برنامه مهاجرت استانی کانادا (PNP)

مهاجرت به کانادا 2
یکی دیگر از روش‌های اخذ اقامت دائم کانادا، مهاجرت استانی (روش PNP) است. شما می‌توانید از طریق روش PNP، هر استانی از کانادا که مایل به سکونت در آن هستید انتخاب و برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنید. اگر می‌خواهید در مورد مهاجرت به کانادا از طریق PNP، بیشتر بدانید در ادامه با ما همراه باشید.
مهاجرت به کانادا از طریق pnp

برای مهاجرت به کانادا، روش‌های گوناگون و متعددی وجود دارد؛ یکی از این روش‌ها برنامه مهاجرت استانی (PNP) است که از زیر شاخه‌های سیستم اکسپرس اینتری محسوب می‌شود و راهی سریع برای مهاجرت به کانادا محسوب می‌شود.

طبق قانون اساسی کشور کانادا، مدیریت سیستم مهاجرتی این کشور، به صورت مشترک توسط دولت مرکزی فدرال، و ایالت های کانادا انجام می شود. بدین ترتیب، برنامه های نامزدی ایالتی (PNP: Provincial Nominee Program )، به ایالت های این کشور اجازه می دهند، افراد مورد نظر خود را، که قصد مهاجرت به کانادا، و اقامت در ایالت خاصی را دارند، شناسایی و انتخاب کنند. براساس قوانین مهاجرتی کانادا، اکثر ایالت ها و مناطق این کشور مجاز به ایجاد و اجرای برنامه های نامزدی ایالتی (PNP) خود، هستند. در این بین، ایالت کبک و منطقه نوناووت (Nunavut) از این قاعده مستثنا هستند، و ایالت کبک تنها ایالتی در کانادا است که شرایط و معیاره های خاص خود را جهت پذیرش مهاجرین داشته، و از طریق برنامه های مهاجرتی اختصاصی خود، به پذیرش مهاجران می پردازد.

از طریق برنامه های PNP، ایالت های کانادا براساس نیاز های بازار کار خود، داوطلبان واجد شرایط و مناسب را، انتخاب کرده، و جهت تقاضای نامزدی ایالتی، دعوت می کنند. در صورتی که متقاضی دعوت شده، موفق به دریافت نامزدی شود، می تواند از نامزدی ایالتی خود جهت درخواست اقامت دائم کانادا استفاده کند. در این هفته، قرعه کشی برنامه نامزدی ایالتی (PNP) در سه ایالت کانادا برگزار شد.

کانادا از ماه سپتامبر سال 2021، فقط جهت داوطلبان سیستم ورود سریع که واجد شرایط برنامه نامزدی ایالتی (PNP) بودند ، مجوز اقامت دائم صادر کرده است. وزیر مهاجرت کانادا، به طور مکرر اعلام کرده، که توقف قرعه کشی برنامه های ” CEC ” ، “FSWP ” ، و ” FSTP” موقتی خواهد بود. مشکلات و محدودیت های ناشی از همه گیری کووید-19، منجر به انباشته شدن درخواست های مهاجرت تحت بررسی اداره مهاجرت کانادا شده، و این اداره به منظور رفع این مشکل، مجبور به توقف موقتی  قرعه کشی برنامه های فوق شده است.

تا اول فوریه سال جاری، تعداد 64,890 داوطلب برنامه های ” FSWP” و ” CEC” در انتظار اعلام نتیجه درخواست های مهاجرتی خود بودند. طی سال 2022، کانادا قصد دارد تعداد 55,900 نفر از  داوطلبان برنامه ورود سریع (بدون احتساب داوطلبان برنامه” PNP”) را جذب کند، این میزان بر اساس طرح جدید، برای سال 2023، تعداد 75,750 نفر در نظر گرفته شده است. این طرح میزان پذیرش مهاجرین از طریق برنامه ورود سریع را در سال 2024، تعداد 111,500 نفر تعیین کرده است.

برنامه مهاجرت به کانادا از طریق PNP، به هر یک از استان‌های کانادا ( به غیر از استان‌های کبک و نوناووت) اجازه می‌دهد افراد متقاضی و واجد شرایط را که علاقه‌مند به سکونت در استان خاصی از این کشور هستند را به خود جذب کنند. استان‌های شرکت کننده در این برنامه، با سازمان مهاجرت کانادا، توافق نامه‌ای امضا کرده‌اند که از طریق آن می‌توانند، افراد مورد نیاز خود را انتخاب کنند.

به عبارتی با برنامه PNP، هر استان و قلمرو کانادا با توجه به کمبود‌ها و نیازی که در بازار کار خود دارد آن را در سیستم اعلام کرده و در نتیحه، بهترین افراد را برای بازار کار خود انتخاب خواهد کرد.

پس اگر فرد متقاضی مهارت، تحصیلات و تجربه کاری لازم را برای توسعه و کمک به اقتصاد یک استان یا قلمرو خاصی از کانادا دارد؛ می‌تواند از طریق برنامه PNP، برای مهاجرت به کانادا اقدام کند. البته فرد متقاضی باید، در لیست ارائه شده برنامه مهاجرت استانی کانادا جایگاهی داشته باشد. همچنین در اغلب موارد،همانند ویزای جاب آفر کانادا فرد نیازمند به یک پیشنهاد شغلی خواهد بود.

شرایط و مراحل اولیه برنامه مهاجرت استانی کانادا (PNP)

هر یک از استان‌های کانادا، برای جذب نیروی متخصص برنامه جداگانه‌ای دارند. این استان‌ها در برنامه مهاجرت استانی کانادا، ابتدا لیست مشاغل مورد نیاز خود را اعلام می‌کنند. به زبان ساده‌تر اولین مرحله برای استفاده از این برنامه مهاجرتی، این است که شغل یا رشته فرد متقاضی در هر یک از این لیست‌ها اعلام شده باشد.

برای استفاده و واجد شرایط بودن برنامه PNP استان مورد نظر، ابتدا باید مهارت، تحصیلات و تجربه کاری لازم برای اقامت در کانادا و توانایی حمایت از خود و خانواده را داشته باشید. بعد از در نظر گرفتن شرایط گفته شده باید، درخواست کاندیداتوری را برای برنامه مهاجرت استانی ارسال کنید.

سپس استان یا قلمرو مورد نظرتان براساس ویژگی‌های شما، نیاز‌های مهاجرتی، راستی آزمایی و حداقل نمره‌ای که در برنامه اکسپرس اینتری به دست آورده‌اید ارزیابی را انجام داده و در مورد صلاحیت و ورود شما به کشور تصمیم می‌گیرد. پس از تایید درخواست توسط استان یا قلمرو مورد نظر، فرد متقاضی می‌تواند در بازه‌های زمانی تعیین شده درخواست اقامت دائم دهد.

اینکه شما کدام استان و قلمرو کانادا را برای مهاجرت از طریق برنامه PNP انتخاب کنید، در وهله اول به تحصیلات و تخصصتان بستگی دارد. اما نگران نباشید، اگر از ابتدای کار به یک موسسه مهاجرتی نام آشنا و متخصص مراجعه کنید می‌توانید در این پروسه پیروز شده و به اقامت دائم کانادا برسید.

یکی از موسسات مهاجرتی شناخته شده در این زمینه، که نماینده رسمی اداره مهاجرت کانادا در ایران به حساب می‌آید هلدینگ مهاجرتی ویستا است.ویستا با داشتن مجوز کاریابی بین الملل اخذ اقامت کانادا از طریق برنامه PNP را برای شما آسان تر می کند. برای ارتباط بیشتر با مشاوران این هلدینگ می‌توانید، از طریق شماره 75993-021 اقدام کنید و یا میتوانید جهت بررسی وضعیت شما با شرایط کانادا فرم ارزیابی رایگان ویستا را پر بفرمایید و از خدمات ویستا بهره مند شوید.

مهاجرت به کانادا از طریق مهارت

لیست استان‌های کانادا برای دریافت ویزای PNP

بریتیش کلمبیا

ایالت بریتیش کلمبیا مراسم هفتگی قرعه کشی برنامه نامزدی ایالتی (BC PNP: British Columbia Provincial Nominee Program ) خود را، در تاریخ 8 مارس برگزار کرد. در این مراسم از 204 داوطلب این برنامه، جهت درخواست نامزدی بریتیش کلمبیا دعوت شد.

این ایالت دو قرعه کشی در جریان های: مهاجرت مهارتی (SI: Skills Immigration ) و ورود سریع بریتیش کلمبیا (EEBC: Express Entry BC )، برگزار کرد. در این قرعه کشی ها، جهت داوطلبان گروه های نیروی کار ماهر، فارغ التحصیلان بین المللی، و همچنین زیر مجموعه های نیمه ماهر (Semi-Skilled) جریان های SI  و EEBC، دعوتنامه صادر شد.

از کل دعوتنامه های صادر شده، تعداد 191 مورد از طریق قرعه کشی متداول، و جهت دواطلبان دارای حداقل امتیاز 77 و 128 (براساس برنامه ایی که واجد شرایط آن بودند) صادر شد. در قرعه کشی دوم، تعداد 13 دعوتنامه جهت داوطلبان دارای سابقه کاری در مشاغل مدیرت خرده فروشی و عمده فروشی(کد NOC 0621) و مدیریت رستوران و خدمات غذایی(کد NOC 0631)، صادر شد. داوطلبانی که در این قرعه کشی موفق به دریافت دعوتنامه شدند، دارای امتیاز 128 به بالا بودند. در طی دوره همه گیری کووید-19، بریتیش کلمبیا 2 بار در ماه قرعه کشی جداگانه ایی جهت تأمین نیروی کار مورد نیاز خود در این زمینه های شغلی، برگزار کرده است، دلیل این امر، تقاضای بازار کار جهت مشاغل ذکر شده ، و همچنین تعداد زیاد داوطلبان واجد شرایط، ثبت شده در سیستم ثبت نام مهاجرت مهارتی (SIRS) ، در این ایالت می باشد.

رشد و توسعه اقتصادی در این استان باعث شده، بریتیش کلمبیا به افراد متخصص و ماهر، برای تامین نیروی کار نیاز پیدا کند. به همین دلیل است که برنامه استانی بریتیش کلمبیا کانادا، لیستی به طور مرتب بروز شده از مشاغل ماهر مورد نیاز را در برنامه استانی خود منتشر می‌کند.

بریتیش کلمبیا 3 برنامه مهاجرتی داشته و فرد متقاضی باید برای هریک از آن‌ها، امتیاز لازم در سیستم آنلاین امتیازبندی این استان را کسب کند؛ همچنین برای استفاده از این برنامه‌ها باید، یک پیشنهاد شغلی نیز از طرف کارفرما در استان بریتیش کلمبیا داشته باشد:

 • مهاجرت از طریق کارآفرینی
 • مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس اینتری
 • مهاجرت از طریق تخصص و مهارت (Skill Immigration)

رزرو وقت مشاوره برنامه مهاجرت استانی کانادا

جهت پیش مشاوره از طریق شماره تماس 75993-021 و رزرو وقت مشاوره با کارشناسان مهاجران در ارتباط باشید

درخواست مشاوره

مانیتوبا

ایالت مانیتوبا در تاریخ 10 مارس قرعه کشی برنامه نامزدی ایالتی مانیتوبا (MPNP: Manitoba Provincial Nominee Program ) را برگزار کرد. در این مراسم از 120 داوطلب این برنامه، جهت درخواست نامزدی مانیتوبا دعوت شد. شرایط و جزئیات این قرعه کشی به شرح زیر است:

 • برنامه نیروی کار ماهر در مانیتوبا (Skilled Workers in Manitoba): تعداد 50 دعوتنامه، جهت داوطلبان دارای حداقل امتیاز 781.
 • برنامه نیروی کار ماهر خارج از مانیتوبا (Skilled Workers Overseas): تعداد 34 دعوتنامه، جهت داوطلبان دارای حداقل امتیاز 718.
 • جریان آموزش بین المللی (International Education Stream) : تعداد 36 دعوتنامه، بدون در نظر گرفتن امتیاز.

از تعداد کل دعوتنامه های صادر شده، تعداد 33 دعوتنامه به داوطلبان ثبت شده در سیستم ورود سریع (Express Entry system) اختصاص داده شد.

برنامه استان مانیتوبا (MPNP)، برای اعطای اقامت دائم به افراد ماهر و متخصص در نظر گرفته شده است. در پروسه کلی مهاجرت به مانیتوبا، فرد باید درخواستی مبنی بر تمایل به کار و زندگی در این استان ارسال کند. بعد از بررسی درخواست فرد به برنامه MPNP معرفی شده و اگر شرایط لازم را داشته باشد، پذیرفته و در نهایت می‌تواند اقامت دائم را دریافت کند.

آلبرتا

فرد متقاضی برای مهاجرت به استان البرتا، یا باید شرایط و مهارت‌های شغلی مورد نیاز استان آلبرتا را داشته باشد؛ یا اینکه بخواهد یک بیزینس، در این استان خریداری یا راه اندازی کند.

استان آلبرتا لیست مشاغل خاصی ندارید؛ در نتیجه فر متقاضی ماهر و متخصص در زمینه‌های کاری مختلف می‌تواند از طریق برنامه آلبرتا، و برنامه اکسپرس اینتری اقدام کند.

نیوبرانزویک

برنامه کارگران ماهر نیوبرانزویک، برای اتباع خارجی طراحی شده است که دارای مهارت، تحصیلات و تجربه کاری لازم برای کمک به اقتصاد نیوبرانزویک هستند. فرد متقاضی باید حداقل شرایط لازم، برای استفاده از این برنامه را داشته و از کارفرمای نیوبرانزویک هم یک پیشنهاد کاری داشته باشد.

می‌توان گفت این برنامه برای کارفرمایان نیوبرانزویک، که نمی‌توانند نیروی کار مورد نظر خود را از شهروندان کانادایی پیدا کنند طراحی شده است. به عبارتی کارفرمای کانادایی، با این برنامه از مهارت اتباع خارجی یا فارغ التحصیلان بین المللی استفاده می‌کند.

راحت ترین ایالت کانادا برای مهاجرت

ساسکاچوان

ایالت ساسکاچوان در تاریخ 8 مارس قرعه کشی برنامه نامزدی مهاجرین ساسکاچوان (SINP: Saskatchewan Immigrant Nominee Program ) را برگزار کرد. در این مراسم از 85 داوطلب این برنامه، جهت درخواست نامزدی ساسکاچوان دعوت شد.

ساسکاچوان از ابتدای سال 2022 تاکنون، در مجموع تعداد 225 داوطلب را جهت درخواست نامزدی خود دعوت کرده است، بدین ترتیب، این ایالت داوطلبان کمتری را در مقایسه با دوره زمانی مشابه در سال گذشته (تعداد 1,975 نفر تا مورخ 11 مارس 2021)، جهت درخواست نامزدی خود دعوت کرده است . بنابر اعلام سخنگوی دولت ایالتی ساسکاچوان: ” این ایالت جهت مهاجرانی که دارای تجربه کاری و یا تحصیلات مرتبط با مشاغل مورد نیاز این ایالت هستند، اما هنوز پیشنهاد استخدام از کارفرمایان این ایالت دریافت نکرده اند، دعوتنامه ابراز علاقه مندی (EOI: Expression of Interest ) صادر می کند. اما، در ماه های اخیر تعداد درخواست های دریافتی ما از مهاجرین واجد شرایطی که دارای پیشنهاد شغلی از کارفرمایان ساسکاچوان هستند، افزایش چشم گیری داشته است، به همین دلیل، در قرعه کشی های اخیر برنامه SINP ، با هدف تأمین نیروی کار مورد نیاز این ایالت، افرادی که دارای پیشنهاد شغلی هستند در اولویت دریافت دعوتنامه EOI قرار گرفتند.”

در مراسم برگزار شده در هشتم مارس، دواطلبان برنامه های زیر مجموعه سیستم ورود سریع (Express Entry)، تعداد 39 دعوتنامه، و داوطلبان برنامه مشاغل مورد تقاضا (Occupations In Demand)، تعداد 43 دعوتنامه را به خود اختصاص دادند. این قرعه کشی در بین داوطلبان دارای  حداقل امتیاز 87 انجام شد. علاوه بر این، دواطلبان ملزم به داشتن تجربه کاری در یکی از 31 شغل مشخص شده بودند.

یکی از روش‌های اخذ اقامت دائم کانادا، برنامه مهاجرت کاری به استان ساسکاچوان کانادا است. برای مهاجرت کاری به ساسکاچوان، سه برنامه وجود دارد:

 • کارآفرینان و کشاورزان: این برنامه مختص افرادی است که قصد راه اندازی یا خرید یک بیزینس جدید، یا اداره کردن یک مزرعه در کانادا را دارند.
 • داشتن تجربه کاری در ساسکاچوان: این برنامه مختص تبعه خارجی است که سابقه کار و فعالیت در ساسکاچوان را دارند.
 • کارگر متخصص بین المللی: این برنامه به افرادی پیشنهاد می‎‌شود که به کار و زندگی در ساسکاچوان علاقه داشته و ساسکاچوان نیز، به مهارت و تخصص آن‌ها نیاز دارد.

نیوفاندلند و لابرادور

Nlpnp برنامه مهاجرتی استانی نیوفاندلند و لابرادور بوده که به مهاجران ماهر و متخصص و خانواده آن‌ها امکان کار و اقامت دائم در این استان را می‌دهد. برنامه Nlpnp در این استان به سه برنامه زیر تقسیم  می‌شود:

 • برنامه نیروی متخصص نیوفاندلند و لابرادور با اکسپرس اینتری (Express Entry Eligibility)
 • برنامه کارگر ماهر (Skilled Worker Eligibility)
 • صلاحیت فارغ التحصیلان بین المللی (International Graduate Eligibility)

متقاضیان این برنامه‌ها باید شرایطی خاص از قبیل داشتن یک پیشنهاد شغلی در این استان، توانایی تاسیس یک بیزینس و قصد اقامت را داشته باشند.

نوا اسکوشیا

NSNP، برنامه ی مهاجرت استانی نوا اسکوشیا بوده و مهاجرانی که مهارت و سوابق کاری این استان را دارند، از طریق برنامه NSNP به سرعت گواهی انتخاب استانی نوااسکوشیا را دریافت خواهند کرد. این استان‌ تقاضا‌های مهاجرتی را از طریق، 5 برنامه پذیرش می‌کند:

 • برنامه کارآفرینی فارغ التحصیلان بین المللی
 • برنامه کارآفرینی (Entrepreneur)
 • تقاضای نوا اسکوشیا: برنامه اکسپرس اینتری
 • سابقه کار در نوا اسکوشیا: برنامه اکسپرس اینتری
 • برنامه کارگر ماهر

جزیره پرنس ادوارد

مانند استان آلبرتا، جزیره پرنس ادوارد نیز لیست مشاغل خاصی ندارد. می‌توان گفت که این استان از افراد متخصص و نیروی کار ماهر در رشته‌های مختلف حمایت می‌کند.

برنامه مهاجرتی پرنس ادوارد (PEI PNP) برای افرادی در نظر گرفته شده که علاوه بر علاقه به کار و سکونت در این جزیره، مهارت و تخصص لازم را نیز برای کار دارند.

مهاجرت به کانادا از طریق تخصص

انتاریو

یکی از محبوب‌ترین مقاصد جهان، برای مهاجرت و شروع زندگی دوباره انتاریو است. برنامه مهاجرت استانی انتاریو OINP نامیده شده و افرادی که توانایی و مهارت لازم مورد نیاز این استان را دارند، می‌توانند از طریق این برنامه، گواهی انتخاب استانی انتاریو را دریافت کنند. برنامه استانی انتاریو OINP از سه گروه تشکیل شده است:

 • برنامه‌های گروه سرمایه‌های انسانی: برای افراد با تجربه‌ای که میزان تحصیلات، آشنایی با زبان، مهارت و مشخصات فردی آن‌ها در سیستم اکسپرس اینتری ثبت شده باشد.
 • برنامه‌های گروه کسب و کار: این برنامه برای افرادی است که می‌خواهند در کانادا کارآفرینی کرده و بیزینس جدیدی راه انداخته یا خریداری کنند.
 • برنامه‌های گروه پیشنهاد کار از کارفرما : این برنامه برای افرادی است که از یک کارفرمای کانادایی، یک پیشنهاد کار دریافت کرده‌اند.

رزرو وقت مشاوره دریافت ویزای PNP کشور کانادا

جهت پیش مشاوره از طریق شماره تماس 75993-021 و رزرو وقت مشاوره با کارشناسان مهاجران در ارتباط باشید

درخواست مشاوره

یوکان

برنامه مهاجرت استانی یوکان، از دیگر برنامه‌های کشور کانادا برای پذیرش مهاجرین متخصص و ماهری است که وجود آن‌ها باعث توسعه اقتصاد می‌شود.

دریافت ویزای کاری در قلمروی یوکان با استفاده از روش‌های زیر امکان پذیر است:

 • اکسپرس اینتری یوکان
 • برنامه کارگر ماهر
 • نیروی کار تاثیر گذار
 • انتخاب از طریق کسب و کار
مهاجرت pnp به کانادا

نورت‌وست تریتوریز

NTNP، برنامه ی استانی نورت‌وست تریتوریز بوده و افرادی که قصد راه اندازی کسب و کاری در قلمرو شمال غربی را دارند می‌توانند درخواست‌های خود را به اداره مهاجرت این قلمرو ارسال کنند. بعد از پذیرفته شدن درخواست فرد مهاجر برای قلمرو‌های شمال غربی کانادا، از ایشان برای مصاحبه حضوری دعوت خواهد شد.

بعد از پذیرش در مصاحبه حضوری، به فرد متفاضی به مدت دو سال اجازه داده خواهد شد در قلمرو کار کند. سپس اگر در طی این دو سال ثابت شود که کسب و کار مهاجر، به اقتصاد کانادا کمک کرده ایشان اقامت دائم خواهد گرفت.

 

مشاوره رایگان

جهت پیش مشاوره از طریق شماره تماس 75993-021 و رزرو وقت مشاوره با کارشناسان مهاجران در ارتباط باشید

درخواست مشاوره

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • بهنام الیاسی
  1400/07/09 پاسخ دهید

  اطلاعات جامع و عالی بود

  • مدیر سایت
   1400/07/10 پاسخ دهید

   با تشکر از همراهی شما

021-75993

برای پیش مشاوره رایگان و راهنمایی بیشتر، با کارشناسان مهاجران در ارتباط باشید

درخواست مشاوره درخواست شاوره

رزرو وقت مشاوره

ما به شما کمک میکنیم با توجه به شرایطتان بهترین گزینه را برای مهاجرت انتخاب کنید.با ما در ارتباط باشید.

سریع‌ترین راه ارتباطی با مهاجران
021-75993