موسسه حقوقی بین المللی مهاجران وب

مهاجرت به کانادا – معرفی بهترین روش های مهاجرت برای ایرانیان 2023

کانادا به عنوان کشوری توسعه یافته در شمال قاره آمریکا واقع شده است. در این کشور پهناور، مناظر طبیعی فراوان و بسیار چشم نوازی برخوردار وجود دارد که چشمان هر بیننده ای را مسحور خود می کند. همه ساله افراد بسیاری از کشورهای مختلف جهان موفق می شوند به این کشور سراسر زیبایی مهاجرت کنند. دلایل مختلفی وجود دارد که سبب جذب مهاجران از نقاط مختلف جهان به این کشور می شود. به گونه ای که امروزه تب مهاجرت به کانادا در میان مردم سراسر جهان بالا گرفته و مردمان بی شماری در سودای رفتن به این کشور پیشرفته هستند. برای آن که بتوانید به این کشور مهاجرت کرده و موفق به اخذ اقامت دائم شوید، باید از قوانین، شرایط و راه های آن آگاه شوید. از این رو در این مقاله موضوع راهنمای مهاجرت به کانادا را به طور مشروح مورد بررسی قرار داده ایم.

دلایل محبوبیت کشور کانادا برای مهاجرت

دلایل متعددی وجود دارد که باعث شده است کشور کانادا به مقصد محبوبی برای مهاجرت در میان مردم دنیا تبدیل شود. این دلایل در واقع همان عوامل جاذبه ای است که مردمان را از نقاط مختلف جهان به این کشور می کشاند. در ادامه به این دلایل اشاره کرده ایم.

 • کانادا اقتصادی پویا و توسعه یافته دارد که در آن نرخ تورم و بیکاری بسیار پایین است.
 • مردمانی که در این کشور زندگی می کنند، از رفاه و کیفیت زندگی بالایی برخوردارند.
 • میزان جرم و جنایت در این کشور اندک است و یکی از امن ترین کشورهای جهان به شمار می رود.
 • این کشور از یک سیستم آموزشی بسیار کارآمد برخوردار بوده و دانشگاه های آن برای ادامه تحصیل جزء دانشگاه های مطرح در جهان هستند.
 • فضای کسب و کار در این کشور بسیار پویا و مستعد بوده و بازار کار در آن بسیار پررونق و رو به رشد است.
 • کانادا از جمله کشورهای جهان به شمار می رود که از مناظر و جاذبه های طبیعی فراوانی برخوردار است. به طوری که دیدگان هر بیننده ای را محو خود می کند.
 • کانادا از یک سیستم بهداشتی و درمانی بی نقصی برخوردار است و تمامی شهروندان می توانند به راحتی از مزایای آن بهره مند شوند.
 • این کشور فرهنگ پذیرنده ای دارد و افراد با هر فرهنگ و ملیتی می توانند به راحتی و به شکل مسالمت آمیز در کنار یکدیگر زندگی کنند.
 • راه های اخذ اقامت دائم و شهروندی کانادا نسبتا آسان است.

راه های مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم این کشور

دولت کانادا راه های متنوعی را برای مهاجرت خارجیان به این کشور فراهم کرده است. به طوری که ده ها روش برای مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت دائم وجود دارد. بنابراین ما در ادامه رایج ترین و مهم ترین این روش ها را مورد بررسی قرار داده ایم.

 • تولد فرزند

کانادا از جمله کشورهایی به شمار می رود که در مساله تابعیت به اصل خاک اهمیت داده و به آن پایبند است. با توجه به این اصل، هر نوزادی که در خاک کانادا متولد شود، حتی در صورتی که پدر یا مادر آن خارجی باشند، شهروند بی قید و شرط کانادا محسوب خواهد شد. در این حالت تنها کودک متولد شده می تواند تابعیت کانادا را دریافت کند و این حق، شامل پدر و مادر خارجی او نخواهد بود. البته زمانی که آن کودک به سن 18 سالگی برسد، با وجود شرایط لازم،  می تواند به عنوان حامی (اسپاسنر) والدین خود شود و آن ها را از این طریق تبعه کانادا کند.

 • از طریق نسبت خانوادگی و خویشاوندی

یکی دیگر از روش هایی که خارجیان می توانند به کانادا مهاجرت کرده و اقامت دائم را بگیرند، از طریق نسبت خانوادگی و خویشاوندی با یک شهروند این کشور است. در این روش از طریق نسبت خانوادگی یا خویشاوندی با شهروند کانادا می توان به این کشور مهاجرت کرد. این فرد باید از خویشاوندان درجه یک، همانند پدر، مادر، برادر، خواهر یا فرزند باشند. این شخص باید به لحاظ مالی، توانایی لازم برای حمایت از اعضای خانواده خود را داشته باشد. به عبارتی بتواند اسپانسر آن ها شود. با این روش اعضای خانواده می توانند ویزای اسپانسرشیپ (SPONSORSHIP) کانادا را دریافت کنند.

 • از طریق کار

دریافت ویزای کاری یکی از بهترین و در عین حال ارزان ترین روش ها برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم در این کشور است. افرادی که قصد مهاجرت از طریق کار را دارند، باید ابتدا در برنامه های شغلی جاب آفر، برنامه استانی، خود اشتغالی یا …. شرکت کنند. البته برای شرکت در این برنامه ها متقاضی با توجه به شرایطی از قبیل تخصص و سابقه کاری، مدرک معتبر زبان، سن، وضعیت تاهل و …. ارزیابی می شود. در صورت کسب نمره لازم، فرد متقاضی باید مدارک دیگری همانند مدارک تحصیلی و شغلی، گذرنامه، گواهی سلامت، نداشتن سوء پیشینه و …. را ارائه داده و فرم های مربوطه را تکمیل کند. البته راه آسان برای مهاجرت کاری به کانادا دریافت درخواست کاری از طرف یک کارفرما (Job offer) در این کشور است. زیرا این روش خود امتیاز مهمی است که بتوان سریع تر و بدون دردسر زیاد اقامت دائم کانادا را کسب کرد. البته متقاضی باید هزینه های دریافت ویزای کاری را هم پرداخت کرده و مدتی در کانادا کار کند. سپس با احراز شرایط لازم موفق به دریافت اقامت دائم و نهایتا شهروندی این کشور شود.

با توجه به ارزان بودن مهاجرت کاری به کانادا، از متقاضیان تنها هزینه های مربوط به تمکن مالی را دریافت می کنند. این هزینه چیزی در حدود 10 تا 12 هزار دلار کاناداست.

در ادامه، روش های مهاجرت کاری به کانادا را مورد بررسی قرار داده ایم. هر کدام از این روش ها شرایط خاص خود را دارد که متقاضی کار در این کشور باید به آن ها توجه کرده و روش مناسب را انتخاب کند.

روش اکسپرس اینتری (Express entry)

روش اکسپرس اینتری را می توان از جمله مناسب ترین و بهترین راه های مهاجرت به کانادا برای متخصصین در زمینه های مختلف دانست. با این روش متقاضی و خانواده وی می تواند موفق به دریافت اقامت دائم در کانادا از همان ابتدای ورود به این کشور شود. این روش مبتنی بر یک سیستم امتیازدهی است که در آن با وجود هر یک از ویژگی ها می توان امتیاز خاص آن را به دست آورد. سه برنامه مجزا در  سیستم اکسپرس اینتری؛ متقاضیان مهاجرت را مدیریت می کند. این برنامه ها شامل نیروی کار ماهر فدرال، برنامه تجربه کانادایی و برنامه اسکیلد تریدر فدرال است. به غیر از این سه برنامه، برنامه اکسپرس اینتری در ایالت ها نیز اجرا می شود که به جذب مهاجران می پردازند. در ادامه به توضیح مختصر هر کدام از این سه برنامه پرداخته ایم.

نیروی کار ماهر فدرال

این برنامه توسط دولت کانادا اجرا شده و به نام فدرال اسکیل ورکر، شناخته می شود. در انجام این برنامه متقاضی باید دو مرحله را سپری کند. در مرحله نخست لازم است حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز ممکن را به دست آورد. امتیازات نیز برحسب فاکتورهایی به فرد داده می شود. پس از کسب امتیازات لازم، متقاضی به مرحله دوم راه پیدا می کند. در این مرحله  مدارک و شرایط متقاضیان مورد ارزیابی مجدد قرار می گیرد. سپس برای آن هایی که موفق به کسب بالاترین امتیازات شوند، از سوی دولت کانادا، دعوت نامه ای مبنی بر اقامت دائم در این کشور صادر خواهد شد. مجموع امتیازات این مرحله 1200 امتیاز است. فرایند انجام دو مرحله هم بین حداقل 6 تا 18 ماه به طول می انجامد.

اسکیلد تریدز فدرال

این برنامه هم زیرمجموعه سیستم اکسپرس اینتری اجرا و مدیریت می شود. این برنامه نیز برحسب امتیازدهی  ایجاد شده است. متقاضیان در این برنامه با یکدیگر مورد سنجش و رقابت قرار می گیرند. یکی از شرایط اساسی برای شرکت در این برنامه آن است که متقاضی باید حداقل در دو سال از 5 سال گذشته، سابقه کار تمام وقت را داشته باشد. همچنین از طرف یک کارفرما در کانادا استخدام مام وقت به مدت حداقل یک سال یا 12 ماه به وی پیشنهاد شده باشد.

تجربه کانادایی

تجربه کانادایی یکی دیگر از روش های سیستم اکسپرس اینتری به شمار می رود که تنها برای کارگران ماهر اجرا می شود. کارگرانی که از مهارت های مورد نیاز برخوردار باشند و قصد دارند به کانادا مهاجرت کنند، می توانند در این طرح شرکت کنند. در این برنامه کارگران طبق فاکتورهایی از قبیل سطح تسلط به زبان، تحصیلات، سابقه کار مورد نیاز (حداقل یک سال طی سه سال گذشته) و … مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند. این برنامه در تمامی ایالت ها به غیر از کبک اجرا می شود. در برنامه تجربه کانادایی، متقاضیان حتی می توانند سوابق کاری پاره وقت خود را برای محاسبه ارائه کنند. بنابراین این برنامه روشی مناسب برای فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا محسوب می شود. زیرا می توانند از طریق آن، با اعمال سوابق کاری پاره وقت، شانس خود را برای اقامت دائم در کانادا امتحان کنند.

روش جاب آفر یا پیشنهاد کار

جاب آفر یا پیشنهاد کار روش دیگری است که از طریق آن می توان موفق به دریافت اقامت دائم در کانادا شد. برخی از شهرها و مناطق کانادا فهرستی از مشاغل مورد نیاز را برای تامین نیروی کار منتشر می کنند. در این صورت متقاضیانی که از مهارت و تخصص کافی برای آن مشاغل بهره مند باشند، می توانند از طریق ارتباط و مصاحبه با کارفرمایان پیشنهاد کار دریافت کنند. البته کارفرما نیز باید تاییدات مورد نیاز فرد را برای احراز شغل درخواستی به اداره مهاجرت ارسال کند. پس از دریافت پیشنهاد کار از کارفرما و طی مراحل مربوطه، متقاضی موفق به اخذ اقامت موقت برای کار در کانادا می شود. پس از گذشت سه سال از اقامت موقت، فرد می تواند با استفاده از برنامه اکسپرس اینتری، اقدام به دریافت اقامت دائم در کانادا کند. زیرا متقاضی به مدت سه سال که اقامت موقت داشته، سابقه کار کانادایی را کسب کرده است. در این صورت کسب امتیازات لازم برای اقامت دائم از طریق برنامه اکسپرس اینتری آسان تر می شود.

 • از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در کانادا یکی دیگر از راه هایی است که می توان از طریق آن به این کشور مهاجرت کرد. در واقع کسانی که با داشتن میزان مشخصی سرمایه، هوش تجاری و مهارت های کارآفرینی می توانند در کانادا سرمایه گذاری کنند، از شانس مهاجرت به این کشور هم برخوردار می شوند. حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در این کشور می تواند از 100 هزار دلار به بالا بسته به نوع و مقیاس کسب و کار، مکان آن و …. باشد. در کانادا دولت برنامه هایی را برای سرمایه گذاری مشخص کرده است که هر کس با توجه به شرایط خود می تواند در آن ها شرکت کند. این برنامه ها شامل ثبت شرکت، خرید کسب و کار، خرید فرانچایز و برنامه ICT هستند.

متقاضی می تواند در هر یک از این برنامه ها شرکت کرده و سپس اقدام به خرید یا راه اندازی کسب و کاری در این کشور کند. حتی امکان ثبت شعبه ای از شرکت خود را هم می تواند داشته باشد. این برنامه ها هر کدام شرایط خاص خود را دارند. البته شرط اساسی و مشترک همه آن ها در این است که متقاضی، سابقه کار در زمینه مدیریت ارشد یا مالکیت کسب و کار و نیز میزان کافی سرمایه را داشته باشد.

 • از طریق ثبت شرکت

یکی از روش های سرمایه گذاری در کانادا ثبت شرکت است. در این کشور امکان ثبت 4 نوع شرکت برای متقاضیان فراهم شده است. این شرکت ها به چهار دسته شرکت خصوصی (sole proprietorship)، شرکت سهامی (corporation)، شرکت تعاونی (cooperative) و شرکت مشارکتی (partnership) تقسیم می شود. در کانادا ثبت هر شرکت شرایط خاص خود را دارد و با توجه به فاکتورهای مختلفی تعیین می شود. معمولا هزینه های مربوط به ثبت و تاسیس شرکت در کانادا بیش از 70 هزار دلار برآورد می شود. پس باید به هزینه های این کار توجه کرده و سپس اقدام به ثبت و تاسیس شرکت در این کشور کنید.

برای آن که بتوان ویزای سرمایه گذاری در کانادا از طریق ثبت شرکت را به دست آورد، متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • داشتن طرح قوی تجاری
 • انتخاب یک سرمایه گذار
 • انتخاب یک نام تجاری یا برند مناسب
 • تعیین نوع مالکیت شرکت
 • ارائه آدرس دقیق در کانادا به منظور ثبت شرکت
 • پرداخت هزینه های مربوطه

از طریق تاسیس استارتاپ

کسانی که می توانند در کانادا استارتاپی را راه اندازی کرده و دست به نوآوری بزنند، می توانند شانس خود را برای مهاجرت به این کشور امتحان کنند. در واقع با تاسیس استارتاپ متقاضیان برای شهروندان کانادایی اشتغال زایی می کنند. در این صورت این امتیاز را به دست خواهند آورد تا از ویزای استارتاپی برخوردار شده و نهایتا اقامت دائم بگیرند. برای راه اندازی استارتاپ که بتوان با آن اقامت دائم را کسب کرد، متقاضی باید از شرایط زیر برخوردار باشد:

 • استارتاپ باید مورد تایید سازمان های مربوطه در کانادا باشد.
 • متقاضی باید به زبان انگلیسی یا فرانسه تسلط کافی داشته باشد.
 • متقاضی باید بتواند از یک سازمان مورد تایید کشور کانادا نامه حمایت دریافت کند.
 • متقاضی برای راه اندازی استارتاپ و ساکن شدن در کانادا، مبلغ کافی سرمایه داشته باشد.
 • به منظور تایید کسب و کار یا استارتاپ مورد نظر، متقاضی باید توانایی تامین برخی ملزومات و نیازمندی ها را داشته باشد.

هر یک از موسسات یا سازمان ها، شرایط ویژه ای دارند تا کسب و کارها را مورد بررسی و حمایت قرار دهند. بنابراین لازم است با هر کدام از سازمان های مربوطه، تماس بگیرید یا این که حضورا مراجعه کرده و ایده های کسب و کار را برای آن ها توضیح دهید.

از طریق تحصیل

برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارند، باید بگوییم با این روش می توانند بعدها شرایط دریافت اقامت دائم را هم به دست آورند. زیرا تحصیل در این کشور راه نسبتا هموارتری برای اخذ اقامت دائم است. در این کشور دانشگاه های معتبر بسیاری وجود دارد که از بین آن ها، 26 دانشگاه در رتبه های بالای جهانی قرار دارند. می توان گفت یکی از بهترین شرایط برای ادامه تحصیل در جهان، اخذ ویزای تحصیلی در کاناداست. با ادامه تحصیل در این کشور و پس از اتمام آن، امکان کار کردن و سرمایه گذاری حتی بدون سابقه کار وجود دارد. در این صورت پس از چند سال فعالیت شغلی و با احراز شرایط لازم، امکان دریافت اقامت دائم فراهم خواهد شد. ادامه تحصیل در کانادا آسان است. زیرا برای پذیرش تحصیلی، نیازی به آن وجود ندارد که معدل کل رشته و نمره دروس تخصصی متقاضی بالا باشد. همچنین در دانشگاه ها و موسسات آموزشی متعددی ارائه مدرک معتبر زبان الزامی نیست.

هزینه های مربوط به تقاضای ویزای تحصیلی برای هر نفر در حدود 150 دلار است. همچنین برای دریافت مجوز تحصیلی و تبدیل وضعیت به دانشجو نیز هزینه ای به ترتیب برابر با 150 و 200 دلار کانادا از متقاضی دریافت می شود. علاوه بر این، هر دانشگاه بر اساس نوع موسسه، رشته و مقطع تحصیلی هزینه های جداگانه ای نیز دریافت می کند.

از طریق ازدواج

راه دیگری که می توان شانس مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم آن را به دست آورد، ازدواج با یک شهروند یا فرد مقیم این کشور است. البته باید توجه کرد که صرفا ازدواج با یک شهروند کانادایی شرط مهاجرت و اخذ اقامت دائم نیست. بلکه باید هر دو طرف از شرایط به خصوصی برخوردار باشند. یکی از شرایط اساسی، امکان حمایت مالی از همسر خارجی است که در این صورت زن یا مرد کانادایی باید از تمکن مالی کافی برخوردار باشد. همچنین هر دو طرف باید اثبات کنند که ازدواج حقیقی بوده و از نوع صوری یا تقلبی نباشد. در غیر این صورت و اثبات صوری بودن ازدواج، پیامدهایی از قبیل زندان و جریمه و نیز اخراج از خاک کانادا در انتظار زوج خاطی است. به همین دلیل باید درباره روش ازدواج با تبعه کانادایی و جوانب آن محتاطانه تر عمل شود.

از طریق برنامه های استانی

ایالت های مختلف کانادا با مجوزی که از اداره مهاجرت دریافت کرده اند، این امکان را دارند تا نیروی کار مورد نیاز خود را در مهارت های مختلف از اتباع خارجی تامین کنند. به جز ایالت های کبک و نوناووت، مابقی ایالت ها تابع سیستم مهاجرتی یکپارچه ای هستند. این سیستم به نام برنامه های ایالتی شناخته می شود که طبق آن ایالت ها مجاز هستند خارجیانی را که به عنوان نیروی کار در نظر گرفته اند، به دولت فدرال معرفی کنند. ادارمه مهاجرت فدرال هم پس از درخواست های ایالتی، به بررسی آن ها می پردازد. پس از آن چنانچه خارجیان واجد شرایط لازم باشند، به آن ها اقامت دائم کانادا صادر می شود. در این خصوص باید توجه کرد که ایالت ها از نظر مشاغل مورد نیاز، امتیاز دهی به خارجیان و ….. متفاوت بوده و هر کدام شرایط ویژه ای دارند.

مهاجرت گروه های خاص

مهاجرت گروه های خاص از جمله هنرمندان و ورزشکاران یکی از روش های اصلی است که می توان از طریق آن به کانادا مهاجرت کرد. این روش مهاجرت به کانادا، عموما با نام خوداشتغالی (self-employment) شناخته می شود. در این رابطه، دولت کانادا به برخی از افراد که شرایط خاصی نسبت به عموم مردم دارند، شرایط آسان تری را برای مهاجرت و دریافت اقامت دائم در نظر گرفته است. البته ورزشکاران یا هنرمندان در صورت احراز شرایط خاصی می توانند از این مزیت برخوردار شوند. در ادامه به شرایط خاص این دو گروه اشاره کرده ایم.

هنرمندان: برای هنرمندان این امکان فراهم شده است تا با داشتن دو سال سابقه کار در رشته های هنری در 5 سال اخیر ویزای خود اشتغالی دریافت کرده و سپس به کانادا مهاجرت کنند. رشته های مورد نظر شامل موسیقی، بازیگری، طراحی، نویسندگی و …. است. اگر متقاضی بخواهد ویزای هنرمندان را دریافت کند، باید بتواند امتیاز کافی را در سیستم امتیازدهی به دست آورد. در این سیستم، با توجه به معیارهایی از قبیل سن، تحصیلات، سابقه کار، مدرک معتبر زبان و ….. به متقاضی امتیاز می دهند. هر کدام از متقاضیان هم برای احراز شرایط، باید حداقل 35 امتیاز از مجموع 100 امتیاز را دریافت کند. در بین افرادی که شرایط لازم را دریافت کرده اند، متقاضیانی که موفق به کسب امتیازات بالاتر شوند، از شانس دریافت ویزای هنرمندان برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم برخوردار خواهند شد.

ورزشکاران: برای ورزشکاران رشته های مختلف هم این امکان فراهم شده است تا با توجه به حرفه ورزشی خود بتوانند به کانادا مهاجرت کنند. ورزشکاران می توانند به دو شیوه از طریق ویزای کار یا خود اشتغالی اقدام به مهاجرت کنند. در روش ویزای کاری، فرد درخواست خود را به باشگاه یا موسسه ورزشی ارائه می کند و سپس با بررسی شرایط به وی دعوتنامه کاری اعطا می شود. برای کسب ویزای خود اشتغالی هم همانند هنرمندان باید در سیستم امتیازدهی شرکت کنند. سپس با کسب امتیازات و شرایط لازم موفق به دریافت ویزای خوداشتغالی می شوند.

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی برای متقاضی چیزی در حدود 2075 دلار است. برای همسر و هر یک از فرزندان نیز باید هزینه ای به ترتیب 1325 و 225 دلار در نظر گرفته شود.

از طریق ویزای توریستی

دریافت ویزای توریستی یکی دیگر از راه هایی است که می تواند شانس مهاجرت فرد به کانادا را به دنبال داشته باشد. دریافت ویزای توریستی نمی تواند به منزله اخذ اقامت دائم در کانادا تلقی شود. بلکه با این ویزا متقاضی می تواند به خاک کانادا وارد شود و سپس ویزای تحصیلی بگیرد. یا این که از طریق ارتباط با یک کارفرما و دریافت پیشنهاد شغلی از وی، اقدام به اخذ ویزای کاری کند. پس از آن با کسب شرایط لازم و گذراندن مراحل مربوطه، می تواند اقامت دائم را در کانادا درخواست کند. در کانادا ویزای توریستی برای اهدافی همانند گردش و تفریح، دیدار با اقوام یا دوستان و بررسی موقعیت های تجاری ارائه می شود. ویزای توریستی کانادا شامل سه نوع مختلف است که در ادامه به توضیح مختصر آن ها پرداخته ایم:

ویزای توریستی سینگل (single entry visa)

ویزای سینگل برای افرادی صادر می شود که قصد دارند تا مدت 6 ماه در کانادا اقامت داشته باشند. اگر فرد از کانادا خارج شده و مجددا تمایل به ورود به این کشور داشته باشد، باید برای دریافت ویزای جدید اقدام کند.

ویزای توریستی چندگانه (MULTIPLE ENTRY VISA)

ویزای چندگانه، نوع دیگر ویزای توریستی در کاناداست که فرد می تواند با هر بار ورود به این کشور، تا مدت 6 ماه اقامت داشته باشد. یعنی چندین بار امکان ورود فرد به کانادا وجود دارد و پس از 10 سال هم این ویزا منقضی می شود و باید مجددا درخواست دهد. به دلیل آن که گذرنامه ایران به مدت 5 سال اعتبار دارد، گاهی به این ویزا، 5 ساله هم گفته می شود.

سوپر ویزا (SUPER VISA)

سوپر ویزا برای افرادی همانند پدرومادر یا پدربزرگ و مادربزرگ صادر می شود که فرزند یا نوه آن ها در کانادا اقامت دائم داشته و شهروند آن محسوب می شود. با این ویزا افراد گفته شده می توانند هر بار که به کانادا سفر می کنند تا سقف دو سال و مجموعا تا حداکثر 10 سال در آن جا ساکن شوند.

خرید یا راه اندازی کسب و کار

از دیگر روش هایی که هر فردی می تواند با استفاده از آن به کانادا مهاجرت کند، خرید یا راه اندازی یک کسب و کار (بیزینس) است. یعنی فرد باید بتواند با مقدار مشخصی سرمایه، کسب و کار واجد شرایطی را در کانادا خریداری یا راه اندازی کند. با انجام این کار به متقاضی ویزای کار در کانادا صادر شده و این امکان برایش فراهم می شود که خانواده اش را نیز به همراه خود ببرد. علاوه بر این که فرد به فعالیت در کسب و کار مشغول می شود، به همسر وی نیز امکان فعالیت شغلی آزادانه در این کشور داده می شود. همچنین فرزندان به شکل رایگان به تحصیل مشغل خواهند شد. پس از گذشت حداقل 2 سال، فرد می تواند با احراز شرایط مورد نیاز درخواست اقامت دائم را ارائه کند. به طور کلی شرایطی که هر فرد می تواند کسب و کاری را در کانادا خریداری یا راه اندازی کند، شامل موارد زیر می شود:

 • به مدت حداقل دو سال در مدیریت یک کسب و کار، سابقه کار داشته باشد.
 • سطح تسلط به زبان حداقل در حد آیلتس 5 باشد.
 • حداقل سرمایه او نیز 300 هزار دلار کانادا باشد.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا

در صورت انتخاب یکی از راه های مهاجرت به کانادا، لازم است مدارک مورد نیاز را نیز تهیه کنید. البته باید بگوییم هر کدام از روش های یاد شده، مدارک خاص خود را نیاز دارد. اما این روش ها، مدارک مشترکی نیاز دارد که به منظور دریافت ویزا و اقامت در کانادا باید تهیه شود. این مدارک شامل موارد زیر می شود:

 • شناسنامه یا سند معتبر هویتی
 • گذرنامه یا پاسپورت معتبر
 • مدرکی که نشان می دهد اعتبار تحصیلی متقاضی بررسی شده و مورد تایید قرار گرفته است.
 • مدرکی معتبر که تمکن مالی فرد و میزان دارایی وی را نشان می دهد.
 • ارائه نامه پیشنهاد کار از سوی کارفرمای کانادایی در صورتی که متقاضی آن را داشته باشد.
 • ارائه گواهی معتبر که نشان دهنده ازدواج یا طلاق متقاضی باشد.
 • ارائه گواهی معتبر پزشکی
 • گواهی یا گزارشی که نشان دهنده تایید پلیس باشد.
 • ارائه گواهی مبنی بر نداشتن سوء پیشینه
 • مدارک معتبر زبان های انگلیسی یا فرانسه
 • چند قطعه عکس

پرتقاضاترین مشاغل برای مهاجرت به کانادا

در کشور کانادا کمبود نیروی کار برای بسیاری از فرصت های شغلی وجود دارد. به گونه ای که سالانه هزاران نفر به منظور کار در مشاغل مورد نیاز، به این کشور مهاجرت می کنند. در این صورت مهاجرت از طریق کار، از جمله بهترین و آسان ترین راه ها برای مهاجرت به این کشور به شمار می رود. در ادامه بهترین و پرتقاضاترین مشاغل برای مهاجرت به کانادا در قالب فهرستی بیان شده است:

توسعه دهنده نرم افزار، مهندس، مدیر بازاریابی، متخصص برق و الکترونیک، مدیر منابع انسانی، کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات (IT)، پزشک، پرستار، حسابدار، مدیر پروژه فناوری اطلاعات، معلم، عکاس، آرایشگری، برنامه نویسی، مدیر فروش، آشپزی، نماینده خدمات مشتریان، جوشکار، هنرهای تجسمی و ….

جمع بندی

در این مقاله به بررسی موضوع مهاجرت به کانادا و راه های اصلی آن پرداختیم. این که کدام یک از راه های مهاجرت به این کشور بهتر و مناسب تر است، کاملا به شرایط شغلی، خانوادگی، تحصیلی و ….. متقاضی بستگی دارد. به این منظور برای دریافت خدمات مشاوره در خصوص مهاجرت به کانادا، موسسه مهاجران وب آماده ارائه این گونه خدمات به متقاضیان گرامی است. این موسسه با بیش از 23 سال فعالیت تخصصی در حوزه مهاجرت، از کارشناسان و مشاوران متخصصی برخوردار است که می توانند به طور کامل شما را در این زمینه راهنمایی کنند. علاوه بر این به منظور صرفه جویی در وقت و هزینه، موسسه مهاجران وب آمادگی دارد تا تمام امور مهاجرتی را برای متقاضیان در کوتاه ترین زمان و مناسب ترین هزینه به انجام برساند. کارشناسان ما در موسسه مهاجران وب در هر زمان آماده پاسخ گویی به سوالات و ارائه خدمات مهاجرتی به شما متقاضیان گرامی هستند.

4.8/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب