موسسه مهاجران

ویزای تحصیلی کانادا

تعداد مهاجرین ایرانی که کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کرده‌اند، روز به روز در حال افزایش است. اما این آمار رو به افزایش به معنای آسان بودن پروسه مهاجرت از طریق تحصیل به کانادا نیست.

در چند سال اخیر تعداد دانشجویان ایرانی در کانادا، با رشد چشمگیر 82% مواجه شده است. با این حساب می‌توان گفت که مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی، یکی از محبوب‌ترین و موفق‌ترین روش‌ها بین ایرانیان برای مهاجرت است. اما این آمار نباید باعث شود متقاضیان مهاجرت گمان کنند که مهاجرت با ویزای تحصیلی، کاری آسان بوده و سریع به نتیجه می‌رسد. برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا هم مانند سایر روش‌های اقامتی، ابتدا باید در مورد آن اطلاعات کافی کسب کنید. پس اگر می‌خواهید تمام زیر و بم، اخد اقامت دائم از طریق ویزای تحصیلی کانادا را بدانید با ما همراه باشید.

 

شرایط تحصیل در مدارس کانادا برای دانش آموزان خارجی

قبل از هر کاری برای دریافت ویزای تحصیلی، ابتدا باید ببینید که سن شما برای کدام یک از مقاطع تحصیلی در کشور کانادا مناسب است؟

در نظام تحصیلی کشور کانادا، تمامی دانش آموزان باید تا قبل از ورود به دانشگاه 12 سال تحصیل کنند. این تحصیلات به دو گروه ابتدایی و دبیرستان تقسیم می‌شوند؛ مقطع دبستان یا ابتدایی در کانادا از سن 6 سالگی شروع و در 12 سالگی (از کودکستان تا سال ششم) پایان می‌یابد. دبیرستان هم شش سال بوده و تا 18 سالگی طول می‌کشد.

مدارس نیز در کانادا به دو دسته خصوصی (بین المللی) و دولتی تقسیم می‌شوند. دانش آموزان خارجی، که والدین آن‌ها ویزای کانادا را ندارند، باید در مدارس بین المللی تحصیل کرده و شهریه بالای این مدارس را بپردازند. این دانش آموزان برای سکونت در کانادا، می‌توانند در خوابگاه شبانه روزی مدارس بین المللی اقامت کنند. در مواردی هم می‌توانند در منزل یک خانواده کانادایی، که مورد تایید دولت کانادا هستند زندگی کنند. به این روش که Home stay می‌گویند، دانش آموز با پرداخت 900 دلار در ماه در مدتی معین (در طول زمان تحصیل) با خانواده‌ای کانادایی زندگی می‌کند. این روش به نسبت زندگی در خوابگاه شبانه روزی، هزینه کمتری خواهد داشت.

باید به این نکته توجه کرد که تحصیل در کانادا برای دانش اموزانی که والدین یا سرپرست آن‌ها، اقامت دائم داشته یا ویزای کار دارند رایگان است. هزینه تحصیل در مدارس خصوصی کانادا، می‌تواند حداقل 24 هزار دلار و حداکثر 74 هزار دلار باشد.

تحصیل در کانادا با امکان اخذ ویزای همراه

دانش آموزان زیر سن 17 سال، که توانسته‌اند از مدارس معتبر کانادا پذیرش بگیرند، می‌توانند والدین خود را به کانادا بیاورند. به عبارتی با پذیرش تحصیلی دانش آموز این امکان وجود دارد که یک نفر از والدین، به واسطه فرزند خود موفق به دریافت ویزا شود. ویزای همراه والدین در مدارس کانادا، از نوع ویزای توریستی کانادا بوده و تنها تا زمان تحصیل دانش آموز در کانادا معتبر است.

تحصیل در دانشگاه و کالج‌های کانادا چگونه است؟

پس از پایان مدرسه هم، امکان تحصیل در کالج وجود دارد. کالج در کانادا مانند دانشگاه‌های علمی کاربردی یا آموزشکده‌های فنی حرفه‌ای، در سیستم تحصیلی ایران است. دوره کالج برای متقاضیانی توصیه می‌شود که می‌خواهند، به سرعت وارد بازار کار شده و به دنبال شغل‌هایی با درآمد متوسط یا بالا هستند. شرایط تحصیل در کالج‌های کانادا مانند نمره زبان، از دانشگاه ساده‌تر است.

میانگین شهریه کالج کانادا، از 15 هزار دلار تا 19 هزار دلار در سال است. البته این مبلغ ممکن است در برخی از دانشگاه‌های کانادا مانند دانشگاه تورنتو به 30 هزار دلار برسد. دوره‌های آموزشی کالج نیز، از دانشگاه کوتاه‌تر بوده و بسته به مدرک می‌تواند بین 8 ماه تا 3 سال متغیر باشد. باید به این نکته توجه کرد که نرخ اشتغال در فارغ التحصیلان کالج، در حدود 95% است. پس از تحصیل در کالج، فرد متقاضی می‌تواند بسته به استانی که در آن زندگی می‌کند برای اخذ اقامت دائم اقدام کند.

مراحل دریافت پذیرش تحصیلی کانادا

مراحل دریافت پذیرش تحصیلی در کانادا در 6 مرحله شامل روشن کردن مسیر، شرایط زبان، مدارک لازم جهت اقدام، تحویل درخواست پذیرش، اعلام نتیجه و دریافت نامه پذیرش خلاصه می‌شود که با طی کردن این مسیر روند اخذ پذیرش و در نهایت ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویانی که قصد مهاجرت به کانادا دارند، آسان خواهد شد. همچنین جهت اقدام به گرفتن پذیرش از کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا باید به ددلاین‌های ترم‌های زمستانی و تابستانی بسیار توجه نمود و به در زمان مناسب نسبت به تکمیل پرونده و اقدام جهت اخذ پذیرش اقدام کرد.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای مقطع کارشناسی

دانش آموزانی که دوره 12 سال تحصیل مدارس را گذرانده و در دوران دبیرستان، نمرات خوبی کسب کرده و مدرک آیلتس آن‌ها 6 باشد می‌توانند وارد مقطع لیسانس شده و در دانشگاه‌های کانادا تحصیل کنند. دوره لیسانس در تمامی دانشگاه‌های کانادا 4 ساله است، اما طول این دوره در برخی از دانشگاه‌های استان کبک، می‌تواند به 3 سال برسد.

در نظر گرفتن سن، یکی از نکاتی است که در هنگام اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا در هر مقطعی، باید به آن توجه کنید. داشتن سن مناسب، از فاکتور‌های تاثیر گذار در گرفتن ویزای تحصیلی کانادا است. می‌توان گفت بازده سنی برای پذیرش در مقطع لیسانس و گرفتن ویزای تحصیلی، حداقل 18 و حداکثر 24 سال است.

در این پروسه هرچه سن فرد متقاضی بالا‌تر برود، احتمال عدم دریافت ویزای کانادا نیز بیشتر خواهد شد. در چنین شرایطی متقاضی باید، برای این فاصله تحصیلی دلایل و توجیه منطقی ارائه دهد. میانگین هزینه شهریه برای دانشجویان مقطع لیسانس، در حدود 30 هزار دلار است.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دوره کارشناسی

 • ریز نمرات سال‌های آخر تحصیل
 • ارائه مدرک دیپلم
 • ارائه مدرک آیتلس(روش تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان را نیز بررسی کنید)

شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا در مقطع فوق لیسانس

برای وارد شدن به مقطع فوق لیسانس، فرد متقاضی باید دوره لیسانس را با حداقل معدل 13 گذرانده باشد. نمره آیلتس نیز، با توجه دانشگاه و رشته، باید در حد 6 یا 6.5 باشد. دوره فوق لیسانس، در دانشگاه‌های کانادا دو ساله است. مقطع کارشناسی ارشد در کانادا، به دو صورت کورس و ریسرچ انجام می‌شود. در دوره کورس دانشجو با شرکت در کلاس درس، واحد‌های درسی را می‌گذراند. اما در دوره ریسرچ، دانشجو با همراهی استاد خود روی موضوعات مشخصی تحقیق کرده و پایان نامه علمی ارائه می‌کند. بازده سنی مناسب برای دریافت ویزای تحصیلی در مقطع فوق لیسانس، حداکثر 32 سال است. میانگین شهریه برای دانشجویان خارجی مقطع فوق لیسانس، در حدود 20 هزار دلار است.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد

 • ارائه مدرک دیپلم
 • ارائه مدرک لیسانس
 • ریز نمرات سال‌های آخر تحصیل
 • ارائه مدرک آیلتس

مزایای ویزای تحصیلی کانادا

 • امکان تحصیل در برترین دانشگاه‌ها و مدارس کانادا فرصتی بی نظیر برای تقویت دو زبان انگلیسی و فرانسوی
 • تحصیل در کشوری پیشرفته دارای سیستم‌های آموزشی عالی در سطح جهانی
 • امکان کار در حین تحصیل و پس از فارغ التحصیلی
 • استانداردهای بالای زندگی و هزینه‌های مقرون به صرفه زندگی و تحصیل
 • امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی
 • امکان اخذ ویزای همراه برای خانواده متقاضی
 • هزینه‌های کمتر نسبت به کشورهای دیگر مانند آمریکا و استرالیا
 • امکان کار تمام وقت برای همسر متقاضی
 • امکان تحصیل رایگان فرزند متقاضی
 • تحصیل در کشوری قدرتمند از لحاظ اقتصادی و فعال در زمینه تحقیقات و فناوری
 • تحصیل در کشوری مهاجر دوست با تنوع فرهنگی و قومیت‌های گوناگون
 • فراهم شدن بستری مناسب برای رسیدن به اقامت دائم کانادا

 

شرایط و مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا در مقطع دکتری

بعد از به پایان رساندن مقطع فوق لیسانس، دانشجویان می‌توانند با معدل بالای 13 در دوره‌های گذشته و داشتن مدرک آیلتس 7 برای پذیرش در مقطع دکتری اقدام کنند. البته شرط اصلی برای پذیرش دانشجو در مقطع دکتری کانادا، مقالات ISI و ارائه رزومه علمی قوی به یکی از اساتید است.

در حقیقت دانشجو با ارائه رزومه‌ای قوی، یکی از اساتید را متقاعد کرده تا به عنوان استاد راهنما و سوپروایزر ایشان عمل کند. مقطع دکتری در کانادا به دو روش کورس و ریسرچ انجام شده و حدود 3 الی 5 سال طول می‌کشد. دانشجویان مقطع دکتری که برای تحصیل در این دوره از بورس تحصیلی استفاده نکرده باشند می‌توانند، 30 ساعت در هفته به طور پاره وقت کار کرده و مقداری از هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند.

 

آیا امکان ریجکت شدن ویزای تحصیلی وجود دارد؟

اگر با درخواست ویزای تحصیلی فرد متقاضی، موافقت نشود در نامه‌ای که برای ایشان فرستاده می‌شود دلایل ریجکت شدن ویزا هم گفته می‌شود. معمولا قانع نشدن آفیسر از هدف تحصیل، نبود منابع مالی، ارائه اطلاعات نادرست و انتخاب برنامه تحصیلی نامناسب از دلایلی هستند که باعث رد شدن درخواست ویزا می‌شوند.

اخذ ویزای تحصیلی با موسسه مهاجران

در این مقاله در مورد شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا، در مقاطع مختلف صحبت کردیم. این پروسه بسیار زمان‌بر و طولانی بوده و تنها با آگاهی از قوانین مهاجرتی امکان پذیر است. موسسه مهاجران با برخورداری از مشاورینی مجرب و متخصص در زمینه اخذ ویزای تحصیلی و خدمات مهاجرتی کانادا شما را راهنمایی خواهند کرد.اگر هنوز سوال یا ابهامی در خصوص ویزای تحصیلی کانادا دارید، در زیر همین صفحه برای ما بنویسید. کارشناسان مهاجران به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

لطفا به مقاله ما امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مشاوره رایگان

اگر به فکر مهاجرت هستید قبل از هر اقدامی باید مشاوره تخصصی متناسب با شرایط خود، دریافت کنید.