موسسه مهاجران

آخرین تغییرات مهاجرت به کانادا در سال 2022

آخرین تغییرات مهاجرت به کشور کانادا در سال 2022 بدلیل اینکه دنیا همچنان متاثر از همه‌گیری ویروس کرونا خواهد بود، برای مهاجرین بسیار حائز اهمیت است. این همه‌گیری کشور کانادا را مجبور کرده است که دائماً برنامه‌های محدودیت مسافرتی خود را تغییر دهد. علاوه بر این، شرایط به وجود آمده موجب کندی در روند رسیدگی به درخواست‌های مهاجرین شده و کانادا را وادار به اولویت‌بندی متقاضیان کرده است. علیرغم این مشکلات، دولت کانادا همچنان متعهد به اهداف سه‌گانه سیاست مهاجرتی خود است‌: تقویت اقتصاد کشور، به هم رساندن مجدد افراد خانواده ها و ارائه کمک‌های بشر دوستانه به افراد مورد نیاز. طی این دوره، اهداف سطوح مهاجرت افزایش یافته و بررسی درخواست‌های اقامت مهاجرین ادامه دارد. با ورود به سومین سال همه‌گیری، بی‌‌شک کووید-19 عامل اصلی مؤثر در برنامه مهاجرتی کانادا در سال 2022 خواهد بود. با توجه به موارد ذکر شده، در ادامه به بررسی اجمالی تحولات کلیدی برنامه مهاجرت کانادا طی سال 2022 می پردازیم.

طرح سطوح مهاجرت در سال‌های 2022 الی 2024

برنامه مهاجرتی کانادا، بصورت طرح های سطوح مهاجرت توسط دولت این کشور اعلام می گردند. کانادا در راستای برنامه مهاجرتی خود در سال 2022 ، به احتمال زیاد طی سال جاری، دو طرح را اعلام خواهد کرد. این برنامه ها، اهداف جدید در خصوص اقامت دائم مهاجرین ورودی جدید و برنامه های پذیرش این افراد را مشخص خواهد کرد. بر اساس طرح فعلی، کانادا قصد دارد طی سال 2022 تعداد 411,000 مهاجر جدید و طی سال 2023 تعداد 421,000 نفر را پذیرش کند.با این‌حال، احتمال تجدید نظر در این ارقام، در برنامه جدید وجود دارد. اولین طرح در تاریخ دهم فوریه توسط وزیر مهاجرت کانادا، شان فریزر، برای سال‌های 2022 الی 2024 اعلام خواهد شد. در برنامه مهاجرتی سالیانه کانادا طرح‌های سطوح مهاجرت، معمولاً در پاییز هر سال اعلام می‌شوند، اما به دلیل برگزاری انتخابات در ماه سپتامبر 2021، اعلام این برنامه به تعویق افتاد. دومین طرح، در تاریخ اول نوامبر امسال اعلام خواهد شد.

احتمال بالاتر رفتن سطح مهاجرت در این دو برنامه با توجه به عوامل مختلفی نظیر افزایش کمبود نیروی کار در کانادا، کندی در روند رسیدگی به درخواست‌های مهاجرین و تعهد دولت کانادا به اسکان مجدد 40،000 پناهنده افغان وجود دارد. وزیر مهاجرت کانادا گفته است که با فرض پذیرش این ایده توسط کارفرمایان و جوامع مختلف کشور، دولت کانادا از بالاتر رفتن سطح مهاجرت، در برنامه مهاجرتی کانادا در سال 2022 استقبال می‌کند.

بیشتر بخوانید:مقایسه اقامت استانی کانادا با اکسپرس اینتری

اعلام برنامه سطوح مهاجرت کانادا جهت سال های 2022 الی 2024 توسط دولت این کشور

دولت کانادا در تاریخ چهاردهم فوریه، برنامه سطوح مهاجرتی خود را جهت سال های 2022 الی 2024 اعلام کرد. براساس این برنامه جدید، کانادا همچنان طی سال های آینده میزان پذیرش مهاجرین را افزایش خواهد داد. طبق برنامه قبلی، هدف این کشور طی سال جاری،  پذیرش 411,000 مهاجر جدید بوده، که براساس برنامه جدید این میزان به 432,000 نفر افزایش یافته است.همه آمار در سایت رسمی cicnews در تاریخ 16 فوریه 2022 اعلام شد.

براساس این اعلامیه، میزان پذیرش مهاجرین جدید و صدور مجوز اقامت دائم در کانادا طی این دوره به شرح زیر خواهد بود :

  • سال 2022 : 431,645 نفر
  • سال 2023 : 447,055 نفر
  • سال 2024 : 451,000 نفر

در بیانیه ای منتشر شده توسط شان فریزر(Sean Fraser) وزیر مهاجرت کانادا، در خصوص این برنامه گفته شده :” این برنامه جدید با هدف هماهنگ سازی بین نیاز های کشور و تعهدات بین المللی کانادا تهیه و تنظیم شده است. این برنامه بر موارد مختلفی در زمینه مهاجرت تمرکز ویژه دارد، از جمله جذب نیروی کار ماهر خارجی به منظور تقویت اقتصاد کشور و همچنین حل مشکل کمبود نیروی کار، همچنین اهمیت به هم رساندن اعضای خانواده مهاجرین، و اسکان مجدد اتباع خارجی آسیب پذیر از طریق برنامه های پذیرش پناهجویان.  تمرکز اصلی ما در این برنامه، حمایت از تجدید حیات اقتصادی کشور است، بدین منظور تلاش خواهیم کرد تا مهاجرین واجد شرایط خود را در مناطقی از کشور که با مشکلات اقتصادی، کمبود نیروی کار ، و کاهش جمعیت مواجه هستند، اسکان داده و شرایط مناسب جهت حفظ آنان را فراهم کنیم. دستاورد های این وزارتخانه، برای من باعث افتخار بوده، و امیدوارم کانادا، همچنان بهترین کشور مقصد برای مهاجرت، باقی بماند.”

براساس  این طرح جدید، در طی سال 2022 حدود %56 از مهاجرین جدید، از گروه اقتصادی پذیرش خواهند شد، و این افراد از طریق برنامه های مهاجرتی مربوط به این گروه، مانند برنامه های ورود سریع(Express Entry)، نامزدی ایالتی(PNP)، و برنامه تبدیل اقامت موقت به دائم(TR2PR)، انتخاب خواهند شد.

اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) با استفاده از برنامه نامزدی ایالتی(PNP)، به عنوان برنامه اصلی خود جهت پذیرش مهاجرین گروه اقتصادی، قصد دارد طی سال جاری تعداد 83,500 مجوز اقامت دائم جهت مهاجرین این گروه صادر کند. براساس طرح جدید، اداره مهاجرت کانادا میزان پذیرش از طریق برنامه ورود سریع(Express Entry) طی سال جاری را به نصف کاهش خواهد داد، البته این یک کاهش موقتی خواهد بود و در سال 2024 میزان پذیرش مهاجرین از طریق این برنامه به 111,500 نفر خواهد رسید. براساس این طرح جدید، به نظر می رسد قصد اداره مهاجرت از کاهش موقتی پذیرش از طریق برنامه ورود سریع، تمرکز این اداره بر برنامه ” TR2PR ” و تبدیل 40,000 اقامت موقت مهاجرین ساکن این کشور طی سال جاری، و 32,000 اقامت موقت دیگر به اقامت دائم طی سال 2023، از طریق این برنامه است. با این وجود، قرعه کشی های برنامه ورود سریع همچون گذشته به صورت هر دو هفته یکبار انجام خواهد شد، و اداره مهاجرت همچنان به دریافت، بررسی و پردازش درخواست های داوطلبان این برنامه ادامه خواهد داد.

بیشتر بخوانید : معرفی 4 مورد از بهترین و سریع ترین راه مهاجرت به کانادا

آخرین تغییرات مهاجرت به کانادا در برنامه اکسپرس اینتری (Express Entry)

سال 2021، سالی استثنایی برای ویزای اکسپرس اینتری کانادا (از زمان اجرای این برنامه در سال 2015) بود. این برنامه آماده رشد و تحولات بیشتری در قالب برنامه مهاجرتی کانادا در سال 2022 است. قرعه کشی‌های انجام شده توسط این برنامه طی سال گذشته فقط برای داوطلبان برنامه‌های تجربه کانادایی (CEC) و نامزدی استانی (PNP)، دعوتنامه اقامت دائم صادر کرد. این یک مورد استثنایی بود، به این دلیل که برنامه فدرال نیروی کار فنی و ماهر (FSWP) که تا پیش از شروع همه گیری، روش اصلی ورود مهاجرین در این برنامه بود، طی سال گذشته کنار گذاشته شد. مهاجرین ثبت شده در برنامه (FSWP) بیش از %85 داوطلبان ذخیره برنامه ورود سریع را شامل می‌شوند.

پایه و اساس این تصمیم سازمان مهاجرت ، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) این بود که با افزایش اهدای اقامت دائم به داوطلبان برنامه (CEC)، سریع‌تر به هدف این سازمان در برنامه مهاجرتی کانادا مبنی بر پذیرش 401,000 مهاجر طی سال 2021 دست یابد، و به دلیل اینکه داوطلبان برنامه (CEC) ساکن کانادا بودند، احتمال بروز مشکلات مرتبط با تاثیرات  کووید -19 که می‌تواند مانع از دریافت اقامت دائم این دسته از مهاجرین طی سال گذشته شود ، به مراتب کمتر بود. با توجه به اینکه داوطلبان برنامه (FSWP) ساکن کشورهای خارجی هستند و احتمال تأیید درخواست اقامت دائم این گروه طی سال 2021، از نظر سازمان (IRCC) پایین بود، این سازمان به منظور تمرکز بیشتر بر هدف پذیرش 401,000 مهاجر طی سال، داوطلبان این برنامه را از دریافت اقامت دائم در سال گذشته محروم کرد. در همین حال، این سازمان در راستای برنامه مهاجرتی کانادا و جهت تأمین نیروی کار مورد نیاز استان‌‌های کانادا، اهدای اقامت دائم به داوطلبان برنامه (PNP) را  طی سال 2021 ادامه داد.

آخرین تغییرات مهاجرت به کانادا 2022 - هلدینگ مهاجرتی ویستا

کانادا چه موقع گزینش اکسپرس اینتری برنامه (FSWP) را از سر می گیرد؟

با توجه به عدم اشاره سازمان (IRCC) به طرح‌های آتی خود جهت برنامه ورود سریع در برنامه مهاجرتی کانادا در سال 2022، نمی توان زمان از سرگیری اعطای دعوتنامه جهت داوطلبان برنامه (FSWP) از طریق گزینش ورود سریع را پیش بینی کرد. بهترین منبع خبری جهت این موضوع یادداشت منتشر شده توسط این سازمان در ماه سپتامبر 2021 است، که طی آن سازمان (IRCC) به منظور رفع نیمی از مشکل کندی در روند رسیدگی به درخواست های مهاجرین برنامه اکسپرس اینتری و بازگشت به روال استاندارد رسیدگی، به مدت شش ماه تمرکز خود را بر رسیدگی به درخواست های مهاجرین برنامه های (CEC) و (PNP) قرار خواهد داد. در صورتی‌که این سازمان سرعت فعلی خود در رسیدگی به درخواست های مهاجرین برنامه ورود سریع، را حفظ کند، در اوایل سال 2022 به هدف فوق دست خواهد یافت. انتظار می رود با رفع بخشی از مشکل کندی در روند رسیدگی به درخواست‌ها، و در آخرین تغییرات برنامه مهاجرتی کانادا در سال 2022 ، گزینش اکسپرس اینتری برنامه (FSWP) مجدداٌ آغاز شود.

اصلاح و بهینه سازی برنامه اکسپرس اینتری به کانادا

دولت فدرال کانادا تاکنون در خصوص اصلاح و بهینه‌سازی برنامه ورود سریع، چندین بیانیه را منتشر کرده است. در برنامه بودجه سال 2021 این کشور، پیشنهادی مبنی بر اعطای آزادی عمل بیشتر به وزارت مهاجرت، جهت دعوت از داوطلبان برنامه ورود سریع به منظور رفع نیازهای بازار کار کانادا ارائه شد. در جدیدترین دستورالعمل وزیر مهاجرت، نخست وزیر کانادا از این وزارتخانه خواسته است در راستای برنامه مهاجرتی کانادا در سال 2022، مسیرهای دریافت اقامت دائم جهت دانشجویان بین‌المللی و کارگران خارجی دارای اقامت موقت را توسعه و گسترش دهد.

بیشتر بخوانید : بهترین برنامه‌های مهاجرتی کانادا پس از کرونا

آخرین تغییرات مهاجرت به کانادا در سایر برنامه ها

1.کندی روند رسیدگی به درخواستها :

همه گیری ویروس کرونا موجب شده تعداد درخواست‌های در دست بررسی سازمان (IRCC) به 1,800,000 درخواست برسد. نخست وزیر کانادا از وزیر مهاجرت خواسته است تا دوره رسیدگی به درخواستهای داوطلبانی را که تحت تأثیر همه‌گیری هستند، بهبود دهد.

2.جایگزینی سطوح مهارتی سیستم طبقه بندی مشاغل (NOC) با سیستم کارآموزی، آموزش، تجربه و مسؤلیت (TEER) :

سازمان (IRCC) و سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) با فرا رسیدن پاییز سال جاری و در امتداد برنامه مهاجرتی کانادا در سال 2022، جهت طبقه بندی مشاغل از سیستم جدید کارآموزی، آموزش، تجربه و مسؤلیت (TEER) استفاده خواهند کرد. داوطلبان مهاجرت می بایست به این مورد خاص توجه داشته باشند، به این دلیل که این تغییر بر شرایط مهاجرت برخی از افراد و واجد شرایط نیروی کار خارجی بودن، تأثیر خواهد داشت. سازمانهای (IRCC) و (ESDC) پیش از اجرای این طرح، توضیحات و رهنمودهای لازم را جهت ذینفعان منتشر خواهند کرد.

3.درخواستهای شهروندی :

در سال 2019 و پیش از شروع همه‌گیری، دستورالعملی مبنی بر تعهد دولت کانادا به رایگان شدن درخواست شهروندی در این کشور صادر شد. در ادامه سازمان (IRCC) اعلام کرد تمامی داوطلبان شهروندی کانادا می توانند درخواستهای خود را بصورت آنلاین (و رایگان) ارائه دهند.

4.سیستم کارفرمای مورد اعتماد :

دولت کانادا چندین سال است به بررسی ایجاد سیستم کارفرمای مورد اعتماد، جهت برنامه کارگران خارجی موقت (TFWP)، پرداخته است. این برنامه به کارفرمایان مورد اعتماد اجازه می دهد از طریق برنامه (TFWP) نیروی کار مورد نیاز خود را سریعتر جذب پیدا کنند. پیاده سازی این برنامه در دستورالعمل اعلام شده توسط وزیر مهاجرت کانادا قید شده است، و انتظار می رود در برنامه مهاجرتی کانادا در سال 2022 اجرا شود.

آخرین تغییرات مهاجرت به کانادا در سال 2022 - هلدینگ مهاجرتی ویستا

5.پناهندگان افغانستانی :

دولت کانادا نسبت به اسکان مجدد 40،000 پناهنده افغانستانی متعهد شده است، و از ابتدای آگوست این مورد به یکی از اولویت‌های سازمان (IRCC) تبدیل شده است.

6.برنامه (PGP) :

سازمان (IRCC) تا به امروز در خصوص برنامه (PGP)-پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ-و شرایط آن طی سال 2022 اطلاعات جدیدی اعلام نکرده است. بنابر اطلاعات موجود، کانادا در سال 2022 تعداد 23،500 مهاجر جدید را از طریق این برنامه می پذیرد.

7.قوانین مسافرتی :

قوانین مسافرتی کانادا همچنان بر اساس وضعیت همه گیری تغییر خواهند کرد. یکی از موارد قابل توجه در این مورد این است که از تاریخ پانزدهم ژانویه 2022 تمامی دانشجویان بین المللی بالای 18 سال کارگران موقت خارجی و اعضای خانواده مهاجرین می بایست پیش از ورود به کانادا واکسیناسیون کامل شده باشند.

[cta title=”رزرو وقت مشاوره ویزای کانادا” ]

موسسه مهاجران همواره با آخرین تغییرات لحاظ شده در برنامه‌های مهاجرتی کانادا در خدمت شماست تا بتواند مشاوره‌های تخصصی در زمینه امور مهاجرتی را با بیش از ۲۳ سال سابقه در این امر با کیفیت هرچه بیشتر ارائه دهد.

لطفا به مقاله ما امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مشاوره رایگان

اگر به فکر مهاجرت هستید قبل از هر اقدامی باید مشاوره تخصصی متناسب با شرایط خود، دریافت کنید.