موسسه مهاجران

فهرست مطالب

درباره کانادا

کانادا یکی از کشورهای قاره آمریکای شمالی و دومین کشور بزرگ دنیا از نظر مساحت است. این کشور از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از شمال به قطب شمال متصل است. کانادا تنها دو مرز خاکی دارد. آمریکا در جنوب و آلاسکا در شمال غرب.

به کانادا سرزمین بزرگ سفید شمالی (The Great White North) می‌گویند. بزرگ به‌دلیل مساحت بالای آن، سفید به‌دلیل نزدیکی به قطب شمال و پوشش برفی گسترده و شمالی به دلیل قرارگیری در شمال قاره آمریکا.

در این مطلب اطلاعاتی درباره کانادا ارائه می‌کنیم و با این کشور بیشتر آشنا می‌شویم. در ابتدا اطلاعات کلی این کشور را در زیر آورده‌ایم:

نام کشور
کانادا (Canada)
پرچم
کانادا
پایتخت
اتاوا (Ottawa)
بزرگ‌ترین شهرها
تورنتو (Toronto) و مونترال (Montreal)
مساحت
9,948,670 کیلومترمربع
زبان رسمی
انگلیسی و فرانسوی
جمعیت (آخرین آمار 2022)
حدود 38.2 میلیون نفر
تعداد قلمروها و مناطق
3 قلمرو، 5 منطقه
تعداد ایالت ها
10 ایالت
آب و هوا
سردسیری و قطبی
نوع حکومت
فدرال پارلمانی – پادشاهی مشروطه
پادشاه
ملکه الیزابت دوم (Elizabeth II)
فرماندار کل
مری سایمون (Mary Simon)
نخست وزیر
جاستین ترودو (Justin Trudeau)
دین
مسیحیت – بی دین – اسلام
واحد پول
دلار کانادا ($CAD)
پیش شماره
1+
دامنه اینترنتی TLD
ca.
شاخص امید به زندگی (OECD)
81.7 سال

در ادامه با این کشور بیشتر آشنا می‌شوید:

مناطق، قلمروها و ایالت های کانادا

به دلیل قرارگیری کانادا در نیمکره شمالی و در نزدیکی قطب شمال، حدود 80 درصد از مساحت آن خالی از سکنه است! یعنی بیشتر جمعیت این کشور در نزدیکی مرز با آمریکا زندگی می‌کنند و بخش وسیعی از ایالت‌های آن تراکم جمعیت بسیار پایین و حتی صفر دارند.

کانادا از 5 منطقه، 3 قلمرو و 10 ایالت یا استان تشکیل شده است. بزرگ‌ترین واحد بخش‌بندی کانادا، منطقه است. یعنی ایالت‌ها و قلمروها زیر مجموعه مناطق هستند.

مناطق کانادا (Regions)

در زیر قلمروها و ایالت‌های زیر مجموعه هر منطقه را می‌بینید:
منطقه (Region)
ایالت‌ها و قلمروهای زیرمجموعه
منطقه آتلانتیک (Atlantic)
نیوفاندلند و لابرادور
جزیره پرنس ادوارد
نوا اسکوشیا
نیوبرانزویک
کانادای مرکزی (Central Canada)
کبک
انتاریو
منطقه شمالی (North)
نوناووت
نورت‌وست تریتوریز
یوکان
منطقه فلات یا علفزار (Prairies)
مانیتوبا
ساسکاچوان
آلبرتا
منطقه ساحل غربی (West Coast)
بریتیش کلمبیا

ایالت ‌های کانادا (Provinces)

قلمروهای کانادا (Territories)

نقشه ایالت ها و قلمروهای کانادا

مهم‌ترین شهرهای کانادا

پایتخت کانادا شهر اتاوا (Ottawa) است، اما سه شهر تورنتو (Toronto)، مونترال (Montreal) و ونکوور (Vancouver) بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرهای آن هستند.

تاریخچه کانادا

سابقه زندگی در کانادا به حدود 26 هزار سال پیش و عصر یخ برمی‌گردد. قلمرو یوکان (Yukon) از قدیمی‌ترین ناحیه‌های کشور کانادا از نظر تاریخ زندگی انسان است. کانادا در طول تاریخ‌های مختلف اتفاقات و جنگ‌های متعددی را پشت سر گذاشته است. این کشور بیشتر از 400 سال مستعمره انگلستان و فرانسه بود تا این‌که در سال 1867 به استقلال رسید.

اواسط قرن بیستم، انقلابی در کبک کانادا اتفاق افتاد که به انقلاب آرام (Quiet Revolution) شناخته شد. در این انقلاب، کبک از ساختار کشاورزی و جامعه طبقاتی سنتی فاصله گرفت و در حوزه‌های مختلفی مانند آموزش، بهداشت و خدمات اجتماعی پیشرفت سریع و عجیبی را تجربه کرد. این دگرگونی‌ها در نهایت تاثیر مهمی در بقیه مناطق و استان‌های کانادا هم گذاشت و به پیشرفت کانادا کمک بزرگی کرد.

فرهنگ و مردم کانادا

کانادا از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیاست. به‌همین دلیل، تنوع نژادی و فرهنگی کم‌کم جزئی از ماهیت جامعه آن شده است. این کشور طبق شاخص‌های موسسه خانه آزادی (Freedom House)؛ جز 10 کشور اول دنیا در آزادی‌های اجتماعی و اعتقادی است و در فهرست بهترین کشورها برای زندگی قرار دارد و البته پاسپورت کانادا هم جزو معتبرترین پاسپورت‌هاست.

طبق آمار وزارت امور خارجه ایران: در سال 2022 حدود 500 هزار ایرانی در کانادا زندگی می‌کنند. در نتیجه زندگی در کانادا برای ایرانیان چندان هم سخت نخواهد بود!

آب و هوای کانادا

کانادا بزرگ‌ترین کشور دنیا از نظر وسعت پس از روسیه است. به‌همین دلیل آب‌وهوای متفاوتی هم در مناطق مختلف آن می‌توان تجربه کرد. اما به‌طور کلی کانادا کشوری سرد و آب و هوای بیشتر مناطق آن سرد و قطبی است. مناطق جنوبی آن که در نزدیکی مرز آمریکا هستند، آب و هوای معتدل دارند. به‌همین دلیل بیشترین جمعیت کانادا در این مناطق هستند.

زمستان‌ها در این کشور سرد و طولانی و تابستان‌ها معتدل و خنک است. بریتیش کلمبیا و نیوفاندلند از استان‌هایی با بیشترین روزهای بارانی هستند و شهرهای جنوبی مانند تورنتو و ونکوور معتدل‌ترین آب و هوا برای زندگی را دارند. در مطلب آب و هوای کانادا می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره آب و هوای این کشور به‌دست آورید.

اقتصاد کانادا

کانادا جز 10 قدرت اقتصادی دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی (GPD) است. واحد پول کانادا (دلار) هم جز برترین ارزهای رایج از نظر حجم مبادلات در دنیا قرار دارد. کشاورزی، صنعت، خودروسازی، معادن، نفت-گاز-پتروشیمی و صنایع غذایی از بزرگ‌ترین حوزه‌های اقتصادی این کشور است.

کانادا یکی از بزرگ‌ترین صادر کنندگان دنیا و از کشورهای مطرح در زمینه هوافضا است که درصد بالایی از مبادلات اقتصادی آن با آمریکا و کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد.

رشد اقتصادی خوب، بازار گسترده و وجود فرصت‌های مناسب، باعث شده کانادا به یکی از بهترین کشورها برای کار و سرمایه گذاری تبدیل شود.

کانادا برای زندگی

کانادا یک کشور توسعه یافته است. جز 10 قدرت اقتصادی دنیاست و با توجه به سطح رفاه بالا، یکی از بهترین کشورها برای زندگی و یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی است.

در شاخص‌های رضایت از زندگی (Life Satisfaction)، آموزش (Education)، امنیت (Safety) و سلامت (Health) در آمار سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، کانادا در رده بهترین کشورهای دنیا قرار دارد. در مطلب زندگی در کانادا می‌توانید کانادا را از نظر شاخص‌های زندگی، هزینه زندگی و … بررسی کنید.

کانادا برای مهاجرت

کانادا با کمبود نیروی کار مواجه است و نرخ رشد جمعیت آن هم پایین است. برای همین درب‌های کشور کانادا چندسالی است به‌صورت مداوم به روی مهاجران باز است. این کشور همچنان مهاجر می‌پذیرد.

مقالات مربوط به کشور کانادا

ویزای کانادا

ویزای کانادا مهری است که بر روی پاسپورت می‌خورد و به شما اجازه ورود به کشور کانادا را می‌دهد. این مهر مجوزی برای ورود قانونی

ادامه مطلب »

مهاجرت به کانادا

برطبق آمار منتشر شده توسط دولت کانادا از سال 2020 تا 2023 بیشتر از 1 میلیون مهاجر جدید وارد خاک کانادا می‌شوند. از طرفی هر

ادامه مطلب »

ویزای توریستی کانادا

اگر می‌خواهید به دیدار دوستان و اعضای خانواده خود، که اکنون به کانادا مهاجرت کرده‌اند بروید و در کنار آن، سری هم به جاذبه‌های گردشگری

ادامه مطلب »

ویزای جاب آفر کانادا

زندگی ایده‌آل و شرایط کاری مناسب در کانادا باعث شده، هر ساله ایرانیان زیادی این کشور را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب کنند. برای

ادامه مطلب »

ویزای ICT کانادا

در کشور کانادا برای کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و شاغلینی که خواستار یک زندگی جدید با استاندارد‌های بالا هستند روش‌ها و برنامه‌های مهاجرتی گوناگونی وجود دارد. ویزای

ادامه مطلب »

ویزای کار IMP کانادا

یکی از راه‌های مهاجرت از طریق ویزای کار، استفاده از روش IMP که مخفف International Mobility Program است می‌باشد. با استفاده از برنامه ویزای کار

ادامه مطلب »

مهاجرت کاری کانادا

ویزای کار کانادا از نوع ویزای اقامت موقت است که قابلیت تبدیل شدن به اقامت دائم را دارد. مهاجرت ازین طریق یکی از محبوب‌ترین روش‌های

ادامه مطلب »