهادی باید دارای سابقه خوب از نظر محیط کار و شیوه های تجاری و همچنین باید مطابق با کلیه قوانین و مقررات قابل اجرا باشد.

این جریان یک برنامه مهاجرت به کانادا برای صاحبان مشاغل با تجربه و مدیران ارشدی است که به دنبال شروع یا دستیابی به مشاغل در نوا اسکوشیا هستند که بتوانند در آنجا به طور فعال در مدیریت روزانه مشاغل مشارکت کنند. جریان کارآفرینان اسکوشیا یک برنامه اقامت موقت و دائمی است که به موجب آن متقاضیان واجد شرایط مهاجرت به کانادا باید قبل از نامزد شدن برای اقامت دائم در کانادا، مشاغل موجود در نوا اسکوشیا را با اجازه کار معتبر برای حداقل یک سال مداوم اداره می کنند.

یک متقاضی مهاجرت به کانادا برای واجد شرایط بودن تحت جریان کارآفرینی NSNP باید حداقل ۶۰۰ هزار دلار کانادا، دارایی خالص شخصی تایید شده توسط متخصصان شخص ثالث تعیین شده توسط NSOI داشته باشد، همچنین تجمع ارزش خالص ادعا شده از طریق روشهای قانونی و تایید شده توسط NSOI باید به اثبات برسد، متقاضی مهاجرت به کانادا باید حداقل سه سال تجربه مالکیت مشاغل از جمله ۳۳٫۳۳ درصد مالکیت یا بیش از پنج سال تجربه در نقش مدیر ارشد مشاغل در ۱۰ سال گذشته را داشته باشد و موافقت کند که حداقل ۱۵۰ هزار دلار برای ایجاد یا خرید مشاغل در نوا اسکوشیا سرمایه گذاری کند.

متقاضی مهاجرت به کانادا همچنین باید از مهارت های کافی در زبان انگلیسی یا فرانسوی که توسط یک سازمان آزمایش زبان تایید شده است، برخوردار باشد، حداقل نمره برای توانایی های زبان در هر چهار مولفه (گوش دادن، صحبت کردن، نوشتن و خواندن) باید ۵ و طبق معیار زبان کانادایی(CLB)  باشد. برای اخذ مدرک زبان برای پذیرش در این برنامه مهاجرت به کانادا می توانید در آزمون عمومی برنامه شاخص زبان انگلیسی کانادا (CELPIP) و یا آموزش عمومی سیستم بین المللی تست زبان انگلیسی (IELTS) و همچنین تست TEF برای زبان فرانسه شرکت کنید، توجه داشته باشید شرکت در آزمونهای زبان باید طی دو سال قبل از تاریخ ارسال EOI انجام شود. متقاضی مهاجرت به کانادا باید حداقل یک مدرک دیپلم دبیرستان از کانادا یا معادل معتبر خارجی که اعتبار آن توسط ECA ارزیابی شده باشد و در طی پنج سال قبل از تاریخ ارسال EOI تکمیل شده را نیز ارائه دهد و باید یک طرحی توجیهی برای ایجاد کسب و کار که دانش عمیقی از آن دارد و به طور کامل بر آن مسلط است، داشته باشد، همچنین باید برای اقامت در نوا اسکوشیا موافقت کند، علاوه بر این، تعدادی از الزامات وجود دارد که باید برای واجد شرایط شدن در برنامه راه اندازی کسب و کار در اسکوشیا در نظر گرفته شود.

برنامه مهاجرتی کارآفرینان بین المللی فارغ التحصیل (IGE) برای فارغ التحصیلان جدید دانشگاه ها و کالج های دانشگاه نوا اسکوشیا که قبلاَ یک کسب و کار را در استان شروع یا خریداری کرده اند، باز است و هدف آن افرادی است که قصد دارند بطور دائم در این استان اقامت داشته باشند در حالی که یک کسب و کار را به صورت فعال در نوا اسکوشیا اداره می کنند.

متقاضیان مهاجرت به کانادا برای واجد شرایط بودن تحت NSNP IGE Stream باید دارای مدرک دیپلم تمام وقت از نوا اسکوشیا یا مدرک با حداقل دو سال تحصیل از یک دانشگاه شناخته شده در نوا اسکوشیا یا انجمن کالج نوا اسکوشیا باشند و در طول تحصیل باید به صورت تمام وقت در نوا اسکوشیا اقامت داشته باشند، همچنین باید ثابت کنند که قصد واقعی آنها برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم، زندگی در نوا اسکوشیا می باشد. متقاضی مهاجرت به کانادا باید قبل از تاریخ ارسال EOI، حداقل برای یک سال مداوم در نوا اسکوشیا یک شغل را مدیریت و اداره کرده باشد و دارای مهارت های کافی در زبان انگلیسی یا فرانسوی که توسط یک سازمان آزمایش زبان تایید شده است، باشد. نمره زبان متقاضی مهاجرت به کانادا در هر چهار مولفه (گوش دادن، صحبت کردن، نوشتن و خواندن) با در نظر گرفتن معیار زبان کانادایی(CLB)  باید ۷ باشد. برای دریافت مدرک زبان تحت برنامه PNP کانادا، آزمون عمومی برنامه شاخص زبان انگلیسی کانادا (CELPIP) و آموزش عمومی سیستم بین المللی تست زبان انگلیسی (IELTS) و همچنین تست TEF برای زبان فرانسوی در دسترس است، توجه داشته باشید شرکت در آزمونهای زبان باید طی دو سال قبل از تاریخ ارسال EOI انجام شود.

متقاضی مهاجرت به کانادا برای واجد شرایط بودن تحت این برنامه باید حداقل ۲۱ سال سن داشته باشد و دارای مجوز کار معتبر پس از فارغ التحصیلی در زمان درخواست به NSOI باشد. داشتن ۱۰۰ درصد از سهام شرکتهای واجد شرایط و مشارکت فعال و مداوم در مدیریت روزانه و جهت گیری مشاغل نیز الزامیست و باید نشان دهد که دستمزد خود را در قالب حقوق از مشاغل دریافت می کند و حداقل این دستمزد باید با کاهش درآمد کم (LICO) مطابق با آمار کانادا تعریف شود، علاوه بر این، تعدادی از الزامات وجود دارد که برای واجد شرایط بودن در این برنامه باید در نظر گرفته شود.

Nova Scotia Demand برای متقاضیان متخصص مهاجرت به کانادا و دارای تحصیلات و مدارک تحصیلی عالیه از دانشگاه است که به آنها کمک می کند تا با موفقیت در نوا اسکوشیا مستقر شوند. افرادی که مهاجرت به کانادا را از این طریق انتخاب می کنند باید از طریق یکی از برنامه های مهاجرت اقتصادی فدرال یعنی اسکیل ورکر، Federal Skilled Trades و Canadian Experience Class، واجد شرایط ورود به مجموعه اکسپرس فدرال شوند. جریان Nova Scotia Demand به دو دسته تقسیم می شود، دسته اول داوطلبان مهاجرت به کانادا را ملزم به ارائه پیشنهاد شغلی معتبر و تمام وقت از یک کارفرمای نوا اسکوشیا می کند و در دسته دوم داوطلبان مهاجرت به کانادا باید حداقل یک سال سابقه کار مداوم تمام وقت یا معادل پاره وقت آن در پنج سال گذشته داشته باشند که شغل مورد نظر در طبقه بندی NOC باید از نوع ۰ و سطح مهارت A یا B باشد.

برای مهاجرت به کانادا تحت این برنامه دو روش وجود دارد، یکی اقدام از طریق سیستم اکسپرس اینتری و دیگری مراجعه مستقیم داوطلبان مهاجرت به کانادا به اداره مهاجرت نوا اسکوشیا (NSOI) که در هر صورت، متقاضی اصلی مهاجرت به کانادا باید درخواست کاملی به NSOI ارسال کند.

برای واجد شرایط بودن در این برنامه متقاضیان مهاجرت به کانادا باید حداقل یک مدرک دیپلم، گواهینامه یا اعتبارنامه خارجی داشته باشد و اعتبار مدارک تحصیلی باید توسط یک نهاد تعیین شده کانادایی ارزیابی شود، متقاضی مهاجرت به کانادا همچنین باید یک سال سابقه کار حرفه ای مکتوب تمام وقت یا معادل پاره وقت آن، در ۱۰ سال گذشته در یک شغل که سطح مهارت آن در NOC، A یا B است، داشته باشد و حداقل نمره مهارتهای زبان در هر چهار مولفه طبق معیار زبان کانادایی(CLB)  باید ۷ باشد و نتایج آزمون زبان از یک آژانس تعیین شده باید ارائه شود، افراد برای اخذ مدرک زبان می توانند در آزمونهای عمومی IELTS و CELPIP برای انگلیسی و یا TEF برای فرانسوی شرکت کنند. علاوه بر این، داوطلبان بالقوه مهاجرت به کانادا باید حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را از طریق فاکتورهایی از جمله تحصیلات، توانایی زبان، تجربه کاری، سن و عوامل سازگاری و در صورت وجود پیشنهاد کاری معتبر از کارفرمای اسکوشیا کسب کنند. توجه داشته باشید ممکن است برخی از متقاضیان مهاجرت به کانادا ملزم به شرکت در مصاحبه حضوری در نوا اسکوشیا شوند که در این صورت به آنها اطلاع داده می شود.

Nova Scotia Experience مختص متقاضیان مهاجرت به کانادا و افرادی است که مهارت زیادی دارند و حداقل یک سال برای یک کارفرمای نوا اسکوشیا کار کرده اند و به دنبال اقامت دائم کانادا هستند، برای واجد شرایط بودن در این برنامه، نامزدها باید از طریق یکی از برنامه های مهاجرت اقتصادی فدرال یعنی اسکیل ورکر، Federal Skilled Trades و Canadian Experience Class به مجموعه اکسپرس فدرال وارد شوند

برای مهاجرت به کانادا تحت این برنامه دو روش وجود دارد، یکی اقدام از طریق سیستم اکسپرس اینتری و دیگری مراجعه مستقیم داوطلبان مهاجرت به کانادا به اداره مهاجرت نوا اسکوشیا (NSOI) که در هر صورت، متقاضی اصلی مهاجرت به کانادا باید درخواست کاملی به NSOI ارسال کند.

برای واجد شرایط بودن در این برنامه، داوطلبان مهاجرت به کانادا باید در سنین بین ۲۱ تا ۵۵ سالگی باشند و در طول سه سال قبل از درخواست، دارای حداقل یک سال سابقه کاری حرفه ای و مکتوب تمام وقت یا معادل پاره وقت آن در نوا اسکوشیا باشند، سطح مهارت شغل مورد نظر در NOC، باید A یا B باشد. توجه داشته باشید این امر از طریق خود اشتغالی یا در زمان تحصیل تمام وقت، کار داوطلبانه و همچنین کارآموزی بدون حقوق امکان پذیر نیست و حساب نمی شود و متقاضی مهاجرت به کانادا در این یک سال باید مجوز کار داشته باشد و آن را برای درخواست ارائه دهد، داشتن یک مدرک تحصیلی متوسطه یا مدارک تحصیلی بعد از دوره متوسطه کانادایی یا مدارک تحصیلی خارجی تایید شده توسط یک موسسه یا مرجع شناخته شده نیز الزامیست و در صورتی که در خارج از کانادا تحصیل کرده اید، نیاز به یک گزارش ارزیابی اعتبار تحصیلی (ECA) صادر شده توسط یک سازمان تعیین شده توسط IRCC خواهید داشت.

حداقل نمره مهارتهای زبان در هر چهار مولفه طبق معیار زبان کانادایی(CLB)  باید ۷ باشد و نتایج آزمون زبان از یک آژانس تعیین شده باید ارائه شود، افراد برای اخذ مدرک زبان می توانند در آزمونهای عمومی IELTS و CELPIP برای انگلیسی و یا TEF برای فرانسوی شرکت کنند. متقاضی مهاجرت به کانادا باید اثبات کند که بعد از مهاجرت به کانادا قصد کار کردن، زندگی و اقامت دائم در نوا اسکوشیا را دارد. علاوه بر این، داوطلبان بالقوه مهاجرت به کانادا باید حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را از طریق فاکتورهایی از جمله تحصیلات، توانایی زبان، تجربه کاری، سن و عوامل سازگاری و در صورت وجود پیشنهاد کاری معتبر از کارفرمای اسکوشیا کسب کنند. توجه داشته باشید ممکن است برخی از متقاضیان مهاجرت به کانادا ملزم به شرکت در مصاحبه حضوری در نوا اسکوشیا شوند که در این صورت به آنها اطلاع داده می شود.

NSNP از طریق جریان Nova Scotia Labour Market Priorities در سیستم اکسپرس اینتری فدرال می تواند متقاضیان مهاجرت به کانادا که واجد شرایط این برنامه هستند را انتخاب و به عنوان نامزد استانی معرفی کند و داوطلبان تنها در صورتی می توانند از طریق این جریان برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند که از اداره مهاجرت نوا اسکوشیا یک نامه علاقمندی (LOI) دریافت نمایند.

(OINP) که قبلاَ با عنوان برنامه نامزدهای استانی فرصتهای انتاریو (OOPNP) شناخته می شد، برنامه ای است که بر اساس آن، متقاضیان مهاجرت به کانادا با استفاده از تخصص، مهارت و تجربه خود می توانند موفق به دریافت گواهی نامزدی استانی انتاریو را شوند و اقامت دائم کانادا را با زمان پردازش سریعتر از سایر برنامه های مهاجرت به کانادا دریافت نمایند.

OINP یک برنامه مهاجرت به کانادا است که از طریق آن، انتاریو داوطلبان و خانواده های آنها را برای اقامت دائم بر اساس اهداف بازار کار استان معرفی می کند. برنامه نامزدهای استانی انتاریو هر دو نامزد پایه و پیشرفته را ارائه می دهد. داوطلبان واجد شرایط مهاجرت به کانادا برای اقدام از طریق جریان OINP می توانند بسته به جریان مورد نظر، درخواست خود را مستقیماَ وارد برنامه کنند و یا اینکه یک نامه علاقمندی (NOI) که به عنوان دعوتی برای درخواست از طرف استان به متقاضی بالقوه ارائه می شود، دریافت نمایند. بعد از این مراحل، انتاریو صلاحیت متقاضی مهاجرت به کانادا را تعیین کرده و درخواست او را پردازش می کند، در صورت تایید صلاحیت و موفق بودن پروسه، گواهی نامزدی استان به متقاضی مهاجرت به کانادا اعطا می شود. از این مرحله به بعد، متقاضی باید درخواست اقامت دائم را به دولت فدرال که پذیرش پزشکی و امنیتی را تعیین می کند، ارائه دهد.

توجه داشته باشید OINP تنها درخواست هایی که تحت دسته های مهاجرتی از قبیل اکسپرس اینتری انتاریو، برنامه های مهاجرتی با دسته بندی کلی و عمومی که گاهی اوقات به عنوان طبقه کارفرما نیز از آن یاد می شود، دسته دانشجویان بین المللی و دسته بندی تجارت و کسب و کار ارائه می شوند را پذیرش می کند.

انتاریو دارای دو جریان مهاجرت به کانادا است که با سیستم انتخاب مهاجرت اکسپرس اینتری فدرال مطابقت دارد که به عنوان جریانهای ورود پیشرفته نیز از آنها یاد می شود. این جریان ها Ontario Express Entry نامیده می شوند و به جریان اولویت های سرمایه انسانی و جریان افراد متخصص با مهارت بالا در زبان فرانسه تقسیم می شوند. با دریافت نامزدی پیشرفته استان از یکی از این جریان ها، داوطلبان مهاجرت به کانادا ۶۰۰ امتیاز اضافی سیستم جامع رتبه بندی (CRS) را دریافت می کنند و دعوت به درخواست (ITA) برای اقامت دائم در قرعه کشی بعدی از مجموعه اکسپرس اینتری برای آنها صادر می شود.

دسته بندی عمومی OINP که گاهی اوقات به عنوان طبقه کارفرما یا کارگران ماهر خارجی با پیشنهاد شغلی معتبر شناخته می شود، به کارفرمایان انتاریو اجازه می دهد تا اتباع خارجی را برای مشاغل مجاز و حرفه ای و مورد تایید استخدام کنند (شغل مورد نظر در NOC باید از نوع ۰ و یا دارای سطح مهارت A یا B باشد)، متقاضیان مهاجرت به کانادا در زمان درخواست ممکن است در داخل و یا خارج از کانادا باشند. در این دسته، هم کارفرمایان و هم اتباع خارجی باید همراه با درخواست، مدارک لازم را برای تایید واجد شرایط بودن خود ارائه دهند. کارفرمایان ابتدا باید یک برنامه پیش نمایش را به OINP ارسال کنند تا ثابت شود جایگاهی که می خواهند برای آن تاییدیه صادر کنند، واقعا وجود دارد، در صورت تایید برنامه، متقاضی مهاجرت به کانادا که کارفرما در جستجوی آن است، باید درخواست نامزدی استان را به OINP ارسال کند.

متقاضی مهاجرت به کانادا برای واجد شرایط بودن به عنوان یک فرد متخصص در رده عمومی OINP، باید در پنج سال گذشته حداقل دو سال سابقه کار مکتوب و قابل اثبات، چه در کانادا و چه در خارج از کشور در مشاغل مورد نظر خود یا مشاغل مناسب ثبت شده در انتاریو داشته باشد، این در صورتی است که درخواست برای مشاغل تنظیم شده در استان باشد. متقاضی مهاجرت به کانادا همچنین باید یک پیشنهاد کاری دائم و تمام وقت در یک شغل تخصصی (شغل مورد نظر در NOC باید از نوع ۰ و یا دارای سطح مهارت A یا B باشد) از کارفرمایی که او نیز درخواست خود را ارسال کرده، داشته باشد. فاکتورهایی از قبیل اقامت در یک کشور خارجی در گذشته و یا در حال، داشتن سابقه کاری یا بازدید از کانادا با اجازه کار معتبر، داشتن مجوز تحصیلی و یا سابقه سفر توریستی به کانادا می تواند کمک شایانی در پروسه مهاجرت به کانادا باشد.

یک کارفرمای انتاریو برای واجد شرایط بودن در این دسته مهاجرت به کانادا باید حداقل سه سال در یک تجارت فعال مشارکت داشته باشد، محل فعالیت بیزینس باید در انتاریو جایی که متقاضی مهاجرت به کانادا در آینده در آن مشغول به کار خواهد شد، در صورتی که متقاضی مهاجرت به کانادا در حال حاضر در خارج از کانادا و یا در استان یا قلمرو دیگری غیر از انتاریو کار و زندگی می کند، باید مدارک کافی برای اثبات تلاش های انجام شده برای استخدام او را ارائه دهد، همچنین باید تمامی معیارهای اشتغال، بهداشت و ایمنی و آنهایی که محدود به قوانین روابط کار نیست را مطابق با کلیه قوانین کار استان رعایت کند.

کارفرمایانی که در منطقه بزرگ تورنتو (GTA) مستقر هستند، حداقل مقدار تجدید نظر ناخالص برای آخرین سال مالیاتی باید یک میلیون دلار باشد و حداقل پنج کارمند تمام وقت دائم داشته باشند. کارفرمایانی که در خارج از منطقه بزرگ تورنتو هستند، درآمد ناخالص آنها برای آخرین سال مالیاتی باید حداقل ۵۰۰ هزار دلار باشد و حداقل سه کارمند دائم تمام وقت داشته باشند.

این گروه در حقیقت فارغ التحصیلان خارجی را که مایل به استقرار اقتصادی در استان انتاریو هستند، هدف قرار می دهد و مهاجرت به کانادا از این طریق برای فارغ التحصیلان چه با پیشنهادات شغلی و چه بدون پیشنهاد شغلی امکان پذیر است. این گروه به سه جریان دانشجوی بین المللی با پیشنهادی شغلی معتبر، دانشجوی بین المللی مقطع کارشناسی ارشد و دانشجویان بین المللی دوره دکتری تقسیم می شود.

متقاضیان مهاجرت به کانادا که دارای پیشنهاد شغلی هستند برای واجد شرایط بودن در این برنامه باید دارای مدرک دیپلم و یا فارغ التحصیل یک دانشگاه یا کالج دولتی کانادایی باشند و یا یک دوره تمام وقت در کالج یا دانشگاه کانادایی واجد شرایط را گذرانده باشند، برنامه تحصیلی باید حداقل دو ساله باشد، در غیر این صورت باید یک گواهینامه برنامه تحصیلات تکمیلی یک ساله با مدرک قبلی یا دیپلمی که در خارج از کانادا اخذ شده، ارائه گردد، متقاضی مهاجرت به کانادا باید حداقل نیمی از تحصیلات خود را در کانادا گذرانده باشد و دارای یک پیشنهاد شغلی دائم و تمام وقت در یک شغل تخصصی که در NOC  از نوع ۰ است یا در سطح مهارت A یا B قرار دارد، باشد، این پیشنهاد کاری باید حداقل دستمزد در انتاریو را دریافت کند. لازم به ذکر است برای واجد شرایط بودن مهاجرت به کانادا از طریق برنامه لازم نیست، شغل مورد نظر با رشته تحصیلی و یا مدرک دیپلم مرتبط باشد. متقاضی مهاجرت به کانادا باید ظرف دو سال از تاریخ دریافت مدرک تحصیلی یا دیپلم کانادایی، درخواست خود را ارائه دهد.

در این برنامه، کارفرمایان ابتدا باید یک برنامه پیش نمایش را به OINP ارسال کنند تا این موقعیت شغلی تصویب شود، در صورت تایید برنامه، متقاضی مهاجرت به کانادا باید درخواست نامزدی استان را به OINP ارسال کند.

متقاضیان مهاجرت به کانادا که دانشجوی مقطع ارشد هستند برای واجد شرایط بودن در این برنامه باید قبل از هر چیزی قصد زندگی دائم و کار در انتاریو را داشته باشند، فارغ التحصیل یک برنامه تحصیلی حداقل یک ساله و تمام وقت و کامل از دانشگاههای دولتی در انتاریو باشند و درخواست را ظرف دو سال از تاریخ اعطای مدرک کارشناسی ارشد ارسال نمایند و در حال حاضر به صورت قانونی در انتاریو اقامت داشته باشند، به عنوان مثال باید دارای مجوز تحصیل، اجازه کار و یا ویزای توریستی کانادا باشند. متقاضیان مهاجرت به کانادا باید حداقل نمره ۷ را در هر چهار مهارت (صحبت کردن، خواندن، نوشتن و گوش دادن) در انگلیسی یا فرانسوی مطابق با مهیار زبان کانادایی (CLB) کسب کنند. برای اخذ مدرک زبان می توانید در آزمونهای بین المللی IELTS برای انگلیسی و TEF برای فرانسه شرکت کنید. حداقل نمره قابل قبول مولفه های مختلف در آیلتس ۶ می باشد و حداقل نمره مولفه های در TEF عبارتند از: مولفه گوش دادن ۲۴۹-۲۷۹، خواندن ۲۰۷-۲۳۲، نوشتن ۳۱۰-۳۴۸ و صحبت کردن ۳۱۰-۳۴۸٫ متقاضیان مهاجرت به کانادا باید مدارکی دال بر اثبات داشتن حداقل سطح پس انداز و یا درآمد برای حمایت از خود و افراد وابسته به آنها را نیز ارائه دهند، همچنین باید در طول ۲ سال گذشته حداقل یک سال در انتاریو اقامت داشته باشند و قصد ادامه تحصیلات بیشتر در دانشگاه انتاریو را نداشته باشند.

متقاضیان مهاجرت به کانادا که دانشجوی دوره دکترا هستند برای واجد شرایط بودن در این برنامه باید تمامی الزامات برنامه دکترا را در یک دانشگاه دولتی واجد شرایط در انتاریو با موفقیت پشت سر گذاشته باشند، دوره تحصیلی دکترا باید حداقل دو سال باشد و درخواست مهاجرت به کانادا را باید ظرف دو سال از تاریخ اعطای دکترا ارسال نمایند و قصد زندگی و کار در انتاریو را داشته باشند. اگر متقاضی مهاجرت به کانادا در زمان درخواست در کانادا حضور دارد، اقامت او باید قانونی باشد، به عنوان مثال باید دارای مجوز تحصیل، اجازه کار و یا ویزای توریستی کانادا باشد ولی به طور کلی متقاضیان این جریان در زمان درخواست مهاجرت به کانادا لازم نیست که در کانادا حضور داشته باشند.

دسته تجاری OINP به کارآفرینان و کارکنان اصلی شرکتهای خارجی اجازه می دهد تا برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنند و نامزد شوند. انتاریو به دنبال جذب افراد خارجی با فکر اقتصادی خوب است که می توانند ایده های تجاری و اقتصادی، استعدادها و سرمایه گذاری های خود را با خود به این استان بیاورند. این گروه از دو جریان تشکیل شده، یکی جریان کارآفرینی است که برای جذب افرادی که به دنبال ایجاد یا خرید یک تجارت در انتاریو هستند، طراحی شده و دیگری جریان شرکتهای بزرگ با اشخاص حقوقی است که با هدف کمک به شرکتهای بین المللی برای گسترش فعالیتهای آنها در انتاریو و یا خرید یک تجارت موجود در استان در این برنامه مهاجرت به کانادا شرکت می کنند.

برای واجد شرایط بودن به عنوان کارآفرین در رده تجاری OINP، داوطلبان مهاجرت به کانادا باید حداقل ۶۰ ماه تجربه کار تمام وقت در ۶۰ ماه گذشته به عنوان مالک مشاغل یا مدیر ارشد داشته باشند، اگر متقاضی مهاجرت به کانادا تجربه کار به عنوان صاحب مشاغل و همچنین یک مدیر ارشد را داشته باشد، باید فقط یکی را برای ارسال درخواست به EOI انتخاب کند، متقاضیان به حداقل مقدار دارای خالص نیاز دارند که بسته به محل کار متفاوت است، این مقدار برای مشاغل مستقر در منطقه بزرگ تورنتو یک میلیون و پانصد هزار دلار و برای مشاغل خارج از این منطقه ۸۰۰ هزار دلار و برای مشاغل موجود در بخش ارتباطات و دیجیتال، صرف نظر از اینکه در کجا واقع است، حداقل ۸۰۰ هزار دلار کانادا می باشد. متقاضیان مهاجرت به کانادا برای اثبات ارزش دارایی خالص خود باید یک گزارش تایید شخص ثالث تهیه شده توسط یک ارائه دهنده خدمات مجاز را نیز تهیه کنند و ارائه دهند.

متقاضیان مهاجرت به کانادا برای واجد شرایط بودن در این برنامه باید حداقل یک سرمایه گذاری شخصی انجام دهند که بسته به موقعیت تجاری ارائه شده، متفاوت خواهد بود است، اگر مشاغل پیشنهادی در داخل منطقه بزرگ تورنتو باشد، مقدار سرمایه گذاری شخصی متقاضی مهاجرت به کانادا باید حداقل یک میلیون دلار و اگر مشاغل پیشنهادی خارج از GTA باشد، این مقدار باید حداقل ۵۰۰ هزار دلار و برای مشاغل پیشنهادی در بخش ارتباطات و دیجیتال صرف نظر از اینکه در کجا واقع شده است، مقدار سرمایه گذاری شخصی باید حداقل ۵۰۰ هزار دلار کانادا باشد. همچنین متقاضیان مهاجرت به کانادا باید حداقل ۳/۳۳ درصد از سهام یعنی یک سوم آن را در اختیار داشته باشند و باید متعهد شوند که حداقل دو شغل دائم و تمام وقت برای شهروندان کانادایی و یا ساکنان دائمی ایجاد کنند. در صورت خرید یکی از بیزینس های موجود، متقاضی مهاجرت به کانادا باید علاوه بر کارمندان فعلی، دو موقعیت دائمی تمام وقت جدید نیز ایجاد کند. متقاضیانی که مشاغل موجود را خریداری می کنند، باید طی ۱۲ ماه قبل از ارسال نامه ابراز علاقه، حداقل یک سفر کاری به انتاریو داشته باشند. توجه داشته باشید اگر متقاضی با یک شریک تجاری که او نیز به دنبال مهاجرت به کانادا و دریافت گواهی نامزدی استانی است، متقاضی و همکار باید بطور جداگانه تمامی شرایط ذکر شده در بالا را داشته باشند، علاوه بر این، تعدادی از الزامات دیگر وجود دارد که مشاغل باید برای واجد شرایط بودن باید آن را رعایت کنند که در قسمت جریان کارآفرینی OINP به آن پرداختیم.

برای واجد شرایط بودن یک شرکت بین المللی در این برنامه، باید از زمان تاسیس شرکت در زمان ارائه درخواست مهاجرت به کانادا حداقل ۳۶ ماه گذشته باشد و کارمندان فعلی شرکت باید کارکنان اصلی باشند برای فعالیت تجاری در انتاریو ضروری هستند، شرکت باید پنج موقعیت دائم تمام وقت و مناسب برای شهروندان کانادایی یا افراد مقیم ایجاد کند، کارکنان اصلی شرکت برای اثبات حداقل مهارتهای زبان خود، دو سال قبل از نامزد شدن برای دریافت اقامت دائم فرصت دارند، همچنین شرکت باید پنج کار دائم کامل و تمام وقت برای کانادایی ها ساکنین دائم به ازای هر یک از اعضای کلیدی ایجاد کند، دستمزدهای پرداختی باید در سطح یا بالاتر از حداقل دستمزد عمومی حاکم باشد، متقاضی مهاجرت به کانادا و صاحب شرکت باید حداقل ۱۰ ماه قبل از ارائه گزارش نهایی، موقعیتهای شغلی را به طور مداوم پر کند.

متقاضی مهاجرت به کانادا و صاحب شرکت بین المللی می تواند با برآورده کردن معیارهای اضافی دیگر با دریافت امتیاز بیشتر، شانس موفقیت خود را افزایش دهد، این معیارها عبارتند از: هر کسب و کار موجود در پنج سال گذشته باید توسط یک مالک به صورت مداوم فعال بوده باشد، خریدار باید مالکیت را به طور کامل از صاحب یا صاحبان قبلی به شرکت منتقل کند، این مشاغل نباید قبلاَ متعلق به نامزدهای فعلی یا سابق جریان تجاری OINP باشند، بیزینس پلن پیشنهادی باید کسب و کار و تجارت را توسعه دهد، شرکت باید حداقل سطح دستمزد فعلی و شرایط اشتغال کارکنان موجود را حفظ کند و تعهد ایجاد اشتغال را برآورده سازد، همچنین باید کلیه مشاغل دائمی تمام وقت موجود را نیز حفظ کند. الزامات و شرایط دیگری نیز در رابطه با مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در انتاریو وجود دارد که قبلاَ به آن پرداخته شده است.

شرکت های متقاضی که قصد ایجاد بیزینس در انتاریو را دارند، می توانند برای حداکثر پنج نفر از کارمندان اصلی خود که متقاضی مهاجرت به کانادا و قادر به جابجایی مداوم در استان هستند، تحت برنامه شرکتهای سرمایه گذار OINP، درخواست نامزدی استان دهند. این کارکنان کلیدی باید برای ایجاد و بهره برداری از تجارت پیشنهادی ضروری باشند و از دانش فنی تخصصی، اجرایی و مدیریتی (طبقه بندی مشاغل ملی ۰ یا A) برخوردار و در فعالیت های موجود شرکت متقاضی حضور داشته باشند، توجه داشته باشید از بین این افراد تنها یک کارمند کلیدی در یک موقعیت  A طبقه بندی مشاغل ملی قابل ارائه است، کارمندان متقاضی مهاجرت به کانادا باید در ۶۰ ماه گذشته حداقل ۳۶ ماه تجربه کاری در شغل مورد نظر (موقعیتی که در تجارت پیشنهادی در انتاریو کسب می کنند) با شرکت متقاضی داشته باشند و همچنین باید در ۱۲ ماه قبل از ارسال درخواست به طور مداوم برای شرکت متقاضی در آن مقام مشغول به کار باشند.

کارمند متقاضی مهاجرت به کانادا نباید با هیچ یک از اعضای هیئت مدیره شرکت متقاضی مهاجرت به کانادا یا سهامدارانی که بیش از ۱۰ درصد سهام شرکت را دارند، رابطه بی واسطه و خانوادگی داشته باشد، اعضای خانواده بی واسطه عبارتند از همسر، والدین، خواهر و برادر، پدربزرگ و مادربزرگ و همچنین اعضای خانواده همسر وی. متقاضی مهاجرت به کانادا برای واجد شرایط بودن به عنوان کارمند کلیدی نباید سهامدار شرکت مورد نظر باشد، مگر در مواردی که این سهام به عنوان بخشی از بسته پاداش به عنوان بخشی از قرارداد وی حاصل شده باشد که در این صورت میزان صاحبان سهام کارکنان کلیدی باید کمتر از ۱۰ درصد سهام تجارت متقاضی شرکت باشد، همچنین کارمندان کلیدی باید حداقل دستمزد یا بیشتر از آن را مطابق با قانون کار کانادا در شغل مورد نظر در انتاریو دریافت نمایند.

این جریان برای متقاضیان مهاجرت به کانادا و کارگران ماهر خارجی با تحصیلات لازم، تجربه کار و مهارت کافی در زبان و سایر خصوصیات طراحی شده تا به آنها کمک کند در بازار کار و جامعه انتاریو مستقر و ادغام شوند. متقاضیان مهاجرت به کانادا برای ورود به این جریان باید واجد شرایط ورود به سیستم اکسپرس اینتری فدرال از طریق اسکیل ورکر یا کلاس تجربه کاری در کانادا باشند. متقاضیان مهاجرت به کانادا برای مهاجرت به کانادا از طریق این گروه باید ابتدا بر اساس پروفایل خود در سیستم اکسپرس اینتری، یک نامه علاقمندی (NOI) از OINP دریافت کنند و سپس اقدام به درخواست برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم نمایند.

برای واجد شرایط بودن در این جریان، متقاضیان مهاجرت به کانادا باید حداقل ۴۰۰ امتیاز تحت سیستم جامع رتبه بندی کسب کنند و این امتیاز در هر دو مرحله پردازش نامزدی انتاریو و برنامه فدرال اکسپرس اینتری باید ۴۰۰ یا بالاتر از آن باقی بماند. متقاضیان مهاجرت به کانادا برای ورود به این برنامه باید حداقل تجربه کاری را داشته باشند، داوطلبانی که تصمیم می گیرند مطابق معیارهای اسکیل ورکر فدرال ارزیابی شوند، باید در پنج سال قبل از تاریخ دریافت نامه علاقمندی (NOI) از طرف OINP، حداقل یک سال سابقه کار مداوم و تمام وقت و یا معادل نیمه وقت آن را در طبقه بندی مشاغل ملی (NOC) در سطح ۰، A یا B داشته باشند و متقاضیانی که تصمیم می گیرند مطابق معیارهای کلاس تجربه کاری کانادا (CEC) ارزیابی شوند، باید در سه سال قبل از تاریخ دریافت نامه علاقمندی (NOI) از طرف OINP، حداقل یک سال تجربه کاری کامل و تمام وقت و یا معادل پاره وقت آن را در مشاغل سطح ۰، A یا B در کانادا داشته باشند. متقاضی مهاجرت به کانادا باید مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری کانادایی داشته باشد و یا در صورت داشتن مدرک تحصیلی خارجی باید یک گزارش ارزیابی اعتبار تحصیلی (ECA) تهیه شده توسط یک سازمان تعیین شده را ارائه دهد که نشان می دهد اعتبار تحصیلات خارجی او معادل لیسانس، کارشناسی ارشد یا دکتری کانادا است.

مهارتهای زبان (صحبت کردن، خواندن، نوشتن و گوش دادن) باید در سطح مهارت زبان کانادا(CLB)  یعنی نمره ۷ یا بالاتر باشد. متقاضیان مهاجرت به کانادا برای اخذ مدرک زبان می توانند در آزمونهای آیلتس و CELPIP (فقط آزمون عمومی) برای انگلیسی و یا TEF برای فرانسوی شرکت کنند. متقاضی مهاجرت به کانادا باید ثابت کند که بعد از مهاجرت به کانادا قصد اقامت در انتاریو را دارد، همچنین با ارائه یک بیانیه باید قصد و نشان از روابط با انتاریو را نشان دهد. نامه تمکن مالی و پرینت بانکی تایید شده توسط بانک برای اثبات داشتن بودجه کافی برای تامین هزینه های زندگی در انتاریو یکی دیگر از مدارکی است که متقاضی مهاجرت به کانادا برای واجد شرایط بودن در این برنامه لازم دارد، علاوه بر این، داوطلبانی که از طریق برنامه اسکیل ورکر ارزیابی می شوند باید بر اساس شش عامل انتخاب IRCC یعنی مهارت های زبان، آموزش و تحصیلات، تجربه کاری، سن، اشتغال مداوم و تمام وقت در کانادا و سازگاری، حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را کسب کنند و داوطلبانی که از طریق کلاس تجربه کاری کانادا ارزیابی می شوند باید در مدت سه سال قبل از درخواست خود برای مهاجرت به کانادا، حداقل ۱۲ ماه سابقه کاری تمام وقت یا معادل پاره وقت آن را در مشاغل سطح ۰، A یا B در کانادا داشته باشند.

حداقل سطح زبان متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق این جریان باید CLB 7 برای مشاغل ۰ یا A و یا CLB 5 برای مشاغل NOC B باشد. توجه داشته باشید جریان اولویت های سرمایه انسانی مستلزم آن است که متقاضیان مهاجرت به کانادا بدون در نظر گرفتن شغل، سطح زبان CLB 7 را در زبانهای انگلیسی و یا فرانسوی داشته باشند. همچنین یک متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق نامزدی استانی انتاریو و این جریان مهاجرتی باید برای زندگی در خارج از استان کبک برنامه ریزی کند و توجه داشته باشید، برنامه ریزی برای زندگی در خارج از انتاریو می تواند مغایر با بیانیه متقاضی مبنی بر قصد اقامت در انتاریو تلقی شود و این می تواند منجر به رد شدن درخواست وی از OINP شود. علاوه بر تمامی این شرایط، متقاضی مهاجرت به کانادا باید در کانادا قابل قبول باشد و به بیان ساده مشکل دار نباشد.

این جریان در حقیقت به دنبال افراد متخصص و مسلط به زبان فرانسوی است که در عین حال از توانایی های زیادی در زبان انگلیسی نیز برخوردار و به دنبال زندگی و کار دائمی در استان انتاریو هستند. افرادی واجد شرایط در این برنامه هستند که دارای تحصیلات لازم، تجربه کاری حرفهای، توانایی زبان و سایر ویژگی ها هستند تا به کمک آن بتوانند با موفقیت در بازار کار و جامعه انتاریو وارد و ادغام شوند. برای در نظر گرفته شدن متقاضیان مهاجرت به کانادا در این برنامه، آنها باید واجد شرایط ورود به مجموعه اکسپرس اینتری فدرال از طریق برنامه مهاجرت به کانادا اسکیل ورکر و یا کلاس تجربه کاری کانادا باشند و سپس بر اساس پروفایل آنها در این سیستم، یک نامه علاقمندی (NOI) از OINP برای آنها ارسال خواهد شد.

متقاضیان برای واجد شرایط بودن در این جریان پیشرفته باید از توانایی کافی در هر چهار مولفه زبانهای فرانسوی و انگلیسی برخوردار باشند که این سطوح مطابق با معیار زبان کانادایی برای زبان فرانسه باید  CLB 7 و برای انگلیسی باید CLB 6 باشد. تنها در صورتی که متقاضی مهاجرت به کانادا در آزمونهای آیلتس و CELPIP (فقط آزمون عمومی) برای انگلیسی و TEF برای فرانسوی شرکت کرده باشد، مدرک زبان او قابل قبول خواهد بود. متقاضی مهاجرت به کانادا همچنین باید حداقل تجربه کاری را داشته باشد، داوطلبان مهاجرت به کانادا که تصمیم می گیرند مطابق معیارهای اسکیل ورکر فدرال ارزیابی شوند، باید در پنج سال قبل از تاریخ دریافت نامه علاقمندی (NOI) از طرف OINP، حداقل یک سال سابقه کار مداوم و تمام وقت و یا معادل نیمه وقت آن را در طبقه بندی مشاغل ملی (NOC) در سطح ۰، A یا B داشته باشند و متقاضیانی که تصمیم می گیرند مطابق معیارهای کلاس تجربه کاری کانادا (CEC) ارزیابی شوند، باید در سه سال قبل از تاریخ دریافت نامه علاقمندی (NOI) از طرف OINP، حداقل یک سال تجربه کاری کامل و تمام وقت و یا معادل پاره وقت آن را در مشاغل سطح ۰، A یا B در کانادا داشته باشند، همچنین متقاضی مهاجرت به کانادا باید مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری کانادایی داشته باشد و یا در صورت داشتن مدرک تحصیلی خارجی باید یک گزارش ارزیابی اعتبار تحصیلی (ECA) تهیه شده توسط یک سازمان تعیین شده را ارائه دهد که نشان می دهد اعتبار تحصیلات خارجی او معادل لیسانس، کارشناسی ارشد یا دکتری کانادا است.

متقاضی مهاجرت به کانادا باید ثابت کند که بعد از مهاجرت به کانادا قصد اقامت در انتاریو را دارد، همچنین با ارائه یک بیانیه باید قصد و نشان از روابط با انتاریو را نشان دهد. نامه تمکن مالی و پرینت بانکی تایید شده توسط بانک برای اثبات داشتن بودجه کافی برای تامین هزینه های زندگی در انتاریو یکی دیگر از مدارکی است که متقاضی مهاجرت به کانادا برای واجد شرایط بودن در این برنامه لازم دارد. علاوه بر این، داوطلبانی که از طریق برنامه اسکیل ورکر ارزیابی می شوند باید بر اساس شش عامل انتخاب IRCC یعنی مهارت های زبان، آموزش و تحصیلات، تجربه کاری، سن، اشتغال مداوم و تمام وقت در کانادا و سازگاری، حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را کسب کنند و داوطلبانی که از طریق کلاس تجربه کاری کانادا ارزیابی می شوند باید در مدت سه سال قبل از درخواست خود برای مهاجرت به کانادا، حداقل ۱۲ ماه سابقه کاری تمام وقت یا معادل پاره وقت آن را در مشاغل سطح ۰، A یا B در کانادا داشته باشند. حداقل سطح زبان متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق این جریان باید CLB 7 برای مشاغل ۰ یا A و یا CLB 5 برای مشاغل NOC B باشد. توجه داشته باشید جریان French-Speaking Skilled Worker مستلزم آن است که متقاضیان مهاجرت به کانادا بدون در نظر گرفتن شغل، سطح زبان CLB 7 را در زبان فرانسوی و سطح زبان CLB 6 را در زبان انگلیسی داشته باشند. همچنین یک متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق نامزدی استانی انتاریو و این جریان مهاجرتی باید برای زندگی در خارج از استان کبک برنامه ریزی کند و توجه داشته باشید، برنامه ریزی برای زندگی در خارج از انتاریو می تواند مغایر با بیانیه متقاضی مبنی بر قصد اقامت در انتاریو تلقی شود و این می تواند منجر به رد شدن درخواست وی از OINP شود. علاوه بر تمامی این شرایط، متقاضی مهاجرت به کانادا باید در کانادا قابل قبول باشد.

به عنوان بخشی از هر برنامه نامزدی استانی کانادا (PNP)، متقاضیان مهاجرت به کانادا موظفند یک طرح تسویه حساب ارائه دهند که نشان می دهد چرا آنها مایل به زندگی در استان مورد نظر هستند، متقاضیان مهاجرت به کانادا همچنین موظفند با درخواست خود، یک برگه قصد اقامت را نیز امضا کنند، ولی این بدان معنی نیست که متقاضی پس از مهاجرت به کانادا باید در همان استان مورد نظر مشغول به کار و زندگی شود. طبق منشور حقوق و آزادی های کانادا، کلیه شهروندان کانادایی و افرادی که  اقامت دائم این کشور را دارند، مجاز به کار و زندگی در هر نقطه از کانادا هستند، به عبارتی زمانی که یک متقاضی مهاجرت به کانادا، اقامت دائم این کشور را بدست آورد، حق دارد در هر استان یا قلمرو کانادا که می خواهد، کار کند و اقامت داشته باشد.

برنامه نامزدهای استانی جزیره پرنس ادوارد (PEI PNP) یک برنامه مهاجرت به کانادا است که به این جزیره این امکان را می دهد تا متقاضیان مهاجرت به کانادا را برای برطرف کردن نیازهای اقتصادی و بازار کار استان معرفی کند.

بله، PEI دارای یک جریان مهاجرت به کانادا است که با سیستم اکسپرس اینتری فدرال مطابقت دارد که به عنوان یک جریان ورود پیشرفته شناخته می شود و PEI PNP Express Entry نام دارد. با دریافت نامزدی پیشرفته استان از این جریان، متقاضیان مهاجرت به کانادا باید ۶۰۰ امتیاز در سیستم جامع رتبه بندی جامع (CRS) کسب کنند تا برای آنها دعوت به درخواست (ITA) برای اقامت دائم در قرعه کشی بعدی از مجموعه اکسپرس اینتری صادر شود.

مهاجرت به کانادا از طریق PEI PNP یک فرایند دو مرحله ای است که داوطلبان علاقمند به زندگی و کار دائمی در این جزیره ابتدا باید جریانهای مختلف PEI PNP را بررسی کنند تا واجد شرایط بودن آنها مشخص شود، این جریانهای مهاجرتی عبارتند از: دسته تاثیر تجارت در PEI، دسته تاثیر کار در PEI و  PEI PNP Express Entry. در مرحله اول متقاضی مهاجرت به کانادا باید یک درخواست کامل به همراه کلیه اسناد و مدارک پشتیبان را ارسال کند، پردازش درخواستهای واجد شرایط در این مرحله ممکن است حداقل سه ماه به طول بینجامد، در مرحله دوم و پس از دریافت گواهینامه نامزدی استان، متقاضی مهاجرت به کانادا شش ماه فرصت دارد برای اخذ ویزای اقامت دائم به IRCC مراجعه نماید. متقاضی مهاجرت به کانادا به همراه همسر و اعضای خانواده وابسته خود در صورت لزوم باید کلیه الزامات پزشکی، امنیتی و کیفری را برآورده سازند و در نهایت این، IRCC که تصمیم به صدور ویزای اقامت دائم می گیرد.

افرادی که قصد سرمایه گذاری و فعالیت تجاری در این استان را دارند، به راحتی می توانند از طریق این جریان مهاجرتی نسبت به مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنند، این رده شامل تنها یک جریان اجازه کار در جزیره پرنس ادوارد می باشد.

متقاضیان مهاجرت به کانادا که از مهارت و تجربه لازم مورد نیاز بازار کار PEI برخوردارند، واجد شرایط ورود به این برنامه مهاجرتی هستند. جریان اسکیل ورکر، جریان کار در شرایط سخت و بحرانی و جریان فارغ التحصیلان بین المللی زیر مجموعه های این برنامه هستند.

PEI PNP Express Entry یک برنامه مهاجرت به کانادا و مناسب برای افرادی است که واجد شرایط ورود به مجموعه اکسپرس اینتری از طریق یکی از برنامه های مهاجرت به کانادا از جمله اسکیل ورکر، کلاس معاملات تجاری حرفه ای و یا کلاس تجربه کاری کانادا هستند و در ضمن علاقه مند به زندگی و کار در جزیره پرنس ادوارد می باشند. زمان پردازش درخواست افرادی که واجد شرایط این جریان هستند، شش ماه یا کمتر است ولی باید توجه داشته باشید که PEI PNP تضمین نمی کند که تمامی پروفایل های موجود در سیستم اکسپرس، بررسی و یا پذیرفته می شوند و تنها افرادی در نظر گرفته می شوند که دارای مهارت های مطابق با نیازهای شناسایی شده فعلی بازار کار استان باشند.

برنامه نامزدهای استانی ساسکاچوان (SINP) یک برنامه مهاجرت به کانادا است که به این استان این امکان را می دهد تا متقاضیان مهاجرت به کانادا را برای برطرف کردن نیازهای اقتصادی و بازار کار استان معرفی کند.

SINP برنامه های مهاجرت به کانادا را تحت سه دسته افراد متخصص بین المللی، دسته تجربه کار در ساسکاچوان و دسته طبقه کارآفرینان و زمینهای کشاورزی پذیرش می کند.

برای اینکه متقاضی مهاجرت به کانادا واجد شرایط ورود به این برنامه باشد، باید یک پیشنهاد شغلی دائم و تمام وقت از یک کارفرمای ساسکاچوان به عنوان یک کارگر در یک موقعیت شغلی حرفه ای یا مدیریتی داشته باشد و یا از تجربه کافی در یکی از مشاغل مورد تقاضای ساسکاچوان برخوردار باشد. متقاضیان مهاجرت به کانادا برای ورود به این برنامه تحت سیستم اکسپرس اینتری و یا مشاغل مورد تقاضای ساسکاچوان، ابتدا باید یک نامه ابراز علاقه برای درخواست (EOI) ارائه دهند.

این دسته برای اتباع خارجی است که هم اکنون در ساسکاچوان زندگی می کنند. Saskatchewan Experience برنامه های تحت زیر مجموعه های مختلف از قبیل اجازه کار واقعی، پزشکان و متخصصین سلامت،

پروژه بخشهای میزبانی و سرویس دهی، رانندگان کامیون و دانش آموزان را پذیرش می کند.

دانشجویانی که از یک موسسه شناخته شده پس از دوره متوسطه در کانادا فارغ التحصیل شده اند، می توانند از این طریق برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند. علاوه بر ارائه مدارک لازم، متقاضیان مهاجرت به کانادا باید ۲۴ ماه تجربه کار تمام وقت در کانادا،داشته باشند، در صورتی که موسسه ای که در آن تحصیل کرده اند واقع در ساسکاچوان باشد، این مدت به شش ماه تقلیل می یابد.

این برنامه برای افرادی است که به عنوان سرویس دهندگان مواد غذایی و نوشیدنی، میزبان پیشخوان مواد غذایی، نیروی کمکی در آشپزخانه یا کارمندان خانه داری و نظافت به مدت حداقل شش ماه با داشتن اجازه کار معتبر مشغول به کار هستند. قبل از اینکه متقاضی مهاجرت به کانادا، کار خود را در کانادا شروع کند، کارفرما باید از استان ساسکاچوان یک تاییدیه دریافت کند.

YNP برنامه نامزدهای استانی یوکان است که از طریق این برنامه، متقاضیان مهاجرت به کانادا که از مهارت و تجربه کافی برخوردارند، مورد هدف این استان قرار می گیرند و ممکن است گواهی نامزدی استان یوکان را دریافت نمایند که به آنها اجازه می دهد تا با زمانهای پردازش سریعتر از سایر برنامه های مهاجرت به کانادا برای اقامت دائم این کشور اقدام کنند.

YNP متقاضیان مهاجرت به کانادا را تحت چهار برنامه اصلی مهاجرت از جمله Yukon Express Entry، افراد متخصص YNP، برنامه Critical Impact Worker و برنامه تجارت و سرمایه گذاری (YBNP) پذیرش می کند.

متقاضیان مهاجرت به کانادا برای ورود به این برنامه باید حداقل امتیاز از ۵۶ امتیاز را کسب کنند. همچنین باید حداقل نمره ۶ برای مدرک آیلتس و یا حداقل نمره ۴ برای مدرک  TEF برای زبان فرانسه را به دست آورند و دارای تجربه کارآفرینی یا مدیریت تجاری مرتبط باشند. ارزش خالص دارایی متقاضی مهاجرت به کانادا باید حداقل ۲۵۰ هزار دلار و دارایی های نقدی وی اعم از وجه نقد، اوراق قرضه، مشتقات نقدی و غیره نیز باید حداقل ۱۵۰ هزار دلار کانادا و مورد تایید شخص ثالث معتبر باشد و اینکه این دارایی ها به روش قانونی بدست آمده باید توسط متقاضی مهاجرت به کانادا به اثبات برسد.

متقاضی مهاجرت به کانادا باید یک طرح توجیهی تشریحی ارائه دهد و طی آن توضیح دهد که چگونه می تواند در یکی از صنایعی که در لیست بخش استراتژیک قرار دارد، می تواند سرمایه گذاری در یک تجارت موفق داشته باشد، متقاضی مهاجرت به کانادا باید ثابت کند که حداقل ۱۵۰ هزار دلار در تجارت مورد نظر با مالکیت حداقل ۳۳٫۳۳ درصد سرمایه گذاری می کند، یا اینکه در بخش سهام یکی از اصنافی که در لیست بخش استراتژیک قرار دارند، حداقل یک میلیون دلار کانادا سرمایه گذاری کند. در هر دو گزینه، متقاضی مهاجرت به کانادا باید مدیریت فعال و مداوم در تجارت را نشان دهد، همچنین باید یک برنامه اسکان مجدد برای نشان دادن هدف متقاضی از قصد اقامت در Yukon نیز ارائه شود. لازم به ذکر است داوطلبان مهاجرت به کانادا ملزم به رعایت معیارهای بیشتر در طی سالهای اول و دوم اقامت خود در یوکان هستند.

این برنامه برای کمک به کارفرمایانی طراحی شده که از مهاجرانی که دارای تجربه کاری در یک شغل نیمه حرفه ای یا معمولی را دارند، حمایت مالی می کنند که اتفاقا از برنامه های مهاجرتی پرمتقاضی در این استان است. برای این منظور متقاضیان حمایت مالی باید یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای یوکان دریافت نمایند و لازم نیست در زمان درخواست در این استان باشند.

به عنوان بخشی از هر برنامه نامزدی استانی کانادا (PNP)، متقاضیان مهاجرت به کانادا موظفند یک طرح تسویه حساب ارائه دهند که نشان می دهد چرا آنها مایل به زندگی در استان مورد نظر هستند، متقاضیان مهاجرت به کانادا همچنین موظفند با درخواست خود، یک برگه قصد اقامت را نیز امضا کنند، ولی این بدان معنی نیست که متقاضی پس از مهاجرت به کانادا باید در همان استان مورد نظر مشغول به کار و زندگی شود. طبق منشور حقوق و آزادی های کانادا، کلیه شهروندان کانادایی و افرادی که  اقامت دائم این کشور را دارند، مجاز به کار و زندگی در هر نقطه از کانادا هستند، به عبارتی زمانی که یک متقاضی مهاجرت به کانادا، اقامت دائم این کشور را بدست آورد، حق دارد در هر استان یا قلمرو کانادا که می خواهد، کار کند و اقامت داشته باشد.

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه نیروهای متخصص کبک (Quebec Skilled Worker Program)

برنامه نیروهای متخصص کبک (QSWP) یکی از رایج ترین برنامه های مهاجرت به کانادا است که برای متقاضیانی که قصد کار و زندگی در استان کبک را دارند، طراحی شده است، بدین ترتیب که وزارت مهاجرت، فرانشیز و ادغام کبک (MIFI) از داوطلبان مهاجرت به کانادا دعوت می کند نسبت به درخواست گواهی انتخاب کبک (CSQ) بر اساس پروفایل نامه ابراز علاقه خود (EOI) که جزئیات سن، تحصیلات، تجربه کار، سطح مهارت در زبان فرانسه و دیگر فاکتورها را شامل می شود، اقدام کنند.

درگاه Arrima مختص اتباع خارجی است که قصد مهاجرت به کانادا تحت برنامه QSWP را دارند و افراد بالای ۱۸ سال می توانند از طریق این پورتال نامه ابراز علاقه خود برای درخواست مهاجرت به کانادا را تحت QSWP ارسال نمایند.

طبق سیستم جدید و اصلاح شده مهاجرت كبك، اتباع خارجی كه قصد مهاجرت به کانادا تحت برنامه QSWP را دارند، در اولین قدم باید ابتدا با پر كردن فرم آنلاین بیان علاقه از طریق پرتال Arrima، علاقه خود برای مهاجرت به کبک را ابراز كنند. در این فرم، متقاضیان مهاجرت به کانادا باید اطلاعات مربوط به حوزه آموزش و رشته تحصیلی و سطح تحصیلات، مهارت های زبان و تجربه کاری و همچنین برخی اطلاعات اضافی را ارائه دهند. سپس وزارتخانه و اداره مهاجرت کبک، بطور دوره ای افراد واجد شرایط و دارای معیارهای لازم را از این مجموعه انتخاب و دعوت می کند، لازم به ذکر است این دعوت بیشتر بر اساس نیازهای بازار کار در مناطق مختلف کبک انجام می شود و داشتن پیشنهاد شغلی معتبر و ارائه آن توسط متقاضی مهاجرت به کانادا یکی از معیارهایی است که بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

Mon projet Québec یک سیستم آنلاین برای دریافت درخواستهای متقاضیان مهاجرت به کانادا برای برنامه QSWP است، بدین ترتیب که داوطلبانی که مایل به ارسال درخواست به QSWP هستند، ابتدا باید یک حساب کاربری در این سیستم آنلاین ایجاد و پروفایل درخواست خود را در آن تکمیل کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سیستم می توانید به صفحه سوالات متداول درباره Mon Projet Québec مراجعه نمایید.

CSQ سندی است که برای متقاضیان موفق در برنامه های مهاجرتی کبک ارسال می شود تا نشان دهد آنها برای مهاجرت به کبک انتخاب شده اند. متقاضی مهاجرت به کبک با داشتن CSQ می تواند برای اخذ اقامت دائم کانادا به دولت فدرال مراجعه کند. توجه داشته باشید CSQ تنها یک گواهی انتخاب است و یک ویزای اقامت دائم نیست و نمی توان از آن برای ورود به کانادا استفاده کرد.

متقاضیان مهاجرت به کانادا در هر زمانی می توانند از طریق درگاه آنلاین Arrima یک پروفایل ابراز علاقه (EOI) ایجاد و اطلاعات خود را ارسال نمایند.

خیر، متقاضیان بالقوه مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر کبک (QSWP) باید ابتدا در سیستم آنلاین ایمن Mon Monet Québec یک حساب کاربری ایجاد کنند. توجه داشته باشید در حال حاضر تنها روش برای ارائه درخواست در QSWP، دعوت شدن متقاضی از طرف وزارت مهاجرت کبک (MIFI) به درخواست است.

مدت زمان پروسه پردازش اطلاعات و درخواست برای مهاجرت به کانادا از طریق این برنامه، بسته به کشور محل سکونت متقاضی، متفاوت است و ممکن است تغییر کند. لازم به ذکر است پروسه پردازش در مرحله فدرال در این برآورد گنجانده نشده است.

عملکرد برنامه مهاجرتی QSWP بر پایه یک سیستم مبتنی بر امتیاز است که در آن متقاضیان مهاجرت به کانادا باید حداقل امتیاز را برای واجد شرایط بودن کسب نمایند. این امتیاز با توجه به وضعیت خانوادگی یک نامزد، تعیین می شود، برای مثال متقاضیان مجرد باید ۵۰ امتیاز کسب کنند در حالی که متقاضیانی که دارای همسر یا شریک زندگی مشترک هستند باید ۵۹ امتیاز کسب نمایند، امتیازاتی هم برای تحصیلات، سابقه کاری، دانش زبان، وضعیت خانواده و معیارهای دیگر اعطا می شود.

متقاضی اصلی می تواند نام همسر و فرزندان وابسته ۱۸ سال یا کمتر خود را نیز در درخواست وارد کند، همچنین لازم به ذکر است کشور کانادا ازدواج های همجنسگرایان را به رسمیت می شناسد و آنها نیز می توانند برای مهاجرت به کانادا از طریق این برنامه اقدام نمایند.

بله، جدیدترین هزینه های پردازش دولت عبارتند از: ۷۹۸ دلار کانادا برای متقاضی اصلی، ۱۷۱ دلار برای همسر متقاضی اصلی و ۱۷۱ دلار برای هر یک از فرزندان وابسته متقاضی.

همانطور که گفتیم انتخاب متقاضیان واجد شرایط در برنامه QSWP بر اساس یک ارزیابی مبتنی بر امتیاز انجام می شود و در صورتی که یک نامزد، فاقد مهارت در زبان فرانسه باشد ولی امتیاز لازم را کسب کند، ممکن است هنوز هم موفق به دریافت CSQ شود.

این مورد هم مانند زبان فرانسه است و در صورتی که متقاضی مهاجرت به کانادا بدون ارائه مدرک آیلتس، امتیاز لازم را کسب کند و شرایط و معیارهای لازم را داشته باشد، ممکن است هنوز هم موفق به دریافت CSQ شود.

قبل از هر چیز لازم است بدانید،کبک دیگر تاییدیه های برنامه های زبان فرانسه را به عنوان اثبات توانایی زبان به حساب نمی آورد و و متقاضیان مهاجرت به کانادا برای اثبات مهارت های زبان فرانسوی خود باید یا در یک آزمون زبان استاندارد شرکت کنند یا معیارهای یک سفارش حرفه ای را رعایت نمایند و یا حداقل سه سال در مقطع متوسطه یا پس از دوره متوسطه به تحصیل زبان فرانسوی بپردازند.

خیر، سن متقاضی مهاجرت به کانادا و همچنین سن اعضای خانواده وی (در صورت وجود) در روزی که درخواست ارائه می شود، ثبت و قفل می شود و سن آنها به منظور محاسبه امتیاز واجد شرایطی در طول برنامه همان سن ثبت شده باقی می ماند.

بله، هرگونه تغییر شرایط ممکن است در درخواست متقاضی مهاجرت به کانادا تاثیر بگذارد و این تغییر باید ظرف ۳۰ روز اعلام شود. این تغییرات شامل اضافه شدن اعضای جدید خانواده و همچنین تغییر در آدرس، شغل و تحصیلات نیز می شود و این امر در مورد همسر متقاضی نیز صدق می کند و متقاضی مهاجرت به کانادا ممکن است برای این تغییرات، امتیاز لازم را بدست آورد، با این حال، این تغییرات باید اعلام شود حتی اگر امتیازی برای وی به همراه نداشته باشد.

هرگونه تغییر در آدرس باید به اداره مهاجرت کبک (MIFI) اعلام شود و اگر یک متقاضی، در زمان پردازش درخواستش به کشوری نقل مکان کند که مدت زمان پردازش درخواست مهاجرت به کانادا برای آن کشور، کمتر است، می تواند درخواست انتقال قلمرو در برنامه را بدهد.

خیر، در حالی که سایر برنامه های مهاجرتی، ارزیابی های تحصیلی مانند خدمات آموزش جهانی (WES) را قبول می کنند، MIFI این ارزیابی های معتبر را نمی پذیرد و در حال حاضر تنها مدارکی که برای اداره مهاجرت کبک قابل قبول است، کپی برابر با اصل و ترجمه شده دیپلم، لیسانس و دیگر مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات آنها برای اثبات اعتبار مدارک تحصیلی متقاضی هستند.

خیر، یک متقاضی متاهل می تواند به عنوان متقاضی مجرد درخواست خود را ارائه کند، در این صورت همسر او در این درخواست به عنوان غیر همراه اعلام می شود، ولی در صورتی که متقاضی اصلی قصد دارد فرزندان را در درخواست خود بگنجاند، نیاز به اجازه والدین از طرف همسر غیر همراه دارد.

برنامه QSWP برای متقاضیان مهاجرت به کانادا که قصد زندگی و اقامت در کبک را دارند، در نظر گرفته شده است. اگر MIFI یا مقامات مهاجرت فدرال به این نتیجه برسند که متقاضی قصد زندگی در کبک را ندارد، می توانند درخواست او را ریجکت کنند. هنگامی که یک متقاضی مهاجرت به کانادا موفق به دریافت ویزای اقامت دائم از طریق اسکیل ورکر کبک شد، مقصد اولیه او و خانواده وی باید حتما کبک باشد و اولین ورود آنها به کانادا باید از طریق کبک صورت گیرد. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که مهاجرانی که از طریق QSWP اقامت دائم می گیرند، حق شهروندی کانادایی و اقامت دائم سایر استان ها را دارند و آزادانه و بدون مانع می توانند در هر نقطه ای از کانادا که می خواهند زندگی و کار کنند.

بله، به دلایل مختلفی از جمله نتایج منفی تستهای پزشکی متقاضی مهاجرت به کانادا و داشتن پیش زمینه کیفری و جنایی ممکن است این اتفاق بیفتد. همچنین اگر مقامات مهاجرت فدرال به این نتیجه برسند که هر یك از ادعاهای متقاضی درباره اطلاعات موجود در درخواست، صحت ندارد و یا قصد متقاضی از مهاجرت به کانادا، اقامت در جای غیر از استان كبك است، امکان رد درخواست وی در مرحله پردازش فدرال وجود دارد. اگر نگرانی در مورد عدم پذیرش کیفری یا پزشکی در کانادا دارید، لطفا با ما تماس بگیرید.

خیر، توجه داشته باشید معیارهای انتخابی در برنامه اسکیل ورکر کبک با معیارهای اسکیل ورکر کانادا یکسان نیست و اگر متقاضی مهاجرت به کانادا، CSQ را بدست آورد، درخواست وی هنوز باید در سطح فدرال برای بررسی های امنیتی و پزشکی قبل از اعطای اقامت دائم ارائه شود. با این حال، صلاحیت های متقاضی مهاجرت به کانادا دیگر در سطح فدرال مورد ارزیابی مجدد قرار نمی گیرند، زیرا استان کبک قبلاَ صلاحیت های متقاضی را تایید کرده و او و خانواده وی را (در صورت وجود) برای مهاجرت به کبک انتخاب کرده است.

کبک مسئولیت انتخاب مهاجران برای اقامت در این استان را بر عهده دارد. برای مهاجرت به کبک، متقاضیان مهاجرت به کانادا ابتدا باید CSQ را بدست آورند و همانطور که گفتیم CSQ یک ویزای کانادا و اقامت دائم نیست. پس از ارائه درخواست CSQ، مدارک تحصیلی نامزدها در سطح استان ارزیابی می شود و پس از دریافت تایید در مرحله پردازش استانی (به شکل CSQ)، متقاضی باید درخواست خود را برای پردازش معاینات پزشکی و امنیتی به دولت فدرال ارائه دهد، پس از تایید وی در مرحله فدرال، متقاضی مهاجرت به کانادا موفق به دریافت اقامت دائم این کشور می شود.

کبک یک استان متمایز از نظر فرهنگی و تنها استان عمدتاَ فرانکوفون در کانادا است که زبان رسمی مردم آن فرانسوی می باشد. شانس انتخاب متقاضی توسط کبک بستگی به توانایی و تمایل وی برای اقامت و کار در استان و سازگاری با زندگی در کبک دارد. طبق توافقنامه ای که در سال ۱۹۹۱ بین دولت فدرال کانادا و کبک امضا شد، کبک حق دارد، معیارهای خاص خود را برای انتخاب متقاضیان مهاجرت به کانادا تعریف و اعمال نماید. این توافق بین دولتهای استانی و فدرال به دلیل افزایش احساسات جدایی طلبانه ای که در کبک به وجود آمد، ایجاد شد، اگرچه ساکنان کبک به ماندن به عنوان بخشی از کانادا رأی دادند، اما با این حال، انتخاب مهاجران طبق معیارهای خود کبک، بخش مهمی از هویت این استان به شمار می رود. لازم به ذکر است، بند مربوط به حق زندگی و کار در هر نقطه ای از کانادا، همانطور که در منشور حقوق و آزادیهای کانادا مشخص شده است، در توافقنامه کانادا -کبک باقی مانده است و متقاضی بعد از مهاجرت به کبک آزاد است که در هر استانی که می خواهد، اقامت داشته باشد.

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری و تجارت

Canadian Business Class یا کلاس تجاری کانادا یک برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری است که براساس آن افراد دارای تجربه تجارت یا مدیریت که از سرمایه خالص نسبتاً بالایی برخوردار هستند، می توانند برای دریافت ویزای کانادا جهت اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. متقاضیان مهاجرت به کانادا در دسته Canadian Business Class  به سه طبقه سرمایه گذاران، کارآفرینان و افراد خود اشتغال تقسیم می شوند.

متقاضیان مهاجرت به کانادا تحت برنامه Canadian Business Class علاوه بر فرم های درخواست سازمان رسیدگی به امور مهاجرت، پناهندگان و تابعیت کانادا (IRCC) و مدارک مربوط به تحصیلات و وضعیت فردی (گذرنامه، گواهی تولد، ازدواج و غیره)، باید مدارکی دال بر اثبات داشتن کسب و کار و یا تجربه مدیریتی و همچنین اسنادی برای اثبات ارزش خالص دارایی های خود را ارائه دهند.

متقاضیان مهاجرت به کانادا بعد از اینکه مقیم دائم کانادا شدند، صرف نظر از این که در ابتدا در فرم درخواستشان، استان خاصی را برای اقامت و کار انتخاب کرده اند، می توانند در هر نقطه ای از کانادا که می خواهند، زندگی یا کار کنند و به فعالیت های تجاری بپردازند. با این حال، کارآفرینانی که در فرم درخواست خود اعلام کرده اند که قصد اقامت در استان کبک را دارند، ملزم به مدیریت یک شرکت بازرگانی هستند که بخشی از آن باید در این استان تاسیس و یا خریداری شده باشد.

قبل از هر چیز خوب است بدانید اقدام برای مهاجرت به کانادا تحت برنامه سرمایه گذاران فدرال (Federal Investor Program) از تاریخ ۱۹ ژوئن ۲۰۱۴ تا اطلاع ثانوی به صورت موقت امکان پذیر نیست و در حال حاضر درخواستهای جدید پذیرش نمی شوند.

ولی به طور کلی برای واجد شرایط بودن در این برنامه، متقاضی باید حداقل ۱٫۶ میلیون دلار کانادا دارایی با ارزش خالص داشته باشد که این دارایی باید به طور قانونی به دست آمده باشد، حداقل بودجه برای سرمایه گذاری جهت مهاجرت به کانادا برای اقامت ۵ ساله متقاضی در این کشور باید ۸۰۰ هزار دلار کانادا و در دسترس باشد، این مبلغ باید به سازمان رسیدگی به امور مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) که به نمایندگی از صندوق های سرمایه گذاری استانی کانادا فعالیت می کند، ارائه شود. متقاضی مهاجرت به کانادا همچنین باید مالک بهره سهام یکی از مشاغل و کسب و کارهای واجد شرایط، طبق مقررات IRCC باشد یا در مدت ۲ سال از ۵ سال گذشته، مدیریت یا نظرات حداقل ۵ نفر را بر عهده داشته باشد.

متقاضی به عنوان یک سرمایه گذار مهاجر که قصد اقامت در استان کبک را دارد، باید حداقل ۱٫۶ میلیون دلار کانادا، دارایی خالص که به صورت قانونی به دست آمده، داشته باشد و همچنین مبلغ ۸۰۰ هزار دلار کانادا را به مدت ۵ سال در صندوق سرمایه گذاری تضمین شده دولت کبک قرار دهد. متقاضی مهاجرت به کانادا همچنین باید مدت ۲ سال از ۵ سال گذشته را به عنوان مدیر در یک شرکت تجاری، صنعتی یا کشاورزی فعالیت کرده باشد و یا تجربه مدیریتی در یک سازمان دولتی یا یک سازمان بین المللی داشته باشد.

توجه داشته باشید برنامه آزمایشی سرمایه گذاران مهاجر (Immigrant investor Venture Capital Pilot Program) نیز به طور موقت بسته شده و در حال حاضر درخواستهای جدید را نمی پذیرد. ولی به طور کلی اگر قصد مهاجرت به کانادا و زندگی در هر نقطه از این کشور به غیر از استان کبک تحت برنامه آزمایشی مهاجران (IIVC) را دارید، باید ارزش خالص دارایی های قانونی شما حداقل ۱۰ میلیون دلار کانادا باشد و نیاز به سرمایه گذاری ۲ میلیون دلاری به مدت ۱۵ سال در صندوق سرمایه گذاری IIVC دارید. همچنین باید مهارت کافی در زبان انگلیسی یا فرانسوی داشته باشید و نمره زبان شما باید معادل معیار زبان کانادایی CLB 5 باشد، برای این منظور باید مدارک زبان معتبر که طی دو سال گذشته دریافت کرده اید را ارائه دهید. متقاضی مهاجرت به کانادا باید دارای مدرک تحصیلی، دیپلم یا گواهینامه حداقل یک ساله دوره پس از متوسطه کانادایی و یا مدرک معادل خارجی آن باشد که اعتبار آموزشی آن (ECA) توسط یک سازمان تعیین شده، ارزیابی و تایید شده است.

یک متقاضی مهاجرت به کانادا باید منشأ و انباشت ثروت خود را از طریق شواهد مستند و معتبر شخص ثالث از قبیل اظهارنامه مالیاتی، اسناد معاملات خرید یا فروش، بیانیه افراد فعال در بازار بورس، اسناد ارزیابی املاک و مستغلات و غیره نشان دهد. دارایی های فرد متقاضی باید از روش هایی بدست آمده باشد که قانونی محسوب می شوند، این دارایی ها شامل هدایا و ارث نیز می شود.

در حالی که متقاضی مهاجرت به کانادا به محض ورود به خاک این کشور از حق کار کردن برخوردار است، ولی هیچگونه الزام و تعهدی برای انجام کار اجباری وجود ندارد.

طبق برنامه آزمایشی سرمایه گذاران مهاجر، سرمایه گذاری فقط پس از تایید درخواست متقاضی مهاجرت به کانادا انجام می شود. اطلاعات مربوط به مدیریت صندوق، شرایط و ضوابط سرمایه گذاری در توافق نامه ای که با سازمان رسیدگی به امور مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) منعقد می شود، به سرمایه گذاران مهاجر ارائه می گردد. این توافق نامه قبل سرمایه گذاری ۲ میلیون دلاری متقاضیان، امضا می شود.

توجه داشته باشید افرادی که از طریق برنامه سرمایه گذاران کبک قصد مهاجرت به کانادا را دارند، قبل از تایید نهایی توسط مقامات مهاجرت کبک، باید مبلغ ۸۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری کنند.

این موضوع بستگی به برنامه خاص دارد. طبق برنامه آزمایشی سرمایه گذاران مهاجر، متقاضیان فقط در صورت تایید درخواست آنها موظفند مبلغ ۲ میلیون دلار کانادا در صندوق سرمایه گذاری برنامه سرمایه گذار مهاجر به مدت ۱۵ سال سرمایه گذاری کنند که این یکی از سرمایه گذاری های در معرض خطر است، بنابراین، این احتمال وجود دارد که متقاضیان بخشی از سرمایه گذاری خود را از دست بدهند. با این وجود، مانند هر سرمایه گذاری دیگری، متقاضیان مهاجرت به کانادا قادر به دریافت درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری با گذشت زمان و یا در پایان مدت سرمایه گذاری خواهند بود، درآمد حاصل از سرمایه گذاری بستگی به عملکرد صندوق IIVC دارد.

طبق برنامه سرمایه گذار کبک، سرمایه گذاری ۸۰۰ هزار دلاری متقاضی مهاجرت به کانادا توسط دولت کبک تضمین شده و پس از پنج سال به طور کامل بازگردانده می شود.

برنامه سرمایه گذار کبک، تجربه مدیریتی در دولت، یک سازمان دولتی یا سازمان بین المللی را در نظر میگیرد، بنابراین ممکن است برای افرادی که طیف گسترده تری از پیشینه مدیریتی دارند، جذاب باشد و مورد توجه قرار گیرد. علاوه بر این، ارزش خالص و الزامات سرمایه گذاری مورد نظر در برنامه آزمایشی سرمایه گذار مهاجر فدرال بسیار سنگین است.

قبل از هر چیز خوب است بدانید، برنامه کارآفرینی فدرال تا اطلاع ثانوی در دسترس است و درخواست ها را پذیرش می کند. یک متقاضی مهاجرت به کانادا که قصد دارد به عنوان یک کارآفرین در هر مکانی از کانادا غیر از استان کبک زندگی کند، برای واجد شرایط بودن در این برنامه باید دارای ارزش خالص حداقل ۳۰۰ هزار دلار کانادا که به صورت قانونی به دست آمده، باشد، دارای تجربه مدیریتی و مالکیت در یک کار و تجارت واجد شرایط، طبق آیین نامه تعریف شده باشد. متقاضی باید یک کسب و کار واجد شرایط کانادایی را ایجاد کند و به صورت فعال آن را مدیریت کند و باید مالک حداقل ۳۳٫۳۳ درصد از سهام آن کسب و کار باشد، همچنین باید حداقل یک شغل جدید برای یک کانادایی یا مقیم دائم در این تجارت ایجاد نماید.

متقاضی مهاجرت به کانادا به عنوان متقاضی کارآفرینی که قصد اقامت در استان کبک را دارد، باید دارای ارزش خالص حداقل ۳۰۰ هزار دلار کانادا که به صورت قانونی به دست آمده، باشد. حداقل دو سال تجربه مدیریتی در پنج سال گذشته داشته باشد و حداقل ۲۵ درصد از سهام سرمایه را در یک شرکت تجاری، صنعتی یا کشاورزی سودآور کنترل کند. ارائه یک پروژه تجاری و طرح توجیهی با هدف ایجاد یا خرید کسب و کار در کبک با مالکیت و مدیریت حداقل ۲۵ درصد از سهام سرمایه با ارزش حداقل ۱۰۰ هزار دلار کانادا، همچنین متقاضی می تواند در کبک، کسب و کاری بدست آورد که همان شرایط را برآورده می کند.

متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق ویزای استارت آپ باید حداقل معیارهای مورد نیاز زبان انگلیسی یا فرانسوی را داشته باشند (CLB 5)، حداقل یک سال تحصیلات بعد از دوره متوسطه را طی کرده و همچنین از وضعیت خوبی در موسسه آموزشی خود برخوردار بوده باشد، دارای بودجه کافی برای زندگی و اقامت در کانادا باشد، برنامه ریزی برای زندگی در استان های کانادا به غیر از استان کبک را داشته باشد و مجوزهای امنیتی و پزشکی کانادا را دریافت کرده باشد.

بله، کارآفرین باید ظرف سه سال از ورود به کانادا درصدی از سهام شرکتهای واجد شرایط کانادایی را به طور مساوی یا بیشتر از یک سوم تحت کنترل خود درآورد. در مقام مدیریت مشاغل واجد شرایط کانادا فعالیت کند و حداقل یک کار تمام وقت برای یک شهروند کانادایی یا اقامت دائم غیر از افراد کارآفرین و اعضای خانواده خود ایجاد کند. در صورتی که متقاضی کارآفرین این شرایط را برآورده نسازد، احتمال از دست دادن وضعیت اقامت دائم کانادا برای او وجود دارد.

به عنوان یک متقاضی کارآفرین، معمولا دعوتنامه ای برای شما صادر می شود تا برای یک ارزیابی اکتشافی به کانادا سفر کنید و محیط کار آینده و منطقه کسب و کار خود را ارزیابی کنید.

خیر، یک بیزینس پلن دقیق لازم نیست، مگر اینکه متقاضی مهاجرت به کانادا قصد راه اندازی یا خرید یک کسب و کار در استان کبک را داشته باشد.

یک متقاضی مهاجرت به کانادا برای واجد شرایط بودن در این برنامه باید بتواند تجربه، قصد و توانایی ایجاد یا خرید یک کسب و کار در کانادا را که باعث می شود او همواره شاغل باشد را نشان دهد و باید سهم بسزایی در فعالیت های فرهنگی، ورزشی یا کشاورزی در کانادا داشته باشد. تجارت مورد نظر باید درآمد کافی برای حمایت از متقاضی مهاجرت به کانادا و وابستگان وی را ایجاد کند.

اگر مقصد متقاضی مهاجرت به کانادا در این برنامه، استان کبک باشد، باید ارزش خالص دارایی های او حداقل ۱۰۰ دلار کانادا و قانونی باشد و حداقل دو سال تجربه کاری به عنوان یک فرد خود اشتغال در شغلی که قصد دارد در استان کبک در آن فعالیت کند، داشته باشد. توجه داشته باشید طبق معیارهای انتخاب کبک، حوزه فعالیت متقاضی مهاجرت به کانادا محدود به فرهنگ، ورزش یا کشاورزی نمی باشد.

به عنوان یک فرد خود اشتغال، معمولا دعوتنامه ای برای شما صادر می شود تا برای یک ارزیابی اکتشافی به کانادا سفر کنید و محیط کار اقتصادی، فرهنگی یا هنری آینده و منطقه کسب و کار خود را ارزیابی کنید.

ارزش خالص مورد نیاز متقاضیان مهاجرت به کانادا تحت برنامه خود اشتغالی بسته به ماهیت و محل سرمایه گذاری پیشنهادی، متفاوت است. برای مثال متقاضیانی که قصد کار و زندگی در استان کبک را دارند،  باید دارای حداقل ۱۰۰ هزار دلار کانادا ارزش خالص به دست آمده از روش های قانونی باشند.

مهاجرت به کانادا به روش Express Entry و سیستم جامع رتبه بندی (CRS)

CRS یا سیستم جامع رتبه بندی در واقع سیستم امتیازات خاص و منحصر به فردی است که دولت کانادا برای رتبه بندی متقاضیان و نامزدهای Express Entry ایجاد کرده که عواملی از جمله سن، تحصیلات، تجربه کاری  و مهارت های زبان انگلیسی یا فرانسوی فردی بر آن تاثیرگذار است. برای مهاجرت به کانادا از طریق کار به روش Express Entry، متقاضیان واجد شرایط می توانند با ارائه مدارک و ارسال پروفایل خود، به این سیستم وارد شوند و در آنجا بر اساس امتیازات CRS خود رتبه بندی می شوند. بر این اساس دولت کانادا قرعه کشی های منظمی بین واجدین شرایط اقامت دائم کانادا که بالاترین امتیاز را دارند، انجام می دهد و به طور مرتب برای افراد منتخب، دعوت نامه های درخواست (ITA) صادر می کند و بدین ترتیب پروسه مهاجرت به کانادا با روش اکسپرس طی شش ماه انجام می پذیرد.

یک متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق سیستم Express می تواند تا ۱۲۰۰ امتیاز تحت سیستم جامع رتبه بندی کسب کند که این امتیازات به فاکتورهای مختلفی تقسیم می شود. فاکتورهایی که به عنوان عوامل اصلی سرمایه انسانی شناخته می شوند عبارتند از سن متقاضی، تحصیلات، مهارت های زبان و سابقه کاری و متقاضی با داشتن این فاکتورها می تواند تا ۵۰۰ امتیاز دریافت نماید، برخی از این عوامل به عنوان عوامل انتقال مهارت شناخته می شوند که به تنهایی می تواند تا ۱۰۰ امتیاز اضافی را برای متقاضی به ارمغان بیاورد. مجموع این ۶۰۰ امتیاز در حقیقت چیزی را تشکیل می دهد که به عنوان امتیاز و نمره اصلی CRS یک متقاضی مهاجرت به کانادا معرفی و شناخته می شود.

برای مهاجرت به کانادا همچنین برای سایر عوامل مانند پیشنهاد شغلی، نامزدی استانی، تجربه تحصیل در کانادا، داشتن مهارت های زبان فرانسوی و خواهر و برادری که دارای تابعیت کانادا یا اقامت دائم این کشور هستند نیز امتیازاتی به متقاضی تعلق می گیرد، با اینکه برای ورود به برنامه مهاجرتی Express Entry یا برگزیده شدن از بین کاندیداهای دیگر در این سیستم، این امتیازات لازم نیست ولی آنها می توانند نمره CRS یک متقاضی را تا حد زیادی افزایش دهند. ارزشمندترین عاملی که می تواند ۶۰۰ امتیاز به CRS متقاضی اضافه کند، نامزدی استانی است که در واقع مجموعه ای از برنامه های استانی است که به استان ها و قلمروهای مختلف کانادا اجازه می دهد افرادی که مایل به مهاجرت به کانادا و علاقه مند به اقامت در یک استان خاص هستند را معرفی کند و هر استان و قلمرو کانادا به جز استانهای  نوناووت و کبک دارای برنامه نامزدی استانی منحصر به فرد خود می باشد.

جذابیت و زیبایی سیستم Express Entry برای متقاضیان واجد شرایط مهاجرت به کانادا، پویایی این سیستم است، بدین معنی که نمره یک کاندیدا ثابت نیست و در صورتی که متقاضی کمی بیشتر تلاش کند می تواند نمره خود را در بسیاری موارد بهبود دهد. برخی از مواردی که کمک می کند یک متقاضی مهاجرت به کانادا بتواند نمره CRS خود را بهبود ببخشد عبارتند از: کسب نمره عالی در مهارتهای زبان، مستند کردن مدارک و سوابق تحصیلی و تجربیات کاری به شکل صحیح و مناسب و همچنین انجام اقدامات فعال و پیشگیرانه برای پیگیری برنامه های نامزدی استانی، کسب اعتبارنامه جدید و یا دریافت پیشنهاد شغلی در کانادا، اگر کمی تلاش کنید به راحتی می توانید در کمتر از یک سال جامه عمل به رویای مهاجرت به کانادا بپوشانید.

سن یکی از عواملی است که برای امتیاز بندی CRS در نظر گرفته می شود. سن برای یک متقاضی مجرد تا ۱۱۰ امتیاز و برای یک فرد متاهل یا کسی که به طور رسمی ازدواج نکرده و شریک زندگی دارد تا ۱۰۰ امتیاز ارزش دارد. حداکثر امتیاز برای سنین بین ۲۰ تا ۲۹ سال به متقاضیان اعطا می شود و داوطلبان بعد از ۴۵ سالگی دیگر از طریق سن امتیاز دریافت نمی کنند، ولی ممکن است هنوز واجد شرایط شرکت در برنامه مهاجرتی Express Entry باشند و در صورتی که فاکتورهای دیگر آنها قوی باشد و بتوانند امتیاز لازم را به دست بیاورند، می توانند مشمول ارسال دعوت نامه برای اخذ اقامت دائم کانادا از طرف دولت این کشور باشند.

ارزیابی اعتبار تحصیلی در حقیقت تعیین کننده معادل کانادایی مدرک تحصیلی است که در خارج از کانادا گرفته شده، در صورتی که مدرک تحصیلی، دیپلم یا گواهینامه کانادایی دارید، نیازی به گرفتن ECA برای اعتبارسنجی ندارید، همچنین برای ورود به سیستم Express Entry به عنوان یک متقاضی برنامه مهاجرتی فدرال، ECA لازم نیست و اگر یک سال سابقه کار در کانادا دارید، بدون نیاز به ECA می توانید نسبت به اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایید، با این وجود اگر می خواهید به عنوان متقاضی اصلی مهاجرت به کانادا تحت برنامه اسکیل ورکر فدرال اقدام کنید، به یک ECA برای مدرک تحصیلی خارجی، دیپلم یا گواهینامه خود نیاز خواهید داشت، علاوه بر این، کلیه متقاضیانی که در برنامه مهاجرتی ورود اکسپرس شرکت می کنند در صورتی که بخواهند برای تحصیلات خارجی و یا همسر یا شریک زندگی خود، امتیاز CRS دریافت کنند، باید مدارک آنها را برای ارزیابی ارسال نمایند و ECA دریافت کنند.

برای اهداف مهاجرتی و اقامتی، مسائل مربوط به پناهندگان و تابعیت کانادا، تنها ECA های دریافت شده از برخی سازمانهای مشخص مورد قبول است که عبارتند از دانشکده مطالعات مداوم برای خدمات آموزش مقایسه ای، خدمات اعتبارسنجی بین المللی کانادا، خدمات آموزش جهانی، خدمات ارزیابی بین المللی صلاحیت ها، خدمات ارزیابی بین المللی اعتبار، همچنین برای پزشکان متخصص و خانواده، گزارشی از شورای پزشکی کانادا لازم است، لازم به ذکر است کد NOC پزشکان متخصص برای مهاجرت به کانادا ۳۱۱۱ و کد NOC پزشکان عمومی و همچنین پزشکان خانواده ۳۱۱۲ می باشد.

مهاجرت به کانادا تحت برنامه مهاجرتی حمایت مالی خانواده (Family Sponsorship FAQ)

بستگان نزدیک یک شهروند کانادایی یا کسی که اقامت دائم کانادا را دارد، واجد شرایط مهاجرت به کانادا تحت این برنامه می باشند. برای واجد شرایط بودن در دسته مهاجرتی حمایت مالی خانواده، متقاضی مهاجرت به کانادا باید به طریقی با شهروند و یا مقیم کانادایی در ارتباط باشد. به طور کلی همسر یا پارتنر زندگی زناشویی، والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ و یا فرزند وابسته فرد مقیم کانادا، یا برادر، خواهر، برادرزاده، خواهرزاده و نوه وی که یتیم و بی سرپرست، مجرد و یا زیر ۱۸ سال هستند، واجد شرایط شرکت در برنامه مهاجرتی حمایت مالی خانواده خواهند بود. همچنین فرزندخوانده زیر ۱۸ سال یک شهروند کانادایی نیز واجد شرایط این برنامه است. در صورتی که شهروند کانادایی و یا مقیم کانادا هیچ کدام از بستگانی که در بالا ذکر شد را نداشته باشد و هیچ کدام از بستگانش نیز شهروند و یا مقیم کانادا نباشند، می تواند برای یکی دیگر از بستگان خود، درخواست ویزای کانادا (اقامت دائم) نماید.

در زیر گروه Sponsorship Family، افرادی که می توانند در درخواست شخص حمایت شوند برای ویزای مهاجرتی کانادا قرار بگیرند، عبارتند از: همسر و پارتنر شخص تحت حمایت و فرزندان وابسته او، فرزندان وابسته همسر شخص تحت حمایت مالی، نوه های وابسته شخص حمایت شده و همچنین نوه های وابسته همسر شخص تحت حمایت.

برای اهداف برنامه مهاجرتی حمایت از خانواده، یک فرزند وابسته به معنای کسی است که زیر ۱۹ سال و ازدواج نکرده باشد. به عبارتی فرزند، باید در تاریخ ارائه درخواست حمایت مالی و تا زمان ورود به کانادا مجرد باشد. اگر فردی دانش آموز و یا دانشجوی تمام وقت است و از قبل از ۱۹ سالگی از نظر مالی به والدین خود وابسته است و یا قبل از ۱۹ سالگی ازدواج کرده است، به عنوان فرزند وابسته شناخته می شود. افرادی هم که از قبل از ۱۹ سالگی به دلیل هرگونه ناتوانی از نظر مالی به والدین خود وابسته اند نیز فرزند وابسته محسوب می شوند.

لازم به ذکر است دولت کانادا طرحی را برای افزایش حداکثر سن فرزندان وابسته که ممکن است از سن زیر ۲۲ سال حمایت مالی شوند، ارائه کرده است که از حدود ۲ سال پیش این طرح در پروسه مهاجرت به کانادا تحت برنامه حمایت مالی خانواده اعمال می شود.

خیر، این که وابستگان شخص حمایت شده، او را در سفر به کانادا همراهی می کنند یا خیر، به تصمیم خودشان بستگی دارد ولی تمام افراد وابسته به شخص حمایت شده موظفند، مجوزهای مربوط به پلیس امنیت و معاینات پزشکی را دریافت نمایند.

یک حامی مالی، برای واجد شرایط بودن، باید بتواند توانایی مالی خود برای تامین نیازهای اساسی فرد حمایت شده و افراد وابسته به او را نشان دهد. این شرط در صورتی که شخص حمایت شده، همسر و یا فرزند وابسته اسپانسر کانادایی باشد، حذف می شود.

نیازهای اساسی شامل غذا، پوشاک، سرپناه و سایر نیازهای اصلی زندگی روزمره است. شخص حمایت کننده باید همچنین هزینه های دندانپزشکی، چشم پزشکی و سایر نیازهای بهداشتی که تحت پوشش خدمات بهداشت عمومی که در دسترس همه شهروندان کانادا و ساکنان دائم قرار نمی گیرد را نیز پرداخت کند. توجه داشته باشید، تعهد به تامین نیازهای اساسی فرد حمایت شده تنها در صورتی بوجود می آید که فرد یا افراد حمایت شونده قادر به تأمین نیازهای خود نیستند.

بله، تعهد برای تامین نیازهای اساسی یک متقاضی مهاجرت به کانادا تحت برنامه حمایت مالی خانواده، می تواند بین اسپانسر و همسر و یا پارتنر زندگی زناشویی او مشترک باشد.

اگر حامی مالی، توانایی مالی لازم را نداشته باشد، همسر و یا شریک زندگی زناشویی حامی می تواند مسئولیت حمایت مالی را بر عهده بگیرد و متعهد شود که نیازهای اساسی فرد حمایت شونده را تامین خواهد کرد. در چنین شرایطی، مجموع تواناییهای مالی اسپانسرها ارزیابی می شود و به صورت پیش فرض، آنها مسئولیت یکسانی در قبال حمایت از متقاضی مهاجرت به کانادا دارند. در صورتی که مجموع تواناییهای مالی حامی و همسر او، حداقل شرایط لازم را برآورده نکنند، درخواست متقاضی مهاجرت به کانادا تحت برنامه حمایت مالی خانواده ریجکت می شود. تنها در صورتی که شخص حمایت شونده، همسر و یا فرزند وابسته اسپانسر کانادایی باشد، نیازی به ارزیابی توانایی مالی اسپانسر وجود نخواهد داشت و شرط حمایت مالی حذف می شود.

علاوه بر توانایی مالی مورد نیاز، اسپانسر کانادایی باید حداقل ۱۸ سال و شهروند کانادایی یا مقیم دائم باشد. حامی مالی باید حتما ساکن کانادا باشد، مگر اینکه بتواند مدارکی دال بر بازگشت به کانادا تا قبل زمان ورود اعضای خانواده حمایت شونده به کانادا را ارائه دهد. افراد ورشکسته و کسانی که در زندان هستند واجد شرایط اسپانسر شدن نیستند، حامی مالی نباید از کمک های رفاهی دولت استفاده کند مگر اینکه معلولیت داشته باشد، در صورت داشتن اقامت دائم کانادا نباید تحت دستور دیپورت قرار گیرد، حامی مالی نباید به جرم جنسی محکوم شود و یا جرمی علیه شخص تحت حمایت خود در پنج سال قبل از تاریخ درخواست، مرتکب شود. همچنین به دستور دادگاه، نباید تحت پرداختهای حمایتی به همسر سابق و یا فرزند خود باشد و یا در پرداخت وامهای مهاجرتی اهمال کند. توجه داشته باشید، در صورتی که اعضای خانواده تحت حمایت مالی، کمک های اجتماعی دریافت می کنند که تعهد اسپانسری را تحت تاثیر قرار می دهد، نباید حامی مالی شوید.

حامی و شریک حمایت کننده در صورت لزوم، موظفند با دولت كانادا تعهدی را امضا كنند و در آن متعهد می شوند که نیازهای اساسی شخص تحت حمایت خود را برای مدتی پس از ورود وی در کانادا تامین کنند. هدف از این توافق نامه، اطمینان از عدم وابستگی اعضای خانواده تحت حمایت به کمک های رفاه عمومی کانادا در آینده است. لازم به ذکر است برای اسپانسرهایی که ساکن کبک کانادا هستند ، یک اقدام مشابه استانی نیز لازم است.

پس از ورود اعضای خانواده تحت حمایت به کانادا، اسپانسر نمی تواند توافق نامه و تعهد را لغو یا اصلاح شود.

عدم تحقق هر یک از تعهدات مقرر در این توافق نامه، ممکن است منجر به اقدام قانونی علیه حامی و شریک وی در این تعهد شود.

بله، حامی مالی موظف است با شخص تحت حمایت نیز یک قرارداد و توافقنامه امضا کند. با امضای این توافق نامه، اسپانسر موافقت می كند كه نیازهای اساسی شخص تحت حمایت خود را تامین کند و در مقابل، متقاضی مهاجرت به کانادا، متعهد می شود که تمام تلاش خود را برای دستیابی به استقلال مالی و حمایت از خود انجام دهند.

مدارکی که حامی مالی باید تکمیل و ارائه کند، عبارتند از:

فرم درخواست برای حمایت مالی و تعهد، توافق نامه و ارزیابی حمایت مالی، تکمیل پرسشنامه شریک زندگی و همسر حامی مالی و پرداخت هزینه های پردازش دولت. اسپانسر کانادایی برای حمایت از متقاضی مهاجرت به کانادا همچنین باید مدارک دیگری ارائه کند که عبارتند از: فرم “اعلامیه قانونی اتحادیه حقوق مشترک” (فقط در مواردی که شریک حامی مالی که توافقنامه را امضا کرده، شریک عرفی و نه همسر او در زندگی باشد). اسناد پشتیبانی از ارزیابی حمایت مالی که شامل بازده مالیاتی، اطلاعیه ارزیابی از درآمد کانادا، مطالبات خرد و یا نامه های کارفرمایان که حقوق و مدت زمان کار را نشان می دهد، اثبات درآمدهای دیگر مانند درآمد اجاره و حقوق بازنشستگی و اثبات تعهدات مالی از قبیل وامها، مالیات بر املاک و آموزش، وامهای شخصی و اعتبارات، پرداختهای نفقه و همچنین پرداختهای بیمه. اسنادی که نشان دهنده وضعیت کانادایی حامی مالی است که ممکن است شامل مواردی از قبیل کارت اقامت دائم، شناسنامه کانادایی، کارت تابعیت کانادایی و یا گواهی ثبت تولد در خارج از کشور به همراه گواهی حفظ تابعیت کانادا.

اسنادی که رابطه حامی با شخص حمایت شده را نشان می دهد، شامل سند ازدواج، گواهی های فرزندخواندگی، پاسپورت هایی که نشان دهنده هویت والدین یا فرزندان است. در صورت وجود، اسنادی که ثابت می کند روابط حامی با همسر یا شرکای قبلی زندگی، قبل از شروع رابطه با همسر یا شریک زندگی که قصد حمایت مالی او را دارد، به صورت کامل قطع شده است. اسنادی که نشان می دهد حامی مالی که در حال حاضر در خارج از کانادا زندگی می کند، قصد دارد در زمان ورود متقاضی مهاجرت به کانادا، در کانادا باشد. اگر حامی مالی ساکن استان کبک باشد، علاوه بر فرم های فدرال باید فرم های مربوطه که توسط دولت کبک ارائه می شود را نیز تکمیل و ارسال نماید.

متقاضی مهاجرت به کانادا تحت این برنامه باید درخواست اقامت دائم در کانادا و فرم اطلاعات تکمیلی خانواده و در صورت لزوم فرم نماینده را ارائه دهد. همسر و فرزندان وابسته ۱۸ سال یا بالاتر متقاضی مهاجرت به کانادا نیز باید فرم برنامه ۱ را تکمیل و ارسال نمایند (فارغ از اینکه شخص تحت حمایت را در کانادا همراهی می کنند، یا خیر). اگر متقاضی مهاجرت به کانادا دارای همسر یا شریک عرفی است، وی نیاز به تکمیل پرسشنامه حمایت مالی همسر یا شریک عرفی دارد. متقاضیان معرفی شده به استان کبک نیز ملزم به تکمیل درخواست برای دریافت گواهینامه فرم انتخاب کبک هستند. کلیه متقاضیان مهاجرت به کانادا تحت برنامه حمایت مالی باید اسناد معاینه پزشکی خود را که توسط یک پزشک مورد تایید اداره مهاجرت کانادا تکمیل شده، ارائه دهند.

علاوه بر مدارک بالا، اسناد قانونی مانند گواهی پلیس امنیت، شناسنامه، فرم ثبت نام خانواده، گذرنامه و کارتهای شناسایی معتبر نیز باید توسط متقاضی مهاجرت به کانادا ارائه شود. اسنادی که رابطه متقاضی با اسپانسر را اثبات می کند، عبارتند از: سند ازدواج، شناسنامه و فرم ثبت نام خانواده.

اگر قرار است این درخواست در خارج از کانادا پردازش شود، حامی مالی باید درخواست حمایت مالی را به مرکز پردازش پرونده های مهاجرت به کانادا واقع در Mississauga در استان انتاریو ارسال کند و اگر قرار است این برنامه در داخل کانادا پردازش شود، حامی مالی باید درخواست را به مرکز پردازش پرونده های مهاجرت به کانادا واقع در Vegreville در استان آلبرتا ارسال کند.

اگر قرار است درخواست در خارج از کانادا پردازش شود، درخواست شخص حمایت شونده همراه با درخواست حمایت مالی به مرکز رسیدگی به پرونده مهاجرت به کانادا واقع در Mississauga، انتاریو ارسال می شود و به محض تایید حامی مالی، درخواست شخص حمایت شده به دفتر ویزای مهاجرت کانادایی مناسب واقع در خارج از کانادا ارسال می شود. در صورتی که قرار است درخواست در داخل کانادا پردازش شود، درخواست متقاضی مهاجرت به کانادا همراه با درخواست حمایت مالی به مرکز پردازش پرونده مهاجرت کانادا واقع در Vegreville، آلبرتا ارسال می شود و پس از تایید حامی مالی، درخواست در همانجا مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

یک متقاضی مهاجرت به کانادا تحت برنامه حمایت مالی، زمانی می تواند از داخل کانادا درخواست دهد که همسر، شریک عرفی و یا فرزند وابسته اسپانسر کانادایی باشد. در برخی موارد نیز افراد تحت حمایت مالی می توانند به دلایل بشردوستانه از داخل کانادا درخواست کنند، مشروط بر اینکه سازمان تابعیت و مهاجرت کانادا متقاعد شود که متقاضی مهاجرت به کانادا اگر در زمان رسیدگی به درخواست در خارج از کانادا باشد، دچار مشکلات شدید می شود.

افرادی که درخواست آنها تحت حمایت مالی خانواده در حال پردازش است و منتظر ویزاهای مهاجرتی خود در کانادا هستند، تنها در صورتی اجاره کار یا تحصیل در کانادا را دارند که درخواست حمایت مالی آنها توسط سازمان امور مربوط به شهروندی و مهاجرت کانادا پذیرش و تصویب شود. البته اگر متقاضی مهاجرت به کانادا، قبلاً دارای مجوز معتبر كار و یا اجازه تحصیل در کانادا باشد، ممكن است در برخی موارد اجازه ادامه کار یا تحصیل را کسب نماید.

در موارد خاص، سازمان تابعیت و مهاجرت کانادا ممکن است برای شفاف سازی و اثبات اصالت روابط خانوادگی ادعا شده توسط حامیان و افراد تحت حمایت آنها، مصاحبه ای را ترتیب دهد.

برنامه مهاجرتی حمایت مالی خانواده یکی از سریع ترین برنامه های مهاجرت کانادا است و اگر متقاضی مهاجرت به کانادا، همسر و یا فرزند وابسته اسپانسر کانادایی باشد، درخواست وی در کلیه دفاتر ویزای مهاجرت کانادا در اولویت قرار دارد و به طور کلی چنین برنامه هایی قبل از سایر برنامه های مربوط به اقامت دائم در کانادا پردازش می شوند.

دولت کانادا ازدواج همجنسگرایان را به رسمیت می شناسد و متقاضی مهاجرت به کانادا و حامی مالی او، می توانند تحت برنامه حمایت مالی خانواده برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. البته برای کسانی که در خارج از کانادا ازدواج کرده اند، این ازدواج زمانی معتبر است که در کشوری که ازدواج در آن صورت گرفته نیز دارای اعتبار باشد، ولی به طور کلی ازدواج همجنسگرایان در داخل و خارج از کانادا برای ارائه درخواست حمایت مالی از نظر دولت کانادا معتبر است.

مهاجرت به کانادا در صورت داشتن سابقه کاری در کانادا (Canadian Experience Class FAQ)

Canadian Experience Class  یا CEC یکی از برنامه های مهاجرت به کانادا است که کارگران موقت خارجی و افرادی که در کانادا به طور موقت مشغول به کار هستند، می توانند از طریق آن نسبت به دریافت ویزای مهاجرت و اقامت دائم کانادا اقدام نمایند.

متقاضی مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم این کشور تحت برنامه Canadian Experience Class  باید یک کارگر یا کارمند خارجی باشد که طی ۳۶ ماه گذشته، حداقل یک سال تجربه کاری تمام وقت در یک شغل را به صورت حرفه ای در کانادا داشته باشد، او همچنین باید در آینده قصد زندگی در خارج از استان کبک را داشته باشد. لازم به ذکر است برنامه مهاجرتی CEC نیز مانند سایر برنامه های مهاجرت به کانادا از طریق سیستم انتخاب مهاجرت Express Entry اداره و پردازش می شوند و متقاضیان مهاجرت به کانادا باید قبل از ارائه درخواست اقامت دائم، دعوت نامه ای برای درخواست دریافت كنند.

متقاضیانی که تجربه کار در کبک را دارند و بعد از دریافت اقامت دائم نیز قصد اقامت در این استان را دارند، باید درخواست خود را از طریق برنامه Quebec Experience Class کبک ارائه دهند، چرا که کبک برای انتخاب نامزدهای مهاجرت به کانادا روند مخصوص به خود را دارد.

بله، تمامی تجربه های کاری داخل کانادا در نظر گرفته می شود، مشروط بر اینکه متقاضی مهاجرت به کانادا در آینده قصد زندگی در خارج از استان کبک را داشته باشد.

مادامی که متقاضی مهاجرت به کانادا، تجربه کاری پس از فارغ التحصیل شدن خود را از یک موسسه آموزشی تایید شده بعد از دوره متوسطه کانادایی کسب کرده باشد، افرادی که مدرک تحصیلی خارجی و بین المللی دارند، نیازی نیست برای واجد شرایط بودن در برنامه CEC، تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی داشته باشند.

بله، مشروط بر اینکه متقاضی مهاجرت به کانادا در زمان ارائه درخواست اقامت دائم، طی سه سال گذشته، یک سال سابقه کار حرفه ای در کانادا را داشته باشد.

وقتی صحبت از تحصیلات به میان می آید، کلیه نامزدها باید حداقل دو سال تحصیلات آکادمیک را در کانادا گذرانده و همچنین باید از یک موسسه آموزشی تایید شده بعد از دوره متوسطه کانادایی، فارغ التحصیل شده باشند تا بتوانند در برنامه مهاجرتی CEC کانادا شرکت کنند، ولی استثنائاتی نیز وجود دارد و متقاضی در صورتی که یک مدرک کارشناسی ارشد یک ساله را پس از اتمام دوره یک ساله دیگری که توسط یک موسسه آموزشی بعد از دوره متوسطه کانادایی تایید شده، دریافت کند، همچنان واجد شرایط برای شرکت در این برنامه مهاجرتی خواهد بود، لازم به ذکر است این دورها باید طی نهایتا دو سال به پایان برسد.

خیر، دوره های آموزش زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان یک زبان دوم، جزء الزامات تحصیلی تحت این برنامه مهاجرتی محسوب  نمی شوند، با این حال، اگر تحصیلات یک نامزد مهاجرت به کانادا در این کشور، شامل مولفه زبان دوم باشد، می توان آن دوره آموزشی را به حساب آورد در صورتی که قسمتی از زبان دوم که تدریس می شود، بیش از نیمی از عملکرد و بار دوره را تشکیل ندهد.

از تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۵، افرادی که واجد شرایط شرکت در برنامه Canadian Experience Class  هستند، می توانند در سیستم Express Entry ثبت نام کرده و با ایجاد یک پروفایل در آن، نسبت به درخواست مهاجرت دائم به کانادا اقدام و ابراز علاقه کنند و متقاضیان از این تاریخ به بعد نمی توانند به صورت مستقیم تحت برنامه CEC برای مهاجرت به کانادا اقدام نمایند. اگر آنها طی قرعه کشی های منظمی که انجام می شود، از مجموعه اکسپرس اینتری انتخاب شوند، با دریافت دعوت به درخواست می توانند درخواست خود را برای اخذ ویزای کانادا و اقامت دائم این کشور ارائه دهند.

 

مهاجرت به کانادا در صورت داشتن سابقه کاری یا تحصیل در کبک (Quebec Experience Program)

Quebec Experience Program یا Program de l’expérience québécoise (برنامه تجربه كبك، یا PEQ) یكی از برنامه های مهاجرت به كانادا است كه متقاضیانی را كه در كبك تحصیل کرده و یا مشغول به كار بوده اند و تجربه کاری در این استان داشته اند، در اولویت قرار می دهد.

خیر، این دو، برنامه های کاملا مجزای مهاجرتی برای متقاضیان دریافت گواهی انتخاب کبک (CSQ) می باشند. هنگامی که یک متقاضی مهاجرت به کانادا CSQ را بدست آورد، می تواند درخواست اقامت دائم کانادا را به دولت فدرال ارائه دهد.

خیر، متقاضی مهاجرت به کانادا برای واجد شرایط بوردن در برنامه PEQ، لازم نیست حداقل امتیاز را داشته باشد.

متقاضیان مهاجرت به کانادا می توانند بر اساس تجربه کاری خود در کبک، به عنوان یک فارغ التحصیل دارای مدرک تحصیلی معتبر و یا به عنوان یک نیروی کار خارجی برای برنامه PEQ درخواست نمایند. توانایی زبان فرانسوی کلیه متقاضیان مهاجرت به کانادا در زمینه صحبت کردن و گوش دادن باید در حد متوسط رو به بالا باشد و این یکی از الزامات واجد شرایط بودن در این برنامه است.

دسته Diplomé du Québec (فارغ التحصیلان کبک) برای متقاضیانی است که یک مدرک تحصیلی تایید شده از یک موسسه آموزشی معتبر در کبک دریافت کرده اند. در صورتی که متقاضی مهاجرت به کانادا قبل از تاریخ ۱ نوامبر ۲۰۱۹ در کبک تحصیل نکرده باشد، مدرک او باید از یک منطقه قابل قبول آموزشی باشد.

دسته PEQ – Travailleur étranger temporaire category (کارگران خارجی موقت) برای متقاضیان مهاجرت به کانادا است که در کبک کار می کنند و در ۲۴ ماه گذشته، حداقل ۱۲ ماه سابقه کار حرفه ای دارند.

متقاضیان مهاجرت به کانادا که مشغول تحصیل در کبک هستند، تنها پس از اخذ مدرک تحصیلی خود می توانند درخواست خود برای مهاجرت به کانادا را ارائه دهند. توجه داشته باشید درخواست ها باید ظرف ۳۶ ماه از فارغ التحصیلی ارسال شوند. متقاضیان مهاجرت به کانادا که دارای سابقه کاری در کبک هستند، می توانند با رعایت تمام معیارهای صلاحیت مهاجرت به کانادا، برای ارسال درخواست اقدام نمایند، این متقاضیان باید در حال حاضر به صورت تمام وقت در کبک مشغول کار باشند.

از آنجایی که PEQ هنوز یک برنامه مبتنی بر کاغذ است، درخواست های متقاضیان مهاجرت به کانادا باید به دفاتر وزارت مهاجرت (MIFI) در مونترال کبک جهت تایید پست شوند و در حال حاضر برنامه آنلاین برای ارائه درخواست مهاجرت به کانادا از طریق این برنامه وجود ندارد.

طبق اظهار MIFI، پردازش درخواست مهاجرت به کانادا از طریق برنامه PEQ، طی ۲۰ روز کاری، به استثنای موارد تاخیر پستی، انجام می شود. البته این زمان برای درخواست های کاملی است که نیازی به مدارک اضافی و پشتیبان و همچنین مصاحبه برای بازرسی و تایید مدارک ندارند. درخواستهای مهاجرت به کانادا اگر ناقص باشد برای رفع نقصی به متقاضی بازگردانده می شوند.

بر اساس گفته MIFI، متقاضیان مهاجرت به کانادا در روند PEQ ممکن است برای یک مصاحبه برای چک کردن و تایید مدارک فراخوانده شوند.

بله، همسر یا شریک زندگی متقاضی مهاجرت به کانادا می تواند جزئی از درخواست برای دریافت گواهی انتخاب کبک باشد.

خیر، اثبات مهارت زبان فقط برای متقاضی اصلی مهاجرت به کانادا لازم است.

بله، همه فرزندان متقاضی اصلی مهاجرت به کانادا باید در فرم درخواست اعلام شوند، خواه با متقاضی اصلی در برنامه همراه باشند یا خیر. به طور کلی فرزندان تا سن ۱۹ سال می توانند در درخواست گنجانده شوند، با این حال، فقط کودکانی که در خارج از کانادا متولد شده اند، در درخواست CSQ قرار می گیرند، زیرا کودکانی که در کانادا متولد می شوند، از قبل اقامت دائم کانادا و شهروندی این کشور را دارند.

تمام فرزندان متقاضی مهاجرت به کانادا باید در فرم درخواست اعلام شوند، اما اگر متقاضی مهاجرت به کانادا فرزندی متولد کانادا داشته باشد، کودک از قبل یک شهروند کانادایی است که در این حالت کودک به عنوان همراه با متقاضی درخواست CSQ اعلام نمی شود، چرا که نیازی به CSQ ندارد. لازم به ذکر است، دولت کانادا برای کودکان متولد کانادا هزینه پردازش پرونده را دریافت نمی کند.

بله، هزینه های پردازش دولت عبارتند از: ۷۹۸ دلار کانادا برای متقاضی اصلی، ۱۷۱ دلار برای همسر متقاضی اصلی و ۱۷۱ دلار برای هر یک از فرزندان وابسته متقاضی که در کشوری غیر از کانادا متولد شده اند.

چک لیست مدارک مورد نیاز برای درخواست مهاجرت به کانادا از طریق این برنامه در فرم درخواست درج شده است. این فرم فقط به زبان فرانسه موجود است، اما مدارک می توانند به زبان انگلیسی یا فرانسوی ارسال شوند و برای هر سندی که به زبان انگلیسی یا فرانسه نباشد باید ترجمه رسمی آن ارائه شود. کلیه اسناد و فرم های مورد نیاز باید در قالب یک فرم واحد به همراه فیش پرداخت، به شکل کامل و صحیح برای MIFI پست شوند، اگر مدارک کامل نباشد، برگشت می خورد.

متقاضی اصلی مهاجرت به کانادا باید از توانایی زبان فرانسه در سطح متوسط رو به بالا برخوردار باشد و باید این توانایی را به اثبات برساند. برای این منظور باید دو سال قبل از درخواست مهاجرت به کانادا با شرکت در یک آزمون معتبر زبان فرانسه، موفق به کسب نمره سطح B2 شود و مدرک آن را با مدارک دیگر ارائه دهد. متقاضی مهاجرت به کانادا اگر مدرک تحصیلی از کبک دارد، می تواند نسخه نهایی آن مدرک را به همراه ریز نمرات به عنوان مدرکی برای اثبات زبان فرانسه خود ارائه دهد. متقاضی که از طریق سابقه کاری در کبک قصد ارائه درخواست مهاجرت به کانادا را دارد باید این موضوع که وی الزامات مربوط به زبان فرانسه را از دستور حرفه ای حاکم بر شغل خود در کبک راضی کرده است را به اثبات برساند.

مدارک لازم برای ارائه درخواست مهاجرت به کانادا عبارتند از: نتایج یک تست معتبر فرانسوی که حداقل سطح B2 زبان فرانسه را نشان می دهد، نسخه های نهایی سه سال آموزش متوسطه یا پس از دوره متوسطه که به زبان فرانسه به پایان رسیده باشد، اگر دوره تحصیلی در کشوری به اتمام رسیده باشد که فرانسه، زبان رسمی آن نباشد، متقاضی مهاجرت به کانادا باید نامه ای از موسسه ای که گواهی می دهد وی تحصیلات خود را به طور کامل به زبان فرانسوی به اتمام رسانده است، ارائه دهد، همچنین نسخه های نهایی از یک دوره معتبر زبان فرانسه در کبک در یک موسسه شناخته شده نیز لازم است.

همانطور که گفتیم چک لیست مدارک مورد نیاز در فرم درخواست درج شده و این فرم فقط به زبان فرانسه موجود است، اما مدارک می توانند به زبان انگلیسی یا فرانسوی ارسال شوند. برای هر سندی که به زبان انگلیسی یا فرانسه نباشد، باید ترجمه رسمی آن نیز ارائه شود. کلیه اسناد و فرم های مورد نیاز باید در قالب یک فرم واحد، همراه با فیش پرداختی، به شکل کامل و صحیح برای MIFI پست شوند، در غیر اینصورت مدارک برگشت می خورد.

برای شرکت در آزمون های زبان فرانسه باید به یک مرکز آزمون شناخته شده و معتبر مراجعه کنید. تست های زبان فرانسه که در حال حاضر برای مهاجرت به کانادا شناخته شده و معتبر هستند، عبارتند از: تست TEFAQ، TCF / TCFQ و آزمونهای DELF و DALF که می توانید در یکی از آنها شرکت کنید و مدرک زبان فرانسه بگیرید.

خیر، همسر متقاضی اصلی مهاجرت به کانادا برای واجد شرایط شدن نیاز به اثبات توانایی زبان فرانسه ندارد.

مدارک اخذ شده از موسسات و دانشگاههای کبک که واجد شرایط برای شرکت در برنامه مهاجرتی PEQ هستند، عبارتند از: مدرک لیسانس (کارشناسی دانشگاه)، مدرک کارشناسی ارشد و MBA، مدرک دکترا، مدرک کالج های کبک، مدرک تحصیلات حرفه ای (حداقل ۱۸۰۰ ساعت تحصیل حرفه ای)، یک مدرک تحصیلات حرفه ای به همراه یک تصدیق حرفه ای که ثابت کند متقاضی مهاجرت به کانادا حداقل ۱۸۰۰ ساعت تحصیلات حرفه ای در زمینه تجارتی خاص داشته که منجر به انجام آن تجارت می شود، توجه داشته باشید دو مدرک تحصیلات حرفه ای جداگانه که مجموع آنها ۱۸۰۰ ساعت باشد، قابل قبول نخواهد بود.

متقاضی مهاجرت به کانادا که به عنوان کارگر خارجی موقت، درخواست خود را ارائه می دهد باید حداقل ۱۲ ماه تجربه کار تمام وقت داشته باشد. کار تمام وقت در کبک، حداقل ۳۰ ساعت در هفته می باشد و برخلاف برنامه اسکیل ورکر کبک، مجموع تجربه کار پاره وقت متقاضی نمی تواند به عنوان تجربه کار تمام وقت در نظر گرفته شود، به عبارتی چیزی به نام تجربه کار نیمه وقت در برنامه PEQ وجود ندارد و شناخته نمی شود. در صورتی که متقاضی مهاجرت به کانادا تمامی الزامات PEQ را رعایت کرده باشد، تجربه کار تمام وقت تحت برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی و تجربه بین المللی کانادا (IEC) و در مواقعی که محل کار که به محل تحصیل متقاضی در کبک مربوط نمی شود، ممکن است در نظر گرفته شود.

متقاضیانی که تحصیلات خود را در کبک به اتمام رسانده اند، می توانند درخواست خود را از خارج از کانادا ارائه دهند ولی کارگران خارجی موقت برای ارائه درخواست مهاجرت به کانادا باید در کبک مشغول کار باشند.

بله، متقاضی مهاجرت به کانادا در زمان پردازش درخواست در مرحله فدرال، می تواند کانادا را ترک کند ولی در صورت تمایل به بازگشت به کانادا باید شرایطی را برای ورود مجدد فراهم کند.

بله، برای هر دو دسته فارغ التحصیل کبک و کارگران خارجی، یک مدرک دیپلم یا دوره متوسطه سه ساله که به طور کامل به زبان فرانسه به اتمام رسیده باشد، الزامات زبان فرانسه را برآورده می کند.

اگر متقاضی مهاجرت به کانادا نتواند مجوز کار خود را قبل از انقضا تمدید کند و در صورتی او هنوز اقامت دائم کانادا را ندارد، باید خود را به سازمان رسیدگی به امور مهاجرت، پناهندگان و تابعیت کانادا (IRCC) معرفی کند تا در صورت تمایل به ماندن در کبک، ویزای او به توریستی تغییر کند، در غیر این صورت، متقاضی مهاجرت به کانادا می تواند کانادا را تا زمانی که اقامت دائم این کشور را بدست آورد، ترک کند.

اگر یک درخواست مهاجرت به کانادا به دلیل عدم کامل بودن به متقاضی برگردانده شود، متقاضی می تواند مجدداً درخواست را به همراه مدارک اضافی مورد نیاز ارسال کند. ریجکت شدن درخواست مهاجرت به کانادا به این دلیل است که متقاضی واجد شرایط ورود به این برنامه نیست که در این صورت متقاضی می تواند از طریق برنامه اسکیل ورکر کبک، درخواست خود را ارائه دهد، البته باید معیارهای لازم برای این برنامه را داشته باشد. از طرف دیگر، اگر درخواست متقاضی به دلیل واجد شرایط نبودن او، ریجکت شود و متقاضی در آینده معیارهای لازم را به دست آورد، می تواند دوباره برای ارائه درخواست مهاجرت به کانادا از طریق PEQ اقدام نماید.

بله، متقاضیان بالقوه ای که معیارهای صلاحیت PEQ را برآورده نمی کنند ولی تجربه کار و تحصیل در کبک را دارند، ممکن است واجد شرایط مهاجرت به کانادا از طریق برنامه افراد متخصص کبک باشند و بتوانند از این طریق برای دریافت CSQ اقدام کنند.

مهاجرت به کانادا و سیستم آنلاین Mon projet Québec

Mon projet Québec یک سیستم آنلاین برای مدیریت درخواست های مهاجرت به کانادا است که توسط استان کانادایی کبک به منظور پردازش درخواست های مربوط به گواهی انتخاب کبک (CSQ) تحت برنامه اسکیل ورکر کبک (QSWP) طراحی شده و استفاده می شود. پس از اینکه متقاضی مهاجرت به کانادا موفق به دریافت CSQ شد، می تواند نسبت به درخواست ویزای کانادا و اقامت دائم این کشور از طریق اداره مهاجرت فدرال اقدام نماید.

Mon projet Québec در ۵ ژانویه ۲۰۱۶ راه اندازی شد و از آن زمان به بعد متقاضیان مهاجرت به کانادا باید از فضای امن Mon projet Québec استفاده کنند تا بتوانند تحت  برنامه QSWP درخواست خود را برای مهاجرت به کانادا ارسال نمایند.

خیر، این سیستم در حال حاضر تنها برای ثبت نام متقاضیانی است که قصد مهاجرت به کانادا از طریق برنامه نیروهای متخصص کبک را دارند و متقاضیان برنامه Québec Experience Program یعنی افرادی که دارای سابقه کار در کبک هستند و از این طریق قصد مهاجرت به کانادا را دارند، قادر به ارسال درخواست خود از طریق Mon projet Québec نیستند.

تنها متقاضیانی که پس از ارسال نامه ابراز علاقه از طریق پرتال Arrima، از وزارت مهاجرت موفق به دریافت دعوتنامه شوند، به حساب کاربری در Mon Projet Québec جهت ارسال درخواست برای گواهی انتخاب کبک (CSQ) دسترسی پیدا می کنند.

اسناد پشتیبان مورد نیاز بسته به اطلاعات ارائه شده توسط متقاضی در هنگام ایجاد پروفایل و حساب کاربری در Mon projet Québec، متفاوت خواهد بود. هنگامی که وزارت مهاجرت آماده پردازش یک درخواست مهاجرت به کانادا است، یک لیست از اسناد شخصی مورد نیاز را به حساب Mon projet Québec متقاضی ارسال می کند.

متقاضی مهاجرت به کانادا ۹۰ روز برای ارسال این اسناد از طریق پست فرصت دارد و پس از اینکه وزارتخانه این اسناد را دریافت کرد، پردازش درخواست آغاز می شود. در صورتی که متقاضی قادر به ارسال یک مدرک یا سند در قالب درخواستی نباشد، باید حتما یک توضیح کتبی به وزارتخانه ارسال کند.

خیر، تنها پس از اینکه لیست اسناد و مدارک شخصی مورد نیاز به حساب Mon Projet Québec متقاضی ارسال شد، باید اسناد پشتیبان ارسال شوند.

Mon projet Québec فقط به زبان فرانسه در دسترس کاربران است، با این حال، راهنمای کاربر این سیستم توضیح می دهد که چگونه می توانید یک حساب کاربری در Mon projet Québec ایجاد کنید و نحوه تکمیل درخواست مهاجرت را توضیح می دهد، البته بخش Documents utiles در فضای امن Mon projet Québec به زبان فرانسه و انگلیسی در دسترس کاربران خواهد بود.

از ژانویه سال ۲۰۱۶، هر داوطلبی که قصد ارائه درخواست CSQ تحت برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر کبک را داشته باشد، باید از سیستم مدیریت درخواست Mon projet Québec استفاده نماید.

بله، هزینه های پردازش دولت عبارتند از: ۷۹۸ دلار کانادا برای متقاضی اصلی، ۱۷۱ دلار برای همسر متقاضی اصلی و ۱۷۱ دلار برای هر یک از فرزندان وابسته متقاضی.

بله، این موضوع که هر دوره کاری در بخش سابقه کار پروفایل کاربر، دارای کد NOC مناسب و صحیح باشد، بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد.

متقاضی پس از ایجاد حساب کاربری در Mon projet Québec ، می تواند یک وکیل یا مشاور مهاجرت کانادایی تایید شده را معرفی کند، ولی هنوز هم ایجاد و مدیریت حساب کاربری و ورود به سیستم باید به صورت جداگانه توسط متقاضی باشد و نمی تواند آن را با وکیل به اشتراک بگذارد.

اگر حداکثر تعداد درخواست هایی که توسط وزارتخانه ها دریافت می شود قبلاً محاسبه شده باشد، متقاضیان مهاجرت به کانادا دیگر قادر به ارسال یک درخواست آنلاین نخواهند بود. در صورت ارائه درخواست و پرداخت هزینه های مربوطه در بازه زمانی مقرر (۳۰ روز از تاریخ ارسال)، درخواست متقاضی در بین حداکثر تعداد درخواست هایی که توسط وزارتخانه دریافت می شود، محاسبه می شود. داوطلبان باید مطمئن شوند که پرداخت خود را به سرعت ارسال می کنند تا از اینکه درخواست آنها به طور رسمی محاسبه شده، اطمینان حاصل کنند.

خیر، نسخه های قابل چاپ و پرینت شده درخواست ها به صورت آنلاین به Mon projet Québec منتقل نمی شوند.

خیر، متقاضی اصلی مهاجرت به کانادا باید یک حساب واحد ایجاد کند که از طریق آن، درخواست مهاجرت برای اعضای همان خانواده ارسال می شود.

وزارت اظهار کرده که متقاضیان مهاجرت به کانادا باید ظرف ۹۰ روز از زمان ایجاد پروفایل، درخواست خود را ارسال و هزینه پردازش را از طریق Mon projet Québec پرداخت كنند، در غیر اینصورت درخواست درخواست حذف می شود.

نامزدها و واجدین شرایط مهاجرت به کانادا در سیستم Express Entry

Express Entry یک سیستم مدیریت الکترونیکی برای مهاجرت به کانادا است. این سیستم در حقیقت یک برنامه مهاجرتی نیست بلکه انتخاب و پردازش برنامه های مهاجرت اقتصادی کانادا از جمله برنامه های مهاجرتی فدرال مانند Skilled Worker، Skilled Trades، Canadian Experience و همچنین بخشی از برنامه های نامزدی استانها را تسهیل می کند. بدین ترتیب که متقاضیان مهاجرت به کانادا طی درخواستی تحت عنوان expression of interest (EOI) برای مهاجرت به کانادا ابراز علاقه می کنند و در صورت واجد شرایط بودن یکی از برنامه های فوق، وارد سیستم Express Entry می شوند. دولت فدرال کانادا، دولتهای استانی و همچنین کارفرمایان کانادایی می توانند نامزدهای مهاجرت به کانادا را از این مجموعه انتخاب کنند، سپس افراد منتخب Invitation To Apply یا دعوت به درخواست (ITA) را برای مهاجرت به کانادا دریافت خواهند کرد. Express Entry در حقیقت سیستم مهاجرتی کانادا را حالت عرضه محور به تقاضا محور تبدیل می کند و بر اساس آن از متقاضیان مهاجرت به کانادا دعوت به درخواست می شود. Express Entry با استفاده از سیستم های مشابه مورد استفاده در استرالیا و نیوزیلند به روند تسریع پردازش برنامه های مهاجرتی اسکیل ورکر کمک می کند و به نظر می رسد عملکرد این سیستم در کانادا نسبت به سایر کشورها موفق تر بوده است.

IRCC که سابقاَ با عنوان CIC شناخته میشد، مجموعه ایست که امور مربوط به مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا را سازماندهی می کند و با راه اندازی سیستمی قصد دارد طی شش ماه از تاریخ ارسال مدارک و پروفایل متقاضیان مهاجرت به کانادا، درخواست ها را پردازش کند، از این رو این سیستم، Express Entry به معنای ورود سریع نامگذاری شده است. توجه داشته باشید این به معنای شش ماه از روزی نیست که یک نامزد EOI یا همان ابراز علاقه خود را برای مهاجرت به کانادا اعلام می کند، بلکه از روزی که وی پس از صدور دعوت به درخواست، مدارک لازم  برای اقامت دائم کانادا را به صورت کامل ارائه کرده است، باید شش ماه بگذرد.

سیستم Express Entry در سال ۲۰۱۴ توسط دولت کانادا معرفی شد و در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۵ به طور رسمی به بهره برداری رسید.

همانطور که در بالا اشاره شد، سیستم Express Entry در برنامه های مهاجرت اقتصادی کانادا از طبقه کارگر ماهر فدرال (Federal Skilled Worker Class)، برنامه معاملات تجاری فدرال (Federal Skilled Trades Class)، برنامه مهاجرتی بر اساس تجربه و سوابق کاری در کانادا (Canadian Experience Class) و بخشی از برنامه های نامزدهای استانی کانادا (Provincial Nominee Programs) اعمال می شود. بر این اساس، استان ها و قلمروهای مختلف کانادا می توانند برای برآورده کردن نیازهای بازار محلی کار، نامزدهای مهاجرت به کانادا و سیستم Express Entry را برای بخشی از برنامه های انتخاباتی استان انتخاب کنند.

خیر. Express Express الزامات و مقررات برنامه های مهاجرت به کانادا را تغییر نمی دهد، همانطور که گفتیم، Express Entry یک برنامه مهاجرتی نیست، بلکه به عنوان یک سیستم مدیریت و انتخاب برای برنامه های مهاجرتی موجود در کانادا به شمار می رود.

متقاضیان مهاجرت به کانادا و نامزدهای مهاجرت به کانادا بالقوه با ایجاد یک پروفایل یا نمایه در سیستم ورود Express، با ارائه اطلاعاتی در مورد مهارت ها، تجربه و سابقه کاری، توانایی زبان انگلیسی یا فرانسه، تحصیلات و سایر اطلاعات شخصی، علاقه خود برای مهاجرت به کانادا را اعلام و ابراز می کنند. لازم به ذکر است اطلاعات این پروفایل بر اساس ارزیابی شخصی متقاضی از مهارت هایش تهیه و ارائه شده است و لزوما مورد تایید دولت کانادا نیست.

اگر اطلاعات ارائه شده توسط نامزد بالقوه نادرست باشد، این امر به عنوان اظهار نادرست شناخته می شود و بسته به ماهیت و شدت ادعای دروغ، جریمه هایی را در پی دارد. برای مثال اگر ثابت شود که متقاضی مهاجرت به کانادا اطلاعات نادرستی را وارد مجموعه Express Entry کرده است، ممکن است تا ۵ سال آینده از ورود دوباره به سیستم محروم شود. ارائه اطلاعات دقیق و صحیح بسیار مهم است، بنابراین به افرادی که در مورد چگونگی ارزیابی توانایی ها و اعتبار خود مطمئن نیستند، توصیه می شود قبل از ورود به ان سیستم حتما از یک وکیل مهاجرتی در زمینه مهاجرت به کانادا مشاوره بگیرند.

داوطلبان و نامزدهای بالقوه مهاجرت به کانادا که پروفایل خود را در سیستم ورود اکسپرس ایجاد می کنند و واجد شرایط دریافت یکی از برنامه های مهاجرت اقتصادی کانادا هستند، وارد مخزن یا بانک سیستم ورود اکسپرس یا Express Entry pool می شوند. برنامه های مختلف مهاجرت به کانادا عبارتند از: طبقه کارگر ماهر فدرال، برنامه معاملات تجاری فدرال، برنامه مهاجرتی بر اساس تجربه و سوابق کاری در کانادا و بخشی از برنامه های نامزدی استانی. دولت فدرال و دولتهای استانی و همچنین کارفرمایان کانادایی قادر به انتخاب نامزدهای مهاجرت به کانادا از این مخزن یا مجموعه هستند و نامزدهای منتخب مهاجرت به کانادا هر کدام از برنامه های مهاجرتی “دعوت به درخواست” (ITA) را برای مهاجرت به کانادا دریافت می کنند.

خیر. برای افرادی که ممکن است وارد این سیستم شوند هیچ محدودیتی وجود ندارد. چنین انتظار می رود که این امر منجر به ابراز علاقه طیف وسیعی از متقاضیان مهاجرت به کانادا با مهارت و تجربه بیشتر گردد که از این طریق، کارفرمایان، استانها و قلمروها می توانند برای رفع نیازهای بازار محلی کار خود بهترین نامزد را انتخاب کنند.

سیستم جامع رتبه بندی، یک مکانیزم داخلی دولت کانادا برای رتبه بندی متقاضیان مهاجرت به کانادا بر اساس سرمایه انسانی است که توسط عواملی مانند سن، سطح تحصیلات و توانایی زبان آنها تعیین می شود و سازمان رسیدگی به امور مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) را قادر می سازد تا تصمیم بگیرد برای کدام یک از نامزدهای مهاجرت به کانادا باید دعوت به درخواست برای اقامت دائم کانادا صادر شود. بر اساس سیستم جامع رتبه بندی، متقاضیان مهاجرت به کانادا می توانند حداکثر ۶۰۰ امتیاز از طریق سرمایه انسانی اصلی و عوامل قابلیت انتقال مهارت کسب کنند، همچنین تا ۶۰۰ امتیاز اضافی نیز برای عواملی از قبیل نامزدی استانی، پیشنهاد اشتغال منظم و برنامه ریزی شده یا تجربه تحصیل قبلی در کانادا در دسترس است و افراد متقاضی می توانند از این طریق امتیاز خود را ارتقا بخشند.

لازم به ذکر است در تاریخ ۶ ژوئن ۲۰۱۷، دولت کانادا تغییراتی را در سیستم جامع رتبه بندی اعمال و برخی دیگر از امتیازهای اضافی را برای متقاضیان مهاجرت به کانادا و همسران آنها معرفی کرد، این تغییرات شامل افرادی می شود که یک خواهر و برادر در کانادا دارند و یا از توانایی زبان فرانسه برخوردارند.

بانک کار کانادا یک موتور جستجوی آنلاین برای موقعیتهای شغلی آزاد در سراسر کاناداست که کمک می کند متقاضیان مهاجرت به کانادا، کارفرمایان و مشاغل کانادایی را بر اساس مهارت، سطح دانش و تحصیلات و همچنین تجربه خود مطابقت دهند. از تاریخ ۶ ژوئن ۲۰۱۷، ثبت نام در بانک کار کانادا داوطلبانه است و در صورتی که متقاضی از قبل، پیشنهاد شغلی یا نامزدی استانی نداشته باشد، می تواند در بانک کار کانادا ثبت نام کند.

اگر فردی در حال حاضر در کانادا با در دست داشتن اجازه کار مبتنی بر ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) مشغول کار است، نیازی نیست برای یک LMIA جدید اقدام کند، مشروط بر اینکه LMIA هنوز معتبر باشد. در صورتی که یک کاندیدای Express Entry برای ورود به فرصت شغلی انتخاب شود، کارفرمای دریافت کننده ملزم به انجام مراحل مصاحبه یا ارزیابی خواهد بود، اگر کارفرما متوجه شود که کاندیدای Express Entry نیازهای بازار کاری او را برآورده می کند و همچنین واجد شرایط استخدام یک تبعه خارجی نیز باشد، می تواند شغل را برای وی پیشنهاد دهد. کارفرمایان دارای LMIA مثبت این اطلاعات را همراه با نامه پیشنهاد شغلی به نامزدهای منتخب مهاجرت به کانادا ارائه می دهند تا در مشخصات Express Entry خود درج کنند. یک پیشنهاد شغلی در کانادا بر اساس سیستم جامع رتبه بندی (CRS) امتیازاتی را به همراه دارد و بالطبع آن ممکن است شانس نامزدی برای دریافت دعوت به درخواست (ITA) برای اقامت دائم در قرعه کشی بعدی از مجموعه Express Entry را نیز افزایش دهد.

یکی از ویژگی های مثبت و منحصر به فرد Express Entry، پویایی این سیستم است به طوری که متقاضیان مهاجرت به کانادا لزوماَ باید مشخصات خود را به روز کنند تا هرگونه تغییر در وضعیت آنها مانند توانایی زبان، تغییر در ترکیب خانواده، تجربه کاری یا مدارک تحصیلی منعکس شود.

متقاضیان منتخب مهاجرت به کانادا در سیستم Express Entry از طریق IRCC ( سازمان رسیدگی به امور مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا) دعوتنامه ای دریافت می کنند که معروف به دعوت به درخواست (ITA) می باشد. افرادی که ITA را دریافت می کنند، ملزم به رعایت مقررات و شرایط قرعه کشی IRCC از سیستم ورود اکسپرس هستند، این شامل داشتن حداقل امتیاز در سیستم جامع رتبه بندی (CRS) برای آن قرعه کشی است.

در گذشته نامزدهای واجد شرایط برنامه های مهاجرت به کانادا می توانستند مستقیماَ درخواست بدهند، ولی در حال حاضر دیگر اینگونه نیست. در برنامه های مهاجرتی که سیستم Express در آنها اعمال می شود، افرادی که دارای امتیاز بالاتری هستند، ممکن است شانس بیشتری برای دعوت به درخواست اقامت دائم کانادا توسط دولت فدرال، استانی یا کارفرمای کانادایی داشته باشند، برای مثال، متقاضیان مهاجرت به کانادا که از تحصیلات عالی و دارای تجربه کاری زیاد و مهارت های قوی در زبان انگلیسی و یا فرانسوی برخوردارند، احتمالا تعداد بیشتری از امتیازات را نسبت به افرادی که این خصوصیات را ندارند، کسب می کنند.

Express Entry یک فرآیند کاملا الکترونیکی است و ورود به آن و ایجاد پروفایل در آن کاملا رایگان است.

بله، دولت فدرال کانادا قادر به انتخاب کاندیداها از بانک Express Entry می باشد و متقاضیان مهاجرت به کانادا برای دریافت دعوت نامه برای درخواست اقامت دائم کانادا، لزوما نیازی به پیشنهاد کاری معتبر از یک کارفرمای کانادایی ندارند.

در هنگام قرعه کشی سیستم Express Entry، برای نامزدهای منتخب و قطعی مهاجرت به کانادا، دعوت نامه هایی برای درخواست اقامت دائم کانادا صادر می شود ولی نامزدها زمان دقیق این قرعه کشی ها را از قبل نمی دانند، ولی به طور معمول قرعه کشی ها در روز یازدهم هر ماه انجام می شود و تاریخ برگزاری آنها همواره دچار تغییر است، برای مثال آخرین قرعه کشی ها در روزهای ۴، ۱۸ و ۲۳ مارس ۲۰۲۰ صورت گرفت.

خیر، هیچ لیست شغلی واجد شرایط برای هیچ یک از برنامه ها وجود ندارد. طبق نسخه های قبلی برنامه Federal Skilled Worker Class، لیستی از مشاغل مجاز وجود داشت که توسط دولت کانادا به عنوان تقاضا تلقی میشد، طبق جدیدترین نسخه برنامه مهاجرتی Canadian Experience Class ، لیستی از مشاغل فاقد شرایط لازم وجود داشت که در حال حاضر این لیست ها دیگر نیستند. البته لازم به ذکر است برای واجد شرایط بودن هر یک از برنامه های مهاجرت به کانادا تحت عنوان Express Entry، متقاضی نیاز به تجربه کاری در شغلی دارد که دارای کد طبقه بندی ملی مشاغل (NOC) از نوع مهارت های ۰، A یا B باشد.

همه استان های کانادا به جز کبک، آلبرتا و نوناووت در حال حاضر از سیستم Express Entry استفاده می کنند. استانها و قلمروهای مختلف می توانند تعداد قطعی و خاصی از متقاضیان مهاجرت به کانادا را از طریق این سیستم برای پاسخگویی به نیازهای بازار کار محلی و استانی خود معرفی کنند که این کار با عنوان افزایش نامزدهای استانی شناخته می شود که در آن متقاضی از قبل انتخاب و معرفی شده است. در این صورت متقاضی ۶۰۰ امتیاز اضافی را تحت سیستم جامع رتبه بندی (CRS) کسب کرده و دعوت نامه درخواست (ITA) برای اقامت دائم در قرعه کشی بعدی را دریافت می کند. لازم به ذکر است همه نامزدها باید برای ورود به این سیستم و انتخاب در قرعه کشی، معیارهای واجد شرایط بودن یکی از برنامه های مهاجرت اقتصادی فدرال را داشته باشند.

درست همانطور که متقاضیان مهاجرت به کانادا برنامه های انتخاباتی استان های خود (PNPs) را مدیریت می کنند، استان ها نیز معیارهای خود را برای معرفی نامزدها تعیین می کنند. بسته به استان یا قلمرو، متقاضیان مهاجرت به کانادا و سیستم Express Entry ممکن است ابتدا وارد سیستم شده و سپس توسط یک استان یا قلمرو معرفی شوند، یا اینکه ابتدا توسط یک استان یا قلمرو معرفی شوند و سپس پروفایل خود در سیستم را تکمیل کنند. لازم به ذکر است استانها و قلمروها قادر به معرفی نامزدهای منتخب خود خارج از سیستم Express Entry، تحت عنوان PNP های معمولی یا پایه نیز هستند.

بله، چرا که بین PNP ها و سیستم Express Entry ارتباطی وجود دارد و زمانی که یک متقاضی مهاجرت به کانادا مشخصات خود در سیستم ورود اکسپرس را به روز می کند تا نشان دهد که دارای گواهینامه نامزدی استانی پیشرفته است، به وی ۶۰۰ امتیاز اضافی تعلق می گیرد تا در قرعه کشی بعدی برای او دعوتنامه درخواست ارسال گردد، برای این منظور متقاضیان مهاجرت به کانادا باید قبل از درخواست گواهی نامزدی پیشرفته استانی، در سیستم ورود اکسپرس ثبت نام کنند یا اینکه یک نامه اظهار علاقه به یکی از جریانات نامزدی استانی در سیستم ارسال نمایند.

با به روی کار آمدن سیستم Express Entry، کارفرمایان کانادایی نقش بیشتر و مستقیم تری در برنامه های مهاجرت به کانادا در مقایسه با گذشته دارند، بدین ترتیب که متقاضیان مهاجرت به کانادا در مجموعه Express Entry این فرصت را دارند که با معرفی و تبلیغ مستقیم خود به کارفرمایان از طریق بانک کار کانادا، شانس خود را برای دعوت به درخواست افزایش دهند، همانطور که گفتیم ثبت نام در بانک کار کانادا از تاریخ ۶ ژوئن ۲۰۱۷، داوطلبانه است. هنگامی که یک نامزد، یک پیشنهاد شغلی با پشتیبانی ارزیابی بازار کار (LMIA) به دست می آورد- که این موضوع اثبات این امر است که کارفرما ابندا تلاش کرده شهروندان کانادایی و ساکنان دائم را برای این موقعیت استخدام کند- بسته به سطح شغل پیشنهادی، متقاضی بین ۵۰ تا ۲۰۰ امتیاز اضافی کسب می کند.

علاوه بر این، برخی از دارندگان پروانه کار ممکن است حتی بدون داشتن LMIA، امتیازاتی را برای پیشنهاد شغلی خود کسب کنند که عبارتند از: اشخاص حقیقی دارای پروانه کار صادر شده تحت یک توافق بین المللی مانند توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)، افراد و اشخاص حقیقی دارای پروانه کار صادر شده تحت عنوان “مزایای قابل توجه برای معیارهای کانادا” از جمله نقل و انتقالات درون شرکتی، در هر دو مورد فوق، کارگر باید حداقل یک سال در کانادا مشغول به کار بوده باشد و پیشنهاد کار هم باید توسط همان کارفرمایی که اجازه کار به نام اوست، صورت گیرد.

خیر، اگرچه کارفرمایان کانادایی نقش بیشتری را نسبت به گذشته در برنامه های مهاجرت به کانادا تحت سیستم ورود اکسپرس ایفا می کنند، ولی این بدین معنی نیست که متقاضیان مهاجرت به کانادا در سیستم Express Entry حتما نیاز به دریافت پیشنهاد شغلی دارند، دریافت پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کانادایی می تواند به میزان چشمگیری شانس متقاضی برای دعوت به درخواست جهت دریافت اقامت دائم را افزایش دهد، داوطلبان برای این منظور می توانند از طریق “ابزار جستجوی کار کانادا ویزا” (CanadaVisa Job Search tool) به معرفی و تبلیغ مستقیم خود به کارفرمایان کانادایی بپردازند.

از لحظه ای که دعوتنامه درخواست (ITA) برای اقامت دائم برای متقاضی مهاجرت به کانادا صادر می گردد، وی ۶۰ روز فرصت دارد تا یک درخواست الکترونیکی کامل با کلیه مدارک لازم را ارائه کند، از آنجایی که این مدت بسیار کوتاه است، نامزدها معمولا قبل از صدور ITA، نسبت به جمع آوری این اسناد اقدام می کنند و از اینکه وضعیت مطلوبی دارند، اطمینان حاصل می کنند. در صورتی که فرد، مهلت ۶۰ روزه را از دست بدهد، ITA صادر شده از اعتبار ساقط می شود و برای دریافت یک دعوت به درخواست دیگر، مجددا وارد مجموعه Express Entry شود. توجه داشته باشید اگر اطلاعات ارائه شده توسط متقاضی نادرست باشد، این امر به عنوان اظهار نادرست شناخته می شود و بسته به ماهیت و شدت ادعای دروغ، جریمه هایی را به همراه دارد و متقاضی ممکن است تا ۵ سال دیگر نتواند به سیستم Express Entry ورود کند، بنابراین، ارائه اطلاعات دقیق و صحیح برای مهاجرت به کانادا همیشه بسیار مهم است.

متقاضیان مهاجرت به کانادا باید در نظر داشته باشند که برنامه های اقتصادی مهاجرت کانادا که در سالهای اخیر به وجود آمده اند، تحت سیستم Express Entry قرار دارند و اجرایی می شوند. زمانی که متقاضی دعوت به درخواست (ITA) برای اقامت دائم را دریافت کرد، باید مانند درخواست قبلی خود طیف وسیعی از اسناد و مدارک پشتیبان خود را ارسال کند، این اسناد شامل موارد مربوط به وضعیت مدنی متقاضی از قبیل گواهی ازدواج (در صورت وجود)، شناسنامه، نتایج آزمون زبان، ارزیابی اعتبار تحصیلی یا ECA (در صورت وجود)، نامه های مرجع کار، گواهی عدم سوء پیشینه و همچنین بررسی های پیشینه امنیتی می باشد.

ECA برای داوطلبانی است که در برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر فدرال در سیستم Express Entry ثبت نام کرده و می خواهند در قرعه کشی دعوتنامه درخواست اقامت دائم شانس خود را افزایش دهند، اگر فردی تحصیلات بعد از دوره متوسطه خود را در کانادا گذرانده باشد، نیازی به ECA ندارد. داشتن ECA برای افرادی که از طریق برنامه های مهاجرتی مهارت های تجاری فدرال یا تجربه کانادایی اقدام کرده اند، اختیاری است اما ممکن است امتیاز دریافت شده در سیستم جامع رتبه بندی (CRS) را افزایش داده و شانس آنها را در قرعه کشی از مخزن Express Entry بهبود بخشد.

بله، همه داوطلبان برای تعیین توانایی های زبانی خود باید در آزمون زبان شرکت کنند. امتیازهای مهارتهای زبان برای هر یک از برنامه های مهاجرت اقتصادی که تحت سیستم Express Entry قرار دارند، مشخص است و توانایی اثبات شده داوطلبانی که در یک آزمون زبان استاندارد شرکت کرده اند باید توسط سازمان مربوط به امور مهاجرت، پناهندگان و تابعیت کانادا (IRCC) تایید شود. محبوب ترین آزمونهای زبان آیلتس و CELPIP برای انگلیسی و TEF یا TCF کانادا برای فرانسوی هستند.

به عنوان بخشی از مشخصات سیستم Express Entry، داوطلبان باید نتایج آزمون معتبر زبان خود را که در دو سال گذشته به دست آمده، ارائه دهند. هنگامی که یک نامزد وارد مخزن Express Entry می شود، می تواند امتیاز بیشتری کسب کند و با شرکت در آزمون یک زبان دیگر، رتبه خود را ارتقا دهد و نتایج بهتری را به دست آورد. از تاریخ ۶ ژوئن ۲۰۱۷، امتیازاتی اضافی برای کسانی که علاوه بر توانایی زبان انگلیسی، توانایی زبان فرانسه خود را نیز اثبات می کنند در دسترس است.

داوطلبان و متقاضیان مهاجرت به کانادا امتیازات کلی خود را می دانند ولی از رتبه خود در مخزن اطلاعاتی Express Entry اطلاعی ندارند، با این حال آنها حداقل امتیاز لازم برای آخرین قرعه کشی از مجموعه ورود اکسپرس را می دانند، بنابراین آنها با هدفی که دارند، می توانند با جمع آوری امتیازات بیشتر از سایر نامزدها پیشی بگیرند تا شانس دعوت خود را برای درخواست اقامت دائم افزایش دهند.

هر پروفایل برای مدت زمان ۱۲ ماه در مخزن  Express Entry باقی می ماند یا تا زمانی که دعوت به درخواست (ITA) برای اقامت دائم صادر شود. اگر پس از گذشت ۱۲ ماه یک متقاضی مهاجرت به کانادا بخواهد در مجموعه بماند، می تواند یک پروفایل تازه در سیستم Express Entry ایجاد کند.

داوطلبانی که از استان یا قلمرو خاصی دعوت نامه درخواست اقامت دائم دریافت می کنند، باید قصد اقامت در آن استان یا قلمرو خاص را داشته باشند. برنامه های نامزدی استانها (PNPs) برای رفع نیازهای بازار کار محلی و منطقه ای تنظیم شده است، بنابراین می توان نتیجه گرفت، نامزدهای دعوت شده برای درخواست از طریق یک PNP احتمالا در آن استان یا قلمرو خاص موفق می شوند، با این وجود یک متقاضی مهاجرت به کانادا با ورود به خاک این کشور از حق آزادی در کانادا برخوردار است و می تواند در هر نقطه از این سرزمین که بخواهد زندگی و یا کار کند.

این امکان وجود دارد که در آینده برای برخی از مهارتهای خاص و یا مشاغل، سهمیه ای لحاظ گردد ولی در حال حاضر محدودیتی وجود ندارد و شفافیت در اینباره وجود ندارد.

بله، بخشی از PNP ها که به عنوان بخش تقویت شده یا پیشرفته شناخته می شود، در قسمت Express Entry مدیریت می شوند و متقاضیان مهاجرت به کانادا می توانند از طریق بخش باقیمانده خارجی آن که به طور غیرمستقیم با سیستم Express Entry کار می کند، اقدام کنند. فرم ارزیابی مهاجرت CanadaVisa، صلاحیت شما را برای مهاجرت در طیف وسیعی از برنامه های مهاجرتی از جمله PNP های مختلف ارزیابی می کند.

تلاش سازمان امور مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) بر این است که اکثر برنامه های کامل دریافت شده را ظرف شش ماه از تاریخ ارسال پردازش کند.

اگر با گذشت ۱۲ ماه، متقاضی مهاجرت به کانادا موفق به دریافت ITA برای اقامت دائم از طرف دولت فدرال، استان های کانادا یا کارفرمای کانادایی نشود ولی همچنان تمایل به ماندن در سیستم Express Entry داشته باشد، می تواند یک پروفایل جدید ایجاد کند، اگر متقاضی هنوز واجد شرایط یکی از برنامه های مهاجرت اقتصادی باشد، مجدداَ وارد مخزن اکسپرس می شود.

یک متقاضی موفق می تواند همسر یا شریک زندگی خود و همچنین فرزندان وابسته را به کانادا بیاورد. در مورد زوج های متاهل و شرکای عرفی، اگر تنها یکی از شرکا دعوت به درخواست اقامت دائم را دریافت کند، کفایت می کند، بدین ترتیب همسر یا شریک عرفی متقاضی اصلی و همچنین هر کودک زیر ۱۹ سال (در زمان دریافت درخواست) نیز ویزای اقامت دائم را دریافت می کنند، البته همسر متقاضی اصلی باید نتایج آزمون زبان و بررسیهای پیشینه امنیتی خود را ارائه دهد، همچنین متقاضی اصلی به همراه همسر و کلیه فرزندان وابسته باید معاینات پزشکی که توسط پزشک معتمد سفارت صورت می گیرد را پشت سر بگذارند.

لازم به ذکر است دولت کانادا اعلام کرده است که از تاریخ ۲۴ اکتبر ۲۰۱۷، حداکثر سن فرزندان وابسته که ممکن است در یک برنامه گنجانده شوند، به زیر ۲۲ سال (در زمان دریافت درخواست) افزایش می یابد.

بله، نامزدها می توانند خود را به صورت آنلاین و همچنین از طریق شبکه به کارفرمایان کانادایی معرفی کنند تا شانس خود را برای دریافت پیشنهاد شغلی معتبر افزایش دهند. به داوطلبانی که در دریافت پیشنهاد شغلی مناسب و معتبر که توسط ارزیابی اثر بازار کار (LMIA) پشتیبانی و تایید شده، موفق شوند، بسته به سطح شغل پیشنهادی، ۵۰ یا ۲۰۰ امتیاز تحت سیستم جامع رتبه بندی (CRS) اعطا می شوند. به منظور پاسخگویی به شرایط یک پیشنهاد شغلی مناسب و معتبر، در بیشتر موارد پیشنهاد کار باید توسط ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) پشتیبانی شود، علاوه بر این، برخی از دارندگان پروانه کار ممکن است بدون LMIA، امتیازاتی را برای پیشنهاد شغلی خود کسب کنند که در بالا به آنها اشاره کردیم.

خیر، این سیستم در حقیقت پردازش برنامه های مهاجرت اقتصادی برای اقامت دائم کانادا را تسهیل می کند، با این وجود روش های دیگری هم برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم و موقت این کشور وجود دارد.

تنها بخشی از برنامه های نامزدی استانها (PNPs) از طریق سیستم Express Entry پردازش می شود و سایر نامزدهای PNP در صورت واجد شرایط بودن، بر اساس نیاز بازار کار محلی و منطقه ای، قادر به درخواست مستقیم در این برنامه خواهند بود. معمولا در روش مهاجرتی PNP، متقاضی باید تا قبل از مهاجرت به کانادا، به دنبال یک پیشنهاد شغلی معتبر باشد، ولی برخی موارد استثنا نیز وجود دارد، افرادی که از این طریق به کانادا مهاجرت می کنند، می توانند برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

نامزدها برای فرصتهای شغلی خاص در کانادا ممکن است به عنوان کارگران موقت خارجی معرفی شوند که در بیشتر موارد، نیاز به پردازش ارزیابی اثرات بازار کار (LMIA) دارد. چندین مورد وجود دارد که یک کارفرما ممکن است از شرط تامین LMIA معاف شود. برخی از کشورها برنامه های تبادل بین المللی با کانادا دارند که بر اساس آنها کاندیداها معمولا بسته به ملیت، باید کمتر از ۳۰ یا ۳۵ سال باشند و متقاضیان موفق مهاجرت به کانادا، جواز کار موقت را دریافت می کنند.

تحصیل در کانادا یکی از روشهای محبوب مهاجرت به کانادا است و برای کسانی که مایل به ادامه تحصیل در یکی از کالج ها و دانشگاه های مشهور کانادا هستند، گزینه بسیار مناسبی است. پس از اتمام تحصیلات، برخی استان ها، گزینه تکمیل درخواست اقامت دائم تحت PNP برای فارغ التحصیلان را تسهیل می کند، برای مثال در استان کبک برنامه هایی تحت عنوان تجربه کبک (Program de l’expérience québécoise یا PEQ) برای افراد فارغ التحصیل از دانشگاههای کانادا ارائه می گردد. گزینه دیگر برای فارغ التحصیلانی که مایل به ماندن در کانادا پس از اتمام تحصیل هستند، اخذ مجوز کار پس از فارغ التحصیلی و در نهایت درخواست اقامت دائم است.

برنامه های مهاجرتی کبک از طریق Express Entry قابل دسترسی نخواهند بود، مگر آنکه متقاضی در خارج از کبک برای یک شرکت مستقر در کبک کار کند.

Bridging Open Work Permits یا (BOWP) روشی است برای حفظ کارگر در کانادا در حالی که درخواست وی برای اقامت دائم در دست بررسی است. در پاسخ به سوال بالا باید بگوییم بله این روش همچنان تحت عنوان Express Entry در دسترس است، اگر چه داوطلب باید قبل از درخواست مجوز کار، نسبت به تایید اصل درخواست خود اقدام نماید.

در برخی موارد ممکن است سن متقاضی پس از دریافت دعوت به درخواست (ITA) یک عدد و قبل از ارسال درخواست اقامت دائم، عددی دیگر باشد. تغییر سن ممکن است نمره سیستم رتبه بندی جامع (CRS) متقاضی مهاجرت به کانادا را پایین تر از کمترین امتیاز قرعه کشی قرار دهد، همچنین ممکن است متقاضی دیگر حداقل شرایط لازم را برآورده نکند. هنگامی که تغییر در سن باعث می شود که متقاضی دیگر حداقل معیارهای ورود را برآورده نکند یا امتیاز CRS او به پایین تر از کمترین امتیاز در قرعه کشی افت کند، از افسران IRCC خواسته می شود تا سیاست های عمومی را برای معافیت متقاضیان مهاجرت به کانادا و اقامت دائم از برخی موارد الزامات مبتنی بر سن در فاصله بین دریافت ITA و ارسال درخواست، اعمال کنند. این سیاست عمومی معافیت همچنین به متقاضیان مهاجرت به کانادا که ممکن است در مورد الزامات برنامه اسکیل ورکر فدرال (FSW) به دلیل تغییر سن آنها در مدت زمان دریافت ITA تا ارسال درخواست، ریجکت شوند نیز اعطا می گردد. به طور خلاصه، ممکن است پس از صدور دعوت نامه برای درخواست، سن متقاضی در پرونده مهاجرتی او روی یک عدد خاص قفل و بسته شود.

خیر، داوطلبان برای شرکت در سیستم Express Entry نیازی به استخدام نماینده مهاجرت ندارند، چرا که سازمان رسیدگی به امور مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) از قبل نماینده برای متقاضیان مهاجرت به کانادا را تعیین کرده است و نمایندگان مجاز مهاجرت معمولا در تمامی مراحل فرایند مهاجرت به کانادا از طریق این سیستم به نامزدها کمک می کنند. از جمله خدمات نمایندگان و وکلای مهاجرتی به متقاضیان مهاجرت به کانادا عبارتند از: كمك به تهيه برنامه دقيق ورود به سیستم  Express Entry، به حداقل رساندن اشتباهات و سوء تفاهم ها و در نتیجه کاهش خطر مشمول جریمه شدن، معرفی پیشنهادات شغلی معتبر به متقاضی و همچنین معرفی و تبلیغ نامزد به کارفرمایان کانادایی که این امر شانس متقاضی مهاجرت به کانادا را برای یافتن شغل معتبر و دعوت به درخواست اقامت دائم افزایش می دهد، بررسی تمام اسناد پشتیبان، ارائه درخواست در بازه زمانی تعیین شده توسط دولت کانادا و همچنین پیگیری و برقراری ارتباط با دولت از طرف نامزد. اگر هر گونه سوال در مورد ورود به سیستم Express Entry دارید، می توانید با کارشناسان مربوطه تماس بگیرید، ما به سرعت پاسخ ها را ارائه می دهیم و آنها را به این لیست اضافه می کنیم.

کارفرمایان کانادایی و مهاجرت به کانادا تحت سیستم Express Entry

سازمان رسیدگی به امور مربوط به مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC یا CIC سابق) با راه اندازی سیستمی قصد دارد طی شش ماه از تاریخ ارسال مدارک و پروفایل متقاضیان مهاجرت به کانادا، درخواست ها را پردازش کند، این سیستم به دلیل سرعت پردازش درخواستها، Express Entry نامگذاری شده است.

خیر، اگر کارفرمایان بخواهند از طریق سیستم ورود اکسپرس، یک کاندیدای بین المللی را انتخاب و استخدام کنند، پیشنهاد شغل باید حداقل تا یک سال پس از صدور ویزای اقامت دائم متقاضی اعتبار داشته باشد.

با اعمال سیستم Express Entry، کارفرمایان کانادایی نسبت به گذشته نقش مهمتری در برنامه های مهاجرتی کانادا دارند و به طور مستقیم در برنامه های مهاجرتی دخیل هستند. متقاضیانی که در این سیستم ثبت نام کرده اند، این فرصت را دارند که با معرفی و تبلیغ مستقیم خود به کارفرمایان از طریق بانک کار کانادا و به روش های دیگر، شانس دعوت به درخواست خود را افزایش دهند. همراه با دولت فدرال و استان های کانادا، کارفرمایان کانادایی می توانند نامزدهایی را ابراز علاقه خود (expression of interest) را برای مهاجرت به کانادا اعلام کرده اند را انتخاب کنند.

اکسپرس اینتری یک برنامه مهاجرتی نیست بلکه یک سیستم مدیریت الکترونیکی برای مهاجرت به کانادا است که انتخاب و پردازش برنامه های مهاجرت اقتصادی کانادا از جمله برنامه های مهاجرتی فدرال مانند Skilled Worker، Skilled Trades، Canadian Experience و همچنین بخشی از برنامه های نامزدی استانها را تسهیل می کند. بدین ترتیب که متقاضیان مهاجرت به کانادا طی درخواستی تحت عنوان expression of interest (EOI) برای مهاجرت به کانادا ابراز علاقه می کنند و در صورت واجد شرایط بودن یکی از برنامه های فوق، وارد سیستم Express Entry می شوند. دولت فدرال کانادا، دولتهای استانی و همچنین کارفرمایان کانادایی می توانند نامزدهای مهاجرت به کانادا را از این مجموعه انتخاب کنند، سپس افراد منتخب Invitation To Apply یا دعوت به درخواست (ITA) را برای مهاجرت به کانادا دریافت خواهند کرد. Express Entry در حقیقت سیستم مهاجرتی کانادا را حالت عرضه محور به تقاضا محور تبدیل می کند و بر اساس آن از متقاضیان مهاجرت به کانادا دعوت به درخواست می شود. Express Entry با استفاده از سیستم های مشابه مورد استفاده در استرالیا و نیوزیلند به روند تسریع پردازش برنامه های مهاجرتی اسکیل ورکر کمک می کند و به نظر می رسد عملکرد این سیستم در کانادا نسبت به سایر کشورها موفق تر بوده است.

در این صورت، روند خاتمه کار برای متقاضی مهاجرت به کانادا مانند هر شهروند کانادایی دیگر و یا فردی که اقامت دائم کانادا را دارد و در این کشور ساکن است، پیش می رود و قوانین مربوط به کار برای پرونده وی اعمال می شود.

خیر، در مورد استخدام متقاضیان مهاجرت به کانادا برای اقامت دائم، هیچ هزینه ای برای دریافت LMIA وجود ندارد، ولی کارفرمایان باید این موضوع را بررسی نمایند که آیا عدم وجود هیچ هزینه ای برای LMIA هایی که از طریق Express Entry پردازش می شوند، مزایای بیشتری برای آنها دارد یا اینکه که اگر می خواستند LMIA را از طریق برنامه استخدام موقت کارگر خارجی (که مبلغ ۱۰۰۰ دلار هزینه دارد) پردازش کنند، چون واقعیت امر این است که در روش دوم ممکن است کارگر بتواند کار خود را در کانادا زودتر شروع کند و این موضوع در دراز مدت از لحاظ هزینه ای به نفع کارفرما خواهد بود.

بله، ولی بعد از این که یک متقاضی مهاجرت به کانادا توسط کارفرمای کانادایی مشخص و پیشنهاد شغلی دائم از طرف کارفرما به صورت رسمی ارائه شد، متقاضی مهاجرت به کانادا باید برای ورود به سیستم Express Entry یک پروفایل ایجاد کند تا دعوت نامه درخواست برای اقامت دائم کانادا برای وی صادر شود.

کارفرمایان همچنین می توانند در خارج از استخر اکسپرس ورود به استخدام بین المللی و سپس یک کارگر خارجی را به طور موقت به کانادا بیاورند.

بله، کارفرمایان می توانند به متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق شیوه های استخدام فعلی از جمله هیئت های شغلی بخش خصوصی و یا از طریق بانک کار کانادا که به همخوانی نامزدهای مهاجرت به کانادا با کارفرمایان واجد شرایط در کانادا و مشاغل بر اساس مهارت، دانش و تجربه آنها کمک می کند، دسترسی داشته باشند. همچنین در برخی موارد نیز کارفرمایان می توانند با برنامه های مهاجرتی مربوط به نامزدی استانی کار کنند و با متقاضی مهاجرت به کانادا در ارتباط باشند.

در این صورت، روند خاتمه کار برای متقاضی مهاجرت به کانادا مانند هر شهروند کانادایی دیگر و یا فردی که اقامت دائم کانادا را دارد و در این کشور ساکن است، پیش می رود و قوانین مربوط به کار برای پرونده وی اعمال می شود.

این سیستم پردازش سریع در اواخر سال ۲۰۱۴ توسط دولت کانادا معرفی شد و در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۵ به طور رسمی به بهره برداری رسید و اعمال شد.

توجه داشته باشید کارفرمایان کانادایی هیچگونه وظیفه و یا تعهدی برای پرداخت هزینه های دولت در رابطه با پردازش مهاجرت متقاضی منتخب ندارند و این موضوعی است که کارفرما و نامزد باید در مورد آن تصمیم گیری کنند.

کارفرمایان می توانند گزینه های دیگری را برای پر کردن مشاغل و پست های باز با کارگران بین المللی انتخاب و امتحان کنند. در بیشتر موارد، کارفرمایان کانادایی که مایل به استخدام یک کارگر خارجی هستند، قبل از هر اقدامی، نسبت به اخذ تایید دولت کانادا تحت عنوان ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) که در گذشته به عنوان یک نظر در بازار کار (LMO) شناخته می شد، اقدام می کنند. با این وجود موارد متعددی هم وجود دارد که نیاز به دریافت LMIA ندارند، از جمله توافقنامه های بین المللی مانند توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) که امکان پذیرش برخی کارگران خارجی در کانادا را فراهم می کند، برخی دیگر نیز شامل نقل و انتقالات درون شرکتی خاص، شرکت کارگران در برنامه های مبادله بین المللی، برخی دانشگاهیان و وابستگان کارگران خارجی موقت دارای LMIA، می شوند. در موارد دیگر، طی بررسی که کارمندان دولت کانادا روی درخواستها انجام می دهند، باید مشخص شود که اساساَ استخدام یک کارگر خارجی در بازار کار کانادا تاثیر مثبت خواهد داشت یا خنثی، از جمله عوامل دیگری که باید مشخص باشد اینکه هیچ کانادایی واجد شرایطی نباید به نفع کارگر خارجی کنار زده شود و همچنین حقوق و مزایایی که به کارگر خارجی تعلق می گیرد باید مطابق با استانداردهای فدرال و استانی باشد.

توجه داشته باشید LMIA در یک استاندارد ۱۰ روزه کاری برای کارگران ارائه و رده های شغلی ذیل را شامل می شود:

مشاغلی که بالاترین تقاضا را دارند: استاندارد خدمات ۱۰ روزه برای این گروه محدود به مشاغل متخصص و ماهر است که دستمزد ارائه شده برای آنان بالاتر از دستمزد متوسط ​​استانی و یا منطقه ای است. این مشاغل و پستهای کاری برای توسعه پروژه های مهم زیرساختی و استخراج منابع طبیعی ضروری است، بنابراین برای رشد اقتصادی کانادا بسیار حیاتی و اساسی تلقی می شوند.

مشاغلی که بالاترین درآمد را دارند: استاندارد خدمات ۱۰ روزه برای این گروه محدود به کارفرمایانی است که کارگران یا کارمندان خارجی را به صورت موقت با بالاترین درآمد استخدام می کنند، به طوری که درآمد آنها ۱۰ درصد بالاتر از دستمزدی است که کانادایی ها در یک استان یا قلمرو خاص دریافت می کنند، مانند پزشکان و اطبا، این سطح دستمزد نشان دهنده آن است یک کارگر موقت خارجی از بالاترین سطح مهارت در شغل خود برخوردار است و یافتن افراد با چنین مهارتهایی در بازار کار کانادا بسیار دشوار است.

مشاغلی که کوتاه مدت هستند: استاندارد خدمات ۱۰ روزه برای این گروه محدود به کارفرمایانی است که از کارگران خارجی موقت درخواست می کنند برای مدت زمانی کوتاه -در بیشتر مواقع ۱۲۰ روز یا کمتر- در هر شغلی که دستمزد آن در سطح متوسط استانی و یا بالاتر از آن باشد، کار کنند، موقعیت های شغلی که در این دسته قرار می گیرند شامل موارد مربوط به تعمیرات یا تجهیزات ساخت و گارانتی کار می باشد.

پس از دریافت یک LMIA مثبت، کارفرما باید یک نسخه را برای کارگر خارجی منتخب و معرفی شده خود ارسال کند تا کارگر آن را در درخواست خود  برای اجازه کار موقت درج کند.

علاوه بر دارندگان LMIA، ممکن است افراد دارای پروانه کار صادر شده تحت توافقات بین المللی مانند توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) و همچنین افرادی که دارای پروانه کار تحت مزایای قابل توجه برای معیارهای کانادا از جمله نقل و انتقالات درون شرکتی هستند نیز واجد شرایط کسب امتیازات سیستم جامع رتبه بندی (CRS) برای دریافت پیشنهاد شغلی معتبر در مجموعه ورود اکسپرس باشند.

خیر لزوماَ، ولی اگر متقاضی مهاجرت به کانادا بتواند یک کارفرمای کانادایی پیدا کرده و یک پیشنهاد شغلی معتبر دریافت کند، شانس دعوت به درخواست او برای اقامت دائم کانادا بسیار افزایش می یابد.

در این زمان، سازمان رسیدگی به امور مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) هیچ سهمیه ای را برای مشاغل خاص منتشر نکرده است ولی این امکان وجود دارد که در آینده برای برخی از مهارتهای خاص و یا مشاغل، سهمیه ای لحاظ گردد.

در بسیاری موارد، کارفرمایان باید نسبت به دریافت LMIA مثبت اقدام کنند و به آن نیاز دارند، جالب است بدانید یک کارفرمای کانادایی می تواند تا زمانی که LMIA موجود اعتبار دارد، از آن برای استخدام موقت کارگر خارجی و متقاضیان مهاجرت به کانادا استفاده کندو توجه داشته باشید، علاوه بر دارندگان LMIA، ممکن است افراد دارای پروانه کار صادر شده تحت توافقات بین المللی مانند توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) و همچنین افرادی که دارای پروانه کار تحت مزایای قابل توجه برای معیارهای کانادا از جمله نقل و انتقالات درون شرکتی هستند نیز واجد شرایط کسب امتیازات سیستم جامع رتبه بندی (CRS) برای دریافت پیشنهاد شغلی معتبر در مجموعه ورود اکسپرس باشند.

بله، زمانی که برای تعداد معینی از نامزدهای مهاجرت به کانادا در مجموعه Express Entry ، دعوت نامه برای درخواست اقامت دائم کانادا صادر می شود، زمان مشخصی وجود دارد، ولی نامزدها زمان دقیق این قرعه کشی ها را از قبل نمی دانند.

یک متقاضی مهاجرت به کانادا به محض ورود به خاک این کشور، مقیم دائم محسوب می شود و از تمامی حقوق یک شهروند کانادایی تحت حمایت منشور حقوق و آزادی های کانادا و قوانین مربوط به کار برخوردار می باشد و این آزادی شامل تغییر شغل فعلی و مشغول شدن در یک کار جدید نیز می شود.

گذشته از قوانین کار استانی موجود، هیچ قانون جدید دیگری در این زمینه وجود ندارد، تنها کاری که کارفرمایان می توانند برای جلوگیری از این امر انجام دهند، جذب و حفظ متقاضیان مهاجرت به کانادا و کارمندان متخصص با ابزاری از قبیل اطمینان دادن به متقاضیان مهاجرت به کانادا و دارای پیشنهاد شغلی معتبر از اینکه قراردادها شامل بندهای غیر قابل رقابت هستند، ولی به طور کلی یک متقاضی مهاجرت به کانادا بعد از ورود به این کشور، از آنجایی که مقیم دائم محسوب می شود، می تواند در سراسر کانادا برای هر کارفرمایی کار کند.

شبکه ارتباط کارفرمایان (ELN) برنامه ایست که به کارفرمایان کمک می کند تا بتوانند به سیستم Express Entry متصل شده و از آن استفاده کنند و اطلاعات مفیدی را در مورد برنامه های مهاجرت اقتصادی و سیاستهای مربوط به Express Entry در اختیار آنان قرار می دهد. هدف این برنامه، افزایش آگاهی کارفرمایان و استفاده از سیستم Express Entry و همچنین تسهیل همخوانی بین کارفرمایان کانادایی و متقاضیان واجد شرایط مهاجرت به کانادا می باشد. لازم به ذکر است برنامه ELN به سوالات خاص مربوط به پرونده نامزدهای مهاجرت به کانادا یا مسائل مربوط به اجازه کار نمی پردازد و تمرکز آن بر روی برنامه های مهاجرتی برای اقامت دائم کانادا است، همچنین استفاده از آن هیچ هزینه ای ندارد.

بله، مشاغل مختلف در تمامی استانهای کانادا، متقاضیان مهاجرت به کانادا را از مجموعه Express Entry انتخاب می کنند.

https://www.canadavisa.com/express-entry-faq-employers.html