موسسه مهاجران

آخرین گزارش شکایت متقاضیان ایرانی ویزای خود اشتغالی

رخداد سفارت کانادا در ورشو، شکایت 105 ایرانی متقاضی ویزای خوداشتغالی

خبرهای رسیده از ورشو شگفت انگیز است.درخواست مهاجرت متخصصان ورزشی و هنری و فنی به دلایل نامعلوم و اعلام نشده ای رد می شوند,درخواست هایی که در قالب برنامه خود اشتغالی ارائه شده اند.پیرو گزارش یکی از متقاضیان این برنامه حدود 50 سال سن دارد و سالیان سال به عنوان بازیکن و مربی در رشته والیبال فعالیت داشته است, او سوابق طولانی در این رشته ورزشی دارد و به گفته خودش او را در استان گیلان به اسم والیبال میشناسند.با این وجود پرونده خوداشتغالی‌اش برای ورود به کانادا ریجکت شد.او معتقد است که اگر مدارک پرونده او را به درستی بررسی می کردند، می توانستند به راحتی به سوابق طولانی ورزشی او پی ببرند,اما حتی برخی از مدارک ورزشی ترجمه شده پرونده اش را نگاه هم نکرده اند.

گزارش دیگر از متقاضیان: فارغ التحصیل دکترای زبان و ادبیات فارسی است. او از سال 1398 شمسی به طور حرفهای مشغول کار ویراستاری و ترجمه بوده و بیشتر از 100 کتاب را ویرایش و با 20 انتشارات مختلف همکاری داشته است. نوشتن مقالات علمی-پژوهشی در زمینه ادبیات کودکان و بزرگسال هم از دیگر بخشهای فعالیت حرفهای ایشان بوده است.ایشان هم پرونده مهاجرتی اش در ورشوب ررسی و رد شده و او امروز در میان 105 ایرانی شاکی این دفتر مهاجرتی است. یکی دیگر از ایرانیان ریجکت شده، خانمی است که سابقه طولانی در ورزش بسکتبال دارد ) در رشته بسکتبال بانوان در سطح ملی و جهانی، فردی شناخته شده است و بسیاری از بستگان درجه اول این متقاضی نیز در کانادا زندگی میکنند، اما با وجود چنین شرایطی از سوی سفارت کانادا در ورشو، ریجکت شده است. گفت‌وگو با این ملی پوش سابق بسکتبال ایران، زوایای پنهان دیگری ازماجرای ریجکت دسته جمعی ایرانیان متقاضی خوداشتغالی را آشکار میکند.

یکی از متقاضیان دیگر هنرمند با تجربه ای است که به باور خودش پروندهاش بررسی نشده رد شده است.متقاضی یکی از 105 ایرانی است که پروندش در بخش مهاجرت سفارت کانادا در ورشو رد شده است. او یک هنرمند است با تجربه تدریس، کار و حتی مدیریت در زمینه بافت فرش و گلیم که البته به نوعی پیشه خانوادگی‌شان هم بوده است.او سال 2016 پرونده‌اش را به اداره مهاجرت آنکارا میفرستد و اداره مهاجرت هم از او درخواست تکمیل پرونده را می‌کند که به‌گفته او به نوعی پذیرش درخواست مهاجرتی محسوب می‌شود اما با فرستادن پروندهاش به ورشو همه چیز تغییر پیدا میکند.این متقاضی می‌گوید مدرک فرستادم؛ افسر چطور در 10 دقیقه آن را خوانده؟! آنها به من گفته اند:به همه ما گفته اند که توانایی و انگیزه لازم را ندارم.

 

 

دلایل ریجکت پرونده ویزای خود اشتغالی کانادا

متقاضی ویزای خود اشتغالی کانادا نیروی کار خارجی است که تمام شرایط مهاجرت خوداشتغالی از جمله:تمایل به خود اشتغال ماندن در کانادا، سابقه کار مرتبط، داشتن تمایل و توانایی در جهت کمک ویژه به فعالیت تجاری خاصی در کانادا را داشته باشند و علاوه بر همه آنها آفیسر مهاجرت را قانع کند که توانایی راه اندازی بیزینس شخصی خود را دارد.هنرمندان و ورزشکاران باید سابقه یک-دو ساله در فعالیت های فرهنگی یا ورزشی خود اشتغالانه در پنج سال اخیر یا سابقه یک-دو ساله شرکت در فعالیت های فرهنگی یا ورزشی در سطح جهانی در پنج سال اخیر یا ترکیبی از دو مورد قبلی را داشته باشند.مشاغل واجد شرایط در برنامه مهاجرت خود اشتغالی:

  • نویسندگان و مولفان
  • موسیقی دانان
  • نقاش
  • مجسمه ساز و هنر های تجسمی
  • طراحان خلاق
  • صنایع دستی
  • متخصص در امور فنی تصاویر متحرک
  • ورزشکاران

دلایل رایج ریجکت اکثر پرونده های خود اشتغالی کانادا عبارتند از :شرایط ضعیف پرونده متقاضی، عدم توجه به تعریف فرد خود اشتغال، طرح تجاری ضعیف و مدارک و مستندات ضعیف.

 

جریمه وزیر مهاجرت کانادا و به جریان افتادن پرونده‌های ریجکت شده ویزای خوداشتغالی

دادگاه فدرال کانادا در پی شکایت 107 ایرانی اداره مهاجرت کانادا را محکوم کرد و وزیر مهاجرت هم باید 25 هزار دلار جریمه پرداخت کند.وکیل این 107 ایرانی گفته است:دادگاه فدرال کانادا درباره 8 پرونده اصلی یا سرگروه مربوط به این 107 ایرانی که متقاضی مهاجرت به روش خود اشتغالی هستند حکم داده است که عدالت در رویه بررسی پرونده مهاجرتی آنها در سفارت کانادا در لهستان موسوم به دفتر ورشو نقض شده و از طرفین دفتر از رویه پیشینه سفارت کانادا در آنکارا تبعیت نکرده و به متقاضیان نیز اعلام نشده که رویه جدیدی را برای بررسی پرونده ها جایگزین کرده است.

وی با بیان اینکه در حکم دادگاه فدرال به نوعی اشاره شده که اداره مهاجرت با قصد قبلی حقوق موکلانش را نقض کرده گفت که دادگاه فدرال در یک حکم کم سابقه وزیر مهاجرت را ۲۵ هزار دلار جریمه محکوم کرد و از طرفی قرار شد در مجموع حدود ۲۵ هزار دلار دیگر هم به موکلانش پرداخت شود .همچنین اشاره کرد فارغ از ۸ نفر سرگروه که پرونده آنها در دادگاه بررسی شد پرونده ۹۹ نفر باقیمانده هم باید با مذاکره بین او و وکیل اداره مهاجرت حل شود در غیر این صورت از این جهت هم احتمال دارد این پرونده دوباره در دادگاه جریان داشته باشد.

موسسه مهاجران با بیش از 23 سال تجربه راهنمای شما در برنامه‌های مهاجرتی کانادا است.در صورتی که از قبل برای این برنامه مهاجرتی اقدام کردید و پرونده شما ریجکت شده است می‌توانید پیگیر به جریان انداختن پرونده خود شوید.جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 75993-021 با مشاورین ما در ارتباط باشید.

لطفا به مقاله ما امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مشاوره رایگان

اگر به فکر مهاجرت هستید قبل از هر اقدامی باید مشاوره تخصصی متناسب با شرایط خود، دریافت کنید.