موسسه مهاجران

در دوران همه‌گیری کرونا، صدور ویزای تحصیلی کانادا افزایش یافت

چگونه عملکرد موفق موجب افزایش صدور ویزای تحصیلی کانادا در دوران همه‌گیری کرونا شد؟

مؤسسه خدمات آموزشی جهانی (World Education Services) و یا به اختصار”WES”، نهادی غیر انتفاعی است که در زمینه ارزیابی، اعتبارسنجی و معادل‌سازی مدارک تحصیلی دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل و یا اشتغال در کشور کانادا و ایالات متحده دارند، فعالیت می‌کند. این مؤسسه در جدیدترین گزارش خود به اطمینان و اعتماد فراوان اتباع خارجی به توانایی کانادا در مدیریت همه‌گیری کووید-19 و ارائه خدمات درمانی و مراقبتی مناسب به بیماران در این شرایط اضطراری جهانی، اشاره کرده است. این مؤسسه خاطرنشان می‌کند، دید مثبتی که از توانایی دولت و سیستم مراقبت‌های بهداشتی کانادا جهت مدیریت همه‌گیری بوجود آمده، تاثیر مثبتی بر افزایش علاقه به مهاجرت به این کشور داشته است.

مؤسسه “WES” در گزارش خود با عنوان “یک سال بعد: تمایل و تلاش مستمر کانادا برای پذیرش مهاجران در دوران همه‌گیری کووید-19، تجزیه و تحلیل عملکرد دوره آگوست 2020 تا اوت 2021″، اعلام می‌کند که واکنش و نحوه عملکرد کانادا در برابر این همه‌گیری، موجب افزایش ویزای تحصیلی کانادا در دوران کرونا شده است.

مهاجرت تحصیلی کانادا در دوران کرونا - هلدینگ مهاجرتی ویستا

چه عواملی موجب افزایش مهاجرت تحصیلی کانادا در دوران کرونا شد؟

در ادامه این گزارش آمده است “در حدود %58 از شرکت‌کنندگان در این تحقیق اظهار کردند که به دلیل توانایی دولت و سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا ، در مدیریت بیماری همه‌گیر و مراقبت از بیماران کووید-19، علاقه بیشتری به مهاجرت به کانادا دارند.”

در اوایل سال 2021، اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) از طریق برنامه ورود سریع خود، بیشترین تعداد دعوتنامه جهت درخواست اقامت (ITA) را (از زمان اجرای این برنامه در سال 2015) صادر کرد. تعداد 44,124 دعوتنامه (ITA) صادر شده طی دوره سه ماهه ابتدای سال 2021 ، بیش از دو برابر دعوتنامه‌های صادره شده در بازه زمانی مشابه در سال 2020 بود.

یکی از اثرات بهبود وضعیت اقتصادی کانادا در طول همه‌گیری، این بود که مهاجرین بالقوه مطمئن شدند که در صورت مهاجرت به این کشور می‌توانند شغل مناسب پیدا کنند. بر اساس گزارش مؤسسه “WES”، نسبت شرکت کنندگان در این تحقیق که انتظار داشتند این همه‌گیری تأثیر منفی بر دسترسی به شغل در کانادا داشته باشد،  از%45 در سال 2020 به %33 در سال 2021 کاهش یافته است، علاوه براین نسبت شرکت‌کنندگانی که انتظار تأثیر مثبت داشتند از %27 در سال 2020 به %35 در سال 2021 افزایش یافت است.این آمار در سایت رسمی کانادا Canada.ca به تازگی آورده شده است.

بیشتر بخوانید : مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا بعد از دریافت پذیرش

کانادا توانست با کاهش نرخ بیکاری و اعلام کمبود نیروی کار، امید مهاجران بالقوه را تقویت کند. بر اساس این گزارش، با وجود اینکه در آغاز همه‌گیری  لطمه های شدیدی به اقتصاد و بازار کار در این کشور وارد آمد، اما به دلیل اتخاذ تمهیدات مناسب، نرخ بیکاری به تدریج کاهش یافت و از بالاترین میزان %13.7 در ماه می 2020 به %6.7 در ماه اکتبر 2021 رسید.

به دلیل مشکلات اقتصادی کانادا در سال اول همه‌گیری، بسیاری از اتباع خارجی، کشورهای دیگر را به عنوان مقاصد مهاجرتی خود در نظر گرفتند. بدین ترتیب تعداد افرادی که قصد مهاجرت به کشورهایی غیر از کانادا را داشتند در طول سال 2020 دو برابر شد. بر اساس تحقیقات سال 2020، در صورت ادامه این مشکلات طی سال 2021، احتمال افزایش تعداد این افراد از %13 در سال 2020 به %22 طی سال 2021 وجود داشت.

ویزای تحصیلی کانادا در دوران کرونا - هلدینگ مهاجرتی ویستا

نتایج سایر گزارشات و نظرسنجی ها در رابطه با عملکرد مناسب کانادا در مواجهه با همه‌گیری کرونا

با اجرای روش های مناسب و مؤثر توسط دولت کانادا در زمینه مواجهه با همه‌گیری، شرایط تغییر کرد و افزایش مهاجرت تحصیلی کانادا در دوران کرونا رقم خورد. علاوه بر گزارش ذکر شده، سایر تحقیقات انجام شده طی سال گذشته، بیانگر اعتماد به توانایی کانادا برای مدیریت موثر همه‌گیری بودند. تحقیقات نشان دادند که با اجرای موفق برنامه واکسیناسیون کووید-19 درکانادا، دانشجویان بین المللی که تا پیش از این قصد داشتند تحصیل خود را در این کشور حداقل به مدت یک سال به تعویق بیندازند، پس از مشاهده اثرات مثبت برنامه گسترده واکسیناسیون، تغییر عقیده داده و تلاش کردند طبق برنامه تعیین شده، در اسرع وقت به کانادا مهاجرت کرده و شروع به تحصیل کنند.در مقاله انواع بورسیه تحصیلی در کانادا ۲۰۲۲ راهنمای مناسبی برای شما در انتخاب روش مهاجرت تحصیلی است

کیم نگوین (Kym Nguyen) معاون توسعه مشتری در”QS Enrollment Solution” در گزارش خود در سال گذشته اظهار کرد: ” اجرای موفقیت آمیز  برنامه واکسیناسیون کانادا، این کشور را در موقعیت مناسبی قرار می‌دهد تا در کاهش محدودیت‌های موجود در سفرهای بین‌المللی، پیشرو باشد. اگرچه به منظور جلوگیری از بروز مشکلات در آینده، دانشگاه ها همچنان باید با دقت، استراتژی و برنامه پذیرش دانشجویان بین المللی خود را تعیین و بر اجرای آن نظارت کنند.”

بیشتر بخوانید : 5 دانشگاه برتر کانادا + آمار پذیرفته شدگان 2021

در گزارش سال گذشته رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی “QS” (QS World University Rankings) که بصورت نظرسنجی از دانشجویان بین‌المللی کانادا، تحت عنوان حمایت از بازیابی، بهبود و رشد آموزش عالی جهانی انجام شد، اعلام شد که دانشجویان بین‌المللی که قصد داشتند تحصیل خود را در کانادا به تعویق بیندازند، نظر خود را به دلیل واکنش مناسب و مؤثر این کشور در برابر همه‌گیری، تغییر داده‌اند.

بدین ترتیب بسیاری از دانشجویانی که تلاش های مستمر کانادا برای مهار همه‌گیری کووید-19 از طریق برنامه ملی واکسیناسیون را دنبال کردند، سال گذشته اطمینان یافتند که این کشور بار دیگر برای حضور در دانشگاه، به اندازه کافی امن است.

ویزای تحصیلی کانادا - هلدینگ مهاجرتی ویستا

جذابیت‌های برنامه مهاجرت تحصیلی برای دانش‌جویان علاقه‌مند به تحصیل در کانادا

یکی از مهمترین جذابیت‌های تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی، امکان اشتغال حین تحصیل و همچنین پس از فراغت از تحصیل است، این فرصت از طریق مجوزهای تحصیلی و مجوزهای کاری پس از فارغ‌ التحصیلی، جهت این گروه فراهم شده است. تجربه کاری کسب شده بدین طریق می‌تواند در آینده جهت افزایش امتیاز سیستم رتبه بندی جامع این افراد، و افزایش شانس آنها برای مهاجرت به کانادا و اقامت دائم آنها محاسبه شود.

در ادامه این گزارش به اهمیت امکان کسب مهارت و تجربه کاری در حین تحصیل، و تأثیر فراوان این مورد در آینده شغلی دانشجویان بین‌المللی، تاکید شده است. بر اساس نظرسنجی انجام شده، بسیاری از این دانشجویان پس از فراغت از تحصیل تمایل به اشتغال در شرکت‌های چند ملیتی، و یا بخش دولتی دارند. نتایج نظرسنجی انجام شده نشان می‌دهد، %68 از دانشجویان بالقوه علاقه‌مند به تحصیل در کانادا، قصد دارند پس از فارغ التحصیلی، جهت اشتغال به طور موقت در این کشور اقامت کنند، و  %29 این افراد قصد اقامت دائمی در کانادا دارند.

مشاوره با وکیل مهاجرتی با تجربه و متخصص در واقع چراغ راهنما برای انتخاب چندراهی مهاجرت است.موسسه مهاجران با بیش از ۲۳ سال سابقه درخشان بخصوص در زمینه اخذ ویزای تحصیلی کانادا با کارشناسان متخصص همواره آماده ارائه مشاوره به متقضیان است که می‌توانید از طریق شماره 02175993 با ما در ارتباط باشید.

لطفا به مقاله ما امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مشاوره رایگان

اگر به فکر مهاجرت هستید قبل از هر اقدامی باید مشاوره تخصصی متناسب با شرایط خود، دریافت کنید.