موسسه مهاجران

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

مهاجرت به کشور کانادا و اخذ ویزای کار پس از ویزای تحصیلی کانادا رویای بسیاری از ما است. مهاجرت تحصیلی مسیری است که علاوه ‌بر تحصیل در کشوری پیشرفته، می‌توان پس از فارغ‌التحصیلی، اقدام به یافتن شغلی متناسب با رشته تحصیلی خود نمود و سپس ویزای کاری را اخذ کرد. به‌منظور تحصیل در کانادا لازم است متقاضی در ابتدا از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کانادا پذیرش تحصیلی اخذ نماید.

اغلب افراد به‌منظور اقامت پس از تحصیل در کانادا که یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا است، مهاجرت تحصیلی را انتخاب می‌کنند. بدین معنی که پس از فراغت از تحصیل،در صورتی که تمایل به ماندن در کشور کانادا را داشته باشید، می‌توانید با اخذ اجازه کار پس از تحصیل در کانادا ماندگار شوید. افرادی که به مدت چند سال در این کشور به‌طور مداوم کار کنند، قادر هستند برای اخذ اقامت دائم نیز اقدام نمایند و برای همیشه در کانادا ساکن شوند.

حال که این شرایط برای مهاجرت تحصیلی فراهم شده است، بسیاری از افراد را بر آن داشته که به دنبال دستیابی به این امکان، در کنار تحصیل در دانشگاه‌های طراز اول دنیا، در شغل مرتبط با رشته خود نیز فعالیت کنند.

اگر شما نیز به دنبال راهی برای رسیدن به کانادا و دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا هستید، در ادامه مطلب ما را همراهی نمایید تا بیشتر به آن بپردازیم.

 

کار پس از تحصیل در کانادا

همان طور که می‌دانیم، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی که از دانشگاه‌های کشور کانادا فارغ‌التحصیل می‌شوند. سپس رویای ورود به بازار کسب و کار در کانادا را در سر می‌پرورانند.

تا بدان وسیله بتوانند ویزای کار پس از تحصیل در کانادا را اخذ کرده، در آن کشور بمانند و از امکانات بی‌شمار آن بهره‌مند شوند.

غالبا دانشجویان که از دانشگاه‌های کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند، به دنبال اخذ ویزای کار پس از تحصیل در بریتیش کلمبیا هستند. آن‌ها با دریافت  Post Graduate Work Permit یا همان مجوز کار پس از تحصیل، در پی این هستند که مسیری برای به دست آوردن اقامت دائم پیدا کنند.

 

افرادی هستند که به عنوان مشاوران بین‌المللی در زمینه ویزای کار پس از تحصیل در کانادا فعالیت می‌کنند. آنان به دانشجویان سایر کشورها که تمایل به ماندن در کشور کانادا را دارند، مشاوره می‌دهند. بدون دریافت هیچ‌گونه هزینه‌ای، آن‌ها را در این مسیر راهنمایی و کمک می‌کنند. با این وجود، آن‌ها به عنوان مشاوران متخصص اخذ اقامت دائم شناخته نمی‌شوند. غالبا افراد را به اقامت دائم تشویق نمی‌کنند.

 

شرایط لازم برای دریافت اجازه کار پس از تحصیل در کانادا

همانطور که اشاره کردیم، به‌منظور اینکه دانشجویان پس از فراغت تحصیلی بتوانند ویزای کار پس از تحصیل در کانادا را اخذ نمایند و به عنوان نیروی کار در کانادا فعالیت کنند، به Post Graduate Work Permit احتیاج دارند.

PGWP درحقیقت مجوزی است که به افراد فارغ‌التحصیل، اجازه کار کردن در کشور کانادا را می‌دهد. افرادی که قصد اخذ ویزای کار از طریق کار پس از تحصیل را دارند هیچ گونه نیازی به مدرک LIMA نخواهند داشت. همچنین این مجوز تنها 1 بار برای افراد صادر خواهد شد.(مقاله آیا ارزیابی تأثیر بازار کار(LMIA) برای انواع مهاجرت کاری کانادا الزامیست؟ مطالعه کنید)

بیشتر بخوانید : شرایط تحصیل در کانادا چیست؟ صفر تا صد تحصیل در کانادا

به‌منظور اینکه بتوان این مجوز را به دست آورد، لازم است شرایطی را در نظر گرفت. این موارد به شرح زیر خواهد بود.

 • اولین شرط برای ویزای کار پس از تحصیل در کانادا این است که فارغ‌التحصیلان در دوره‌های آموزشی آکادمیک، دانشگاهی و یا در کالج‌ها و موسسات فنی کانادایی شرکت کنند و طول این دوره‌ها بیشتر از هشت ماه باشد. این موسسات باید دارای DLI باشند،که موسسات آموزشی واجد شرایط و مورد تایید دولت کانادا هستند.
 • دوم پاسپورت است. در حقیقت فرآیند زمان بر خواهد بود. اگر 6 ماه تا پایان تاریخ انقضا آن مانده و تازه می‌خواهید درخواست مجوز دهید، حتما آن را تمدید کنید.
 • مورد سوم نیز در مورد مجوز تحصیلی خواهد بود که باید با همین شرط بیان شده، بایستی معتبر باشد و در صورت نیاز تمدید شود.
 • مورد چهارم گذراندن مقطع تحصیلی به صورت پیوسته است. هیچ گونه توقف در تحصیل، و یا تحصیل به شکل پاره وقت مورد قبول برای اخذ این ویزا نمی‌باشد.
 • مورد بعدی که اهمیت دارد، موسساتی است که از آن فارغ‌التحصیل شده‌اید که باید شامل شرایط زیر باشد:
 • اولین مورد دانشگاه های دولتی و کالج ها در کل کانادا خواهد بود. البته معادل آن مدارس فنی حرفه ای شهر کبک است.
 • مورد دوم کالج ها و دانشگاه های خصوصی کل ایالت کانادا است. البته باید این مراکز خصوصی از نظر ساختار و عملکرد همانند موارد دولتی باشد و کیفیتی پایین تر نداشته باشد.
 • مورد سوم مراکز آموزشی خواهد بود که بیش از 900 ساعت آموزش خواهند داشت. البته به شرطی که دیپلم از کبک را داشته باشید.
 • آخرین مورد نیز مراکز آموزشی خصوصی در کانادا است که در مقاطع کارشناسی تا دکتری برنامه آموزشی ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید : گام به گام مراحل دریافت پذیرش تحصیلی کانادا

برخی شروط دیگر به شرح زیر خواهد بود:

 • دارا بودن سن 18 سال به بالا. البته باید هم خوانی بین مقطع تحصیلی و سن وجود داشته باشد و از حدود قانونی سنی برای هر مقطع تحصیلی عبور نکرده باشید.
 • ارائه گواهی موقت پایان تحصیل در هر مقطعی که باشند.
 • فرصت درخواست کار تنها 90 روز پس از پایان تحصیل

راه ثانویه

حال ممکن است که از شروط بالا را نداشته باشید، در این صورت باید موارد زیر را داشته باشید یا در این بازه 180 روزه تهیه کنید و گرنه پس از این مدت زمان باید به کشور خود برگردید.

 • دوره تحصیلی را زودتر تمام کرده باشید. یعنی به جای 8 ماه در 6 ماه به نتیجه رسیده باشید.
 • مجوز پرواز تجاری یا تدریس آن را داشته باشد. در هر دو مورد باید از مراکز خلبانی کانادا باشد.
 • آموزش در یکی از مراکز فنی و حرفه ای شهر کبک.

 

بورسیه

مورد مهم بعدی در شرایط بورسیه است. در حقیقت استفاده از هر نوع کمک هزینه ای باعث لغو این نوع ویزا خواهد شد. مگر این که شامل موارد زیر باشید.

1- بورسیه تحصیلی آمریکا دریافت کرده باشید.

2- بورسیه فرصت که تفاهم نامه کانادا و چین است را گرفته باشید.

3- اکثر دوره تحصیل خود را به صورت آنلاین گذرانده باشید.

4- به عنوان آخرین مورد نیز باید بیان کرد که اگر در دانشگاهی خصوصی در کانادا تحصیل کرده باشید، قادر به استفاده از این ویزا خواهید بود.

بیشتر بخوانید:مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا بعد از دریافت پذیرش

 

زمان اقدام برای دریافت ویزای کار پس از تحصیل

دانشجویانی که در کانادا تحصیل می‌کنند، به دنبال راهکاری برای دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا هستند. آنان به دنبال آن هستند تا بتوانند از این طریق در آن‌جا ماندگار شوند. برای این کار لازم است به قوانینی که برای دانشجویان سایر کشورها در نظر گرفته شده است آگاه بود. سپس مطابق با آن عمل کرد.

برای دریافت مجوز کار پس از فراغت از تحصیل، لازم نیست به مراکز آموزشی یا دانشگاه‌ها مراجعه کنند. بلکه باید به دنبال دریافت مجوزی به نام PGWP باشند تا امکان کار کردن در کانادا برای آن‌ها فراهم شود. آن‌ها پس از اعلام آخرین نمره مربوط به دروس ترم آخر، به مدت حداکثر 180 روز فرصت دارند و در این بازه باید اقدام به اخذ مجوز PGWP نمایند. گاهی روند اعلام نمرات از سوی دانشگاه کمی زمان‌بر می‌شود. ممکن است در این مدت، مجوز دوره‌ تحصیلی فرد منقضی شود.

در این‌ صورت فرد دو راه برای انتخاب دارد. اول اینکه برای دریافت گواهی میهمان اقدام کند و از این طریق حضور خود در کانادا را قانونی نماید. راه دوم این است کانادا را ترک کند و سپس در کشور خود اقدام به دریافت مجوز PGWP نماید.

لازم به ذکر است در صورتی که فردی بدون مجوز، به مدت بیشتر از 180 روز پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا حضور داشت، کار او غیرقانونی محسوب می‌شود و باید برای این مدت، مبلغی را به عنوان جریمه‌ به دولت کانادا پرداخت کند.

 

مدت زمان اعتبار ویزای کار پس از تحصیل

دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا آرزوی بسیاری از فارغ‌التحصیلان به شمار می‌آید. همانطور که اشاره کردیم، دانشجویان برای کار کردن در کانادا، لازم است پس از فراغت از تحصیل، اقدام به اخذ مجوز PGWP نمایند. از این طریق بتوانند پس از فارغ‌التحصیلی مشغول به کار شوند. اما این ویزای کار چه مدت زمان اعتبار دارد؟ مدت زمان اعتبار ویزای کار پس از تحصیل به مدت زمان و طول دوره‌های تحصیل بستگی دارد. به بیانی دیگر، مدت زمان دوره‌های آموزشی، بیانگر مدت اعتبار مجوز آن‌ها است. حداقل مدت زمانی که می‌توان در دوره‌های آموزشی شرکت کرد و مجوز دریافت نمود، هشت ماه است.

بنابراین افرادی که به مدت کمتر از هشت ماه در دوره‌های تحصیلی شرکت کنند، مجوز برای آن‌ها صادر نخواهد شد. اگر بین هشت تا بیست و چهار ماه دوره‌های تحصیلی زمان ببرد، معادل همان مدت، مجوز آن‌ها اعتبار دارد. همچنین در صورتی که متقاضیان بیش از دو سال در این دوره‌ها شرکت کنند، مدت اعتبار مجوز آن‌ها تا سه سال افزایش می‌یابد.

پس در نتیجه مدت زمان اعتبار مجوز پس از تحصیل، کاملا به مدت زمان شرکت متقاضیان در دوره‌های تحصیلی بستگی دارد. علاوه‌براین متقاضیان برای شرکت در دوره‌های آموزشی لازم است مبلغی را پرداخت نمایند.

بیشتر بخوانید:حقایقی در مورد تحصیل در مدارس کانادا که حتما باید بدانید

 

شرایط تحصیل آنلاین و اخذ ویزای کار پس از آن چگونه است؟

با شیوع پاندمی کرونا در جهان و غیرحضوری شدن مراکز آموزشی و دانشگاه‌های اغلب کشورها، دولت کانادا نیز در جهت حمایت از دانشجویان بین‌المللی راهکاری ارائه کرد تا از این طریق دانشجویان واجد شرایط، بتوانند به تحصیلات خود بدون الزام به حضور در کانادا ادامه دهند و روند آموزش آن‌ها با مشکل و اختلال روبرو نشود.

به این ترتیب دولت کانادا سیاست‌هایی را در پیش گرفت تا دانشجویان با تحصیل آنلاین نیز قادر به دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا باشند. به‌کارگیری سیاست‌های دولت کانادا به این دلیل است که ورود دانشجویان از سایر کشورها برای دولت کانادا به‌صرفه است. این کار به اقتصاد کشور آن‌ها کمک می‌کند.

دولتمردان کانادا نیز به‌منظور حمایت همه‌جانبه از دانشجویان بین‌المللی، مدت اعتبار ویزای کاری را تا هجده ماه افزایش دادند. تا با این کار دانشجویان را برای پیشرفت کشور خود حفظ کنند. پس از گذشت سه سال از دریافت ویزای کاری، می‌توان برای تبدیل آن به اقامت دائم درخواست داد.

 

امکان اقدام برای دریافت اقامت دائم کانادا با ویزای کار پس از تحصیل وجود دارد؟

از آنجا که تحصیل در کانادا پلی برای رسیدن به اقامت دائم است، متقاضیان به دنبال ادامه تحصیل در کشور کانادا هستند تا پس از آن بتوانند ویزای کار پس از تحصیل در کانادا را دریافت نمایند.

یکی از بهترین مسیرهای ورود به کانادا، تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا است.

بیشتر بخوانید : در دوران همه‌گیری کرونا، صدور ویزای تحصیلی کانادا افزایش یافت

طی سالیان اخیر کشور کانادا شرایطی را برای تسهیل ورود دانشجویان بین‌المللی به کشور خود فراهم کرده است تا بتوانند پس از فارغ‌التحصیلی مجوز PGWP را دریافت کنند. با استفاده از این مجوز، متقاضیان قادر هستند به مدت سه سال در کانادا مشغول به کار شوند و پس از آن برای اقامت دائم اقدام کنند.

همچنین پس از گذشت پنج سال اشتغال مداوم در کشور کانادا، متقاضیان می‌توانند اقامت دائم خود را اخذ کنند. اما در این میان استان کبک به عنوان یکی از بزرگترین استان‌های کانادا، مقصدی محبوب برای مهاجران تحصیلی به شمار می‌آید.

محبوبیت کبک به این علت است که قوانین تحصیل و اقامت در آن با دیگر برنامه‌های فدرال تفاوت دارد و  به‌مراتب راحت‌تر است.

به این ترتیب سیستم مهاجرتی در این استان، شرایط اقامت پس از تحصیل در کبک و دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کبک را برای دانشجویان تسهیل می‌نماید.

 

جمع‌بندی

همانطور که در بالا اشاره کردیم، کانادا یکی از پیشرفته‌ترین کشورها به شمار می‌رود که با ارائه ویزای کار پس از تحصیل در کانادا، اقدام به جذب دانشجویان بسیاری از سرتاسر جهان می‌نماید. به دلیل وجود امنیت بالا در این کشور، کیفیت بالای زندگی و همچنین نرخ پایین بیکاری، بسیاری از دانشجویان آرزوی ورود به کانادا را دارند.

دولت کانادا نیز طی اقداماتی، قوانینی را برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی وضع کرده است. به طوری که شرایط تحصیل و کار را برای آن‌ها فراهم کرده است. به این معنا که دانشجویان پس از فراغت از تحصیل قادر هستند با مجوز کار پس از تحصیل(PGWP)، در آن کشور مشغول به کار شوند.

بیشتر بخوانید : معرفی 5 رشته تحصیلی پرطرفدار برای مهاجرت به کانادا

از آنجا که ورود دانشجویان به کشور کانادا برای دولت کانادا بسیار به‌صرفه است. این کشور همواره تلاش می‌کند شرایط تحصیل و اشتغال را برای دانشجویان فراهم نماید و از آن‌ها حمایت همه‌جانبه کند. نمونه بارز آن، پس از شیوع پاندمی کرونا بود. دولت کانادا به‌منظور حفظ دانشجویان در کشور خود و حمایت از آن‌ها، تدابیری اندیشید و زمینه تحصیل آنلاین را برای آن‌ها فراهم نمود.

هلدینگ مهاجرتی ویستا با بیش از 23سال سابقه درخشان و بیش از 5 دفتر فعال آماده اراِئه مشاوره تخصصی به متقضیان ویزای تحصیلی کانادا و همچنین ویزای کار پس از تحصیل در کانادا از طریق شماره تماس 02175993 است.

لطفا به مقاله ما امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مشاوره رایگان

اگر به فکر مهاجرت هستید قبل از هر اقدامی باید مشاوره تخصصی متناسب با شرایط خود، دریافت کنید.