موسسه مهاجران

مهاجرت به استان کبک

معرفی و آشنایی کلی با استان کبک

کبک به عنوان دومین استان پرجمعیت کانادا، فرصت‌های منحصر به فرد سبک زندگی باکیفیت را در اختیار شما قرار می‌دهد. این استان فرانسوی‌زبان در شرق مرکز کانادا قرار داشته و عمده جمعیت آن در مونترال زندگی می‌کنند. این استان سیستم مهاجرتی مستقلی داشته که هر سال بیشمار مهاجر از سراسر جهان می‌پذیرد. زندگی در کبک مزایای قابل‌توجهی دارد که این استان را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی تبدیل کرده‌است.

کبک به عنوان یکی از استان‌های کانادا از غرب با انتاریو، از شمال با خلیج هادسون و از جنوب با ایالت مین، ورمونت و نیویورک آمریکا همسایه است. این استان دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد در شمال و دمای معتدل در جنوب است.

اگر شما هم خواستار مهاجرت به کانادا از طرق برنامه ای استانی کبک هستید، در این نوشته همه اطلاعاتی که لازم است بدانید را خواهید یافت.

رویکرد کانادا در سال 2022 نسبت به جذب مهاجران

مهاجرت به کبک از جریان‌های مهاجرتی مختلف برای جذب مهاجران از کشورهای سراسر جهان تشکیل شده‌است. این برنامه یک فرصت عالی برای متقاضیان مهاجرت و زندگی در کانادا است. چراکه دولت فدرال کانادا استقلال قابل‌توجهی به دولت استانی کبک داده است. این استقلال چه در سیاست‌گذاری‌های اجتماعی و چه در بخش‌های مختلفی مانند مهاجرت و شهروندی پتانسیل‌هایی را ایجاد کرده‌است.

براساس اظهارات دولت استانی کبک سازمان مهاجرت این استان قصد دارد تنها در سال ۲۰۲۲ تعداد ۷۰ هزار مهاجر جدید را بپذیرد. این تعداد شامل ۵۲ هزار مهاجر مشمول جریان‌های جدید مهاجرت به کبک است و به منظور جبران کمبود نیروی کار در اثر همه‌گیری کرونا طراحی شده‌است.

شما هم می‌توانید از این فرصت استفاده کرده و پتانسیل‌های موجود در سیاست‌گذاری‌های پذیرش مهاجر در کبک را به نفع خود تمام کنید. فقط کافی است روشش را یاد بگیرید. و خبر خوب اینکه این نوشته به منظور معرفی همین روش‌ها ارائه می‌شود.

[cta title=”رزرو وقت مشاوره برنامه مهاجرتی کبک کانادا” ]

زندگی در شهر کبک کانادا

اقتصاد پر رونق: کبک با بیش از 500 هزار دریاچه، رودخانه و نهر یکی از بزرگترین منابع آب شیرین در جهان را دارد. درواقع ۳ درصد از منابع آب شیرین جهان متعلق به این استان است. تا قرن بیستم، اقتصاد کبک عمدتاً بر پایه منابع طبیعی، به ویژه ماهیگیری، شکار، کشاورزی و خرید و فروش چوب بود. اما با ظهور فناوری‌های جدید، کبک رشد فوق‌العاده ای را در صنعت هوافضا و فناوری اطلاعات تجربه کرد. در حال حاضر صادرات اصلی این استان شامل خمیر کاغذ و محصولات کشاورزی و جنگل است.

مزیت‌های زندگی در کبک کانادا

برای افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را داشته و هیچ حساسیتی بر روی زندگی در یک منطقه خاص از آن ندارند، اقامت استانی کانادا یکی از روش های دریافت اقامت میباشد.اما یکسری دلایل استان کبک را به مقصد بسیاری از ایرانیان در مهاجرت به کانادا تبدیل کرده که به آن اشاره می‌کنیم:

 • اقامت در استانی مهاجر پذیر: کبک یک مقصد محبوب برای مهاجران به کانادا محسوب می‌شود. بیش از یک میلیون مهاجر در این استان وجود دارد. به علاوه با وجود مانیتوبا به عنوان دومین شهر بزرگ کانادا، تنوع فرهنگی و نژادی قابل‌توجهی در آن دیده می‌شود. این تنوع فرهنگی کارها را برای مهاجران آسان‌تر می‌کند. درواقع مردم کبک به زندگی در کنار مهاجران عادت کرده و از این قشر جامعه استقبال می‌کنند.

 

 • زندگی در قطب اقتصادی کانادا: در سال‌های اخیر، اقتصاد کبک در حال رونق بوده و یک بازار کار قدرتمند با فرصت‌های شغلی فراوان در آن ایجاد شده‌است. به همین دلیل پتانسیل‌های زیادی در این استان وجود دارد که می‌تواند به نفع شما تمام شود.

 

 • زندگی با هزینه‌های قابل پرداخت: بازار مسکن و اجاره در شهرهای کبک نیز مقرون به صرفه‌تر از شهرهای تورنتو و ونکوور است.این میتواند کبک را به یک گزینه ایده‌ال برای قشرهای مختلف مهاجر تبدیل کرده‌باشد به طور کلی مهاجران از پس هزینه‌های زندگی در کبک برمی‌آیند.

 

 • اقامت به همراه لذت بردن از طبیعت منحصر به فرد کبک: اگرچه این استان بیشتر با زمستان‌های سرد شناخته می‌شود، اما تابستان‌های گرم و سرسبزی را نیز تجربه می‌کند. کبک پر از دریاچه‌ها، کمپ‌ها، پارک‌ها و مسیرهای پیاده‌روی و هایکینگ است که شما را به داشتن سبک زندگی سالم و لذت بردن از طبیعت بکر تشویق می‌کند.

 

 • رویدادهای جذاب و تفریحات تمام نشدنی: مونترال که به‌خاطر فرهنگ غنی خود شناخته می‌شود، هر سال میزبان مجموعه‌ای از رویدادهای بین‌المللی مشهور است. فستیوال بین‌المللی موسیقی جاز، جشنواره کمدی «فقط برای خنده» و جشنواره موسیقی اوشیاگا از جمله رویدادهای فرهنگی است که در این استان برگزار می‌شود.

زبان رسمی استان کبک فرانسوی و از جمعیت بیش از 8.4 میلیون نفری آن، چیزی در حدود 1 میلیون نفر مهاجر هستند. البته تراکم جمعیت در این استان بسیار کم بوده و در هر یک کیلومتر حدود 4.9 نفر است. در حدود 80% از جمعیت استان کبک کانادا، در مناطق ساحلی رودخانه سن لوران سکونت دارند.

هزینه های زندگی در شهرهای مختلف استان کبک

هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف استان کبک نسبت به دیگر مناطق کانادا کمتر است. به‌خصوص اجاره و خرید مسکن در این استان مقرون‌به‌صرفه است.

در جدول زیر میانگین هزینه‌های ماهانه زندگی در شهرهای مختلف استان کبک برای زندگی مجردی و یک خانواده چهار نفره و براساس آمار سال ۲۰۲۱ ارائه می‌شود:

 

متوسط هزینه‌های ماهانه زندگی در شهرهای مختلف استان کبک ۲۰۲۱ به دلار
نام شهرمجموع هزینه‌هاهزینه مسکنهزینه غذاهزینه حمل‌ونقلمتوسط حقوق ماهانه بعد از پرداخت مالیاتکیفیت زندگیجمعیت
مونترالیک نفر مجرد۱۵۹۶۷۵۶۵۰۰۱۹۵۲۸۹۳۹۴۱.۸۳ میلیون نفر
یک خانواده ۴ نفره۳۷۴۸۱۲۳۰۱۳۰۰۵۲۳
شهر کبکیک نفر مجرد۱۲۴۴۵۵۱۴۴۹۱۱۰۲۵۷۱۸۳۵۵۰ هزار نفر
یک خانواده ۴ نفره۲۹۸۴۸۸۵۱۱۵۶۲۹۰
ریموسکییک نفر مجرد۱۰۴۷۴۴۰۴۴۳۵۹.۸۱۴۴۶۵۶۴۹.۷ هزار نفر
یک خانواده ۴ نفره۲۸۰۸۹۴۶۱۱۵۶۱۵۴
لاوالیک نفر مجرد۱۳۳۴۶۷۴۴۳۸۱۰۳۲۰۰۹۹۰۴۴۲ هزار نفر
یک خانواده ۴ نفره۳۰۷۹۱۱۱۵۱۱۵۱۲۶۸
شربروکیک نفر مجرد۱۰۱۷۴۳۹۴۰۹۶۰.۷۲۸۱۰۸۲۱۷۱ هزار نفر
یک خانواده ۴ نفره۲۵۶۹۸۴۰۱۰۶۶۱۶۰

[cta title=”رزرو وقت مشاوره برنامه استانی کبک کانادا” ]

برای درخواست مهاجرت به کبک چه باید کرد؟

کبک چندین برنامه مهاجرتی مختلف برای کارگران، دانشجویان و تاجران دارد. این استان مسیر مجزایی از کانادا را برای جذب مهاجر در پیش گرفته‌است. بنابراین اگر متقاضی مهاجرت به این استان هستید، باید از طریق برنامه‌های هیمن استان اقدام کنید.

متقاضیان دریافت اقامت کبک باید یک فرآیند دو مرحله‌ای را طی کنند.:

 1. اول اینکه، شما باید واجد مهاجرت به این استان بوده و گواهی آن را دریافت کنید. این گواهی Quebec Selection Certificate نشان می‌دهد که توسط دولت این استان برای اقامت در کبک تأیید شده‌اید.
 2. دوم اینکه، دریافت گواهی CSQ شما را ملزم به ارائه درخواست اقامت دائم کانادا به دولت فدرال این کشور می‌کند. دولت فدرال به جای سرمایه انسانی، مهارت‌ها و سوابق شغلی که متقاضی قبلاً در آن توسط دولت کبک تایید شده‌است، در درجه اول به مسائل مربوط به سلامت پزشکی و سابقه کیفری توجه می‌کند.

 

مهاجرت به کبک 2021

راه‌های مهاجرت به کبک کانادا چیست؟

یکی از اهداف استان کبک در سال 2021، جذب حدود 27 هزار الی 29 هزار مهاجر جدید بود. از این تعداد حدود 24 هزار مهاجر، شامل برنامه نیروی متخصص یا همان اسکیل ورکر می‌شوند. تعداد باقی مانده نیز، از طریق سایر روش‌های مهاجرتی پذیرش خواهند شد. به صورت کلی چند راه برا مهاجرت به کبک وجود دارد، که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

 • برنامه مهاجرت نیروی متخصص کبک

این برنامه برای جذب مهاجرانی طراحی شده‌است که باتوجه به مهارت‌هایشان می‌توانند در بازار کار استان کبک مفید واقع شوند. نامزدها از هر جای جهان می‌توانند درخواست بدهند و لازم نیست قبلاً زندگی در کبک را تجربه کرده باشند.

برنامه مهاجرتی نیروی متخصص کبک از یک سیستم رتبه‌بندی مبتنی بر امتیاز، مشابه با سیستم اکسپرس اینتری، برای پذیرفتن متقاضیان استفاده می‌کند. در این سیسستم طیف وسیعی از معیارها مانند؛ سن، مهارت در زبان فرانسه یا انگلیسی، تجربه تحصیل، کار و یا زندگی در کبک، دریافت جاب آفر و … در نظر گرفته می‌شود.

توجه داشته باشید که ارزیابی متقاضیان در کبک براساس سیستم انتخابی این استان به نام Arrima انجام می‌گیرد.

میانگین حداقل درآمد مشاغل مختلف در استان کبک

میانگین درآمد در کبک از اکثر استان‌های کانادا کمتر است و 70480 دلار در سال تخمین زده می‌شود. با این وجود کیفیت زندگی در این استان از خیلی از دیگر مناطق کانادا بالاتر است. زندگی در کبک به این صورت است که شما مالیات نسبتاً بالایی می‌پردازید اما در عین حال از خدمات عمومی، امکانات حمل‌و‌نقل عمومی پیشرفته، امکانات آموزشی و در کل رفاهیات قابل‌توجهی برخوردار خواهید بود.

در جدول زیر میانگین درآمد ساعتی مشاغل مختلف در استان کبک برطبق آمار سال ۲۰۲۱ ارائه می‌شود:

میانگین درآمد ساعتی مشاغل مختلف در استان کبک ۲۰۲۱
عنوان شغلیمیانگین حقوق ماهانهعنوان شغلیمیانگین حقوق ماهانهعنوان شغلیمیانگین حقوق ماهانه
بانکدار۲۷ تا ۶۸ دلارمنشی و رسپشنیست۱۳ تا ۲۵ دلاردندان‌پزشک۲۹۳۳۴ تا ۲۴۳۲۵۳ دلار
بازاریاب۲۲ تا ۶۸ دلارمهندس مکانیک۲۸ تا ۶۱ دلارپزشک عمومی۲۸۲۹۱ تا ۸۲۸۵۲ دلار
معمار۲۸ تا ۷۹ دلارمهندس برق۲۳ تا ۶۷ دلارروانشناس۲۳ تا ۴۷ دلار
مدرس دانشگاه۴۳ تا ۶۸ دلارطراح وب۱۸ تا ۴۲ دلارکارگر ساده۲۱ تا ۴۵ دلار
معلم مدرسه۳۳ تا ۶۰ دلارطراح صنعتی۱۸ تا ۴۳ دلارآشپز۱۳ تا ۲۰ دلار

 

[cta title=”رزرو وقت مشاوره برنامه استانی کبک کانادا” ]

 • مهاجرت به کانادا از طریق تجربه در کبک

برنامه مهاجرتی تجربه کبک یک برنامه مهاجرتی برای متقاضیانی است که در کبک چه به عنوان کارگر، دانشجوی بین‌المللی (یا هر دو) و یا با هر عنوان دیگری زندگی کرده‌اند. در این برنامه یک شرط مهم وجود دارد  و آن مهارت زبان فرانسه است. یعنی داوطلبان برای پذیرش در این برنامه باید در سطح متوسطی به زبان ​​فرانسوی صحبت کرده و بفهمند.

 • برنامه سرمایه‌گذاری در کبک

این برنامه یکی از تنها برنامه‌های مهاجرتی کبک بر اساس فرصت‌های سرمایه‌گذاری است. در این برنامه به افرادی که نسبت به سرمایه‌گذاری در بازار تجاری کبک علاقه نشان می‌دهد، مجوز اقامت دائم در این استان داده می‌شود.

در این روش از شما می‌خواهد که حداقل دارایی خالص شخصی 2 میلیون دلار کانادا و حداقل سرمایه‌گذاری 1.2 میلیون دلار کانادا را ثابت کنید.

مشکلات زندگی در کبک

 • مهاجرت به کبک از طریق کارآفرینی

برنامه کارآفرینی کبک برای تجار با تجربه‌ای است که به راه‌اندازی یک کسب و کار جدید در کبک یا خرید یک شعبه از کسب‌و‌کار موجود علاقه نشان می‌دهند. از جمله شرایط پذیرش در این جریان سابقه مالکیت و یا مدیریت یک کسب‌و‌کار و دارا بودن سرمایه کافی و یا سرمایه‌گذار معتبر برای انجام امور مربوط به کارآفرینی است.جهت اطلاعات بیشتر میتوانید ویزای کارآفرینی کانادا را مطالعه کنید.

 • اقامت کانادا از طریق خوداشتغالی کبک

این برنامه به منظور خوداشتغالی افرادی است که در کبک زندگی و کار می‌کنند. پذیرفته شدن در این جریان الزامات خاص خودش را دارد. بنابراین همه نیروی کار خوداشتغال، واجد شرایط این برنامه مهاجرتی نیستند. حداقل دو سال تجربه خوداشتغالی، به اضافه حداقل دارایی خالص معادل 100 هزار دلار کانادا از جمله این شرایط است.

 • برنامه آزمایشی مهاجرتی کبک برای نیروی کار حوزه فرآوری مواد غذایی

این روش از مارس سال 2021 راه‌اندازی شده‌است. در این برنامه آزمایشی مهاجرت، مسیری برای نیروی کار بخش فرآوری مواد غذایی طراحی شده‌است که در حال حاضر در کبک مشغول به کار هستند. شما برای واجد شرایط بودن در این برنامه باید توانایی متوسط صحبت و درک زبان فرانسوی خود را به اثبات برسانید.

 • برنامه آزمایشی مهاجرت کبک برای نیروی کار رشته‌های هوش مصنوعی، فناوری اطلاعات و جلوه‌های بصری

این برنامه یک جریان نوظهور در سیستم مهاجرتی کبک محسوب می‌شود. از شروع این برنامه از آوریل سال 2021 کلید خورده‌است. این برنامه آزمایشی مهاجرتی راهی برای دریافت اقامت دائم برای نیروی کار حوزه جلوه‌های بصری، فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی است که در کبک مشغول کارند و یا یک جاب آفر معتبر از کارفرمای کبکی دارند. این برنامه دارای دو جریان متفاوت برای فرانسوی زبانان و غیر فرانسوی زبانان است.مهاجران در این رشته ها می تواند به همراه شغل واقعی اقامت شما و خانواده تان در کمتر از 8 ماه دریافت کند.این روش یکی از روش ویزای جاب آفر کاناداست که در اقامت استانی کانادا گنجانده شده است.

 • برنامه آزمایشی مهاجرتی کبک برای نیروی کار بیمارستانی

این برنامه از مارس سال 2021 راه‌اندازی شده‌است. در این برنامه مهاجرتی مسیری برای صدور مجوز اقامت دائم برای خدمات بیمارستان، دستیاران پرستار و دستیاران خدمات بیمار که در حال حاضر در کبک مشغول به کار هستند، در نظر گرفته شده‌است. شما برای واجد شرایط بودن در این برنامه نیز، باید توانایی صحبت و درک زبان فرانسه را در حد متوسط به اثبات برسانید.

[cta title=”رزرو وقت مشاوره برنامه استانی کبک کانادا” ]

 •  تحصیل در استان کبک

یک روش نه چندان قطعی برای مهاجرت به کبک، اقدام از طریق تحصیل است. برای اقامت کبک از طریق تحصیل، فرد متقاضی باید از یک دانشگاه در کبک پذیرش تحصیلی گرفته و بعد از گذراندن پروسه اخذ ویزا وارد کانادا و کبک شود. مهاجرت به کبک از طریق ویزای تحصیلی، نیازمند به دانش و تخصص خاصی است. در چنین شرایطی فرد متقاضی باید از ابتدا تا انتهای کار، از یک هلدینگ مهاجرتی کمک بگیرد تا بتواند ویزای تحصیلی را به عنوان گزینه‌ای برای مهاجرت به کبک تبدیل کند.

 • مهاجرت به کبک از طریق اسپانسر شیپ خانوادگی

اسپانسرشیپ به معنای حمایت خانوادگی بوده و به فرد متقاضی بالای 18 سال دارای اقامت دائم کانادا اجازه می‌دهد برای خانواده خود نیز اقامت دائم بگیرد. در مهاجرت به کبک از طریق اسپانسر شیپ خانوادگی، فرد متقاضی علاوه بر شرایط گفته شده باید، در کبک سکونت داشته باشد.

والدین، پدر و مادر بزرگ، همسر یا شریک زندگی، خواهر و برادر، خواهر زاده و برادر زاده و فرزند از افرادی هستند که می‌توانند از طریق یک اسپانسر در کبک برای مهاجرت اقدام کنند.

پیشنهاد می شود ویزای اسپانسرشیپ کانادا را جهت اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

مهاجرت به کبک 2020

 

مهاجرت به کبک 2021 با موسسه مهاجران

استان کبک برای جذب مهاجرین، از روش‌های گوناگونی استفاده می‌کند. روش‌هایی که از سایر برنامه‌های مهاجرتی استان‌های کانادا، ساده‌تر هستند. پس طبیعی است که کبک تقاضا‌های مهاجرتی بسیار زیادی دریافت کند.

موسسه مهاجران نماینده رسمی اداره مهاجرت کانادا، در ایران بوده و شما را برای رسیدن به کبک یاری خواهد کرد. جهت دریافت مشاوره و راهنمایی از مشاورین زبده مهاجران با شماره 75993-021 تماس بگیرید.

اگر هنور سوالی در رابطه با اخذ اقامت کبک  کانادا دارید، آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. مشاورین مهاجران، در سریع‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهند داد.

لطفا به مقاله ما امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مشاوره رایگان

اگر به فکر مهاجرت هستید قبل از هر اقدامی باید مشاوره تخصصی متناسب با شرایط خود، دریافت کنید.