موسسه مهاجران

ویزای کار IMP کانادا

یکی از راه‌های مهاجرت از طریق ویزای کار، استفاده از روش IMP که مخفف International Mobility Program است می‌باشد. با استفاده از برنامه ویزای کار کانادا IMP، فرد متقاضی برای کار در این کشور نیازی به LMIA (ارزیابی تاثیر بازار کار) ندارد. اگر بخواهیم به توضیح در مورد مهاجرت به کانادا از طریق ویزای IMP بپردازیم، ابتدا باید در مورد شرایط کار در کانادا در زمان فعلی بدانیم. پس در ادامه مقاله، با ما همراه شوید تا در مورد این ویزا بیشتر بدانید.

در مورد مهاجرت از روش IMP کانادا چیزی شنیده اید؟آیا می‌دانستید افرادی که دارای سوابق مدیریتی هستند به سادگی می‌توانند ویزای کار کانادا و سپس اقامت دریافت کنند؟ حال حاضر با همه گیری بیماری کرونا، کشور کانادا مرز‌های خود را به روی سفر‌های غیر ضروری بسته است.به عبارتی تنها شهروندان کانادا، افراد دارای اقامت دائم، دانشجویان بین المللی و نیروی کار موقت خارجی اجازه ورود به این کشور را داشته و از محدودیت‌ها معاف هستند.

اداره مهاجرت کانادا بصورت ماهانه گزارش آماری افراد دارای اقامت موقت و  اقامت دائم را منتشر می کند. براساس جدیدترین گزارش منتشر شده، ایالت ها و مشاغلی که در سال گذشته بیشترین تعداد مجوز هایIMP را به خود اختصاص داده اند، مشخص شده است.

انتاریو در سال 2021، بیش از 135,000 مجوز کار IMP را به خود اختصاص داد، این تعداد حدود دو برابر تعداد این مجوز ها در ایالت بریتیش کلمبیا است، که در این جدول در مقام دوم قراردارد. کبک، آلبرتا و مانیتوبا در رتبه های سوم تا پنجم قرار دارند.

در ادامه بررسی میکنیم که چگونه کارفرمایان کانادا تحت ویزای IMP کانادا اقامت موقت برای متقاضیان درخواست میدهند و چگونه میتوان آن را تبدیل به اقامت دائم کانادا کرد؟چگونه از طریق برنامه IMP کانادا ورک پرمیت دریافت کنیم.با برنامه IMP کانادا مهاجران همراه شوید.

 

ویزای IMP کانادا چیست؟

در شرایطی خاص در ویزای کار کانادا، متقاضی نیازی به LMIA (ارزیابی تاثیر بازار کار) ندارد. این شرایط که (International Mobility Program) IMP نام دارد به متقاضی اجازه می‌دهد، بدون LMIA ورک پرمیت را دریافت کند.نیروی کار خارجی برای ویزای کانادا باید معرفی نامه مجوز کار معتبر از کارفرمای کانادایی داشته باشند.

این روش دارای چندین مزیت برای کارفرمایان و نیروی کار است و فرآیند استخدام را در مقایسه با روند دریافت ویزای کار TFWP ساده‌ تر می‌کند. بر خلاف برنامهی کارگران موقت خارجی، که مجوزهای کار بسته به شرایط بازار کار در موارد خاص صادر میشود برنامهی IMP در خدمت منافع فرهنگی و اقتصادی کانادا می‌باشد.برای درک بهتر نحوهی صدور ویزای کار در کانادا در ادامه به مقایسه برنامه‌ی جابهجایی-بینالمللی، که مجموعهای از جریانهای مجوز کار است، با برنامه نیروی کار موقت خارجی که ارزیابی سفت و سخت تر و مبتنی بر بازار کار را ارائه میدهد، میپردازیم.‌  

برنامه تحرک بین المللی

LMIA نیاز ندارد  

ورک پرمیت باز یا بسته است 

بر اساس منافع فرهنگی و اقتصادی کانادا نیروی کار خارجی پذیرفته می‌شود 

 بر اساس توافقات بین المللی پیش می‌رود و محدودیت شغلی و مکانی ندارد

برنامه‌ها بر اساس مهارت‌ها‌ی شغلی افراد پیش می‌رود 

نیازی نیست تا کارفرمایان برای استخدام نیروی کار ابتدا شهروندان کانادایی را در اولویت قرار دهند 

کارفرما ملزم به ارائه‌ی برنامه‌ی انتقال نمی‌باشد 

کارفرما هزینه انطباق  که 230 دلار است را باید بپردازد،اگر متقاضی ویزای کار آزاد داشته باشد نیازی به پرداخت هزینه از سمت کارفرما نیست .

در بسیاری از جریان‌های ویزای IMP مجوز کار تنها در 2 هفته صادر می‌شود. 

 

 

کارگر خارجی موقت

LMIA نیاز دارد 
ورک پرمیت محدود است 
بر اساس نیاز بازار کار کانادا نیروی کار خارجی پذیرفته می‌شود 
بر اساس نیاز بازار کار محدود به شغل و مکان مشخص 
برنامه‌ها بر اساس دستمزد ارائه شده توسط کار‌فرما پیش می‌رود 
کار‌فرمایان قبل از استخدام نیرو‌ی کار خارجی، ابتدا به جستجو‌ی شهروندان کانادایی برای استخدام می‌پردازند 
کارفرما برای استخدام نیروی خارجی با دستمزد بالا بابد یک برنامه انتقال ارائه دهد 
کارفرما برای دریافت تاییدیه ارزیابی تاثیر بازار کار، باید 1000 دلار بپردازد 
پذیرش دو هفته‌ای برای مشاغل خاص و نیروی کار با دستمزد بالاتر فراهم است،در غیر این صورت پروسه تا چندین ماه می‌تواند ادامه یابد 

 

ورک پرمیت چیست؟

اگر از واجدان شرایط برای کار در کانادا هستید، به مدرک ورک پرمیت نیاز دارید. این مدرک یک تاییدیه کتبی است که توسط افسر اداره مهاجرت صادره شده و به فرد، اجازه کار در کانادا را می‌دهد و فرد می تواند ویزای کانادا را دریافت کند.

انواع ورک پرمیت کانادا:

 1. ورک پرمیت بسته(محدود) 
 2. مجوز کار باز  
 3. معافیت مجوز کار از  LMIA   

پیشنهاد می‌شود برای درک بهتر مقاله ورک پرمیت کانادا (Work Permit) را مطالعه کنید.

اما LMIA چیست؟ LMIA نامه‌ای است که از طرف اداره کار کانادا صادر شده و در آن اعلام می‌شود که استخدام یک فرد خارجی، توسط کارفرمای کانادایی تاثیر منفی روی بازار کار کانادا نخواهد داشت. این نامه که به عنوان ارزیابی تاثیر بازار کار هم شناخته می‌شود، ثابت می‌کند که در نیروی کار کانادایی برای شغلی خاص موجود نبوده و کارفرما باید، برای این شغل نیروی خارجی استخدام کند.همان طور که در سایت Canada.ca نیز عنوان شده است کانادا ورک پرمیت های مختلفی دارد که با توجه به نوع ویزای شما صادر میشود.

ثابت و طی کردن این مراحل، به طور معمول برای کارفرما بسیار دشوار است؛ زیرا باید با صرف هزینه‌های بسیار، در چند منبع مختلف برای این شغل آگهی استخدام دهد. همچنین باید یک سری مدارک و فرم، به اداره کار کانادا ارائه کرده و ثابت کند این شرکت نتوانسته از بین شهروندان کانادا و افراد دارای اقامت کانادا، نیروی مورد نظر خود را پیدا و باید نیروی خارجی استخدام کند.

یکی از آسان ترین راه های مهاجرت به کانادا برای مدیران ویزای IMP کاناداست.

 

 

شرایط کاری اقدام برای ویزای کار کانادا IMP

 • سابقه مدیریت ارشد حداقل یک سال ظرف 3 سال گذشته   
 • ارائه لیست بیمه، صورت حساب مالی و پرداخت مالیات شرکت ظرف 3 سال گذشته 
 • ارائه مدرک تحصیلی ( بالاتر از لیسانس)  و ریز نمرات متقاضی   
 • گواهی عدم سوء پیشینه  
 • ارائه مدارک ملکی وبانکی به جهت اثبات توانایی مالی  
 • تهیه بیزینس پلن برای شرکت کانادایی 
 • ارائه مدرک زبان در صورت داشتن (اجباری نمی‌باشد)   
 • ترجمه مدارک فردی  
 • ارائه مدارک ثبت شرکت، اساسنامه و تغییرات شرکت ایرانی  
 • ارائه خلاصه صورت جلسه هیئت مدیره شرکت ایرانی مبنی بر موافقت تاسیس شعبه در کانادا و انتصاب متقاضی به عنوان مسئول این شعبه

 

شرایط عمومی برای گرفتن ویزای کار IMP کانادا

 • داشتن تمکن مالی
 • مدرک آیلتس 5 یا بالا‌تر (برای افزایش شانس گرفتن ویزا)
 • مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالا‌تر (برای دارندگان مدرک دیپلم، شرایط بررسی خواهد شد)
 • افرادی که موفق به دریافت ویزای ویزیتوری کانادا شده‌اند، در اولویت بیشتری هستند.

مشاغل برتر ویزای کار IMP کانادادر پنج ایالت برتر

داوطلبان کار در کشور کانادا، که دارای تجربه کاری در مشاغل تعیین شده در لیست طبقه بندی ملی مشاغل این کشور (National Occupational Classification: NOC) هستند، در صورت واجد شرایط بودن در یکی از جریان های IMP  و TFWP، می توانند جهت دریافت مجوز کار اقدام کنند. در ادامه به بررسی اجمالی پنج شغل معاف از فرایند LMIA ، که طی سال گذشته بیشترین تعداد مجوز های کاری را در پنج ایالت برتر کسب کرده اند، می پردازیم.

انتاریو

اکثر مجوز های کاری IMP  صادر شده در این ایالت، در حوزه فن آوری بوده است. براساس آمار منتشر شده، برنامه نویسان کامپیوتر، و توسعه دهندگان رسانه های تعاملی در مقام اول قرار دارند، و تحلیل گران و مشاوران سیستم های اطلاعاتی، مهندسان و طراحان نرم افزار، در جایگاه های بعدی قرار گرفتند. پنج شغل که بیشترین تعداد مجوز های کاری IMP را در این ایالت کسب کردند، بشرح زیر هستند:

بریتش کلمبیا

در این ایالت مهندسان و طراحان نرم افزار، بیشترین مجوز های IMP را به خود اختصاص دادند، و در ادامه، بازیگران، طراحان گرافیک و تصویرگران، اساتید و مدرسان دانشگاه، و تحلیل گران و مشاوران سیستم های اطلاعاتی، در جایگاه های بعدی قرار گرفتند. پنج شغل که بیشترین تعداد مجوز های کاری IMP را در این ایالت کسب کردند، بشرح زیر هستند:

کبک

در ایالت کبک طراحان گرافیک و تصویرگران، موفق به دریافت بیشترین مجوز های IMP شدند. و در ادامه، اساتید و مدرسان دانشگاه، دستیاران آموزشی و پژوهشی دانشگاهی، پزشکان متخصص، و تهیه کنندگان، کارگردانان و مشاغل مرتبط با برنامه های نمایشی، در جایگاه های بعدی قرار گرفتند. پنج شغل که بیشترین تعداد مجوز های کاری IMP را در ایالت کبک کسب کردند، بشرح زیر هستند:

آلبرتا

در این ایالت اساتید و مدرسان دانشگاه، بیشترین مجوز های IMP را به خود اختصاص دادند، و در ادامه، سرپرستان و ناظران خدمات غذایی، دستیاران آموزشی و پژوهشی دانشگاهی، آشپز ها، و رانندگان کامیون های حمل و نقل، در جایگاه های بعدی قرار گرفتند. پنج شغل که بیشترین تعداد مجوز های کاری IMP را در این ایالت کسب کردند، بشرح زیر هستند:

مانیتوبا

در ایالت نیروی های کار کشتارگاه های صنعتی و مرغداری ها،  موفق به دریافت بیشترین مجوز های IMP شدند. و در ادامه، رانندگان کامیون های حمل و نقل، ورزشکاران، آشپز ها، و پیمانکاران خدمات کشاورزی، سرپرستان مزارع و کارگران متخصص دام، در جایگاه های بعدی قرار گرفتند. پنج شغل که بیشترین تعداد مجوز های کاری IMP را در ایالت مانیتوبا کسب کردند، بشرح زیر هستند:

مشاغل و افراد معاف از فرایند LMIA

بر اساس قوانین مهاجرتی کشور کانادا،  بسیاری از مشاغل معاف از فرایند LMIA هستند. در قدم اول، متقاضیان کار در این کشور باید شناخت کافی از گزینه های موجود داشته باشند، و شغل مورد نظر خود را در  لیست طبقه بندی ملی مشاغل این کشور(NOC) پیدا کنند.

برخی از مهاجرین، واجد شرایط مجوز کار آزاد/ باز(open work permit) هستند، این مجوز به فرد اجازه می دهد در هر شغل، در هر ایالت و از هر کارفرمای کانادایی، مشغول به کار شود. تمامی این نوع از مجوز ها، زیر مجموعه برنامه IMP  هستند. دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل کانادا، همسران خارجی شهروندان کانادا، و همسران افراد دارای اقامت موقت، در صورت واجد شرایط بودن، می توانند از گزینه های موجود جهت مجوز کار آزاد/ باز، استفاده کنند.

همچنین، جهت برخی از متخصصان، سرمایه گذاران، و بازرگانان کشور هایی که با کانادا قرارداد تجارت آزاد دارند، معافیت های LMIA قابل اجرا است. علاوه براین، کانادا جهت کارآفرینان واجد شرایط، نیروی کار ماهر فرانسوی زبان، و نیروی کار مشاغلی که منجر به ترقی منافع ملی می شوند، معافیت هایی در نظر گرفته است.

مهاجرت از طریق ویزای کار کانادا IMP به دو دسته تقسیم می‌شود:

 1. اخذ ویزا با تاسیس شعبه دوم بیزینس

در این روش فرد متقاضی ویزای IMP باید در کشور کانادا، شعبه دوم بیزینسی که در کشور مبدا را دارد را تاسیس کند. ایشان موظف است رابطه کاری که بین شعبه اول (کشور مبدا) با شعبه دوم (کانادا) وجود دارد را به افسر اداره مهاجرت اثبات کند. فرد متقاضی باید ثابت کند که وجود او، در پیشرفت و توسعه بیزینس الزامی است. می‌خواهید در مورد ویزای کار کانادا اطلاعات بیشتری کسب کنید؟ به شما پیشنهاد می‌کنیم برای مشاوره رایگان با موسسه مهاجران از طریق شماره 75993-021 در ارتباط باشید.

 

 1. اخذ ویزا از طریق تاسیس شرکت

در این روش شخص متقاضی، باید ثابت کند که در کشور مبدا صاحب بیزینسی بوده است. ایشان باید سابقه مدیریت داشته و باید ثابت کند که می‌خواهد، در کشور کانادا شرکتی تاسیس کرده و به اقتصاد آن کمک کند. فرد متقاضی باید نشان دهد، که وجود او در این بیزینس ضروری بوده و با بیزینس پلن قوی که دارد به اقتصاد کانادا کمک خواهد کرد.

پس از دریافت ویزای کانادا، فرد متقاضی می‌تواند با کسب شرایط لازم از طریق برخی از برنامه‌های مهاجرتی برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کند.یکی از زیر مجموعه های روش IMP، ویزای ICT کانادا هست که به صورت محدودتر متقاضی از این روش میتواند برای اقامت اقدام کند.

 

مزایای ویزای کار IMP کانادا

 • عدم نیاز به سرمایه گذاری بالا برای تاسیس بیزینس
 • امکان دریافت اقامت دائم
 • عدم نیاز مستقیم به مدرک زبان
 • تحصیل رایگان برای فرزندان زیر 18 سال
 • عدم نیاز به تایید LMIA
 • امکان تاسیس بیزینس در تمام مناطق کانادا
 • امکان تمدید مجوز کار

 

چگونگی دریافت ویزای کار IMP

با خواندن این مقاله، اطلاعاتی کلی در مورد ویزای کار IMP بدست آوردید. اما اگر می‌خواهید، به ویزای IMP به عنوان راهی برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم نگاه کنید باید از یک موسسه مهاجرتی با تجربه و دارای پرونده های موفق کمک بگیرید.

موسسه مهاجران، با بیش از 23 سال سابقه در زمینه خدمات مهاجرتی کانادا، راهنمای شما در این سفر خواهد بود. مهاجران نماینده رسمی اداره مهاجرت کانادا و دارای مجوز کاریابی بین الملل بوده و به شما در پیروزی پرونده مهاجرتی کمک خواهد کرد. پس همین حالا گوشی را برداشته و از طریق شماره 75993-021 با مشاوران حقوقی مهاجران در ارتباط باشید.

لطفا به مقاله ما امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مشاوره رایگان

اگر به فکر مهاجرت هستید قبل از هر اقدامی باید مشاوره تخصصی متناسب با شرایط خود، دریافت کنید.